Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yer: Türkiye Cumhuriyeti Olay: 2009 Yerel Seçimleri Mağdur: Engelliler Suçlu: YSK

azizkanmaz

Aktif Üye
Konular
156
Reaksiyonlar
0
MALESEF BİZ BÖYLE BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ!

Türkiye'de engelli seçmen olmanın fotoğrafları / 1 - Hürriyet

A29112607.jpg

A291126070.jpg

A29123417.jpg

D29124417.jpg

D291307320.jpg

D29131524.jpg

D29141739.jpg

D291430180.jpg

D291528380.jpg

D29152840.jpg

D29172201.jpg

OZURLUKAL1.jpg

OZURLUKAL2.jpg

ben ilkez geçen yıl oy kulanmaya gittim yürüyemediğim vede rahatsızlıgım dolayısıyla okulun 3.katına çıkamayacagımı belirttim.oyumu aşşagıda kulanabilirm dedim fakat kabul etmediler zorluk çıkarmak için elelrinden geleni yaptılar.polislerimiz saolsun ilgilendiler ama o kişiyi aşşa indiremediler ben aşşa inecegime sen yukarı çık dediler yada kullanma ozaman dediler.ne yaptıysam görevlileri indiremedim aşşaya sonunda babam onlar yaptıklarından utansın diye beni 3 üncü kata kucagında çıkartarak oyumu kulandım.benim bu rezilliği çekmeme ne gerek vardı .bu yılda bu rezilliği çekmek istemiyorum .evlerde sayım yapmak için evimieze kadar gelen görevliler neden biz engeliler için evlerimize gelmiyolar.bizler okulun merdivenlerinden kucakta çıakrılmak zorunda kalıyoruz. benim gibi binlerce engellli var evinden çıkamicak durumda olan.bu yıl kullanabilecegimi sanmıyorum .

Sky satar çok tşkinanın sevindim ilgilenmenize .çok dern bir konu bence ilgilenilmelidir.

çok sevindim ilgilendiğiniz için .teşşekürler saolun.bugün izlermiyiz acaba

daha önceki seçimlerde oyumu (oy kullandığımız okul sarp bir yerde olduğu için) okula girmeden, kapısında kullandım..
ama bu sene, geçen seçimlerde defalarca aynı şekilde oy kullanmama rağmen, sandık görevlileri kolaylık sağlamadı ve oyumu kullanamadım..

Oy kullanırken yaşadıklarımız

Arkadaşlar Bu gün Oy kullanmaya gittim ve İstanbul Üsküdar Burhaniye İlköğretim okulunda oyumu kullanamadım.Benim Yerime Eşime kullandırttılar.
Okula Sabah erkenden gittimki kalabalık olmadan oyumu kullanayım.
Okulun Gitişinde 10 tane merdiven vardı onları zor bela indim düz ayak 1. kat sınıflarda sandıklar var ama benim oy kullanacağım sandık alt katta dediler.çıktım birde baktım ki saymadım ama nerden baksan 100 e yakın merdiven.Ben buraya inenmem dedim.
Gel sana yardımcı olalım biz seni indirelim dediler kabul etmedim.çünkü ben cam kemik hastasıyım başkasının bana bilinçsizce yardımı benim biryerlerimi kırabilir.
kendim insem kelleyi koltuğa almam lazım.Biraz tartıştık.sandık başkanını falan çağırttırdım ama o da geldi bana yardımcı olamadı.Ben kendim kullanmak istediğimi ve benim için oy pusulalarını bu kata getirmelerini bu katta bulunan paravanlarda oyumu kullanıp eşim veya başkasının benim yerime sandığa atmalarını söyledim ama kabul edilmedi.
Oy kullanmadan gelecektim ama eşimin ısrarı ile onun benim yerime kullanmasına razı oldum.
Ne zaman bu sandılardan kurtulup acaba digital oy sistemine geçeceğiz bilmem :confused::confused::confused:

aslında engelliler için okulun giriş katını hazırlayabilirlerdi ama bunu kim düşünecek onların gözünde engelli değiliz ben 11 de oy kullanmaya gittim 3,5 da sıra bize geldi sırada vermiyorlar ben vatandaşlık görevimi yerine getirmek için haliyle ayakta duramıyor sıra istedim vermediler.

