Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

17 yaşındayım. Skolyoz ameliyat sürecim

Acelyaaac

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar meraba. Adım Açelya,17 yaşındayım,11.sınıfa gidiyorum. Hastalığı ilk kez otururken eğik durmamla babaannem fark etmişti. Daha sonra annem beni ortopedi bölümüne götürdü. Doktor skolyozum olduğunu söyledi. Yüzmeye gitmemi söyledi ve birkaç egzersiz hareketi verdi. 6 ayda bir kontorole gelmemi söyledi.

Egzersizleri yapmaha başladım ancak 15 dakikadan fazla yapmıyordum yapamıyordum sıkılıyordum. Ailem yapmam konusunda sürekli baskılayıcıydı. Bu böyle böyle devam etti . Annem bir sonraki kontrolde beni beyin cerrahina götürdü. O doktor da skolyoz derecemin arttığını söyledi ve daha iyi kontrol edilebilmesi için beni İstanbul'da Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastanesine yönlendirdi. Biz tabi önce çok panik olduk ve apar topar randevu ve doktor aramaya başladık. O zaman 9.sınfın sömestr tatilindeydik ve randevuyu okulun ilk haftasına aldık ve İstanbul'a yola çıktık.

Doktorumun adı Akif Albayrak ama öğrendik ki bizimle asistanları ilgileniyormuş,asistanlar gerek duyarsa doktora ulaşılıyorumuş. Asistan doktor da bana skolyoz ölçüm filmi çektirdi ve yine çok farklı bir şey söylemedi. Yine altı ayda bir kontrole gelmemi,yüzmeye gitmemi ve egzersiz yapmamı söyledi.Ben yine yarım yamalak egzersiz yapıyor ve yüzmeye gidiyordum. Ama bunun egzersizlerle geçeceğine bi inancım yoktu . Vücudumda gözle görülecek bi eğrilik yoktu eğilimce belli oluyordu sadece.Bir sonraki kontorlüm de aynı hastaneye bağlı başka bir doktora gittim adı Mustafa Akif Aşansu. Doktor bana derecemin yine arttığını ve ameliyatlık durumda olduğunu söyledi. Ama ameliyat zorunluluğu olmadığını şu an isteğe bağlı olduğunu söyledi biz de olmasını istedik ve bizi heyete çıkardı.

Heyet günü geldiğinde hastanenin doktorları hepsi ordaydı ve inceleme yaptılar . Doktor evet ameliyatlık durumda olduğumu amcak şu an bir ağrım veya gözle görülür belli bir şekil bozukluğum olmadığını ve bundan sonra gelişimimi tamamlamaya bailadığım için derecenin fazla artmayacağınj söyledi nasıl bir insan burnunu beğenmez ama böyle yaşarsa sen de böyle ameliyat olmadan yaşabileceğimi söyledi . Bu süreçte tabiki sadece bir doktora gitmedim farklı farklı özel hastanelere de gittim ama onlar daha çok kesme taraftarıydı. Ayrıca belirteyim ki doktorlar bana korse vermedi çünkü yaşım ilerlemişti regl olmuştum. Sonuç olarak ben ameliyat olmadım .

Daha sonraki kontrolüm geldiğinde bu sefer asistan doktora değil asıl doktora gittim. Doktor filmleri ölçümleri inceledikten sonra beni ameliyst sırasına yazdı. Hayatımda can alıcı anlardan biriydi. Kendiö ağlamaya çoktan başlamıştım ve annemin de gizliden ağlamaya başladığını farkındaydım. Sömestr tatilmden önceki cuma günüydü günlerden . Doktora iyleşme sürecimi sordum ne kadar sürede okula giderim diye sordum ve bana 1.-1.30 ayı bulur dedi ve ben daha çok yıkıldım. Daha sonra biz dedemle birlikte başhekimin yanına gittik ve bana direk pazartesi gel tahlilleri yaptır çarşamba ameliyatını ol dedi . Hepimiz şok olmuştuk. Ben bir yandan ağlıyor diğer yandan okula nasıl giderim dersine düşmüştüm . Bana daha tatilin var iki hafta iyileşitsin dedi ve bizde elimize düşen bu fırsatı kaybetmemek için kanul ettik .

