Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

1 yıllık rapora rağmen vergi indirimi sürekli verilebilir mi?

eminserin

Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
Ben 06.02.2018 tarihinde İzmir Torbalı Devlet Hastanesine vergi indirimi için başvurdum aynı zamanda kamuda çalışmaktayım. %51 göz+psikiyatriden 1 sene süreli olmak üzere oran çıkmıştır. Şu anda Ankara maliyede raporum heyet tarafından inceleniyor ama daha netice belli değilmiş. Bu süreli raporlar Ankara Maliye sağlık heyeti tarafından sürekli olarak onaylanabilir mi ? Birde süreli bile verilse emeklilik şartlarını yerin getirdiğim takdirde SSK dan emekli olabilir miyim? Arkadaşlar cevaplarsanız çok sevinirim .

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden aldığım 2 senelik rapor, Gelir İdaresi Başkanlığı sağlık heyeti tarafından "SÜREKLİ" olarak verildi.

eminserin raporunuzda psikiyatri rahatsızlığı olduğu için
Süreli olur vergi indiriminiz.

umut2135...umut bey hastalık değerlendirme tablosu kıstası gibi bir şey varmı genel olarak...nasıl emeklilik tablosundaki 1.derece 2.derece 3.derece gibi??...yani psikiyatr da süreli olur şizofrenide sürekli beyin kanaması süreli ...yani şu hastalıklarda genellikle süreli şunlarda sürekli olur gibi bir tablo kıstas olan bir tablo??...teşekkürler..

bulent73 doktorlar oran belirlerken tabi sağlık yönetmeliklerine göre belirler
3 derece %40 ile 59 arası olanlar
2 derece%60 ile 79 arası olanlar
1 derece 80 ve üzeri rapor alanlar değerlendirmeye girer
Süreli raporlarda ise bazı psikiyatri ve cildiye rahatsızlıklarına veriliyor
Yada ilerde rahatsızlıkları ilerliye bilir değerlendirme yaparak 1 veya 2 yıllık olarak raporları düzenliye biliyorlar.

benim raporum da 2 yıl süreliydi ama ankara dan süre belirtmeden cevap geldi. bu da süresiz anlamına geliyor zaten. bir sorum olacaktı OturanBoğa şimdi ilerde tayin olduk başka yere orda da bu aldığımız vergi indirimi mi geçerli olacak yoksa bir daha mı rapor yollayacağız ankaraya?

Benim iki gözde %34 dejeneratif miyop ve tedavi ile kısmen iyileşebilen kronik panik bozukluk rahatsızlığımdan dolayı %25 verdiler. Baltazard hesaplamasına göre toplamda %51 ve 1 yıl süreli koydular raporuma.

Peki bazı süreli verilen arkadaşların Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sürekli olarak geri döndüğü yazıyor. Süreli verilse dahi her sene yetkili hastanelerden yine rapor alıp her defasında Ankara'yamı yollamak gerekiyor bunun başka çözümü yokumdur ?

arpenik20...hocam sen vergi indirimini cebine koymuşsun gerisini düşünme,tabi burda konunun uzmanları daha iyi bilir ama bence heryerde geçerlidir:)

bulent73 abi koymuşuzda tayin isteceğim gittiğim yer maaşı ödeyeceği için kendileri ankarayla yazışma yerine beni uğraştırırlar diye düşünüyorum. bakalım hayırlısı. teşekkür ederim :)

Arkadaşlar Ankara Maliye heyeti aradım %51 ile onaylanmış raporum. Memur olarak çalışmaktayım bu durumda erken emekliliği hak ediyorum değilmi..

Vergi İndirimi hakkında

Arkadaşlar yetkiii bir hastaneden %51 bir yıl süreli rapor aldım. Kamuda büro işçisi olarak çalışıyorum aynı zamanda, vergi indirimi için defterdarlığa başvurdum %51 ile sürekli olarak Ankara maliye raporumu onayladı. Benim aklıma takılan şimdi prim günüm ve hizmet yılı dolduğunda vergi indirimi belgesi tek başına geçerli midir yoksa bu 1 yıl kontrollü raporumu her sene yeniletmekmi gerekiyor ve kaçıncı defada sürekliye çevrilir. Bu arada hastalıklarım göz+psikiyatri dallarındandır. Teşekkür ederim; iyi günler...

