Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yenilenen engelli raporu ile evde bakım maaşının kesilme durum..?

garsennon

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba
2015 yılında babam iki gözünde de tamamen görme problemi olması ve nörolojik sebepler nedeniyle %75 oranında ağır bakım gerektiren engelli raporu aldı.
Buna bağlı olarak evde bakım maaşı bağlanmıştı.
Ancak bu ay içerisinde ötv indirimi ile araç almak için bu raporu yeniledik rapor oranı %97 ye çıkmasına rağmen ağır bakım gerektireni kısmi bakıma çevirmişler. En son düşüneceğimiz şey buydu biz daha çok araba alırsak maaş kesilir mi kısmına odaklanmıştık ama bu çok beklenmedik oldu. Bunu ilk günden farkettik ama daha önceki konulardan da gördüğüm kadarıyla böyle bi durumda maaş kesiliyormuş.

Gerçekten çok üzgünüm ne yapacağımı bilmiyorum hiç böyle bi durum olacağını düşünmemiştim. Şuan iki gözü de tamamen görmeyen hiçbir işini yardım alamadan yapmayan birine nasıl olur da kısmi bakım ibaresiyle rapor verebilirler? Sizlerin önerilerine çok ihtiyacım var. İlk iş olarak rapora itiraz edeceğiz ancak çok umutsuz ve üzgünüm. Ne yapmamı tavsiye edersiniz daha önce bu durumda olup düzeltenler var mı ? Teşekkür ederim

Geçmiş olsun
Hastanızı kurulun karşısına nasıl çıkarttınız?
Oadaya kendisi mi girdi yardımla mı ?

Raporunuza itiraz edeceksiniz maalesef bu durumda olan çok Arkadaşlarımız bulunuyor

Merhaba,
Üzüldüm başınıza gelen bu duruma.
Raporu veren sağlık kurulunu bir avukat ile görüşüp mutlaka mahkemeye verin.
Mahkeme başka bir sağlık kuruluşunu bilirkişi olarak atayacak.
Durum dediğiniz gibi ise yanlıştan dönülüp tekrar maaş bağlanır.
Çok geçmiş olsun.

Rapora itiraz etmek için mahkemeye gerek yok.sağlık müdürlüğüne itirazınızı yapınca sizi hakem hastaneye sevk ediyolar.ve sil baştan rapor işlemleri başlıyor.hakem hastanenin verdiği karar geçerli oluyor

Hastayı kurulun karşısına yardımla götürdük zaten tamamen görmediği için kendisi çıkamaz. içeride çok az kaldı 1 dakika bile durmadı nerdeyse hemen çıktı.

Yarın nasip olursa bende tekrar evde bakım aylığı başvuru yapcaz. 2021 yılında emekli olmadan önce 2 ay evde bakım aylığı almıştık. Emekli olduktan sonra gelir yükseldiği için kendimiz iptal ettirmiştik. Babamla beraber yaşıyoruz. Aynı hanede 2 kişiyiz. Bilindiği üzere asgari ücret net artışı ile gelirimiz 84 tl düşük. Sgk haziran ay emekli maaş bordro yeterli olurmu acaba. Beyin tümör den ameliyat oldum ve %97 ağır engelli süresiz rapor verildi. Fizik tedavi alıyorum şuanda.

Rapor değişikliği

Evde bakim için rapor yenilendi ikinci kısmi bağımlı yaziyo maas gitti itiraz etsek işe yarar mı hasta kendi işini yapıyo sadece banyo yaparken kafasıni yapamıyo bide ayak tırnaklarını kesemiyo önceki raporda ağrı engelli yazıyodu

Mityada bulgura giderken evdeki pirinçten olmuşsun

bakım maaşı alıyoduk yeni rapor istediler ondan kesildi

Raporun sürelimiydi neden istediler senmi aliyodun

Teşşiz ne

90. Raporu olan nasıl kısmı bağımlı olur akıl işi degil

Rahmetli Babam, parkinson plush denen tedavisi olmayan bir hastalığa yakalanmıştı yürümeyi bırakın ayakta duramayordu buna rağmen %85 kısmi rapor verildi. Rapordan 3 ay sonra, ben tekrar aynı hastanenin Başhekimligine gittim. Babamın hastalığı ilerledi hiçbir temel ihtiyacını göremiyor bu nedenle raporun yenilenmesini istiyorum diye dilekçe yazdım. Başhekim onayından sonra bizi Nöroloji polk. Uzm. Doktora gönderdiler. Doktor detaylı bir muayeneden sonra elimdeki kağıta heyete girmesi uygundur yazdı ve kaşesini basıp sekreterliğe gönderdi.
Bana tekrar heyet günü verdiler ve heyetten tam bağımlı raporunu aldık fakat babam bir yıl dolmadan vefat etti. Allah rahmet eylesin.

hergele60 hastalıkta iyileşme olmayacaksa. Ömür boyu iyileşmeyen hastalıklar vardır. Onlara sürekli raporu verilir . Süreli rapor da belli bir zaman içinde iyileşme ihtimali vardır. O zaman içinde iyileşme vardır. Bir örnek vereyim kronik ağrı bu ağrı diyelim bel ağrısı 6 aydan daha uzun süreli devam ederse kroniktir ve iyileşme ihtimali yoktur azalma ve çoğalma vardır. Süreklidir. Akut birşey kaldırırken beliniz ağrır belli süre devam eder 3-5 saat yada 3 - 5 gün sonra azalır ve yavaş yavaş geçer. Bunları raporlar için örnek verdim. Sizin hastalığınız hangi gruba giriyor önce onu araştırın biliyorsanız da. Yapmanız gerekeni yapın inşallah kısa sürede tekrar bağlanır maaşınız. Geçmiş olsun

Bende skolyoz var ameliyat olacam bide dil konuşma rapor süresiz

hergele60 skolyoz ameliyatı olacaksanız skolyoz ileri derecede yeni rapor isteme sebepleri ne? Skolyoz derecelerine göre düzelebilir hemde düzelemez sanırım sizinki ameliyatsız düzeltilemez. İnşallah alırsınız maaşı tekrar geçmiş olsun

Üst Alt