Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Vergi indirimi için başvurdum ama şimdi işyeri değiştirdim. Bir şey yapmalı mıyım?

Konular
12
Reaksiyonlar
29
herkese merhabalar herkesin geçmiş ramazan bayramını kutlarım.
ben vergi indirimi için başvurduğumdaki işim ile şu anki işim farklı ve daha vergi indirimi yazım gelmedi birşey yapmam gerekiyormu yani iş yerimi değiştirdiğim için? maliyeye gidip söylemem gerekirmi acaba?

@kaybedenler kulübü.., Vergi indirim yazısı başvuru yaparken çalıştığın eski iş yerine gönderilecektir. Yeni iş yerinde vergi indiriminden faydalanmak istiyorsan bildirmelisin.İş yeri değişikliği olduğu için tekrar yeni vergi indirimi başvurusu gibi işlem yaparlar mı onu bilemiyorum. Vergi dairesi hastaneden evrak istemişti bayağı uzamıştı sizin iş ne oldu o süreci bitirdiniz mi.

@BnymnYldz, ah ahhh maliyedeki haysiyetsiz memur benim yazımı hastaneye yazmamış tam 36 gündür barış çarış yazımı yazdırdım yazı dediğim şeyde topu topu 5 satır neyse sonra hastaneyi aradım oda demezmi yazıyı al elden bize getir grafiklerini çıkart bize ver 30 ila 45 gün kârlı olursun diye bende ayağımda protez ile bir arkadaşımdan rica ettim beni Eskişehir tıpa götürdü istenilen grafikleri cd ye yazdırdım ve kuruldaki memura elden teslim ettim 4 cd ye 60₺ de para verdim:)) yani memurların işini biz engelliler yapıyoruz gibi bir şey bu ülke bildiğin muz cumhuriyeti olmuş malesef arayada bayram tatili girdi ben cd leri 28 martta hazırlayıp memura vermiştim bakalım pazartesi Ankara'yı Arıcam gitmismi grafiklerim

Vergi indirimi için müracaat ettim 4 ayı geçti hayla sonuç belli değil bu arada vergi indirimi için müracaat ettikten 4 ay sonra iş hakkım fes edildi bu bir sorun teşkil edermi yani vergi indirimi alırsam erken emeklilik için sgk baş vurucam aranan çalışma yılı ve aranan pirim bende fazla fazla mevcut vergi indirimi alıp sgk erken emeklilik için baş vurunca zaten emekli etmeden benden iş yerinden çıkış yapmam gerekiyormuş öylelikle emekli ediyorlarmış vergi indirimini almadan kısa bir süre önce iş hakkimin fes edilmesi sorun teşkil edermi? Bu konuda bilgisi olanlar yazarsa çok sevinirim saygılar sevgiler...

Vergi indirim müracat ınız cok geç kalmış cevap için bence orayı araştırın bi sıkıntı var orada.
Sorunuzun cevabına gelirsek bende sormuştum aynı soruyu çalışıyor yada çalışmıyor olmak emeklilik başvurusu için önem arz etmiyor dediler.

@osmandilek, Osman kardeşim biraz bana moral oldunuz inşallah dediğiniz gibidir hocam. Neden geç kalındığını yazayım hem biraz rahatlamış olurum ben 19 ocakta maliyeye vergi indirimi için başvurdum o baş vurum bir hafta içersinde Ankara'ya gitti %64 lük engelli raporum var (iki sene önce motor kazası geçirdim ve sağ bacağım diz üstünden ampute oldu ve sağ kolumda hareket kısıklığı kaldı) neyse Ankara daki kurul yada heyet artık adı ne ise o raporumdan bir sonuç çıkartamamışlar şaka gibi değilmi koskoca Eskişehir tıpın Dr. Ları raporumu onaylamış lar bacağı ampulü olmuştur diye ama Ankara daki Dr heyeti nasıl bu rapordan tatmin olmadıysa benim görüntülerimi yani grafiklerimi istemiş bu yazı baş vurdugum maliyeye gelmiş ama ordaki kansız memur tam 36 gün Eskişehir tıpa o yazıyı yazmamış yazacağı yazı ianki 5 satır bile değil neyse barış çarış yazımı yazdırdım o yazıyı alıp tıpa kendim gittim hızlandırmak için ve 4 tane cd görüntülerim hazırlandı tıp taki memur tamam biz bunu posta yolu yollucaz gerisi bizde dedi bende direk Ankara'ya yollucaklar sanıyorum meğerse onlar Bilecik maliyeye yollamışlar Bilecik maliye dede 23 gün bekletmişler hepsini allaha havale ediyorum bu yüzden bu iş çok uzadı hocam bu pazartesi aradım Ankara'yi daha yeni geldi cd lerin dedi 10 gün sonra ara dediler işte bir kaç allah korkusu olmayan memur yüzünden uzadı da uzadı ben protezime tam adapte olamadım bu yüzden iş yerimde sıkıntı yaşadım ve doğal olarak iş yerim çıkışımı verdi. Aslında ben ilk başta malulen emekli olabilmek için müracaat ettim tam 6 ay sonra red çıktı oda çok uzanmıştı malulen emekli olabilmek için %60 min. Oran gerekiyormuş ve araştırmalarım sonucu diz üstünden kesilir ise 46 kalçaya yakın kesilir ise 55 veriliyormuş ne kadar saçma bir durum değilmi bir insanı ayakta tutan uzvu bacaktir bacağı olmayan bir insanı sistem malulen emekli etmiyor neyse bana red çıkınca sgk daki memur sen anca vergi indirimi alirsan erken emekli olabilirsin dedi bende 23 sene çalışmışlık ve 6800 gün pirimim var e bunu neden baştan denediniz 6 ayım boşa gitti yazık günah değilmi dediğimde bana ben kurul değilim diye bir cevap verdi neyse vergi indirimi alabilmek için ise çalışıyor olmam gerekiyormuş ya siz benden 19 sene ve 4600 pirim istiyorsunuz bende bu fazlası ile varken neden beni iş bulmam için şart koşuyorsunuz bana bu şekilde kim iş verir dediğimde sistem böyle dedi bende çok zor bir şekilde aracılar sokarak bir iş buldum hemen vergi indirimi için başvurdum bu seferde bu süreç çok uzadı bende proteze adepte olamadığım için iş yerinden çıkışımı verdiler o yüzden bu konuyu açtım eğer vergi indirimi alırsam ve vergi indirimi için başvurduğum tarihten 4 ay sonra işime son verilmiş olması sorun olurmu diye...

