Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

YKS Hazırlık, Başvuru ve Yerleştirme Süreci Hakkında

merdoli

Üye
Konular
12
Reaksiyonlar
29
Arkadaşlar herkese merhaba,

Üniversiteye giriş sınavları hakkında ayrı ayrı birçok konu açılmış forumda. Kimi güncel değil diğerleri de hep parça parça cevaplanmış. Üniversite öğrencisi ve engelli öğrenci hakları için gönüllülük çalışmaları yürüten bir arkadaşınız olarak bu konu üzerinden güncel bilgileri sizlerle elimden geldiğince paylaşmak isterim. Bir arkadaşımıza bile faydamız dokunsa ne mutlu :)

Başlangıç için sık sorulan sorular ve cevapları paylaşarak gidelim. Bu başlıktaki tüm soru ve cevapları ÖSYM tarafından yayınlanan "2020 YKS Kılavuzu" bilgilerine göre yazmaya çalışacağım. Tüm adayların kılavuzu dikkatli bir şekilde okumalarını şiddetle tavsiye ederim. Kılavuza doğrudan ulaşmak için adres:
https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2020/YKS/kilavuz19022020.pdf

[SIZE=4]-> Sınava Hazırlık <- [/SIZE]

[SIZE=3]Sınav nasıl kazanılır?[/SIZE]

Arkadaşlar sınav çalışarak kazanılıyor. Bunun engelli/sağlıklı ayrımı yok :D Dileyen olursa ilerleyen zamanlarda bu başlık için ayrı bir konu açılabilir. Bu konuda genel olarak sınav başvuru ve yerleştirme sürecini erişilebilirlik bakımından inceleyeceğiz.

[SIZE=4]-> Sınav Başvurusu <-[/SIZE]

Öncelikle belli birkaç soru ile başlayacağız.

[SIZE=3]Sınava kimler başvurabilir?[/SIZE]

Sınava lise veya açık lise son sınıfta öğrenim gören öğrenciler ve tüm lise mezunları başvuru yapabilirler.

[SIZE=3]Engelliler de sınav ücreti ödüyor mu?[/SIZE]

Evet. Engelli adaylar da oturum başına 70 TL (2020 yılı için) sınav ücreti ödemek zorundadır.

[SIZE=3]Engelli adaylar sınav başvurusunda hangi yolu izlemeli?[/SIZE]

Sınavda engelli adayların erişilebilirlik imkanlarından faydalanacak olan tüm adayların sınav başvuru sürecinde engel bilgi formunu ve engelli sağlık kurulu raporunu ÖSYM'ye ulaştırmaları gerekmektedir. Adaylar bunu ilgili evrakları ÖSYM'ye kargo ile ulaştırarak yapabilirler.

[SIZE=4]-> Sınavın Uygulanması <-[/SIZE]

[SIZE=3]Engelli adayların sınavda ne gibi hakları vardır?[/SIZE]

Bu sorunun cevabı özel durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte engel durumlarına bağlı olarak en çok kullanılanları tek kişilik (erişilebilir) salonda sınava girme, sınavda ek süre, okuyucu/işaretleyici desteği, büyük puntolu sınav kitapçığı, kullandığı medikal ekipman (protez, ortez, insülin pompası, işitme cihazı vb.) ile sınava girme hakkı vardır.

[SIZE=3]Engelli adayların muaf oldukları sorular var mıdır?[/SIZE]

Görme engelli adaylardan okuyucu yardımı talep eden adaylara; şekil, grafik, tablo, resim gibi görsel verilerin yer aldığı sorular ile karmaşık ifade içeren sorular sorulmaz. Görme engelli adaylar dışındaki tüm adaylar tüm sorulardan sorumludur.

