Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yeni İstanbul Hava Limanı engellilere uygun mu?

NETBUS

Üye
Konular
58
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar yeni istanbul havalimanı engellilere ne kadar uygun? giden deneyen var mı? giriş kapısından uçağa, valiz beklemekten çıkış kapısına vs çok uzun yürüme mesafeleri olduğu söylenmekte. eğer böyleyse çok zorlaşır. engellilere yardımcı arabalar vardır ama her zaman yetişmeyebilir veya aktarmalı rötarlı uçuşlarda her seferinde bizi alıp bırakmaları gerekir. yani kısa mesafeleri yürüme imkanımız hiç yok sanıyorum. yaşlılar var az çok yürüyebilenler falan bunlar ne olacak. gidip görenler bu konular hakkında aydınlatırsa sevinirim? hem havalimanına geliş hem gidiş için soruyorum. :confused:

Teoride herşey tamam. Benim öğrenmek istediğim uygulamada ne durumdalar. Yeni havalimanını kullanam engelli bir arkadaştan öğrenmek istiyorum.

NETBUS...yeni havalimanı istanbul a uygun değil ki engellilere uygun olsun,tamamı ile yandaşa rant amacıyla kurulmuş bir yer!!

Salim G.

Ben direk, gidenlerin tecrübelerini okuyorum. Malum şuanda yandaş/mualif abartıları var ve yanlış bilgiler dolaşıyor.

Ertelemeler ve daha çok erteleme olmasın diye bazı şeylerin aceleye geldiği konusunda herkes hem fikir.

Uzaklık sebebiyle taksinin bir uçak parası kadar tutmasında herkes hem fikir.

Otoparklarda daha oturmayan şeyler varmış. Sistem tam oturduğunda belki engeller ulaşımı kendi araçları ile ücretsiz otoparkları kullanarak yapabilirler.

Büyük olması sebebiyle mesafeler uzun ve uzak olduğundan bantlar olmasa yürümenin çok zor olduğu konusunda herkes hem fikir.

Atatürk'te rötar sebebiyle zaman kaybının, burada büyüklük sebebiyle terminal de bir yerden bire gitmede geçtiği konusunda herkes hem fikir.

Sonuç olarak, yürümekte zorlanan engelli arkadaşlar için biraz zorlayıcı olabilir. Her şey oturmadığı için yazılanlar, olması gerekenler çalışmıyor, olmamış olabilir.

Bu sebeple ben risk almamak için Sabiha Gökçeni kullanıyorum. Karşıya geçmek için taksiye hemen hemen aynı ücreti veriyorum. Bazen de toplu taşımayı kullanıyorum.

StratoS

Aynı şikayetleri Atatürk havaalanı yapıldığında da diyordunuz zaten. Mesele vizyon ileriye bakma meselesi...Eksiklikler olacaktır düzelir.

Salim G.

Hiç demedim...

İzmir Adnan Menderes ilk açıldığında da demedim. Dediğim gibi aceleye geldi bazı şeyler. ÇED raporundaki eksikliklere girmiyorum umarım o senaryolar gerçekleşmez.

Düzelir/düzelmez/uzun sürer bilemem. Ben şuanda Sabiha Gökçen ile çözüyorum işimi. Ama Atatürk'e göre uçuşlarda zaman kazanmak hayal oldu, ona üzülüyorum.

Motosikletlere otoparkı ücretsiz olsa idi tecrübe ederdim. Sabiha Gökçen varken yeni havalimanına gitmem büyük konuşmak gibi olmasın. :)

Salim G...bam telinemi dokunduk hocam hayırdır!!??..eleştri ne zamandır cahillik oldu? doğru A haber de dünyanın 1 numaralı hava alanı olarak gözüküyor ,tayyip kendi cebinden karşıladı herşeyi , çalışanların maaşını falan kendi cebinden verdi 3500 kişi ye ekmek kapısı oldu,o bahsedilen saklanan işçi ölümleri falan fasa fiso yandaş a falan işletmesi verilmedi restoranlar oğul bilal in yemek şirketine verilmedi vs....zzzzzzzzzzzzzzz..herkese iyi uykular...sizin gibi biat çı olmayınca cahil oluyoruz...aynı sizden olmayanın fetöcü terörist olduğu gibi!!