Vergi indirimi sürekli ise raporla emekli olabilirsiniz... Yani sürekli hakkını elde etmişsiniz..
Ancak saglık raporu yıllık olduğu için her yıl yenilemeniz gerekir...haklarından yararlanmanız için iett..su... V.s.....
Benimde aynı durumdayım 2 kere 2 yıl süreli 46 rapor aldım.. Maliye sürekli onayladı...birdaha vergi dairesinle ugraşmayacağız..

Saglık raporu süresi dolunca yeniden rapor almam gerekli....sürekli olana kadar ugraşacağız...

Hastanelerin duyarsızlığı yüzünden kronik hastalıklara süreli rapor verilmesi mantıksızlık....ama ne yapalım ugraşacağız...ama biz yine iyiyiz..bizden daha kötü arkadaşlar var hastaneye gidecek durumları bile olmayan...yürümede zorluk çeken arkadaşların 12 tane doktoru tek tek dolaştığını siz düşünün...işte böyle durumda olanlara bile süreli raporu veriyorlar ne yazıkki.....

YİNE YENİLYORUM BİR ENGELLİ YARDIM SERVİSİ KURULMALI..DANIŞMA VE YARDIMCI OLUNULMASI GEREKİYOR..

HASTANELERİN SAGLIK KURULLARIN YENİDEN UYARILMASI GEREKİYOR..HASTANELERE BİR YAPTIRIM OLMASI GEREKİYOR..

EKSİK EVRAK DİYE EVRAKLAR GERİ DÖNÜYOR...

Şimdi benim 16 şubat 2018 tarihinde bir devlet hastanesinden engelli raporum var oranım ise %32 göz ve %25 psikayatri olmak üzere toplamda baltazar formülü ile %51 ile süreli rapor verdiler. Ama vergi indirimi için başvurdum sürekli olarak onaylandı. Ben şimdi bu yeni yasa ile elimde süreli olan engelli raporumu sürekliye çevirtmem için tekrar günü geldiği zaman devlet hastanesinemi gitmem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim iyi günler dilerim.

eminserin

Verği dairesi sürekli onaylamış olabilir..ancak raporunuz süreli ise günü geldiği zaman engelli haklarından yararlanabilmeniz açısından yenilemeniz gerekir..uydurma haberlere inanmayın..
Daha yeni ayaktan sakat bir yakınıma 5 yıl süreli verdiler %70 ortepedi rahatsızlığı var..
ESKİ RAPORUNUZLA GÜNÜ GELDİĞİ ZAMAN HASTANEYE GİDİP YENİLEYECEKSİNİZ...

eminserin

Halen raporu olanlar için bir düzenleme olacak mı, belli değil. Şu anda yapılacak bir şey yok.

Benim rapor %42 6 ay süreli verildi ama vergi indirim süresiz geldi 09.07.2018 istanbul sgk başvurdum hala bekliyorum

4345303001

trimpot rahatsızlığınız neydi acaba süreli verdiler. Ben diyabet hastasıyım Aralık ayında bahsettiğiniz hastaneden bir arkadaşım sürekli almış diyabetten. O hastanenin diyabete hep sürekli verdiğini söyledi. Bana hep 1 yıl süreli veriyorlar diyabetten. Bayram sonu bahsettiğiniz hastaneye gelecektim diyabetten sürekli alırım diye. O yüzden soruyorum

sürekli ve süreli durumlarının hastaneye göre değişmesi ne kadar ilginçtir ya!..sağlık sisteminin ne kadar bozuk olduğunu burdan bile anlamak mümkün bence!!

