Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Üniversite sınavı TYT'de engellilere ek puan var mı?

Konular
15
Reaksiyonlar
0
TYT de engellilere ek puan var mı ? Varsa kaç puan ? Bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ?

[FONT=sans-serif]Resul Bey merhaba,[/FONT]

[FONT=sans-serif]Sınavda ek puan ile ilgili net bir bilgi veya formül açıklanmış değil. ÖSYM'nin konuyla ilgili açıklaması "Bedensel özelliklerinde ağır derecede ve sürekli olarak işlev kaybı veya bozukluğu (örneğin, bütün düzeltmelere rağmen bedensel, görme veya işitme gücünde tam ya da önemli ölçüde eksiklik) olması nedeniyle eğitim-öğretim hizmetlerinden yeterince yararlanamayan adayların seçme ve yerleştirme işlemleri engel türü, engel derecesi, puanları ve tercihleri göz önünde bulundurularak yapılacaktır. Değerlendirme işleminde engel türü ve derecesi dikkate alınarak işlem yapılan adayların Sınav Sonuç Belgesi de buna uygun olarak düzenlenmiş olacaktır." şeklinde.[/FONT]

[FONT=sans-serif]Sınavda kolaylıklar ve başarılar dilerim.[/FONT]

Yarin tyt oturumuna girecegim raporumu osym'ye gonderdim dogrusu bende merak ediyorum verilirse bakalim kac puan verilir tahminim en fazla 10

Var ama az bisey oluyo bide ne kadar olacak osym kurulu toplayıp karar alıyor her engwl grubuna gore ayrı diye araştırmıştim

Karaciğer hastasıyım sürekli rapor aldım. Sonra nakil oldum ama raporu yenilemedim. Yani ÖSYM ye gönderdiğim rapora göre sürekli karaciğer hastasıyım. Ek puan var mı yok mu ? Kimsenin net bilgisi yok galiba

5-6 puan etkiliyor onu da zaten okul puanı içine ekliyor pek bisey fark etmiyor etkisi yok denecek kadar az

Merhaba,ek puan eklenince sınav sonuç belgesine mi ekleniyor?

Geçen sene girdim verdi 8 puan falan verdi 8 puan ise 6000 kişi atar yani Allah razı olsun yinede ama veriyor tercih sonuçları açıklandığı zaman yazıyor engelli ek puan ile diyor

Arkadaşlar yks sonuçlarında engelli ek puanı eklenen arkadaşlar var mı?

kerimbayandr

Engelli ek puanı yerleştirme sonucunda görünür. Sınav sonuç belgenizde göremezsiniz ancak yerleştirme sonucunuzda görebilirsiniz. Yerleştirmeniz yapılana kadar kaç puan geleceği belli olmuyor maalesef.

Demirrresul

Sınırda olduğunuz bölümlere tercihlerinizi yapın siz, eklenecek puanlarla o fark kapanabilir.

yav arkadaş madem böyle birşey var biz 2 dir nede barajı aşamıyoz bizede versin o zaman ... ??

merdoli

Merhaba;
o zaman nasıl tercih yapmam gerekiyor .
Sözel 310 ek puansız olarak
170 bin sıralama
Örnek veriyorum
Özel eğitim öğretmenliği veya okul önce öğretmenliği tutma ihtimali var mı?
Yok o bölüm sana yetmez
İlahıyat olur diyorsanız?

Sadece YKS birinci oturuma girdim ama sonuç kağıdında ek puan vs yok Neden ?

Yüzde 50 engelli raporumu ve dilekçemi ÖSYM ye gönderdim sınava engelli olarak girdim ama sınav sonuç kağıdında ek puan vs yazmıyor. Bana puan mi vermediler yoksa tercih sonucuna göre mi eklenecek ?

Tercih sonuçlarında engelli ek puanlı diye belirtiliyor. Yerleşmek istediğiniz bölümlerde 20-25 puan üstüne kadar tercih yaparsanız daha iyi olur.

KKELEBEKK

Size bir sorum olacak ben yüzde 80 görme engelliyim raporu ösymye yolladim ama ösym sayfasında belirtmedim derecemi %25 ve üzeri yaptım sizce bir sorun olur mu? Zaten raporum ellerinde ve bana tyt de 23 puan ek verilmiş gözüküyor ayt de görünmüyor tercihte ayt ek puan olur mu? Sizce sözel 330 aldım türkçe öğrt istiyorum 25 30 puan verirse olabilir engelli kontejanı felan var bildiğim kadarıyla

Merhaba, @Bllssplat

Bahsettiğiniz puan ve sıralama ile (engelli ek puanını da dikkate aldığımızda bile) özel eğitim öğretmenliği veya okul öncesi öğretmenliği maalesef tutmuyor devlet üniversitelerinde. Durumunuz iyidir özelde okurum derseniz tabi o kısım sizin değerlendirmenize kalmış. Okul öncesi öğretmenliği bölümünün taban puan/sıralamalarına bu adresten, özel eğitim öğretmenliği bölümünün taban puan/sıralamalarına da bu adresten ulaşabilirsiniz.

İlahiyat için puanınız ile tutan devlet üniversiteleri mevcut, onlara da buradan bakabilirsiniz.

Diğer bölümlerin taban puanları ve başarı sıralamalarına da bu siteden ulaşabilirsiniz.