@kaybedenler kulübü.., Vergi indirimi başvurusunda çalışıyor olmak mecburiyeti var zaten onu biliyorsunuz. Bu başvuruyu yapabilmek için kısa süreli sigortalı görünüp vergi indirimi sonuçlanmadan işten çıkış yapanlarda var. Yada başvurduktan sonra işten çıkış yapıp başka bir işe başlayanlarda var. Sonuç yazısı başvuru yaparken çalıştığınız işyerine gidiyor. Cep telefonuna sonuçlandığına dair mesaj geldikten sonra sizde vergi dairesine gidip yazının örneğini alabilirsiniz. 10 gün beklemeyin siz haftaya cuma günü tekrar bi arayıp sorun dosyanın durumunu. Dosyanız kurulda derlerse yaklaşık 10 gün sonrada sonuçlanır hayırlısıyla inşallah. Şu an çalışmıyorsunuz sanırım vergi indirimi yazınız çıkınca SGK'ya emeklilik için başvuru yapabilirsiniz.

@kaybedenler kulübü..,

LÜTFEN CİMER YA DA GİB DEN DİLEKÇE YAZA bakıp aciliyetini yazın.nerde tıkanmış süreç bakılır ben aynı hafta sonuç aldım internetten başvurdum....sistemin saçmalığı berbat oan yorum yapmaktan bıktım devlet engelliye yaşamasaydın ölseydin diyor

@BnymnYldz, çok teşekkür ederim içime yine bir su serpildi...

@BnymnYldz, çok teşekkür ederim...

@hanifeaydin, aynen öyle malesef ama biz engellilerimize sahip çıkıyoruz onlara olanaklar sunuyoruz diye atıp tutuyorlar yaptıkları hiç bir şey yok bu olay başıma geldikten sonra anladım sözde engelli işçi arayan yerleri e devletten görüp gidiyorum çoğu ilan dümenden konuyormuş bir arkadaş yazmıştı orda okudum ve doğruluk payı bence yüksek çünkü kaç tane engelli işçi arayan fabrikalara form doldurdum hiç geri dönen olmadı bir fabrika hariç o da allah sizi inandirsin beni sağlam bireylerin yanında çalıştırmaya kalktı bana diyor ki iş veren ee biz 12 saat çalışıyoruz siz 12 saat ayakta kalabilirmisiniz diyor şaka gibi yani ben anladım ki onlara hafif engelli bireyler lazım örnek vermem gerekir ise bir gözü kör, bir kulağı sağır, bir elinde yada bir kolunda hafif bir kusur vb. Gibi...

@hanifeaydin, cimeri kaç defa aradım işler yoğunmuş yada sistemlerde sıkıntı varmış diye cevap aldım. Ve yaşadığım şehirden olsa gerek gib girdim bir bilgi ye ulaşamadım gib büyük bir kaç şehirde çalışıyormuş sanırım

Son düzenleme:
Emin değilim de yine de belirtmek istiyorum; vergi indirimi ile emeklilik talebi iki ayrı konu olmasın mı? Kişi hiç vergi indirimi almadan, kaza sonrası aniden engelli olduysa direkt erken emeklilik talebinde bulunamaz mı? Sanki mantıken böyle olması lazım gibi.

@Tenê, o sizin dediğiniz durum iş kazalarında geçerli olabilir. Ama ben iş kazası geçirmedim malesef trafik kazası geçirdim ikisi çok farklı bir süreç...

Ben geçen hafta baş vurdum bu hafta sonuçlandı sizin vergi indirimi baş vurunuzda bir sıkıntı var bence gidip vergi dairesine bir sorun

@Kronik34, Arkadaş üstteki mesajlarda yazmış ne tür bir sıkıntı olduğunun farkında zaten yapması gerekenleri yapmış. Onaylanma aşamasına yaklaşmış yakında sonuçlanır.

Üst Alt