Babam Giresundaydı ve o da hemen yola koyulacaktı. Eve gidene kadar tüm yol boyunca ağladım aklımızda asla ameliyat olmaya gelmek gibi bir fikir yoktu. Eve gelince tüm aileye arkadaşlara haber verdik. Herkes beni teselii etmeye çalışıyor destek oluyordu ama ağlamamak elde değildin. Paxartesi günü geldim tüm tahliller kontroller yapıldı ve yatışımın yapıldığı söylendi bunu da beklemiyordum çok ani olmuştu hazırlıksız gelmiştik bu yüzden eve gidip eşyaları almak için izin aldım. Koluma hasta bilekliği takılmış onu takmak bile beni çok etkilemişti. Gece hastaneye geldik ve ilk gecemi geçirdim. Ertesi gün kan alınmak dışında bir şey yapılmadı ve tüm gün geçti öyle. Ertesi günü ameliyatım vardı ve ilk ameliyat benimdi. Uyumadan önce hasta bakıcı abla gelip ensemdeki tüyleri ve saçımın bir kısmını kazıdı bu çok üzücü bi şeydi ama ben kimseyi üzmemek için ağlamadım. Uyanınca önlüğümü giydim ve babam gelmişti onun yanına girişe gittim çünkü sadece sarılıp öpüp geldim asla konuşmadım çünkü konuşursa ağlardım ve ameliyata öyle girmek istemiyordum ardından sedyeyle ameliyathaneye taşındım koridorda beklettiler beni artık annemle babam da yoktu yanımda ve soğukluğu hissdiyordum. 20 dakika kadar bekledim ve yaptığım tek şey kendi kendimi teselli etmekti sanki bi filmde oynuyomuşum ve hepsi rolmuş gibi davrandım. Sonra beni ameliyathaneye girdim ve cidden soğuktu. Bir abi bana sıcak hava üfleyen boru gibi bişi verdi ve ardından anestezi uzamanı geldi kalın bir iğne yaptı elime canım yandı ama güçlü durdum ardından bir tane daha yaptı ve sonrası ben de yok.

8 saatlik bir ameliyat sonrası Uyandığımda annem başımdaydı ve hissettiğim tek şey acıydı annem yoğun bakımda olduğumu ve onların gideceğini söyledi korktum biraz ama kendimde değildim tam olarak . Sonra bir süreyi daha çok hatırlamıyorum. Uyandığımda asla hareket edemiyordum sadece yüz üstü yatıyordum dönemiyordum bile . Karşı yatakta da bir çocuk skolyoz ameliyatı olmuştu kendine yeni geliyordu ve bağırıp çığırıyor kalkmaya çalışıyordu daha sonra çocuğu yatağa bağladılar bu beni cidden korkuttu. Susamıştım ama 8 saat geçmeden bir şey yiyip içemiyordum yoksa kusabilirdim . Saatim gelince hasta bakıcı abla bana çorba içirdi ve kraker bıraktı. Ağrılarım çok fazlaydı bu yüzden serumla ağrı kesici alıyordum sürekli. Sabahı zor ettim. Yanımda insanlar kusuyor ağrıdan inliyorlardı bense acımı içime atmaya çalışıylrdum.

Sabah olunca görevliler geldi ve odaya çıkma zamanı gelmişti dışarda annemle babamı gördüm ve o anki mutluluğum çok büyüktü. Odaya gidince kendim yatamadığım için beni babam ve görevliler yatırdılar. Arkadaşlar psikolojik olarak çok iyi değildim kendi yemeğimi yiyemiyordum tuvalete gidemiyordum sağa sola bile dönemiyordum. Akşam üstüne doğru doktor geldi ve beni ilk kez ayağa kaldırdı her şey çok zordu bir kaç adım atıp yatağım kenarında diğelirken bir anda ter boşaltmaya başladım gözüm kararamaya ve başım dönmeye başladı daha önce hiç böyle hissetmemiştim. Anneme seslendim ve hemen yatırdı beni . Bunu söylemek biraz beni utandırsa da ilk başta çişimi yapamıyordum çünkü sondamı yeni çıkartmışlardınu yüzden annem beni bezledi. Bu beni baya bi ağlattı.