Engel durumunuzu bilemiyorum ancak tercihlerde mesleğinizi seçerken dikkatlice göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Birçok engelli öğrenci arkadaşım sakatlıklarına uyumlu olmayan okullarda/bölümlerde büyük zorluklar çekiyorlar. Tercihlerinizde kolaylık ve bol şans diliyorum.

Sevgi, saygı ve motivasyonla,
Mert

Sfd21

[FONT=sans-serif]Merhaba,[/FONT]

[FONT=sans-serif]Bahsettiğiniz puan ile (engelli ek puanını da dikkate aldığımızda bile) Türkçe öğretmenliği maalesef gelmeyecek gibi görünüyor devlet üniversitelerinde. Engelli öğrenci olarak değerlendirilebilmeniz için ÖSYM sisteminde engel bilgilerinizi görebiliyor olmalısınız. Yoksa tercihleriniz engelli öğrenci olarak değerlendirilmez ve ek puan alamazsınız. [/FONT]

[FONT=sans-serif]ÖSYM tarafından "engelli kontenjanı" adı altında belirtilen bir kontenjan bulunmuyor. Belli ki yanlış yönlendirilmişsiniz. Bu bilgi sizi yanıltmasın lütfen. [/FONT]

[FONT=sans-serif]Sınav sonucunuz için tebrik ederim. Tercihlerinizde bol şans diliyorum.[/FONT]

[FONT=sans-serif]Sevgi, saygı ve motivasyonla,
Mert
[/FONT]

merdoli

Ama bakın yazımda belirttim tyt de 23 puan ek verildi ve aşağıda engel dereceniz bakılarak puan eklenmiştir yazıyor eğer sistem göz önüne alınsaydı puan verilmezdi ben sisreme ztn sorunumu belirttim sadece yüzde 80 yazamadım çünkü daha raporu yenilememiştim rehber hocamda yüzde 25 ve üzeri yaptı ama ösym raporu dikkate almış yoksa 23 puan gibi iyi bir puan vermezdi bazı arkadaşlara da sordum sonuç belgesinde ek puan tablosunda ek puan görünmüyor ama aşağıda engel derecenize göre eklenmiştir yazıyor bazılarında direk yerleştirmede yardim ediyorlar gelelim kontenjan konusuna bende yök atlasın yalancısıyım türkçe öğrt bartın örnek veriyorum girin kontenjanlara basın 1 engelli alınmış görünüyor ve birçok örnek var tek tek bakın üniversitelere ve ben 328 puan aldım sözel ek puan eklenmedi tyt de eklendi 282 puan 306 oldu 23 24 puan eklendi benim düşüncem sözdelde tercih edeceğim yer gelirse ordada eklenir çünkü ösym pek bilgi vermiyor bu konuda mesela birinin %55 raporu var sonuçta puan olmuyor ama tercih verince ek puanlı yazıyor şahit oldum bazı arkadaşlardan ben 328 aldım sözelde eğer yerleştirmede tyt verdiği gibi 24 puan verilirse 352 oluyor sözelim bir umudum var inşallah hayırlısı olur herkes için

Son düzenleme:
Sfd21

Evet yerleştirmede ek puan veriliyor genelde engelli adaylara. Kime kaç puan eklendiği konusunda da bir rehber yok maalesef. Umarım hayallerinize ve hedeflerinize ulaşırsınız ancak hem siz hem de burayı okuyan diğer adaylar için bir konuya açıklık getirmek istiyorum.

Hedeflediğiniz üniversitedeki hedeflediğiniz bölüme geçen yıl engelli bir öğrenci yerleşmiş olabilir. Önceki mesajımda söylediğim gibi bölümlerde engelli öğrenci kontenjanı bulunmuyor. Bu sayı bu sene beşe de çıkabilir sıfır da olabilir. Kazanan ve yerleşen öğrenci sayısına göre değişkenlik gösterir. Örneğin benim üniversitemde bölüme iki yıl hiç engelli öğrenci kayıt yaptırmazken bir yıl iki kişi bir yıl üç kişi gelebiliyor. Eğer rehber öğretmeniniz engelli kontenjanı olduğunu iddia ediyorsa siz buraya atın biz de bilgilenmiş olalım. YÖK, ÖSYM ve bakanlık kanadında böyle bir kontenjan bulunmuyor maalesef.

merdoli

Bilgileriniz ve dilekleriniz için teşekkür ederim.
Tercih sürecinde değerlendireceğim.
Sevgiler ve saygılarımla

merdoli

Hayır benim hocam söylemedi ben ösym'nin sitesi olan yök sayfasından baktım ben resim atmayı bilmiyorum gogleyee yazın mesela özel eğitim ztn az ünüversitede var yök atlas özel eğitim yazın sayfaya girin kontenjanlara bakın yök ösym den veri alarak sayfaya bilgi aktarıyor ztn bende ordan gördüğüm için kontenjan var diyorum iyi düşünceleriniz için sağolun hakkımızda ne hayırlısıysa o olsun

KKELEBEKK
Tercih sonuçlarında engelli ek puanlı diye belirtiliyor. Yerleşmek istediğiniz bölümlerde 20-25 puan üstüne kadar tercih yaparsanız daha iyi olur.[/ 300.000 diyelim 260'a kadar ve 100'e kadar tercih yapabilir miyim Böylece

Ruhsal engellilere ek puan yok deniyor. Doğru mu bu? Ek puan alan ruhsal engelli arkadaş varsa bilgilendirsin lütfen.

Üst Alt