NETBUS
Havalimanı malum dünyanın en büyük terminal ve yerleşik olunan alana sahip havalimanımız olduğundan; taşıyıcı şirket tarafından belirlenmiş check in / valiz teslim / boarding başlangıç ve uçak kapanış zamanlamalarına ve bu zamanlamaların iç hat / dış hat uçuşlarında farklılaştığına çok dikkat etmenizi ve mümkün olduğu kadar terminale erken gelmenizi öneriyorum. (Arkadaş tavsiyesi iç hat için uçuş saatinden 75 dakika dış hat için 90 dakika önce ilk güvenlikten geçmiş olun terminal çok büyük kapılar tıpkı dünyadaki emsalleri gibi biraz mesafeli)
Engeliniz / Rahatsızlığınız / Fizyolojik Durumunuz ile ilgili sözlü beyanınız eğer;
1- Engelim / Rahatsızlığım / Fizyolojik Durumum sebebi ile; uçağa yolcu alınacak kapıya kadar ve varışta
terminalden çıkış yapılacak ana kapıya kadar ki mesafeler için yürümekte zorluk yaşıyorum.
2- Engelim / Rahatsızlığım / Fizyolojik Durumum nedeni ile; kalkış ve varışta merdiven inip çıkamıyorum ama uçak içerisinde koltuğuma kadar yürüyebilirim.
3-Engelim nedeni ile merdiven inip çıkmam olanaksız koltuğuma kadar tekerlekli sandalye ve refakatçi talep ediyorum. (Yürüme engeline sahip olan hiç bir kimseye engeli sorulup hatırlatılmıyor beyan beklenmiyor sadece kendi tekerlekli sandalyesi varsa uçuşa uygunluğu sağlandıktan sonra (akü batarya sökümü vsy) tekerlekli sandalye değişimi yapılıp yolcunun kendi tekerlekli sandalyesi kayıtlı bagaj olarak alınıyor)
4-İşitme engelliyim refakatçi talep ediyorum.
5- Görme engelliyim refakatçi talep ediyorum.
Beyanınızı TK uçuşunuzdan 48 saat önce çağrı merkezinden yapmanız gerekiyor. Çağrı merkezine bildirim yapıldığı taktirde ya ilk güvenlik kontrolü öncesi ana giriş kapısından ankesörlü telefonla tekerlekli sandalyeyi çağırabiliyorsunuz yada; özel hizmet kontuarına siz giderek siz check-in yaparken tekerlekli sandalye ya da tıbbı asistan ile buluşuyorsunuz.
Sözel engel beyanları için rapor istenilmemekle birlikte, yeni ameliyatlı, hasta ve hamile (27 hafta ve sonrası için) yolculardan beyana ve gözleme dayalı olarak son 10 gün içerisinde alınmış uçuşa uygunluk raporu talep ediliyor.

Son düzenleme:
Yaşlı yolcular, anadili Türkçe ve İngilizce olmayan, Türkçe bilmeyen, okuma yazma bilmeyen yolcular, tek başına seyahat etmesi gereken çocuklar ve genç yolcular için yine uçuştan 48 saat önce çağrı merkezine müracaat koşuluyla yardım ve yönlendirme sağlanmakta. Ama vakitler dahilinde uçak check in 'e kapanmadan önce kontuar müracaatı gerekiyor.

