Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yeni bir yöntemle kulağa ameliyat ile yerleştirilen işitme cihazını bilen var mı?

umut_

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Arkadaslar, herkese selamlar. Kardesimin uzun senerlerdir ileri derecede isitme kaybi var ve isitme cihazi kullaniyor. Teknoloji ilerledikce ona hep en iyisini almaya calisiyoruz.

Amerika'da yasayan akrabalarimizdan cok yeni bir teknoloji ciktigini ve tamamen kulagin icine amliyat ile yerlestirilen bir cihazdan bahsettiler. Tam adini alamadim, "otolojik" gibi bir sey dediler ama internette arastirma yapmama ragmen herhangi bir bilgi bulamadim. Arastirmam sirasinda bu siteyi buldum ve sizin fikirinizi almak istedim.

Aranizda boyle bir cihazdan haberi olan yada cihazi kullanan varmi?

Sevgiler,
Kaya

"otolojik" kulakla ilgili demektir. zaten işitme kaybıyla ilgili herşey otolojiktir...
bildiğim kadarıyla ameliyatla yerleştirilen koklear implant ve BAHA adı verilen bir sistem var. onun dışında ameliyatla yerleştirilen bir işitme cihazını ben duymadım.

hunsal saol cevabin icin, otoloji oldugunu biliyorum ama markanin adi ona cok benzer bir kelime idi.
neyse, tekrar sorar nasil yazildigini ogrenirim, bizimkilerin soyledigine gore bu koklear implant tan daha degisikmis. bakalim arastiricaz.

Saol kgokce. Medel'i duymustum ama bildigim kadariyla kulagin disinda bir alici ile calisiiyor galiba.

Bu arada bizimkilerden email geldi, sizlerlede paylasim yapayim dedim.
Firmanin adi (cok yanlis hatirlamiyormusum) Otologics mis. Carina diye bir aletmis, tamamen deri altina yerlestiriliyormus. Websitelerinde gosterdigi kadariyla cok memnun olan insanlar var. Hepsi reklam icin koyulmus ama adam havuza bile giriyor cihazla...
Otologics | Carina. Turkiye'deki subesi herdeks diye bir firma imis.
Subenin websitesinide buldum.
Otologics - Carina Full Kulak Implantı | Herdeks Tıbbi Ürünler Ticaret Ltd. Şti.

Telefon acip bilgi alicam.

sitesinde doyurucu bi bilgi yok
sagir napsin iste ucan kustan meted umariz iyi arastirmak lazim donusu olmayan degil daha olmadi koklear implant olabilirsiniz diyor
bu medelin baha si gibi bisi sanirsam
bu bahayi benim doktor levent sennaroglu baya bi onceleri tokatli meryeme takmis epii bi medyatik olmustu
amma velakin cok ileri derecede isitme kaybina olur demiyor orta ileri diyor 110 db duyabilen arkadaslar soylesin iyi bi dijitalle kendilerine yetiyorlar
ameliyat olmak pek hos olmasada duymak icin insanlar tercih edebilir ne bilim dijital isitme cihazi kadar olabilirmi
bunun neyle hangi pille calistigi pili nereye takildigi ameliyati nasil yapildigi iyi sorusturulmali

evet bunu ilk baktigimda gormemisim
orta bi isitmesi olanlar icin olan bisiyi herkes denemek istemez ucunda bicak var cokta kulfetli akil kari degil bana gore

Istanbul'daki subeyi aradim, biraz bilgi aldim. Bilgileri paylasiyim istedim.

Bu cihaz orta - ileri derecede sensunoral, miks, konduktif kayiplar icinmis. Ana sirketin sitesinde yaziyor zaten. Kulaga olup olmadigini odyogrami yurtdisindaki merkez ile beraber karar veriyorlarmis. Verim alamiyacagimiz vakalara kesinlikle cihaz takmiyoruz ve tavsiye etmiyoruz dedi. Yalniz cihaz fiyati 14850 euro imis. Ameliyat 2 saat civarinda suruyormus. 2-2.5 aydada iyilesiyormus amliyat yeri sonrada cihazi calistirip programliyorlarmis. Turkiye'de 2 kisiye takilmis, hastalar baya memnun kalmislar. Telefondaki bayan cok yardimci oldu saolsun.

Bizimkiler baya bir umutlandilar, 2-3 senede bir cihaz degistir, arizasi icin ayri git gel, pil satin al, kalipla ugras, yok terledin, yok nem kapti, yok kayboldu iflahimiz sokuldu valla. Odyogrami gonderdik bakalim arastirmaya devam ediyoruz. Sonucta amaliyat ciddi bir olay ama fayda gorecekse varsin 1 kere ameliyat olsun.