%40 bipolar 1yıl süreli rapor aldım.
Bu rapor süresize döner mi?
Bu arada yeni işe girdim vergi indiriminden faydalanmak için raporun süresiz olmasını beklemem mi gerekiyor.

hhclk

Eğer emeklilik çok yakın değilse, ben olsam yeni rapor aldıktan sonra vergi indirimine başvururum. Belki sonraki rapor süresiz verilir

%40 bipolar raporumu 1 sene sonra yenilemeye gittiğimde raporun tekrar verilmeme olasılığı var mi?
OturanBoğa

3 yıl önce aldığım raporda 2 yıl yazıyor (bunu ankaraya vergi indirimi için gönderdim emekli olmayı düşündüğüm için ama çalışırken maaşıma yansıması için her hangi bir işlem yapmadım )

merkez sağlık kurulunca incelenmiş diye devam edip gelir vergi kanunu nun 31. maddesine göre rapor tarinden itibaren 3. derece (%52) engelliler için uygulanan engellilik indiriminden yararlanması gerekmekte olup ... diyor herhangi bir tarih yok bu rapor süreklimi? bu rapora göre emekli olabilirmiyim? olursam 2 yıl süre dolduğu için yeniden rapormu almalıyım? KONUYA HAKİM ARKADAŞLARIN YORUMLARI YAZMASINI RİCA EDİYORUM...

ömerb mrb mevcut raporunuzla vergi indirimine baş vurmuşsunuz ve raporunuz 2 yıllık olmasına rağmen
Sürekli onaylanmış bir tarih belirtilmediğine göre
Maaşınıza vergi indirimi ücreti yansıması için ise
Vergi indirimi yazınız hangi iş yerine geldi ise ve halen o iş yerinde çalışmaya devam ediyorsanız iş yeriniz maaşınıza otomatikman yansıtmalıydı bu durumu muhasebeciniz ile görüşün geriye dönük ödeme yapmalı size.

Ben vergi dairesine evrakları verdim bu süreci nereden takip edebilirim evraklarım nerede gitti mi geldimi bursa inegolde n yolladim galiba ankaraya gidiyormuş konuya hakim arkadaşlar yardım edebilir mi mass icin vergi dairesine gittim emeklilik icin degil

umut2135 aynen dediğiniz gibi iş yerine evraklar geldi ancak bodromda bununla ılgili bir vergi indirimi olmadı.
yani bu durumda hastaneden aldığım rapor 2 yıl olmasından bir sıkıntı olmaz değilmi? teşekkür ederim..

Rapor Yenileme Hakkında

Selamlar;

Ben 2018 yılının başlarında %51 ile sürekli vergi indirimine hak kazandım. %32 göz ve %19 panik bozukluğu olarak teşhis konuldu. Benim merak ettiğim konu ise başvurduğum hastane raporumda psikiyatri oranı da olduğu için süreli rapor verdi. Ama Merkez Hakem Kurulu %51 oran ile sürekli olarak bu raporu onayladı. Bu sene başında yine aynı hastaneye engelli raporu için başvurdum. Heyet neticesinde aynı oran tekrar onaylandı ama yine süreli ibaresi konuldu. Peki benim vergi indimi raporuna olumsuz bir etkide bulunmaması için her sene engelli raporunu aynı hastaneden almak zorunda mıyım? Her sene yeniletme gibi bir zorunluluğum bulunuyor mu ? 4 sene sonra erken emekliliğe hak kazanıyorum. Emeklilik durumunda bir sıkıntı doğar mı ? Bu durumla ilgili daha önce forumda konuyu paylaştım ama net bir cevap alamadım konu ile ilgili yasal düzenlemelerle ilgili bir durum oldu ise cevaplarsanız çok sevinirim.

iyi çalışmalar dilerim

Merhaba Mehmet Bey,

vergi indirim belgesi süresiz ise rapor süreli ise veya rapor süresi bitmiş bile olsa ilgili kişinin prim ve yıl tamamsa tekrar rapor çıkartmadan

sürekli vergi indirim belgesiyle tekrar rapor çıkartmadan süresiz emekli olma hakkı kazanır.

eğer engellilere tanınan su iett gibi indirimlerden yararlanmak için kişi isterse raporunu yenileyebilir. istanbul40

Merhaba,

siz 51 olan sürekli engelli raporunuz vardı.Tekrar hastaneye başvurdunuz raporunuz süreliye döndü.En son ki rapor geçerlidir.Ama sizin vergi indirim belgenizde herhangi bir tarih yoksa o rapor süresizdir.Emeklilik zamanını geldiğinde prim ve yıl tamamsa sürekli vergi indirim belgenle tekrar rapor çıkartmadan emekli olabilirsin. eminserin

Üst Alt