Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

1 aylık SSK girişim yapılsa 2022 maaşım iptal olur mu?

Hiç bi şey yoksa, bu güne dek sorularına verdiğim onlarca cevabın yüzü suyu hürmetine biraz düşünerek yaz emi. Hey allahım ya! Maaşını verdiği memura fırça atıyor sanki!

Bi daha yazarken benim mesajlarımı iki kere dönüp oku e mi kardeşim. Bak, Sosyal Güvenlik Kurumu Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü Sosyal Yardımlar Daire Başkanlığı Yönetmelik Değişikliği ve Uygulamalara Ait Açıklamalar yayınlamış: BURAYA TIKLA VE OKU

"Yönetmeliğin 2. maddesinin (c) bendi uyarınca özürlü aylığı bağlananlardan, bir takvim yılı içerisinde toplam süre olarak bir ödeme dönemini (90 gün) aşmayan herhangi işte çalışması bulunduğu tespit edilenlerin aylıkları kesilmeyerek ödenmesine devam olunacaktır.

Ancak bir takvim yılı içerisinde söz konusu süre aşılmış ise, süre bitim tarihini (91 inci gün) takip eden dönem başından itibaren aylığı kesilecektir."

ne yani memurlar mı yanlış bilgilendiriyor beni . terbiyemizi biliriz çok şükür bozmamızada gerek yoktur . sanada hiç güvenim kalmamıştır bilesin maaşını ödediğimiz memurmuş .nebicim söylüyorsun ya....

sayın oturan boğa özürdilenecek bir durum olduğunu sanmıyorum ama özürdilerim.özürlüler dairesini 0312 2295511 nolu telefonu birde siz arayıp sorsanız lütfen.bakalım size ne diyecekler

mehmetmehmet,
kanunda bir ödeme dönemini aşmayan sigortalılıklarda 2022 maaşı kesilmez diyor. Öte yandan da -söylediğin gibi- aradığın ilgili merciilerde kesilir diyor.
Bu yasayı değerlendirirken yasaları doğru yorumlamak gerekiyor. Bence siz prim filan ödemeyin, çünkü yasayı uygulayarak işlem yaptığınız taktirde haklılığınızı yargı yoluyla ispatlamak zorunda kalırsınız.

Aksini söyleyen bilmiyordur. Bu kadar basit. İddia edenlere yönetmeliğe ve yönetmelik uygulama açıklamalarına bakmasını söyleyin. Eğer onlara ulaşamayacak kadar da bilgisizseler, sorumlu müdürleriyle görüşün. Gene anlamıyorsalar, Başbakanlık basın birimine yazın. Kamu görevini kötüye kullanmaktan şikayetçi olun.

65 YAŞINI DOLDURMUŞ MUHTAÇ, GÜÇSÜZ VE KİMSESİZ TÜRK VATANDAŞLARI İLE ÖZÜRLÜ VE MUHTAÇ TÜRK VATANDAŞLARINA AYLIK BAĞLANMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
Aylıkların veya aylık farklarının kesilmesi
MADDE 19 – (1) Bağlanan aylıklar veya aylık farkları, aylık sahibinin veya (Değişik ibare:R.G.-1/8/2008-26954) 2 nci maddenin (ç) bendinde belirtilen özürlünün;
a) Ölümü,
b) Türk vatandaşlığından çıkarılması, Türk vatandaşlığını muhafaza edenler hariç yabancı memleket uyruğuna girmesi,
c) Muhtaçlığının kalkması,
ç) Özürlü olması nedeniyle aylık bağlanmış ise bir işte çalışmaya başlaması,
d) Bir akitle gerçek veya tüzel kişiler tarafından bakım altına alınması,
e) Daimi olmayan özürlülük oranının % 40'ın altına düşmesi,
f) Evlenmesi sebebiyle muhtaç durumdan çıkması,
g) (Değişik:R.G.-1/8/2008-26954) 2 nci maddenin (ç) bendinde belirtilen özürlünün 18 yaşını tamamlaması,
ğ) 2 nci maddenin (ç) bendi kapsamında olanlar açısından bakım ilişkisinin fiilen gerçekleşmediğinin belirlenmesi,
h) 5 inci maddede belirtilen durumların mevcut olduğunun tespiti,
ı) Sosyal güvenlik kurumlarından malul olmaları nedeniyle ödenmekte olan yetim aylığı veya gelirinin kesilmesi,
hallerinde, bu durumlarının meydana geldiği tarihi takip eden dönem başından itibaren kesilir.
(2) (Ek:R.G.-1/8/2008-26954) Birinci fıkranın (ç) bendi uyarınca aylığı kesilmesi gerekenlerden, bir takvim yılı içerisinde toplam süre olarak bir ödeme dönemini aşmayan çalışması bulunanlar hakkında aylık kesme işlemi uygulanmaz.
Sosyal Güvenlik Kurumu Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü Sosyal Yardımlar Daire Başkanlığı Yönetmelik Değişikliği ve Uygulamalara Ait Açıklamalar
Madde 6:
Yönetmeliğin 2. maddesinin (c) bendi uyarınca özürlü aylığı bağlananlardan, bir takvim yılı içerisinde toplam süre olarak bir ödeme dönemini (90 gün) aşmayan herhangi işte çalışması bulunduğu tespit edilenlerin aylıkları kesilmeyerek ödenmesine devam olunacaktır.