Oyumu görevlilerin yardımı ile kullandım.ama bu hiçte kurallara uygun olmadı tabi.mesela ilk başta gizlilik kuralına uyulmuyor.onca insanın ve görevlinin gözü önünde kullanmak zorunda kaldım.Ben oyumdan utandığım için değil ama sonuçta ortada bi gizlilik ve kişiye özel olma ilkesi var.bu tamamen ihlal ediliyor.Sonra görevli benim adıma oyumu kullandığıma dair imza atıcanı söyledi.:) Bilmiyorum ne kadar doğru ne kadar yanlış?Ne kadar adil ne kadar değil artık..?

Evet kesinlikle engelliler için özel bir yer yapılmalı.Seçim demek çok önemli bir konu demek.ülkenin kaderini belirliyoruz sonuçta.ve bu büyük sorumluluk gerektiren görev için de engellileri zora sokmak yada görmezden gelmek çok yanlış.tek bir oyun bile çok değiştireceğini biliyoruz.ancak biz engelliler nereye gitsek "yanınızda refakatçı yokmu"diye sorarlar hemen.çok fazla hazıra kolaya alışık bir toplumuz.girişte küçük bir kabin yapıp bir görevli koymak çok zor ve masraflı değildir her halde...

HATAY: ENGELLİYE YARDIM ARBEDESİ

Hatay’ın Samandağ İlçesi’nde AKP’li Belediye Başkan adayı Mehmet Özçelik’in, engelli bir yakınına oy kullandıran kişiye tepki göstermesi üzerine çıkan kavgada, 5 kişi yaralandı.
AKP adayı Mehmet Özçelik beraberindeki 6 kişi, Yeşilada Mahallesi’ndeki bir okulda çalışmaları yerinde inceleme yaptı. Bu sırada Özçelik, bedensel engelli bir yakınının oy kullanmasına yardımcı olmak isteyen kişiye tepki gösterdi. Bunun üzerine çıkan tartışma okul bahçesine taşındı. AKP’li adayın yanındakiler ile mahalliler arasında çıkan kavgaya polis biber gazıyla müdahale etti. Kavgada 5 kişi de yaralındı.
Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

Kaynak:Hürriyet

evet bende çok zorluklar çekmiştim ve sandık başaknına kagıtları aşagıya indirmelerini söylediğimde ısrarla inmiyecekelrini söylediler .polisler bile indiremedi adamı.sonra büyük zorluklarla abim beni kucagına alarak 3 üncü kata çıktık ve kulanmıştım. bu yılsa o rezillikelri göze alamadım ve kullanmaddım oyumu.sayım için evlere gelmesini biliyorlarda oy kulanırken evlere gelemiyolarmı.neyse çözüleceiği yok bunun biz engelielri görmezden geliyor büyükelrimiz

Benim oy kullandığım sandıkta bir sandalyeli engelliyi 2 kat yukarı taşıdılarda oyunu öyle kullanabildi.

Hemde işin garibi beni ayakta bekleip ona sıramı verdiler o engelli diye bende bu seçimde sağlam sınıfına girmiş oldum.

Yemin ediyorum bu hükümetin uygulamaları ile yakında kesinlikle ülkede sakat falan kalmayacak.

Bir üyemiz benim yerime eşime kullandırttılar demiş. Kesinlikle yanlış ve yasal değil.

Adrese dayalı sayım yaparken sakatları tespit ettiler neden bu durjma göre sandıkları ayarlamadılar. Bu resmen adam yerine konmamaktır.
Ailelerinize durum anlatıp oyları ile dürtme şansımız vardı inşallah birilerini dürtebilmişizdir.

Seçimler Türkiye' mize hayırlı uğurlu olur inşallah.

bu yıl ilk kez seçmen kağıdım geldi benimde,ama ne yazıktırki bende oy kullanamadım,çünkü kullanacağım lisede oy işlemi 3. katta idi
benim oraya çıkmam imkansızdı :mad: okadar üzgün ve kızgınımki anlatamam,kullanmayı çok istemiştim ve bu benim vatandaşlık hakkımdı,madem devlet engellileri bu konu hakkında düşünmedi,oy kullanmayada gerek yoktur..!!!!!!

