Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Uyku apnesi için test yaptırabileceğim uygun fiyatlı hastane tavsiyesi olan var mı?

x_ozcan

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Merhaba,
Konuyu yanlış yere açtım ise özür dilerim.

Uyku Apnesi için 1. yatış testi yaptırmam gerekiyor, Devlet hastaneleri çok geç tarihlere gün veriyor. İstanbul da SGK anlaşmalı ve uygun fiyatlı özel hastaneler ve fiyatları konusunda yakın zamanda test yaptıran ve cihaz raporu çıkartan arkadaşların tavsiye ve önerilere ihtiyacım bulunmaktadır.

Teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşım, aynı hastalığa sahibiz. Bende senin gibi bayağı araştırdım. Bulabildiğim en ucuz 450 TL. oldu. Diğer hastanelerden aldığım fiyatın 4'te 1'i bir fiyat olması sebebiyle tercih ettim. Aynı zamanda SGK ile anlaşmaları var.

İstanbul Hospital Uyku Testi, horlama şikayeti

Merhaba @berk3435 cevap ve link için çok teşekkür ederim. yarın arayıp bilgi isteyeyim fiyat çok uygun geldi bana.
Siz rapor çıkarttınız mı buradan ve cihaz alabildiğin mi? tecrübelerinizi paylaşmanız mümkünmüdür?

Saygılar

x_ozcan Açıkçası ben daha titrasyon testine girmedim. Her ne kadar Cpap gibi işe yaramasa da şu anda alternatif yöntemler deniyorum. Örnek olarak; buruna takılan aparatlar, boyunluk. Şu anda ağız içi aparat araştırma aşamasındayım. Youtube'de bir video buldum. Dişlere geçirilen şeffaf bir aparat var. Onu Türkiye'de yapan var mı diye araştırıyorum. Şimdi de İstanbul Dişhekimleri'nin bu konu hakkında sunumlarını gerçekleştirdiği 2 saatlik bir video izledim. Yarın bir kaç yerden bilgilendirme gelecek. Bu alternatifi de denemek istiyorum. Olmadı Cpap kullanmaya geçeceğim mecburen. Rapor konusuna gelecek olursak; Bu hastane rapor da veriyor ve bu raporla cihaz alabiliyorsunuz. Aynı SGK Hastanelerinin işlemleri gibi. Ama özel hastanein verdiği raporu engel oranını artırmak için kullanılamayacağından bahsetti forumda bir kaç arkadaş. Salı gününe randevu almıştım sağlık kurulu için. Bir kaybım olmaz. En azından denemiş olurum. Şu anda hali hazırda %42 civarında bir raporum var. Eğer onu da ekletirsem %60 üzerinde olacak sanırım. Kısmetse 3-5 ay içerisinde emekli olup, çalıştığım yerden tazminatımı almak istiyorum. Yoksa fona gidecek para. Yine çalışmaya devam edeceğim tabi. :) İletişim halinde olursak sevinirim. Geçmiş olsun tekrardan.

@berk3435 merhaba cevapların için çok teşekkür ederim.$ilaç aldığım için akşam sızmış cevap yazamadım [emoji42].Çok geçmiş olsun, alternatif tedaviler hakkında yazdıkların ilginç geldi, faydaları olursa bizimle paylaşırsan sevinirim.
İnşallah herşey yolunda gider ve istediğin gibi emekli olabilirsin. Fon konusu sakat çünki [emoji3]

Benim öncelikli amacım rapor değil sağlık problemlerim (bornşektazi, diyabet,tansiyon vd uyumama yada uykudan dayak yemiş gibii kalkma) nöroloji doktoru önerdiği için bu testi yaptırmak istiyorum. Ama rapor almanın en nihayetinde faydası olacak ise neden olmasın ki, En azından indirimler filan için iyi olur.

Emekliliğime 3 yıl kadar var yaştan dolayı o yüzden pek acele etmiyorum. Zaten tazminat gibi bir sorunum kalmadı ben damattan önce davrandım[emoji23]

Tekrar teşekkür ederim, sağlıklı günler.