Bir gün öyle geçtikten sonra zaten bir kaç kere kalkıp yürüyüş yapmıştımve tuvalete gittim. Arkadaşlar ameliyatı atlatıyosun ama psikolojik olarak üstesinden gelmesi oldukça zor. Ben sürekli ağlıyordum. Bir tarafta sürekli yatamıyordum annem sağa sola çeviriyordu ve göğüs kısmımda ağrı vardı 8saat ameliyatta ezilmişti. Üflemeli top şeklinde bir oyuncak vardı ve onunla nefes alıştırmaları yapıyordum. Günde 5 kez iğne oluyordum her tarafım delik deşik ve morarıktı. Ciddi anlamada iyileşemeyeceğimi düşünüyordum sürekli ağlıyordum. Odadaki diğer insanlar sürekli beni tesellliye geliyorlar destek oluyorlardı. Artık ara ara oturarak durabiliyordum. Halam bana yemeğimi kendimin yememi söyledi ve denemeye çalıştım biraz yedikten sonra çok mutlu olmuştum odadaki herkes benimle pylaşıyordu mutluluklarını. Ama sonra bi an da aşırı bi yorgunluk geldi ve ağlamaya başladım çünkü yemeğimi yemeyi başaramamıştım.

Daha sonra daha da çok ayakta durabiliyordum. Komik gibi gelebilir ama ailecek yok kızımız tuvalete gitti yok kendi yemeğini yedi diye seviniyorduk. Hastaneyi belki bilen vardır tarihi bir binaydı eskiden saraymış ve odanın tam karşısında boğaz vardı ama insan böyle bi durumda bunların hiç bi önemi yok ben artık hastanede duramıyordum evime gitmek istiyordum. Bir haftanın sonunda hastaneden çıktım . Ertesi günde Giresun'a döndüm. Uçakta birazcık zorlandım ancak büyük sorun yaşatmadı. Evimde olmak çok güzeldi çünkü hastene gerçekten kötüydü.

Çıkıştan sonra 1.5 hafta sonra 1 ay sonra 3 ay sonra 6 ay sınra 1 sene sonra kontrollere gidecektim. Artık daha fazla ayakta durabiliyordum ancak sık sık dinleniyordum. Sırtımda dikişler boydan boyaydı ancak estetik dikiş olduğu için dikiş aldırmicaktım. Hastenr boyunca hiç banyo yapmadım yaklaşık bir hafta kulağa iğrenç geliyor ama şartlar böyleydi. Evde de direk banyo yapamadım çünkü yarama su gitmemesi gerekiyordu . 2günde bir pansumanım oluyordu benimkileri babam yapıyordu. 1 hafta sonrasında tekrar İstanbula gittim ve son pansumanımı yaptırdım.

Arkadaşlar ameliyattan tam 2 hafta sonra okula başladım. Çok ciddi bir ilerleme gösterdim . Çantamı kendim taşıyamıyordum ve sık sık şiddetli ağrılarım oluyordu . Önceleri insanalra çantamı eşyalarımı taşıtmak beni üzüyordu ancak sonra alıştım. Ağrılarımda haftadan haftaya azaldı. 1.5 ay sonrali kontorllde hiç bir sıkıntım yoktu. Şimdi ise diğer kontorlu bekliyorum ve oldukça iyiyim. Bu hastalık bana çok şey kattı . Felçli bir hasta gibi oluyorsunuz ve şükretmeyi öğreniyosunuz sahip olduğunuz şeylerin değeri daha iyi anlaşılıyor. Zaman zaman çok çmküntülerim üzüntülerim oldu ama hep içimde sindirmeye çalıştım acımı ailenizin arkadaşlarınız desteği de çok önemli fiziksel yaradan çok ruhsal yara daha önemli. Ama şu an çok iyi sonuç aldım 24 tane vidam ve boydan boya yara izim var ama tüm zorlukları atlattığım için mutluyum..