Yeni kullandım.Kısaca gözlemlerimi yazayım.(tekerlekli sandalyeli engelli olarak)
Ulaşım için otobüsleri kullanamıyoruz. Tekerlekli sandalyeli engelliler için uygun değil. Bunun hallolmasını beklemeyin.
Ben kendi özel aracımla gittim.Bol otoban parası ödedim. El mahkum.
Otoparklara bol bol engelli araç park yeri var. Ama her yerde olduğu gibi normal araçların işgali altında. Denetim ve ceza yok. Ben erken saatte gittim yer buldum. Olabildiğince terminale yakın park yeri arayın.İlk bulduğunuz yere park etmeyin. Aksi halde epey yol yaparsınız. En yakın yerden başlayarak boş bulduğunuz yere park ediniz. Otopark sanırım 15 güne kadar ücretiz. Ama bunu sağlamak için otopark ücret ödeme yerini bulmanız gerekiyor. Ben sadece bir tane gördüm. Onunda önüne ulaşamadım. Atatürk Hava alanında çıkışta işlem yapılıyordu, çok rahattı.Burada biraz dolaşıyorsunuz.Bu sorunun çözülmesi gerekiyor.
Buradan terminale kendi imkanınızla gidiyorsunuz. Bilet işlemini yaparken durumunuzu belirtiyorsunuz. Kısa bir zamanda bir eleman geldi. Bizi kısa yollarla uçuş kapısına getirdi. Burada beke dediler. Uçuş zamanı tekrar geldiler ve ucağa bindirdiler. Yani tüm hava alanlarından bir farkı yok. Tek iyi yönü uçağa direk binme imkanı fazla. Zira körük sayısı fazla.

Levent54

Levent bey, süre olarak kıyasladığınızda Atatürk Havalanına göre avantajı yok diye sonuç çıkarmıştım. Yani belki havada rotar azalacak ama uçağa iniş/binişlerin zaman alması sebebiyle süreler aynı kalıyor demiş ekşi sözlük yazarları.

Ne düşünüyorsunuz?

StratoS
Pistler ile terminal arasında fazla mesafe olduğundan taksi süresi(yani yerdeki süre) uzuyor. Bu nedenle iniş ve kalkışta süre uzuyor. Aslında dünya da bir çok hava alanında durum böyle. Bu arada asıl sorun kışa doğru yaşanabilir. Hava şartlarının etkileyeceği söyleniyor.
İlk yazımda unuttuğum bir konuda uçak içinde kullanılan kabin içi sandalyeler. Çok eski, çok ilkel ve çok tehlikeli. Yeni hava alanına yakışmamış. Bu konuda diğer hava alanında bu sandalyeler için şikayette bulunmuştum ama sonuç alamadım. Her kez yazarsa belki düzelir.

deathless

Siyaseti yapan sen 7 gün boyunca ban yiyen ben oldum.

Senide, Seninle birlikte aynı zihniyette olan MODERATÖRÜ de ALLAHA HAVALE EDİYORUM! Zaten bu web sitesinin sorunu bu YANLI MODERATÖR sorunu...neyse... OturanBoğa da görsün.. Bu sitede böyle şeyler olmaz diyor ama sayısız kez banlanmışımdır.

Salim G.

Bence sayısız kez banlandığın için söyleneceğine sayısız kez geri dönmene izin verildiği için teşekkür etmelisin. İnsanlara "cahil" diyorsun küstahça ve karşılığında aldığın gayet olağan eleştiriyi de hazmedemiyorsun. Edeceksin. Bu sitedeki özgürlük alanının binde biri bu ülkede olsa ağzımda diş bırakmam nazar değmesin diye!

Gelelim yeni havalimanına. İsrafın, kötülüğün, akılsızlığın, görgüsüzlüğün, iş/ekonomi/kent bilmezliğin mabedi gibi olmuş. Utanç müzesi olarak anılacak gelecek nesiller tarafından. Göreceğiz. Ve bu ucubenin parasını hepimiz ödemek zorundayız. Allah bunu yapanları ve destekleyenleri ıslah, gelecekte mahkemeler ve halk da mahkum etin.

Bu da yediğin halt:

Benim degilde senin dokunmuş esek gibi anırmaya başlamıssın 🤣

Salim G.

Ben anlamıyorum. Bir şey yapılmışsa yapılmıştır. Olmamışsa olmamıştır, eksik varsa eksik vardır.

Bunu partizanlığa çekmenin ne gereği var?