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

x_ozcan Sorun değil. Bende uyumak için ilaç alıyorum. Doktor almama gerektiğini ve tehlikeli olabileceğini söyledi. Herhangi bir şeyden fayda sağlarsam mutlaka burada yazacağım. Türkiye'de satılmayan bir aparat vardı. Amazon üzerinden sipariş verdim, 2 günde elime ulaştı. Onu da deneyeceğim. Ayarlı bir dişlik bu bahsettiğim aparat. Bunun haricinde 2-3 diş doktoruna gittim. Ağzıma özel yapılacak bir kalıpla ilgili. Tam olarak benim istediğim aparat olmasa da çok yakın bir şey olacak. Elimdeki aparatı denedikten sonra olmazsa onu da yaptıracağım. Türkiye'de bu konuyla ilgili bilgisi olan birkaç tane Profesör var onlarla iletişime geçtim. Geri dönüşlerini bekliyorum. Apne ile ilgili çalışmaların anlatıldığı 2 saatlik bir seminer izledim youtube üzerinden. Türkiye'de çalışmalar çok zayıf. İsveç ve İskandinav ülkerinde daha yoğun çalışmalar mevcut. Ağız içi aparatların apneyi azalttığı %100 kanıtlanmış. Örnek olarak; AHİ 40 ise bunu 10 civarına düşürebiliyor. Her ne kadar Cpap cihazı kadar olmasa da gözle görülür bir fark var ortada. tabi ki benim için öncelik sağlığım, bende aynı şekilde gün içinde yorgunluk, uykusuzluk çekiyorum. Aynı sorunları yaşıyoruz. Hali hazırda elimde raporum varken. Daha fazlasını ekletme gibi bir şansım varsa değerlendirmek istedim açıkçası. Bahsettiğim hastaneyle görüştünüz mü? Randevu aldınız mı?

berk3435 merhaba.
Hastane ile görüştüm ve randevu aldım önümüzdeki hafta içi gidiyorum testi yaptırmaya. Ama sakallarımı veda etmem gerekecekmiş [emoji848].

Aliexpresten aldığın ürünün linkini paylaşabilir misin bende bir incelemek isterim.

Heyetleri sonucu da paylaşırsan sevinirim özel hastane raporları nı geçeli olup olmaması konusunda bir çok yazı var benimde kafam karıştı biraz. Senden net bilgiyi almış olurum bu sayede [emoji16]

Sağlıklı günler dilerim.

x_ozcan Evet maalesef sakalın kesilmesini istiyorlar. Aslında Aliexpres'ten de aldığım ürünler mevcut. Ama en son aldığım Amazon.com'dan Bayağı bir profesyonel ürün. Aslında Aliexpres'ten aldığım bir burunluk var. 10 dolar civarında o elime ulaşmadı. Ondan da bişeyler umuyorum. Şarj edilebilir bir aparat. Tümünün linkini aşağıya atıyorum.

Salı günü randevum var heyet için. İlk olarak KBB'ye gideceğim. Orada elimdeki raporu gösterip, geçerli olup olmadığını soracağım. Eğer geçerli değil derse diğer doktorlara muayene için girmeyeceğim. O zaman titrasyon testi için yine aynı hastanede testi yaptırıp cihaz aldıktan sonra, devlet hastanesinden almış olduğum randevunun tarihini bekleyeceğim. Geldikten sonra orada yine uyku testine girip, daha sonra titrasyon testine girip, o raporla başvuru yapacağım. Gelişmeler hakkında buradan bilgilendirme yaparım. :)

Ayrıca balık yağı kullanmaya başladım. Yabancı kaynaklarda balık yağı ve uyku apnesiyle ilgili bir çok bilgi mevcut.

1) https://www.amazon.com/gp/product/B07BTL8QZ6/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

2) https://tr.aliexpress.com/item/Sa-l...169.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.10334c4dEEleJB

3) https://tr.aliexpress.com/item/Y-ks...444.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.10334c4dEEleJB

4) https://tr.aliexpress.com/item/Horu...474.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.10334c4dEEleJB

5) https://tr.aliexpress.com/item/Yeni...225.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.10334c4dEEleJB

6) https://tr.aliexpress.com/item/4-Pc...229.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.10334c4dEEleJB

7) https://tr.aliexpress.com/item/Yeni...460.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.10334c4dEEleJB

8) https://urun.gittigidiyor.com/kozme...-gun-ucretsiz-kargo-381969069?urvid=119708487

berk3435 açıklamalar ve linkler içün çok teşekkür ederim. Telefondan tam inceleyemedim pc ye gecince oradan detaylı inceliyeceğim,

Araştırma için tebrik ederim vallahi bir çok ürün bulmuş ve incelemişsin benim bir çoğundan haberim bile yoktu.