Geçmiş olsun ilk skalyoz hangi filmde gördü doktor röntgendemi anlaşıldı.banada ftrci az var dedi auakta çekinmiştim artık yamukmu durdum bilmiyom.sonra başka yerde çekindim yatarak çekti bu sefer düz çıktı omurga bişi yok dedi.sklyozum yokmuş anlıcağın arada bir ağrıyo sırtta az fıtık var emarda çıktı önceden

Barfiks plates çok iui glyo sırt için

İlk çekindiğim röntgen filminde daha sonrada mr çektirdim. Ben de fazla düzenli yapmadığım ve ilerlemiş olduğu için fazla etkili olmadı

Peki skolyoz derecen kaçtı ? benimki doğuştan olduğu için doktorlar ameliyat önermemişti

Röntgen yatarakta çekildimi mr de var benim heralde fıtıktan ağrıyo

48 gibi ameliyat dediler ama ameliyat olurken 53 düm sanırım

Rçntgen yatarak çktimi

Röntgen

Bende skolyoz hastasıyım. yaşım 30 . Benim de 5-6 yaşlarında farkedilmiş skolyoz ama o zamanlar böyle ileri değilmiş tıp. Ne güzel şuan genç yaşlarda müdahale ediyorlar.Eskiden hem sağlık güvencesi açısından sıkıntılar vardı (büyük ameliyat sayılıyor çünkü parasız olmazdı) hemde tıp ileri değildi skolyoz bakımından. Siz öyle bir anlatmışsınız ki roman okur gibi okudum. Betimlemeler yapmışsın gözümde canlandı resmen anlattıkların. Baya badireler atlatmışsın. Allah şifalar versin.

Sonlarda şükretmekten bahsetmişsin ya en çok etkileyende orasıydı. İşte dünyada en önemli şeyin sağlık olduğunu ancak böle anlarda anlıyoruz. Her gün aldığımız her nefes için şükretmemiz gerekirken biz abuk subuk şeylere kafayı takıyoruz. Benim eğrilik aşırı olmasada eh işte dencek düzeyde. ciğerlerime baskı oluşturmuyor. Doktorlar da zaten ameliyatı önermiyor. Masada kalma riskim var. ama şükürki çok etkisi yok bana. Siz inşallah tamamen iyileşirsiniz bir daha hastane yüzü görmezsiniz.

Sadece bir kez o da ameliyattan önce ama diğerleri hep ayakta skolyoz ölçümdü

Hmm ben heyetteki dojtora demiştim oda yatarak çkti bişi yok dedi seninki yatarak nasıldı acep

Çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için :) benim de ağrım çok yoktu şekil bozukluğumda ama ilerde sorun olmasın ve küçük yaşta kemiklerim yumuşakken olayım diye :)

Acelyaaac

en iyisini yapmışsınız. Zor bir karar olmuş ama bence en uygun kararı vermişsiniz.

Geçmiş olsun. Ben skolyoz hastasıyım ve senin yaşadığım sürece benzer şeyler yaşadım. Ameliyattan 2-3 ay sonra her şey daha kolay olacak ama 1-2 sene kendine dikkat etmen gerekli. Ani hareketler ve ağır kaldırman kesinlikle yasak. Fazla kilo almamaya çalış. Hareketlerin yavaşladığı için kilo almaya meyilli oluyorsun. 1-2 sene sonra tabi kendine yine çok dikkat ederek her şeyi yapabilirsin. Dediğim gibi 2-3 ay sonra ameliyat olduğunu bile unutacaksın. :)

İlk zaman sanki hiç iyi olmicakmışız gibi gelse de çünkü ciddi anlamda acı ağrı çekiyoruz sonrasında iyileşiyoruz ben ameliyat olalı 4 ay oldu ufak tefek şeyler dışında oldukça iyiyim :)

Her şeyin yolunda olmasına sevindim senin adına. :) Ameliyattan sonra o kadar dolantin enjekte etmelerine rağmen yine de ağrılarım çok fazlaydı, hele ilk 3 gün ölümdü resmen. Sonra yavaş yavaş azaldı.