[SIZE=4]-> Sınav Sonuçları ve Yerleştirme <-[/SIZE]

[SIZE=3]Engelli ek puanı nedir? Ne şekilde hesaplanır?[/SIZE]

Bu konuda net bir bilgi veya formül açıklanmış değil. ÖSYM'nin konuyla ilgili açıklaması "Bedensel özelliklerinde ağır derecede ve sürekli olarak işlev kaybı veya bozukluğu (örneğin, bütün düzeltmelere rağmen bedensel, görme veya işitme gücünde tam ya da önemli ölçüde eksiklik) olması nedeniyle eğitim-öğretim hizmetlerinden yeterince yararlanamayan adayların seçme ve yerleştirme işlemleri engel türü, engel derecesi, puanları ve tercihleri göz önünde bulundurularak yapılacaktır. Değerlendirme işleminde engel türü ve derecesi dikkate alınarak işlem yapılan adayların Sınav Sonuç Belgesi de buna uygun olarak düzenlenmiş olacaktır." şeklinde.

Benim aklıma şimdilik gelen sorular bu şekilde. Aşağıya ÖSYM tarafından yayınlanan sık sorulan sorular ve cevaplarından da örnekler bırakıyorum. Kaynak:
https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2020/YKS/sss06022020.pdf

[SIZE=3]YKS'ye engelli aday olarak başvuru yapacağım. Ne yapmam gerekir?[/SIZE]

Engelli/sağlık sorunu olan adayların"Engelli Salonlarında" sınava alınabilmeleri için;
1) Engelli Sağlık Kurulu Raporu/Sağlık Kurulu Raporu/Çocuklar İçin Özel GereksinimRaporunun (ÇÖZGER) onaylı bir örneğini (bir üniversite veya devlet hastanesinden alacakları),
2) Sağlık/Engel Bilgi Formunu (doldurulmuş olarak),
3) Sağlık/Engel durumlarını belirten dilekçelerini,
4) Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinin bir fotokopisini başvuru süresi içerisinde ÖSYM Engelli Adaylar Daire Başkanlığı'na (06800 Bilkent-ANKARA) ulaştırmaları gerekmektedir.

[SIZE=3]Engelli/sağlık sorunu olan adaylardan istenen belgeleri başvuru merkezine bırakabilir miyim?[/SIZE]

İstenen belgeler doğrudan ÖSYM'ye gönderilmelidir. Başvuru merkezlerine bırakılmamalıdır.

[SIZE=3]Görme engelliyim, sınava okuyucu yardımı alarak gireceğim. Tüm sorulardan sorumlumuyum?[/SIZE]

Görme engelli adaylardan okuyucu yardımı talep eden adaylara; şekil, grafik, tablo, resim gibi görsel verilerin yer aldığı sorular ile karmaşık ifade içeren sorular sorulmaz.

[SIZE=3]Sağlık sorunumdan dolayı sınavda kullanmam gereken araç gereç bulunmaktadır. Bu araç ve gereçle sınava girebilir miyim?[/SIZE]

Sağlık/Engel Bilgi Formundaki ilgili alanları doldurarak bu formu başvuru süresi içerisinde ÖSYM'ye ulaştıran adaylar, araç ve gereçleri ile engelli salonlarında ÖSYM tarafından belirlenen şartlarda sınava girebilirler.

[SIZE=3]Az gören görme engelli bir adayım. Sınava başvurdum. Soruları kendim okumak istiyorum, bu durumda bana görme problemimden dolayı sınavda ek süre verilecek mi?[/SIZE]

Soruları kendisi okuyabilecek durumda olan (sınavda okuyucu yardımı talep etmeyen) ancak, Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında Görme Sistemi, Göz Hastalıkları, Görme Bozukluğu vb. oranı %25 ve üzerinde olan az gören adaylar ile Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporunda (ÇÖZGER) özel gereksinim düzeyi "Özel gereksinimi vardır (ÖGV)"/Özel Gereksinim Kodu "1" ve üzeri olan adaylara ek süre verilir.

[SIZE=3]Görme engelliyim, sınav için başvurumu yaptım. Sınavda 14 punto soru kitapçığı ve 14 punto cevap kâğıdı alabilir miyim?[/SIZE]

Soru kitapçığını kendi okuyabilecek durumda olan görme engelli adaylara, talepleri doğrultusunda 9 ya da 14 punto yazı karakterinde yazılmış soru kitapçığı verilmekle birlikte cevap kâğıdı boyutu standarttır ve 9 puntodur. Cevap kâğıdı 9 punto olduğundan dolayı adayların cevap kâğıdı işaretleme durumlarını göz ardı etmemeleri gerekmektedir. Bu durumda bulunan adaylara talep etmeleri halindeİşaretleyici yardımı verilir.