Zahmet olmazsa bir sorum daha olacak, hastaneden uyku yapıcı ve sakinleştirici ilaçlarımı almaması gerektiğini söylediler, ama ben ilaç almadığım da hem uyuyamıyorum hemde kendimi çok kötü hissediyorum ilaçlar ( prozac 2x1, wellbutrin xl300, Desyerel50) ilaçlarımı kullanmasam test başarısız olabilir mi? zaten benim uyumam onlar için daha iyi değilmi? Hastanesi bayana sordum ama çok net cevap veremedi o yüzden biraz tereddüt ediyorum.

Salı günü heyette tüm sürecini umarım sorunsuz halledersin [emoji256]

Sağlıklı günler dilerim

x_ozcan rica ederim. Yapılabilecek tüm şeyleri denedikten sonra olmazsa cihaz kullanımına geçeceğim. Harcayacağım en fazla 1000 lira olur bu şekilde. Sağlık içinse hiç önemi yok. :) Yazdıklarınızı görünce gülümsedim. Sebebine gelecek olursak, sanırım aynı aşamalardan geçiyoruz gibime geliyor. Kısaca bahsedeyim. Yaklaşık 5 yıl önce ritm bozukluğu şikayetiyle bir çok test yaptılar. EKG, EKO. vb. ritm bozukluğu için ilaç kullanmaya başladım. Bir çok kalp doktoruna gittim bir sürü test yaptılar. Kalple ilgili hiç bir sorun yok dediler. Dedim hocam neden ilaç kullanıyorum o zaman. Net bir cevap alamadım. Daha sonra kendimce neden olabileceğiyle ilgili araştırmalara girdim. B12 testi yaptırdım. Ciğerlerle ilgili sorun olabilir diye; akciğer grafisi, solunum testleri vb. test yaptırdım. Doktorum dedi ki bende benzer sorunları yaşadım, gel beni dinle bir psikiyatriste git. Tamam dedim hocam olur. Eğer sorunun psikolojik olduğunu düşünüyorsanız giderim. gerekirse ilaçta kullanırım. Tabi bu zaman içerisinde uyku sorunlarım başladı. Neyse 1 sene önce gittim psikiyatriste antidepresan ve ilaca başladık. Uyku ilacı alıyordum yatmadan önce. Hatta ilk başlarda sizin gibi Desyrel kullandım. Erkekler için kesinlikle kullanılmaması gereken bir ilaç olduğunu öğrendim. Cinsel olarak sorunlara neden olabiliyormuş. Sürekli erekte kalma durumu. Neyse başka ilaca geçtik. Yarım alıyordum. İlaç kesmiyordu. Yine geceleri uyanmalar devam ediyordu. Tam almaya başladım doktorumun tavsiyesiyle. Daha iyi gibi hissettim kendimi ama gün içerisinde aynı şekilde yorgunluğum ve uykusuzluğum devam ediyordu. Yaklaşık 2 ay önce sanırım. Boğaz ağrısı şikayetiyle KBB uzmanına gittim. Bakırköy Kızılay'da çok iyi bir doktor var. Neyse efendim., doktora dedim boğazım ağrıyor hocam baktı. Film istedi. Allah Allah dedim boğaz ağrısı için ne filmi istiyor. Neyse çektirdim baktı. Burun kanalların iyi dedi açık görünüyor. Gece seni uyurken takip edebilecek birisi var mı dedi? Evet dedim ailemle yaşıyorum var dedim. Gece seni takip etsinler solunum durması oluyor mu dedi. Tabi o arada tırsmadım değil açıkçası. Neyse telefon için yapılmış uygulama vardı. Uyku apnesini, horlamaları ve konuşmaları takip eden bir uygulama. Onu yükledim. Sabah bir baktım. Doktorun dediği gibi bir çok kez nefesim duruyordu. Uygulamaya göre 30 saniye durduğu oluyordu. Ondan sonra size adını verdiğim hastaneye gittim. Tabi ondan önce devlette 5 ayda sıra geldiğini öğrendikten sonra. testee de çıktı zaten ağır uyku apnesi diye. Ondan sonra bir devlet hastanesinin uyku polikliniğinden randevu aldım. Aslında ilk önce devlete gittim, baktım 5 ay sonraya gün veriliyor. Ondan sonra özele gittim. Sonra çıkan sonucu devlet hastanesindeki doktora götürdüm. Evet dedi uyku apneniz var. Kısaca kendimi anlattım. 1 sene önce psikiyatriste gittiğimi hem antidepresan hem de uyku ilacı aldığımı belirttim. Doktorumla görüşüp, o ilaçları bırakmam gerektiğini asıl sorunumun psikolojik olmadığını söyledi ve uyku ilacı kullanmamın riskli olabileceğini de belirtti. Çünkü apne durumunda kendimi bilmesekte uyanıyoruz. Uyku ilacı durumu ağırlaştırdığını için uyanamayabilme durumu da olabilirmiş. Doktorumla görüştüm. Antidepresanı bıraktım ama uyku ilacını henüz bırakmadım. Daha önce de bahsettiğim gibi alternatif yöntemleri denedikten sonra olmazsa Cpap'a geçeceğim. Sizinde sorununuz benzer olabilir. Tabi ki bu sorun için uyku polikliniğindeki doktorunuz ve psikiyatristiniz karar verecektir. Bende aynı şekilde testten önce uyku ilacı aldığımı yoksa hiç uyuyamadığımı belirtmiştim. Alabilirsiniz dediler. Aslında uyku ilacı kasları geveşettiği için daha çok apneye sebep olabiliyormuş okuduğum bazı kaynaklara göre. Alıp almamak size kalmış. Çok teşekkür ederim. Size de geçmiş olsun. İnşallah Salı gününü sorunsuz atlatırız. :)