Büyük geçmiş olsun. Omuriliğe yapılan her ameliyatın ilk 3 günü çok zor geçiyor. Anneme platin taktırdık, 9 yıl sonra aldırdık geçen ay. Bense 5 opere geçirdim fakat göğsümden. Benim de fıtık ve çok hafif skolyozum var. Eğilirken gövdem yamuluyor ayakta iken sırtıma çok dikkatli bakılınca görülüyor.. Doktor az derece sıkıntı olmaz dedi fakat başka doktora gitmedim. Açıkcası bu omurilik ameliyatları beni korkutuyor 5 opere geçirsem de, o soğuk yere girmek ve sonrasındaki yoğum bakım macerası hangi psikolojiye sahip olursan ol yıkıyor.

Yine de en erken tedavi ne olursa olsun en doğrusu. Hele ki kemik konularında.

Tekrar geçmiş olsun.

geçmiş olsun bende çok az skolyoz ve 90 derece kifoz vardı 7 yıl önce ameliyat oldum şu anda çok iyiyim
rabbim tüm şifa bekleyen kardeşlerime şifa versin
çok kötü bir hastalık çünkü dışarıdan belli olan bir hastalık olduğu için beni eve mahkum etmişti ve bu süreçte odamdan hiç çıkmadın uzun yıllar
bu da benim için ilerleyen zamanlarda şizofreni diye tabir ettikleri bir hastalığa bulaştıracaktı ama ben farkına bile varmayacaktım

neyse ki ameliyat oldum da ilkokuldan belli çektiğim hastalıktan kurtuldum
yaş oldu 30 tabi 7 yıldır yeniden doğmuş gibiyim

Aynen öyle oluyor her ameliyatın zorluğu var ama ağrısı acısı hareket kısıtlılığı olduğu için çok zorlayıcı oluyor

Ben de hastane sürecinde psikolojik olarak zor zamanlar geçirdim hiç iyileşemeyeceğimi düşünüyordum ama iyileşme inancı ve isteği çok önemli

Yaşadıklarımı o kadar güzel anlatmışsın ki ben bile kendimi böyle anlatamazdım. Bugün 18. günüm ve sen ikinci haftada okula başladım dedikçe benim iyileşiyor olmam çok sevindiriyor çünkü bende aynı şekilde her şeye çok fazla ağlıyor hiç iyileşemiceğimi düşünüyordum. Arkadaşın dediği gibi ilk bi kaç gün dolantine bağımlı olmuştum resmen ama şuan Sigara bile içmekten korkuyorum bu vesileyle bırakmış oldum. Rabbim herkesin yardımcısı olsun şükür ve dua ile aşılamayacak hiç bir dert yokmuş çok şükür🙏

Evet çok zorluk çektim sen de çekiyorsundur benim 4 ay oldu seninki daha yeni ama dirençli ol inancını kaybetme 2 haftada okula gittim evet ama yeri geldi çok ağrım oldu ağladığım bile oldu ama direnmek çok önemli umarım sen de oldukça çabum iyileşirsin :)

Umarım :) Rabbim herkesin yardımcısı olsun kolay bi rahatsızlık değil ve en büyük desteğimiz yüksek moral :)

baştan sona okuttu yazdıkların,geçmiş olsun...

Bir çırpıda okudum. Geçmiş olsun.
Bende de normalde olmamasına / bilinmemesine rağmen en son akciğer grafisinde skolyoz eğilimi bulunmakta yazıyordu raporda.
Doktorun da hiç değinmediği bir konu oldu. Nedir ne değildir çözemedim aklımı kurcalar durur..
Hakkımızda hayırlısı...

teşekkür ederim yaşadıklarımı ve duygularımk paylaşmak istedim :)

Size de büyük geçmiş olsun umarım büyük ciddi bir sorun değildir hayırlısıyla

Anlattıklarını okurken ameliyat serüvenim bir bir gözümün önünden geçti. Gerçekten çok zor bu ameliyat. Dediğin gibi çoğu ağrın 1-2 haftada bitiyor ama psikolojik yıkımı çok ayrı oluyor. Çok geçmiş olsun. Allahım herkese şifasını versin inşallah

Üst Alt