[SIZE=3]Engelli/sağlık sorunu olan adayların özel hastane raporları kabul edilir mi?[/SIZE]

Devlet veya Üniversite Hastanelerinden alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporları/Sağlık Kurulu Raporları/ÇÖZGER kabul edilmektedir. Özel Hastane raporları kabul edilmez.

[SIZE=3]Bedensel engelli bir adayım, sınava gireceğim. Bedensel engelli adaylar için sınav uygulamaları nelerdir?[/SIZE]

Sağlık/Engel Bilgi Formunda; Cevap Kâğıdı İşaretleme Durumu, Sınav Salonuna Erişim Durumu, Sınav Salon Tercihi ile Sınava Getirilebilecek Araç ve Gereçler alanları Sağlık Kurulu Raporlarındaki durumlarına uygun olarak doldurulmalıdır. Adaylar için bu bilgiler göz önünde tutularak engelli salonlarına sınav yeri atamaları yapılır ve işaretleyici yardımına ihtiyacı olan bedensel engelli adaylara işaretleyici yardımı verilir.

[SIZE=3]Astım hastasıyım, sınava gireceğim. Astım ilacımla sınava girmem gerekiyor. Ne yapmalıyım?[/SIZE]

Başvuru süresi içerisinde ÖSYM Engelli Adaylar Daire Başkanlığı'na (06800 Bilkent-ANKARA)ulaştırmaları gereken belgeler arasında bulunan (Engelli Sağlık Kurulu Raporu/Sağlık Kurulu 9Raporunun/ÇÖZGER'in onaylı bir örneği, Sağlık/Engel durumlarını belirten dilekçe, Aday BaşvuruKayıt Bilgilerinin fotokopisi) Sağlık/Engel Bilgi Formundaki Sınava Getirilebilecek Araç ve Gereçler başlığı altındaki alanı dolduran adaylar, ÖSYM tarafından belirlenen şartlarda araç ve gereçleri ile sınava girebilirler.

[SIZE=3]Daha önce engelli olarak sınava girdim. Tekrar rapor göndermem gerekir mi?[/SIZE]

2014 yılı ve sonrasında (EKPSS ve e-YDS hariç), Engelli Sağlık Kurulu Raporu/Sağlık KuruluRaporu ile ÖSYM'nin herhangi bir sınavına başvurunuz varsa ve engel durumunuzda bir değişiklik yoksa tekrar Engelli Sağlık Kurulu Raporu/Sağlık Kurulu Raporu göndermeniz gerekmemektedir.

[SIZE=3]Engelli sağlık kurulu raporumda zihinsel mental retardasyon (MR) teşhisi bulunuyor. Benim durumumdaki engelli adaylar için sınav uygulamaları nelerdir?[/SIZE]

Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında; Zihinsel mental retardasyon (MR) ile sınıflanamayan grupta yeralan yaygın gelişimsel bozukluk, özgül/özel öğrenme güçlüğü olduğu belirtilen adaylara ek süre ve talepleri doğrultusunda okuyucu ve/veya işaretleyici yardımı verilerek engelli salonlarında sınava alınır.

[SIZE=3]Geçici engelim var, sınava gireceğim. Geçici engelli adaylar için sınav uygulamaları nelerdir?[/SIZE]

Geçici süreli sağlık sorunu veya geçici özel durumu olan adayların; ilaç, ek gıda, tuvalet vb.ihtiyaçlarının karşılanmasına ve üzerlerinde/yanlarında sargı, alçı, atel, koltuk değneği, oturma simidi vb. aparatları ile sınava alınmalarına izin verilerek bu durumdaki adaylar engelli salonlarında sınava alınır. Ayrıca bu adaylara, talepleri doğrultusunda işaretleyici yardımı da verilir.