Şunu belirtmeyi unutmuşum, uyku apnesi tespit edildikten sonra, doktorumun da da dediği gibi kalp sorunum yokmuş aslında, ya da psikolojik sorunum. Tek sorun uyku apnesiymiş. Bu öyle bişey ki, gerçekten işten anlayan doktoru bulmak gerekiyor. Benim ki 5 yılın ardından tesadüfen tespit edildi. O kadar doktora gitmeme rağmen.

Merhaba, geçmiş olsun, özellikle gece uyurken ağza takılan diş ya da damak aparatı denen aletlere dikkat edin, bu aletler ön dişlerin ağız kapandığında önde değil arkada durmasını sağlıyorsa zamanla dişle ilgili problemler yaşayanları okudum, ben de ağır derecede uyku apnesi hastasıyım ve CPAP cihazı kullanıyorum (2,5 aydır), kullanmaya başladıktan sonra hayat kalitem çok değişti. Tamam kolay değil her gece maskeyle uyumak ama ölmek ya da felç kalıp yatalak kalma riskinden iyidir. Herkese geçmiş olsun.

SGK anlaşmalı hastaneden parasını vererek uyku testlerini yaptırırsak SGK'dan cihaz almak için heyet rapor yazıyor, bunu hastane teyit etti ama bu heyet raporunu (özel hastaneden) Engelli Raporu almak istediğimizde muayene eden Nöroloji doktoru kabul eder mi bunu biliyor musunuz acaba?

berk3435 merhaba, henüz yaptırmadım, randevum yarın akşam için bir aksilik olmaz ise.

x_ozcan hayırlısı olsun. Benimde bugün sağlık kurulu heyet randevum vardı. Ama ağır boğaz ağrısı ve yüksek ateş nedeniyle maalesef gidemedim. Sanırım özelden aldığımız uyku testi raporu da geçerli değilmiş. Hali hazırda Haziran ayına devletten alınmış randevum var. O sonucu aldıktan sonra heyet için tekrar başvuru yapacağım.

berk3435

Özelden aldığınız raporu SGK anlaşmalı bir hastaneden aldıysanız, bunu kabul eden Sağlık Kurulları da varmış, bana böyle bir bilgi verdi benim uyku testine girdiğim teknisyen. Ne kadar doğru bilemiyorum tabii.