dimiya umut can senin diil kulakda senin diil bi ameliyat ohhh ne ala duyuver:)

saka saka ameliyat genel anestezi diyor ondan sonaciima emar cihazlarina ic parclari cikarilip girilmesi lazimmiz yani ameliyatla cikarilmasi lazim benim anladigim
doktorlarda olsa senimi dusunuyo
kendimden ornek vereyim koklear implantimi aldirdiktan sonra doktorum =obur kulagina implan yapalim tekrardan isitme ciohazindan verim alabilecek gibi degil isitmen =demisti bana kac sefer ben cektiklerimden harap olmus bi sekilde moralim bozuk zaten bide aman allah cokta iyi duymadim koklearlada
kesinlikle bi daha koklear istemiyorum demistim doktoruma bikac kere teklif ettikce hep hayir dedim
her 6 ayda bir damardan ilac verilip emar cektiriyorum koklear cikarilmasi sonucu olusan koleastotam yuzunden ameliyat oluyorum peki bana tekrar koklear takilirsa bu emar cekimlerinde ne olacak isabet ki yanasmadim bidaha koklear fikrine bun u doktor biliyoda beni dusunmuyo herhal
varsa yoksa kendi basarilarini kanitliyacak koklear gibi kolay bi yontemle insanlari duyurup muthis keyif alacaklar

sizin icin o takilan cihaz hic bozulmayacakmi oda bozulacak isitme cihazini diyosunuz ama o zaman ne olacak cihazin her parcasi kafaicine gomulu
ayrica o kadarda cabuk bozulmuyo iyi kalite bi dijital ben 5 yildir memnun kullaniyorum resound canta cihazimi daha hic bakimini bile yaptirmadim

ahh shukufe arkadasim... keske hersey senin dedigin kadar kolay olsa. yaptir ameliyati olsun bitsin :)
bu isten cekilenleri bir duymayan birde yakinlari bilir...

neyse allahtan teknoloji surekli gelisiyor. bunada sukur.

umut_;

ne derecede mumnun kalmışlar??

duyduklarını anlayabiliyorlarmıymış,her söyleneni net duyuyorlar mı ?,

bunun gibi sorular önemli çünkü önemli bir yenilik getirmiyorsa denemenin anlamı yok değil mi:)

orta bi isitmeyi riske atmazdim ben
bi orta kulak iltihaplanmasi icin ameliyat yapiyo doktorlar mesela isitme gidiyo tam gitmese bile azaliyo bicak bicak bu kulak sinirlerindeki isitme sistemini cozememis heral bu doktor milleti veya isitme sinirleri cok karmasik yadqa doktorlar sakar
bu yeni meni diye lanse edilen isitme aparatida iste bana gore kulaga koklear implant yapilmasi icin bi basamak gibi gozukuyo isitme cok ilerlesinki koklear takilip daha guzel duysun
cunku sitesinde reklaminda bile tam isitme diye ucuramiyorlar
zatende orta ileri isitme kaybi diyo o kadar isitmesi olanlar icin sahane dijitaller var ben olsam durmadan yeni gelismis dijitaller surulen dunyamizda bicak altina yatmam 14000 yuroya kac tane degisik yeni teknoloji dijital alirim sahsen

bu implantın BTE ve CIC cihazlardan tek farkı dış kulak yolunu bypass yaparak sesleri direkt orta kulağa vermek.... yani koklear implanttaki gibi iç kulaktaki sinirlerin uyarılıp duymanın sağlanması gibi bir durum söz konusu değil.. dolayısıyla işitmesi ileri ve çok ileri derecede olanlar için yeni bir çığır açacak operasyon gibi görünmüyor... zira progesif işitme kaybı olanlar için ileride işitme kaybının artacağından hareketle bu implantın zamanla fayda sağlamayacağı ve yeni bir ameliyatla alınacağı aşikar...

kimler için ideal?? progresif olmayan orta derecedeki işitme kayıpları için ideal bir implant gibi görünüyor...

=ideal= acaba ideal olarak gordugunuz kisimlari yazarmisiniz sevgili antioksidan

sevgili shukufe;
ideal gördüğüm kısımları mesajımda yazdım...

1- progresif (yani ilerleyici) bir işitme kaybı olmayacak
2- orta derecede işitme kaybı olacak

o zaman kulak kanalını bypass yapıp direkt orta kulağa seslerin verilmesi daha doğal işitmeyi sağlayacaktır... işitme kayıplı kişi; cihazı tak çıkar yapmayacak, kulak kanalının enfeksiyon kapması söz konusu olmayacak, feedback gibi sorunlarla uğraşmayacak, pilleri tak çıkar yapmayacak, denize girerken - uyurken cihazı çıkarmayacak...

one surdugunuz ıdeal ler yabana atılmaz sevgılı antıoksıdan ama
aması her gun bır saat kafa sajlamak buna ne dersınız

Arkadaşlar ben 34 yaşındayım işitme engelliyim yüzde 58, raporum var çok ileri ameliyat yapmak istiyorum artık duymak istiyorum cihaz takmak için istemiyorum...

husegs

sanırım işitme cihazı yerine koklear implant ameliyatı olmak istediğini söylüyorsun. Ameliyat için uygun olup olmadığını bir takım testlerle kontrol edecekler önce KBB ya oradan Odyometri bölümüne gitmen gerek durumunu söyle bakalım ne diyecekler.

bu cihaz ne durumda arkadaşlar?
varmı bilgisi olan?

Üst Alt