[SIZE=3]İşitme engelli bir adayım, sınava gireceğim. İşitme engelli adaylar için sınav uygulamaları nelerdir?[/SIZE]

Sınava Giriş Belgelerinde "işitme cihazı/biyonik kulak" yazılı olan işitme engelli adaylar, bu cihazları ile sınav binalarına alınır ancak, cihazları salon görevlileri tarafından adaydan sınav öncesi teslim alınarak sınav tamamlandıktan sonra tekrar adaya teslim edilir. Sınava Giriş Belgelerinde işitme cihazı/biyonik kulak yazılı olan adaylardan bu cihazlarının sınav süresince üzerlerinde bulunmasını isteyenler ise Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formunda ilgili alanı işaretlemeleri durumunda, il merkezlerindeki ÖSYM tarafından hazırlanan her türlü kablolu-kablosuz iletişimi kesilmiş (sinyal kesici bulunan) Engelli Sınav Salonlarında cihazları ile sınava alınırlar.

[SIZE=3]ÖSYM tarafından hazırlanan her türlü kablolu-kablosuz iletişimi kesilmiş engelli sınav salonları nerelerde var?[/SIZE]

ÖSYM tarafından hazırlanan her türlü kablolu-kablosuz iletişimi kesilmiş Engelli Sınav Salonları tüm il merkezlerinde oluşturulmuştur.

Umarım faydalı bir konu oluşmuştur. Tüm adaylara başarılar dilerim :)

Sevgi, saygı ve motivasyonla,
Mert

Bir önceki mesajımda atladığım bazı dökümanlar olmuş. Aşağıya ihtiyaç duyulabilecek belgelerin linklerini ekliyorum.

ÖSYM YKS 2020 Sayfası https://www.osym.gov.tr/TR,19226/2020-yuksekogretim-kurumlari-sinavi-yks-kilavuzu.html

2020 - YKS Aday Başvuru Formu https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2020/YKS/abf05022020.pdf

Sağlık Durumu / Engel Bilgi Formu https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2020/YKS/ebf05022020.pdf

Önemli olduğunu düşündüğüm bir diğer nokta engelli kontenjanı dedikodusu. Dedikodu diyorum çünkü YKS ile girilen hiçbir programda engelli kontenjanı bulunmamaktadır.

Diğer konularda sıkça sorulduğunu gördüğüm bir mesele de engelli olarak sınav başvurusu yaparken gönderilmesi gereken "Sağlık/Engel durumlarını belirten dilekçe" konusu. Bunu biraz açıklamak istiyorum.

Arkadaşlar öncelikle "Ben engelliyim ve YKS'de ek puan istiyorum." benzeri dilekçeler işinize yaramaz. ÖSYM (bir önceki mesajımda yazdığım gibi) engelli adaylar için özel bir puan sistemi açıklamış değil. Konunun detayı için üstteki mesajı okumanızı tavsiye ederim.

ÖSYM'ye engel durumunuz ile ilgili yazacağınız dilekçe sınavın uygulanmasındaki erişilebilirlik düzenlemeleriyle ilgili olabilir. Engelli salonunda sınava girmek, zemin katta sınava girmek, tek kişilik salonda sınava girmek, sürekli kullandığınız tıbbi ekipmanınızla sınava girmek, sınavda okuyucu/işaretleyici desteği almak, sınavda ek süre istemek gibi. Bunların dışında zaten engel durumunuzu bildirdiğinizde yerleştirme işlemleri sırasında engel durumunuz ve puanınız göz önüne alınarak işlemleriniz yapılır. Başvuru sürecinde yapmanız gereken sınav sürecindeki erişilebilirlik düzenlemeleri için ilgili belgeleri ve dilekçenizi ÖSYM'ye ulaştırmaktır.

Betül Aras

Merhaba,

2020 yılı için oturum başı 70 TL ücret belirlenmişti. Adaylar TYT + AYT için 70+70= 140 TL ödediler. 2021 sınav kılavuzu henüz açıklanmadı ama 2020'den aşağı bir tutar olacağını sanmıyorum.

Engelliler için sınav ücretinde indirim gibi bir uygulama bulunmuyor.

Üniversite sınavına hazırlık.

Üniversite sınavına çalıyorum umarım hayırlısı olur.

Mi 9T Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben yeni sistemi hâlâ anlayamadım. İlk önce Yks, sonra Ayt ve Tyt'ye giriyoruz değil mi?

İlk Tyt sınavı Temel yeterlilik testi. Sonra AYT alan yeterlilik testi.