Ancak bir takvim yılı içerisinde söz konusu süre aşılmış ise, süre bitim tarihini (91 inci gün) takip eden dönem başından itibaren aylığı kesilecektir
Özürlüler İdaresi'nde telefonlara yanıt veren kişilere bu maddeleri bi okuyun sevabına...

Yanlışsın demiyorum . Ama tüm bunları anlatmaya kalkışırsan yetkili kişilere iş işten geçeçek . Uğraşması hukuku mahkemeside çapası...2022 kesilip tekrar bağlatana kadar geçen süre zarfı bile çok berbat öyle değilmi?

2022 maaslarinizi ke se mez ler.

Yukarıdaki mesajımın çıktısını alın ve size "keserler" diyen memurlara fakslayın. Yönetmelik bu kadar netken kimse aksi bir uygulama içine gi re mez. Velev ki dangalaklık yapıp maaşı durdursalar (ki ben buna ihtimal vermiyorum) bir dilekçeyle maaşınız kaldığı yerden (kesilme tarihinden itibaren) almaya devam edersiniz.

bir aylık sigorta yaptırmayı neden bu kadar çok istiyorsunuz onu anlayamadım ? madem ki risk istemiyosunuz boşverin. kaldı k i yasa orada . maaşınız kesilse dahi hukuk her zaman sizin lehinize karar verecektir . ne yazık ki memur zihniyeti yıkılabilmiş değil ülkemizde o nedenle uygulamalarda geç davranıyorlar .değişen yöenetmeliği ancak başlarına bir olay geldiğinde okuyorlar ondan önce değil .tabi sonuçta olan vatandaşa oluyor .

bir aylık sigortayı ne için istiyorum.daha önceden hiç ssk girişim yok bende bir girişim olsun ileride lazım olabilir düşüncesiyle yatırmak istedim yani ileriye dönük . şuan ise 2022 maaşına muhtacım , olmasaydım neyse yatırayım derdim ssk mı bir şey olmaz derdim tüm tedirginliğim bundan ibaret. yatırsam 2022 maaşımınkesilmesinden korkuyorum .
size soruyorum şimdi benim yerimde sisz olsanız ne karar verirsiniz
sizce bu riski göz almalımıyım?

al tabiki hemen yatır ssk nı . bi şey olmaz .

Bence yatır yasa net bir şekilde açıklama yapmış sorun olursa bülent abinin verdigi kanunun bir çıktısını alarak ilgili memurlara göster.

selamlar ben 2022 maaşı alıyorum diyelimki bir işe başladım ve 90 gün net ssk primi yatırıldı 90 gün tamamlandıgın,da işten ayrıldım bu aldıgım maaş kesilirmi yoksa devam edermi istege baglı değil çalışıpta yatırılan ssk primi engellermi maaşın kesilmesine neden olurmu hani olurya bide faizi ile geri alma tahsilatı yaparlar perişan oluruz o zaman

Üst Alt