Ben Ankara-Çankaya bölgesinde oyumu kullandim. Seçimden bir kaç gün önce ilçe seçim kurulunu arayarak engelliler için nasil bir kolaylik sağladiniz diye telefonla sordum. Bana TC kimlik no mu sordular, kimlik no mu verdim, onlarda bana özürlü olarak görüldüğümü okulun giriş katinda oy kullanacağimi söylediler. Gerçektende oy kullanacağim sandik giriş katindaydi. Hiç sira bekletmeden oyumu kullandirdilar. Ayrica başka bir özürlünün yakini sandiğa gelemiyeceğini yardim etmelerini istediler. Onlarda iki sandik görevlisiyle özürlünün yanina giderek arabada kullanmasini sağladilar.

ben ilk defa bu sene oy kulandım... sorun olmadı ama sırada çok bekledim ve çok yoruldum yaaaaaa

Bende ilk defa oy kullandım. iki merdiven çıktık sadece. tam 5 e bir dakika kala kullandım kimse yoktu o yüzden.

ben ve abimde geçen seçimde kullanmamıza rağmen bu seçimde seçmen listesinden çıkarıldık nedeni ise evde bakım için vasi göstermiş olmamızmış dolayısı ile oy kullanamadık.

Seçimlerde sandık görevlisiydim.Çok yoğun bir gündü...Hiç boş kalmadık.Yetişemeyen çoktu...Birkaç kişiye refakatçiler oy kullandı.Oy kullananlar arasında engelli yoktu.Olsaydı orda 6 kişiydik pusulayı engelli arkadaşa bir polis eşliğinde götürmek ve oyunu kullandırmak zor olmazdı.Sandık başkanımız bir öğretmendi.Ben yardımcısıydım.O belki durumun nasıl çözülebileceğini bilmeden "olmaz" deseydi bile konuya müdahale edebilrdim.Bunu anlayışla karşılayacağına ve beraber hareket edeceğimize inanıyorum.Sandık görevlileri çok korkak oluyor.Başkan olur verse bile diğerlerini (parti görevlilerini)ikna etmek zor...Öküz altında buzağı arayan tipler oluyor söz konusu oy olduğunda...

sanal alemde oy kullanma

arkadaşlar fazla bilgim yok ama sanal alemde alışveriş veya bazı müraacatlar oluyorda neden oy kullanma olmasın veya sandık görevlileri eve gelip oy kullandırsın
ben omirilik felçlisi olarak hastaneye gittiğimde bile fazla oturamıyorum bu yüzden genelde cebe sarılıp özel sağlık kuruluşlarını seçiyorum yani bu sene ben kullanamadım sanal alem olsa kullanırdım bir kereye mahsus bi kullanıcı adı posta yolu ile engellilere Y.S.K lu tarafından gönderilsin ne olur yurt dışından gelenler gümrüklerde kullanıyor yanlış hatırlamıyosam bizede böyle bi özerklik olsun
sayın site yöneticisi bu konuda yapılabilecek bir şeyler varmı?

mezopotamyali hangi bolgede gorevliydiniz sasirtici degilmi hic bir engelliden oy icin
gelmemesi ...yeri geldiginde milyonlariz deniyor ... belkide boykot etmislerdir :))

bende ankarada kullandım oyumu yeni mahhalle belediyesinde araç geldi evden aldı seçim bürosuna götürdü hatta orada öncelik istediler görevlilerden ( engelli diye ) oyumu rahatlıkla kullandım

Beykoz'da görevliydim Kuzey... Bilmiyorum belki de tepki için gelmedi arkadaşlarımız.Ama benim sandığıma böyle bir başvuru olsaydı kesinlikle çözüm bulurdum...Oturan Boğa'nın da başına böyle bir tatsızlık gelmiş.Çok üzüldüm... Ama burda yazdığım ilk mesaja dikkatinizi çekerim.Sandık kurulunda parti üyeleri de var.Onlara müşahit deniyor.Bırakın sandığın aşağıya indirilmesi,kıpırdatılması bile birçoğunun ayaklanmasına neden oluyor.Bir polis eşiliğinde aşağıya pusula götürülebilirdi.Seçmen de vatandaşlık hakkını kullanabilrdi.Çözümsüz problem olmaz.Anlayış ve hoşgörü sorunların panzehiri...