Yks bu 2 sınava verilen ad. Yüksek Kurumlar Sınavı (YKS)

Mi 9T Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kenyalıasiye
Anladım, teşekkür ederim. Bizim zamanımızda Ygs ve Lys vardı, yeni sistemi karıştırıyordum hep..

Aslinda yks sinavini biz engellilere gore yeniden duzenleseler iyi bir sonuc alinabilir.Örnegin YKS sinavini EYKS olarak sadece engelli bireylerin girebilecegi bir sinava yapilabilir.Engellilere ek puan yerine bunun gibi bir sinav sistemi getirilse bircok bolumu okuyabiliriz.( hukuk,tip,eczacilik,vetenier,dis hekimligi vb) .Boylece hem ekpss sinavina giren engelli sayisi dusebilir hemde ekpss sinavina bagli kalinmadan serbest sekilde iş yeri acarak meslegimizi yapip alin terimizle paramizi kazanabilirdik.Guzel bir fikir ,uzerinde calisilmasini ve degerlendirilmesini isterdim.

sağlık kurulu raporunun renkli fotokopisini yollasam sıkıntı olur mu? illa aslı mı olması gerekiyo aslından sadece bir tane varda. ayrıca süreside doldu ama bakan uzatıldığını söyledi bir sorun cikar mi?

aslibilgin

Bildiğim kadarıyla renkli veya siyah beyaz olması fark etmiyor ancak "Aslı gibidir" kaşesinin olması gerekiyor gönderdiğiniz engelli raporunda. Rapor geçerlilik süresi ile ilgili 2021 YKS Kılavuzunda şöyle bir yer verilmiş:

GEÇİCİ ENGELİ OLAN ADAYLAR

Geçici süreli sağlık sorunu veya hamilelik gibi özel durumu olan adayların; ilaç, ek gıda, tuvalet gibi ihtiyaçlarının karşılanmasına ve sağlık nedeniyle ihtiyaç duydukları sağlık malzemesi ile sınava alınmalarına izin verilir. Bu adaylara normal sınav süresi uygulanarak talepleri doğrultusunda işaretleyici yardımı verilir.

Geçici engeli olan adayların sağlık kurulu raporlarında belirtilen rapor bitiş tarihi en fazla 1 yıl sonrası olarak girilebilir.

Rapor bitiş tarihinden sonra bu durumdaki adayların sağlık durumu bilgisi sistemden silinir. Rapor bitiş tarihinden önce raporda belirtilen sağlık durumu değişen adayların, bu durumlarını dilekçe ile ÖSYM'ye bildirmeleri gerekir. Gerektiğinde raporlarını yenilemeleri istenebilir.

Kılavuzun tamamına bu adresten ulaşabilirsiniz.

Pandemi sürecindeki uygulama nasıl yapılır bilmiyorum ancak benim kılavuzda okuduğum ve anladığım kadarıyla süresi dolan bir raporla sınava engelli olarak giremezsiniz. Ancak her şekilde ÖSYM ile doğrudan görüşüp durumunuzu sormanızı ve bilgiyi doğrudan kaynağından almanızı faydalı görüyorum.

Başarılar ve bol bol motivasyon dilerim.

Sağlıkla kalın,
Mert

benim raporumun aslında bile aslı gibi yazmıyor sadece imzalar ve hastanenin yuvarlak damgası var, notere gidip çok para vermek istemedim malum sınavda pahalı. hastanenin damgası yeterli olmaz mı? bir de raporum 2 yıllık ekimde doldu ama aile bakanı ikinci emre kadar uzatıldı dedi ve ayrıca maaşım bile devam ediyor.

aslibilgin

Aslında zaten aslı gibidir yazmaz :) O noktada bir problem yok.

Normalde benim bildiğim kadarıyla raporu aldığınız hastaneden raporunuzun "Aslı gibidir" kaşeli örneklerini alabiliyorsunuz. Ancak süresi bitmiş bir rapor için böyle bir örnek verileceğini düşünmüyorum.

Bence konuyla ilgili bir an önce ÖSYM ile irtibat kurmalı ve bilgiyi doğrudan almalısınız. Onların belirttiği yöntem ile devam etmeniz en doğrusu olacaktır.