Benim bile eksiklik olarak yazdığım hususlara taraflı cevap veriyorsunuz.

Böyle ülkemizi geliştiremeyiz. O belirtilen hedeflere hele hiç ulaştıramayız. Ancak kendimizi ve okumayan insanları kandırırız...

OturanBoğa

Cahil hakaret değildir durum tespitidir. Zaten kendi Yaptığınız yorumda neyin ne olduğu belli.

StratoS
sen eksik var dedin bende düzeltilir dedim. Orada bitmişti zaten. Sonra geldi Oturanboğa ile aynı kafada olan biri geldi yorum yaptı. Normalde yapılan yorumlar silinir ama ben banlandım onun yorumuda kaldı... Kendince adaleti sağladı işte :D

Salim G.

"cahil cahil konuşup eşek gibi anırmak" bu site için dahi ileri düzey bi özgürlük sınırı.

Salim G.

Neyse, tartışmanın gereği yok. Bence siz yazdıklarınız bir daha okuyun...

yapılan boşa israfların bedelini birbirleri ile tartışan insanlar ödüyor ama o insanlar iki ye ayrılıyor,bundan mutlu olan belki ne olduğunu bile anlamayan ne olduğunu durumun farkında olup bunları dile getiren ama karşılığında kendisi gibi halk insanın dan eşekk gibi anırma eleştrisi alan....ben eşşek gibi anırmaya devam edeceğim bu hükümet olduğu sürece!!

Havalimanı'na ulaşım konusunda H-1H-2 H-3 H-4 H-6 hatları yani İETT tarafından evrensel tasarıma uygun (!) üretilmiş araçlarla yapılan seferlerin haricinde Hava-İst tarafından icra edilen seferler; kullanılan şehirlerarası tasarımlı otobüsler sebebiyle erişilebilir değil ve aynı erişilebilir olmayan bu otobüsler ile; hem Avrupa'da hem de Türkiye'de karayolu taşımacılığı yapılıyor ve tasarım gelişimine yönelik Amerika kıtası dışında bir harekette yok ve aynı sorun Ankara'da da var.
Havalimanını sonuçta havacılar yeni evimiz mantığıyla seviyorlar, alışmaya çalışıyorlar. paralel iniş kalkış olanağının her ihtimal ve koşulda havada beklemeleri azaltarak uçuş güvenliğini arttırdığını söylüyorlar. Ama tabi iş kazaları, yitip giden canlar ve tabiat aklınızdan çıkmışta değil. Biz engelliler olarak sadece bireysel olarak değil grup olarak ta erişilebilirliği talep etmekten sorunluysak bunu daha en başından proje aşamasında dile getirmeyi eş geçmiş olsak dahi; en azından şimdi kavga etmek yerine; konuyu olumlu yönle partileştirmeden siyasallaştırıp bu haklı talebin politikaya yansımasına şahit olabiliriz.

Geç yanıt veriyorum, kusura bakma.Sitenin bu özelliğini bu gün fark ettim. Yeni havaalanın uzak olduğu kesin. Birde metro bağlantısının olmaması en önemli sorun. Gittiğim hiç bir ülkede metro veya tren bağlantısı olayan hava alanı görmedim. İniş binişler zaman alıyormu. Evet. Ama bu çapta büyük havaalanlarında bu sorun hep var. Bunun çareside yok. İstanbul'un konumu itibariyle (aktarmalı uçuşlar nedeniyle) böyle bir limana ihtiyaç olduğu kabul edilebilir. Ama bence Atatürk Hava limanıda korunmalıdır. Örneğin,Londrada 3-4 havaalanı var. Teknik sorunları tam bilemiyorum ama dediğim gibi aktarmalı uçuşlar nedeniyle ihtiyaç olduğu kesin. Konum itibariyle ve menzil sorunu nedeniyle İstanbul iti bir konumda aktarmalar için. Yeterki iniş kalkışta bahsedilen teknik sorunlar yaşanmasın. Sonuç olarak bizler ve tüm yolcular için en önemli sorun metro bağlantısının olmaması.

Üst Alt