Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

18 Yaşını aşmış olan engelli sağlık güvencesi nasıldır?

hayır, 2022 aylığı için borç çıkartılmaz. bu konuda rahat olun.
2022 aylığı alıyorken devlet saglıktan yararlandırıyor. şu an kızkardeşin 60/c 3 kapsamında GSS'lı.
ama bu sağlık güvencesi eski yeşil kart gibidir ve üniversite ve özel hastaneler için sevk gerekir. bu açıdan bakılınca dezavantajları var.

Melek hanım ve diğer arkadaşlara bir sorum var
benim bir arkadaşım 2004 senesinde %65 raporu verilmiş 2005 yılında özel bir şirkette işe başlamış amış olduğu rapor vergi indirimden % 40 düşürülmüş maliyeden 2014 şubat ayında yeni bir rapor çıkartı ve vergi indirimi için %82 geldi vergi indirimi ne hastane faks çekmiş faks sonuçu fabrikasına geldi ve sonuç %100 olarak. Şimdi 1080 lira maaş alıyor birinci derece vergi indirim maaşı alması gerekir ben araştırdığıma göre 800 vergi indirimi nekadar maaş alır vergi indirimiyle beraber

Saygılarımla

Ömersarı,
ablam bana sadece şunu öğren kafi. ablan 1 Ekim 2008'den önce babanın sağlık güvencesinden yararlanıyor muydu? eger bu tarihten önce babanın sağlık güvencesinden yararlanıyordu ise 2022 aylığı kesildikten sonra babanın sağlık güvencesinden yararlanır.

ablacım emeklilik maaşıyla ilgili soru soruyorsun sen. emeklilik konularına bakmıorum daha doğrusu detaylı bilgim yoktur. bu formun modlarına söyle buradaki yazını ilgili forma taşısınlar orada bilenler cevap verecektir. bilsem yardımcı olurdum yoksa.

şu sayfanın altında bu formun modları yazıyor:Sağlık Güvencesi
onlar mesajını ilgili foruma taşımalı. ilgili foruma taşınınca da orada bilenler cevap verir. burada da konu dağilmaz.

Ablacım,170 ı arasam kardesımın ve babamın tc lerını versem bana sordugun konuyu bılgı verebılırlermı?

sen meraklandın baya dur başka yoldan ortaya çıkartalım bu işi:)

ablan 2022 aylığını hangi tarihten itibaren alıyor ve hangi tarihte babandan yararlandığı sağlık güvencesini kestirdiniz?

Ablacım bu sordukların ıcın sımdı 170 ı aradım ama yıne emın oldumkı ben onlardan daha fazla bılgı sahıbıyım,ben aksam eve gıdınce belgelerı karıstıracagım Insallah bulabılırım nezaman babamdan saglık guvencesı kesıldıgını ve nezaman 2022 maası baglandıgını :(

aslında ben cevabı buldum da netleşmesi açısından ve için rahat etsin diye tarih istiyorum senden ablam:)

ablanın doğum tarihi:17.02.1986
ayrıca şöyle demişsin sen: "
eskıden tum saglık haklarını babası uzerınden(bagkurdan) yararlanırken 18 yasını gectıkten sonra devlet kurumlarında ıslem yaparken uyarılarda bulundular babasından yararlanamaz ceza yersınız yesıl kart cıkartmanız gerekıyor dıye ve bızde mecburen bagkur kapsamından cıkarıp yesıl kart almıstık"

ablan bu yazdıklarına göre 18 yaşını doldurduktan sonra da babanın sağlık güvencesinden yararlanıyormuş. e 2008 öncesi babasının sağlık güvencesinden yararlanıyorsa evli ve sigortalı olmadığında ömür boyu yararlanır.
işin açıkcası ben cevabı aldım ama sen yine de 1 ekim 2008 öncesi babanın sağlık güvencesinden yararlanıp yararlanmadığına bak yine de:)