Düzenleme: Hatta sadece 1. gece yatışı geçerli oluyor demişti.

berk3435 çok geçmiş olsun. Hazirana çok bir zaman kalmamış kısmet ise o zaman alırsınız yeni oran ve raporu. Özelde alınan raporu kabul etselerdi iyi olurdu ama yapacak bir şey yok gibi[emoji3]
eozen81 hangi hastanelerin özelden alınan uyku testi raporlarını kabul ettiği konusunda bir bilginiz var mı?

x_ozcan

Hastane adı bilemiyorum keza bu teknisyen birden fazla hastaneye gidip uyku testi yapan bir teknisyen arkadaş. Lakin bana söylediği şuydu, "SGK anlaşmalı bir hastane olmalı ve sizin bunu SGK'lı olarak yaptırmış olmanız gerekiyor" dedi, ben 13 Mayıs'da Sağlık Kurulu'na randevu aldım, elimde hem 1. gece hem de 2. gece uyku raporum da var bakalım göreceğiz kabul edecekler mi etmeyecekler mi.

eozen81 Evet SGK Anlaşmalı bir hastaneden aldım. Ama titrasyon testine henüz girmedim. Arayıp sorsam, bilgileri vardır sanırım geçerli olup olmadığıyla ilgili.

berk3435

Titrasyon testi sanıyorum CPAP cihazınızı kaç basınçla kullanmanız gerekiyor bunu gösteren ve benim 2. uyku testi dediğim test mi?

Eğer öyle ise, teknisyen arkadaşın söylediği gerek yok, 1. test yeterli diyor. Neticede AHI indeksi 1. testte geçiyor, ama tabii sorabiliyorsanız iyi olur bence de.

@eozen81 bilgiler için teşekkür ederim, inşallah heyette geçerli olur raporunuz.

Merhaba.

2. Test titrasyon testidir. Engelli raporu için ilk test yeterlidir. Özel hastanelerde yapılan testleri kabul eden yerler var. Forumda uyku apnesi olarak arama yapıp çıkan konuları inceleyin.

yesilsy

Yanıtınız için teşekkürler. Özel hastanede yapılan testi kabul eden yer var ise mantık olarak her sağlık kurulunun kabul etmesi gerekmez mi? Bu bir hak ise (yargıtay kararlarını örnek göstermek gibi) farz edelim xx hastanesi sağlık kurulu kabul etmedi, ne gibi bir hakkımız olur itiraz için?

eozen81
Haklisiniz ama halihazırda rapor vermeye yetkili devlet kurumlarında bile uygulamalar farklı. Örnek vermek gerekirse, bende bel fıtığı var 2 hastane vermedi üçüncü hastane verdi. Uyku annesinde de saçmalık var. Tutturmuşlar ahi değeri diye birşey. Ahi 30 altı olursa %10 verilirmiş 10 altı olursa %5 verilirmiş. Ben 15 Ahi ile %35 aldım. O 5-10 dedikleri şey uyku bozuklukları için geçerli. Bizdeki ise uyku apnesi sendromu. Sendrom birkaç hastalıktan olan önemli bir konu. Ben ilk rapora itiraz ettim 3 hastane dolaştım ve sonunda raporu aldım. Herkes hakkını arasın.

berk3435 merhaba, testi yaptırdım dün gece, öneri için tekrar teşekkür ederim.

Sizin test sonuçları kaç gün sonra çıkmıştı? Teknisyen benim testin sonucunu sordum ama hoca yorumlayacak dedi rapor hazırlanın ca sizi hastaneye çağıracaklar dedi.

x_ozcan geçmiş olsun. Yaklaşık 3-4 gün sonra sonuç için aramışlardı. Ne zaman gelebilirsiniz diye. 1 gün sonra gidip, doktorla görüşüp raporumu almıştım.

berk3435 bilgi için çok teşekkür ederim,

Sağlıklı günler dilerim

Rica ederim. Sonuçları aldığınızda bilgi verirseniz sevinirim.

Üst Alt