Bende oyumu evime yakın bir ilkokulda ailemle birlikte giderek kullandım okul bahçesine girdim baktım nerden baksan 10 tane merdiven ve çok dik,annem koluma girdi birlikte çıktık ohh bitti derken meğer ikinci kattaymış bizim kullanacağımız oda hadiii birde oraya çıktık şükürler olsun çok zorlanan bir engelli değilim kendimden çok yaşlı insanların ıkına sıkıla çıkmaya çalışmalarına üzüldüm.:(sabah erken saatte gittiğimiz için kalabalık değildi odanın kapısına sıramı beklemek için yanaştığımda görevli bey beni fark edince buyrun ayakta beklemeyin içerde oturabilirsiniz dedi bayanlar girebilirler deyince annem kızkardeşim ve birkaç bayanla girip oturduk birkaç dakika sonrada oyumu kullanmak için ilk zarfı aldım girdim kabine diğer zarfı almak için çıkacakken görevli bey bekliyormuş kabinin yanında hemen uzattı onuda aldım kullandım sandığa kendim attım imzamı alıp teşekkür ettiler,bende evimin yolunu tuttum tekrar..:)

2004 ve 2007 seçimlerinde zar zor gittim oy vermeye perişan oldum bu seçimlerde gitmedim dile kolay okulun 3.katı kimlikte bile yazıyo özürlüdür diye ama bi önemi yok sanırım

ben de oyumu çok rahat kullananlardanım. 1. kat ve rampa sayesinde sorun olmadı. ama ulaşması zor bir yer olsaydı gitmezdim.

sırada bekledim önümdeki amca sandık başkanı ile tc numarası olmadığı için kullanırım kullanamassın die tartıştılar sonuç kanunun gücü kullanamadı sıra geldi oyumu kullandım rahat bir şekilde

sevgili arkadaşlar öncelikle engellilerin oy kullanamayacağından çok,nasıl oy kullanabileceklerini konuşalım.artık yeter diyerek bu sefer oy kullanmadım. gerçek hizmet verebilmek için mahalle halkından oy istiyorsa bir muhtar,öncelikle mahallesinde yaşayan yaşlı ve engelli insanları düşünüp,ona göre oy verilecek yerleri belirlemeli.artık birilerinin kucağında katlar çıkıp bizlere daha iyi hizmet vermesi için birilerini başa getirmektan ben artık çok sıkıldım.en küçük hizmet yeri olan muhtarlık kendi mahallesinde yaşayan engelli vatandaşına bu küçücük hizmeti vermekten acizse ,diğer makamlardan ne bekliyebilirim inanın hiç bilemiyorum.

ben hiç oy kullanmamıştım hayatımda ilk defa 29 mart 2009 da oy kullanmaya gittim ama çok pişman oldum keşke gitmeseydim rezillik dizboyu

iskender modernlik cagdaslik bu iste arti olarak insan olmak yardim sever olmak boyle birsey ..

Yukarida antakyada yasanan olay korkunc birakin cagdasligi bu insanlar tas devrinden gelmis olma olasiligi cok yuksek ...

insan vardir seni gordugunda ayaga kalkar yardim etmeye calisir insan vardir duvara bakar gibi sana bakar yasliya hamileye yer vermez birazda insan olmakla ilintilidir...
bazi seyleri yasalara kurallara baglamak kisinin keyfiligini beklemek sandigi bes metre oteye goturmeye usenmek bahaneler uretmek insan olmakla ilitilidir biraz vicdanin varsa cozumsuzlugu degil cozumu bulursun ...

ingilterede secim oldugunda engelli vatandas oyunu evde kullanir nasil mi acarsin bilgisayarini girersen web sayfasina oyunu kullanirsin bunun kadar basit ...

Gerçekten çok düşündürücü fotoğraflar olarak değerlendiriyorum. Ama bu konular sadece seçimden seçime gündeme gelioyr. Daha sonra unutulup gidiyor. Oysa bu konuda bir mağduriyet söz konusu ise; bunun böyle olduğu kesindir. O zaman bu konuda gerekli tepkilerin ortaya konularak, gerekli girişimlerin yapılması gerekir. Sadece bir sorunun olduğunu söylemek yetmiyor. Bu sorunun çözülmesi için gerekli girişimlerin yapılarak, takip edilmesi de gerekiyor.

Üst Alt