Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Vergi indiriminin süresiz, raporun ise süreli olması emekliliği nasıl etkiler?

ademkucukpolat

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
1
Arkadaslar 2019 da saglik raporum yuzde 52 ile 5 yillikti vergi indirimim süresiz geldi ankaradan saglik raporumun suresi doldugu icin yeniledim süresiz 47 aldim vergi indirimim sürekli oldugu icin tekrar vergi dairesine basvurmam gerekiyormu emekli olurken sorun olurmu @OturanBoğa bilginiz varsa cevaplarsaniz tsk ederim @KKELEBEKK

@ademkucukpolat,

Eğer ilk sigortalılık 1 ekim 2008'den önceyse ve emeklilik de 4a statüsünde gerçekleşecekse, sürekli vergi indirim hakkı size emeklilik de kazandırdı demektir. Sonradan alınan rapor bu hakkınızı kaybettirmez. Ama düşük oranlı rapor aldığınız için sgk'nın kontrol muayenesine çağırılmasına neden olmuş olabilirsiniz. Bunu zaman gösterecek

Yeniden rapor aldınız ise vergi dairesine alınan raporu yeniden vergi indirimi için başvuru yapmanız gerekir son alınan rapor eski raporun hükmünü ortadan kaldırı

Mrb lar vergi dairesine gittim vergi indirimin anakradan suresiz geldi 40 ile 59 arasinda aldiginiz icin vergi indirimi almaniza gerek yok dendi vergi dairesinden anKaranin raporu onemli dedi

Sen benim dediğim yolu uygula yeni rapor maliye onaylamaz ise emeklilikde en son aldığın gözükür onaylı değil denir zamanın ne getireceği belli değil kanun değişir sağlık yönetmeliği değişir pişman olursun bu işi maliyede ben yapmıyorum sözüme güven o bölümle ilgilenen koca ilde tek benim başka illerden bana soruyorlar kendimi övüyormuş gibi zannetme ama ne diyorsam o yolu uygula

Tsk ederim kardesim insallah sali gunu tekrar vergi dairesine gonderecem

@ademkucukpolat,

Yeni raporun oranı vergi indirim aralığını değiştirmediği için bence hiç bulaşma vergi dairesine. Şimdi oradaki birisi işgüzarlık edip iki rapor farklı, 3. hastaneye sevk ediyoruz derse anlamsız yere bi hengameye düşersin. Vergi indirimi sürekli. SGK emeklilik için buna bakar. Gerisini umursamaz. Maliye de süresiz onaylı bir vergi indirim hakkı için -vergi derecesi değişmedikçe- yeni bir prosedür başlatmamalı.

@Berat71 kardeşime katılmıyorum :) Asında mantığın doğru, ama vergi dilimi değişmediği ve hak süresiz olduğu için Maliye'nin olaya bulaşması için hiç bir neden yok.

Sali gunu gideyim vergi dairesinin şefiyle bi goruseyim daha once böyle bir olay baslarina geldimi sorayim

anlatmak istediğim konu ben vergi dairesinde engellilik vergi indirimi bölüm sorumlusunun SGK ile sürekli emeklilik işlemlerinde maliyeden onay ister eğer ki onay yazısı gçndermezsem kişi emekli olamaz örnek sistemde iki rapor var en son alınan sağlık kurıu raporu onaysız ve yeni tarihli kanunen önceki raporun hükmünü yok sayar son alınmış rapor
bu arkadaşın durumundan örnek verirsek emeklilik için SGK müracaat ettiğinde maliyeden onay almak için yazılı teyit istenir bu kişi engellilik ündiriminden yararlandığını beyan eder SGK ya SGK da kayıtlarımızda mevcutmu ulusal sağlık bankasında raporların kontrolü mümkün olmaya başladı peki bu arkadaşın raporu son aldığı rapor veri bankasından zaten uyarı veriyor bu TC kimlik noşu kişinin son alınmış yeni bir kurul raporu var diye doğal olarak yeni bir raporu mevcut maliue merkez sağlık kırılınca onaylanmamış
desğimizde bu kişi emekli olması için o raporu maliyeye onaylanması zprunludur

ayrıca 193 sayılı gvk engellilik vergi indiriminden yararlanılması için msk alınmış raporun heuetce onaylanarak işlem görmesi lazım SİZİN DEDİĞİNİZ ORAN KONUSU BAŞIMA GELDİ COCUĞUNA AİT RAPORU 10 Sene onaylatmamış defalarca yazışmalar yapıldı eğer oran değişmezse indirümin geri iadesi talep edilmişti oranda sıkıntı olmayınca sorun MSk kurul kararı ile kabul gördü

Sonuç olarak demek istediğim oran aynıda olsaemeklilik de kullanılacaksa maliyeye onaylat vergi dairesinde seni yanlış bir bilgilendirme yapılırsa zamanı da keşke onaylattırsaydım diye pişmanlık duyma

@ademkucukpolat,

Gitmene gerek yok vergi dairesinin engellilik servis sorumlusu olarak yapılması gerekeni izah ettim karar senin Allah ömür verirse bu sitede emeklilik zamanı gelip başvurduğunda söylediğim karşına çıkacak inşallah o zamana kanun ve. Yönetmelik değişmez de pişman olmazsın

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Berat71,

Yarin tekrar gidecem maliyeye yardimlariz icin tsk edecem gelismelerden haberdar edecem insallah

Abi vergi dairesine gidecem derken evraklari teslim edecem yani yeniden dediginiz gibi basvuru yapacam simdi rapor suresiz ya vergi indirimi süresiz mi olur

engellilik raporunda uyku apnesi epilepsi Değilse genellikle düşürmüyorlar artık, birde süreli olmadığı çok az ne giderse ek tetkik istemediği sürece aynı oranı onaylıyorlar

@ademkucukpolat, Doğrusu da bu zaten uyku apnesi veya epilepsi için hastane oran vermiş. Merkez Sağlık Kurulu toplanıp şu şu hastalıklar varsa oranı düşürelim diye uğraşmazlar. Teşhis ve tanının ilgili yönetmelik eki cetvellerle uyumlu olup olmadığını, raporun yetkili hastaneden alınıp alınmadığı, Balthazard Yönteminin doğru uygulanıp uygulanmadığı gibi buna benzer hususları inceler ve kararını verir.

Vergi dairesi e başvuru yaptığında uygu apnesi için polisinografi tetkiki ve epilepsi içinde ilaç kullanırım raporlarını vergi dairesine müracaat ettiğinde tahlillerinde ekle bir daha uğraşma çünkü sağlık kuruluna evrak gittiğinde tekrar tetkik isteme ihtimali var uyku apnesi ve epilepsi tahlili için

@Berat71,

Hepsi hazir bugun 2 gibi gidecem insallah tsk ederim kardesim

abi bugun veraklari verdim önce almak istemediler kardesim anakara suresiz onaylamis bidaha gerek yok diye abi yapma dedim sobra sorun olabilirmiş güncelleyelim dedim sen bilirsin dediler zor bela gonderdim onlarda iyi niyetli olarak almak istemedi duşer müşer oranin yazik etme diye gonderdik bakalim 1 aya gelir sonuc dedi

Abim şunu anlatmaya çalıştım en son yeniden rapor aldığın için sistemde eski raporun değil onaysız yeni rapor çıkar yarın emeklilikde onaysız gözü kecek sonra sen sağ sola koşturacaksın

Birde bu işin iyi niyetli almak istememelwri gün geldiğinde mağdur olacak sensin

Üst Alt