Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Vergi indirimi ile erken emekli olurken iş yerinden çıkış almak zorunda mıyız?

Konular
12
Reaksiyonlar
29
Hele şükür aranıza geldim :) sistemsel bir sıkıntı vardı sanırım ama çözüldü neyse asıl mevzuya geleyim:)

vergi indirimi ile erken emekli olurken iş yerinden çıkış almak gerekiyormuş sanırım bu konu hakkında bilgisi olan varmı acaba?

@kaybedenler kulübü..,

Emeklilik şartlarınızı sağlıyorsanız benim deneyimim şöyleydi:

1- SGK'dan emekli olabilir yazısı aldım
2- İş yerine emekli olmak ve bu sebeple işten ayrılmak istediğimi bildiren dilekçe yazdım.
3- İşveren iş çıkışımı istediğim tarihte yaptı.
4- SGK'ya gidrek çıkışımın yapıldığını, emeklilik müracaatımı yapmak istediğimi bildirdim ve süreç başlamış oldu.

4A statüsündeyseniz emekli aylıklarının başlangıcı takip eden ay olduğu için ay sonuna doğru müracaat etmenizi öneririm. Örneğin Şubat ayında emekli olmak istiyorsanız, 28 veya 29 Şubat'ta SGK'ya emeklilik başvurusu yapın, 1 Mart itibariyle aylığınız işlemeye başlar.

Son düzenleme:
@kaybedenler kulübü..

ben öyle aldım çıkış giriş yapıldı aynı yerde devam ediyorum.tazminatı verdiler. yıllık izinlerim sistemde duruyor hala onları kullanmadım .ama böyle yapınca şirket krize girince ilk sizi yolluyor aklınızda olsun .

Emekli olunca yine engelli kadrosunda gozukuyoruz değil mi? Yani işveren engelli çalıştırma zorunluluğu olduğu için bizi tekrardan işe almak zorunda mı yoksa emekli olmayan başka bir engelli kişiyi mi işe alır?

@hozgul
Hmm ilk önce sgk dan emekli olabilir yazısı almak gerekiyor yani. Peki ben sgk dan emekli olabilir yazısı almadan direk iş yerimden emekli olacaktır diye yazı alsam olmazmiki? Çünkü SGK bana 40 km ve sağ bacağım da protez var gel git işlerini ortadan kaldırmak adına yani

Yani iş yerimden çıkış alsam demek istedim yanlış ifade olmuş:)

@kaybedenler kulübü..,
SGK'dan emekli olabilir yazısı almak zorunlu değil elbette. Bunu benim çalıştığım kurumsal şirketlerde oluşabilecek sorunları önlemek için yapıyordu. Mesela emekli olamayacağı halde olabileceğini düşünüp işten çıkışını isteyenlerde geri dönüş sorun oluşturuyordu. Ya da bazen öngöremediğiniz işler oluyor, süreç uzuyor vs. SGK'ya dilekçe yazabilir ve dilekçe ile yanıt isteyebilirsiniz, tabi beklemek için zamanınız varsa.

Bu işler bir defaya mahsus yapılacağı için benim önerim sağlam gitmekten yana.

@m.okanoyun,
Emekli olduktan sonra aynı yerde çalışacaksanız artık emekli çalışan olarak görüneceksiniz. İşveren tekrar sizi işe almak zorunda değil.

Eğer işverenin dediğiniz gibi yasa gereği engelli çalıştırma zorunluluğu durumu varsa, siz emekli olursanız mecburen sizin yerinize başka bir engelli almak zorunda kalacaktır. Belki sizi de ayrıca çalıştırabilir bunu işverene sorabilirsiniz.

ben emekli olup aynı yerde çalışmaya devam ediyorum (HR-FİNANS ONAYI İLE) ama personel çıkarımlarında listenin en önüne geçiyoruz .kendi vicdanlarında zaten bir ek maaşı var o yüzden tek maaşlı muhtaç paraya iki maaşlı olan emekliyi postalayalım diye düşünüyorlar.Misal beni büyük bir ihtimal 7-8 aya kovacaklar her şekilde belli ediyorlar

@BnymnYldz

Engelli olmamıza rağmen hala ağır işleri yaptırma derdinde olan bir yer emekli olursan dakika tutmaz işyerinde. Hele birde sürekli emeklilik değilde süreli olursa bu daha kötü. Cevap için çok teşekkür ederim

@m.okanoyun

İşten çıkarılma durumunuz olursa da çok kafaya takmayın genelde işverenler aynı davranışı yapıyorlar. İnşallah daha rahat ve istediğiniz gibi bir iş bulursunuz. İyi Geceler

Üst Alt