şey peki aisden başvuru yaptım başvuru kayıt bilgi fotokopimi çıkardım klavuzda mavi renkteki 2021 yks aday başvuru formunu doldurmaya gerek var mi

aslibilgin

Ben başvururken hem AİS bilgilerinin çıktısını hem de mavi formu elimle doldurarak göndermiştim. Eksik olmasın da fazla olması sıkıntı yaratmaz ;)

Kılavuzda yazan bilgi aşağıdaki gibi:
Engelli/sağlık sorunu olan adayların “Engelli Salonlarında” sınava alınabilmeleri için bir üniversite veya devlethastanesinden alacakları;

1) Engelli Sağlık Kurulu Raporu / Sağlık Kurulu Raporu / Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu(ÇÖZGER) onaylı bir örneğini
2) Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formunu (doldurulmuş olarak)
3) Sağlık/engel durumlarını belirten dilekçelerini
4) Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinin bir fotokopisinibaşvuru süresi içerisinde ÖSYM’ye ulaştırmaları gerekmektedir.

Bir üniversite veya devlet hastanesinden alınmayanraporlar kabul edilmez.

Ben sözelden Örgün eğitim görüyorum alan sınavında sözel alanı seçtim şimdi açıköğretim den 4 yıllık sosyal hizmetler okumak istiyorum fakat sözel olduğum için 4 yıllık açık öğretimden sosyal hizmetler okuyabilir miyim acaba
Sözelden radyo televizyon sinema okuyorum Örgün

İsv

Hayır sözelden sosyal hizmetler kabul edilmiyor maalesef. Ama edebiyat ve sosyal 1 (eşit ağırlık sözel kısmı ) çok çalışırsanız yani netlerin yüksek tutarsanız sosyal hizmetler okuyabilirsiniz .

Bllssplat
Teşekkür ederim

Bllssplat
Bunu yarın bakcam ösym şifrem yok şuan aklımda ama 330 larda puanım vardı inşallah olur tabi puanım hangisine denk geliyodu bilmiyorum tek temennim olması

merhaba, işlemlerle alakalı bilmediğim bir şey sormak istiyorum. benim engelli raporum sistemde gözükmemekte şimdi biraz araştırdım ve bununla alakalı olarak:

1-genel amaçlı dilekçe örneği
2-engelli raporu
3-sağlık durumu engel bilgi formu
4-sağlık engel durumlarını belirten dilekçe örneğini

ösym ankara adresine ulaştırmam gerekiyormuş fakat sağlık engel durumlarını belirten dilekçe örneğinin ne olduğunu anlayamadım bilen var ise yardımcı olabilir mi?

Ahmet1010

Merhaba,

Engel bilgi formu taslak olarak var ama dilekçe için ayrı bir örnek yok. "Sağlık durumumu gösteren engel bilgi formum ektedir. Gereğinin yapılmasını arz ederim." benzeri bir dilekçe işinizi görecektir diye tahmin ediyorum. Ben de öyle yazmıştım.

Sayin devlet bahceli yks sinavinin kaldirilmasini istemis.Umarim kaldirilir ve isteyen istedigi bolumu okuyabilir.Zaten basarili degilse istedigi bolumu secsin onu bitiremez.Ayrica bu konuda universitelerde yeni duzenleme getirilir.Daha kapsamli yeni duzenlemeler ogrencinin kolay bir ust sinifa gecmesini engeller.Boylece herkes bolum secerken bunu gözönunde bulundurur.

yks tercih

yks de kaç tercih yapma hakkımız var? ve bütün tercihleri tek tek yapmak zorunda mıyız? cevaplarınız için teşekkür ederim.

Nugre.fr
Geçen yıl maksimum tercih hakkı 24 olarak belirlenmişti. Bu yıl değişeceğini sanmıyorum. Tercihlerinizin listesini tek tek girip listeyi toplu halde onaylamanız gerekiyor.

yani 24 tercihin hepsini yapmak zorunda mıyım? 15 tercih yapsam olmaz mı?

Nugre.fr
Tercih sayınızı 1 ile 24 arasında istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz.

Üst Alt