Melek Abla,analız yetegın supermıs tebrık ederım :) ben bıryandan calısıp bıryandan yazmaya calıstıgım ıcın kafa bazen gıdıp gelıyor kusura bakma ama deıdıgın gıbı aslında durum %100 netlestırmek ıcınde aksam evde belgelerı karıstırmam gerekıcek sanırım,bu arada bu durumu sorgulayabılecegım ınternet ortamı veya ıletısım merkezı varmıdır acaba? bu arada ıkıgundur bırebır ılgılenıyorsun Allah razı olsun hıc usenmeden destek verdıgın ıcın,Ablacım olurda aklının bır kosesınde bulunsun dıye paylasıyorum bende uluslarası express tasımacılık fırmasındayım,yurtdısından ıthalat,ıhracat veya gümruk konularında veya hedıye bır urun gonderecek gelecekse bana danısabılırsın bılıyorsam anında yardımcı olurum bılmıyorsamda arastırıp donus saglarım.Tsk

rica ederim ablacım. o kadar süre içinde bu sorunun devam etmesine cidden çok uzulmuştum. sorun çözüldü de şükür.
elbette oyle bir konu olursa danışırım sana. çok teşekkürler:)

e-devlet şifresi varsa ablanın e-devletten 2022 başvuru tarihine bakabilirsin:http://www.engelliler.biz/forum/202...larinizi-e-devletten-de-yapabileceksiniz.html

bir de bu konuyla alakalı şu başlığı oku:http://www.engelliler.biz/forum/202...ikligi-nedeniyle-kestiler-ne-yapabiliriz.html

arkadaşın kardeşi SPAS sayesinde anında babasının saglık güvencesine geçti,a ktivasyonu yapıldı:)
eger olur ki 2022 aylığı kesilirse aylık kesildikten sonra babasının saglık güvencesine geçmek bir tık ötede yani:)

hayır, 2022 aylığı için borç çıkartılmaz. bu konuda rahat olun.
2022 aylığı alıyorken devlet saglıktan yararlandırıyor. şu an kızkardeşin 60/c 3 kapsamında GSS'lı.
ama bu sağlık güvencesi eski yeşil kart gibidir ve üniversite ve özel hastaneler için sevk gerekir. bu açıdan bakılınca dezavantajları var.

Melek Hanim, Ömersarı'nın sorduğu şu soruya '' 2015 Ocak ta bu tespıt yapıldıgında dedıgıne gore zaten kesılecekmıs pekı gerıye donuk cezaı yaptırım uygulanırmı acaba bılgı verebılırsen sevınırım.tsk '' Siz yukarıdaki cevabı vermişsiniz '' hayır, 2022 aylığı için borç çıkartılmaz. bu konuda rahat olun.'' bunun yasal bir dayanağı var mı? yeni yönetmelikte 2022 alanlara kişi başına düşen geliri aştıklarında geriye dönük cezai yaptırım uygulanmaz diye bir madde olduğunu görmedim..
Bunu şunun için soruyorum.bizde 3 kişiyiz ve muhtaçlık sınırını aşıyoruz..cezai yaptırıma uğrama endişesiyle 2022 i kestirmeyi düşünüyorduk..2022 aylığı için borç çıkartılmaz diyorsunuz.bu kesin mi? ..hatırlar mısınız bilmem,4-5 ay önce bu konuyla ilgili sizle yazışmıştık..Engelli derneğinin avukatına bunu sormuştum da O da bakım aylığı alanlar gibi 2022 alanlar içinde cezai yaptırım uygulanır demişti..siz bunun doğru olmadığını savunmuştunuz.. Bir başka konu başlığında da bana ocak 2015 i bekleyin demiştiniz..şu ara bu aylığa ihtiyacım var..Siz '' Israrla bekleyin, 2015 te tespitte bir cezai yaptırıma uğramazsınız,boşuna endişe ediyorsunuz'' der misiniz?

Melek Ablacım merhabalar,kusura bakma yenı gırebıldım ve kardesımınde E-DEVLET sıfresı yoktu ancak alabıldık,ben sımdı gırdım ve baktım 2022 aylıgı ıcın basvuru tarıhımız
18/12/2006 ımıs,sımdı sormak ıstedıgım ufak bırsey daha kaldı,annem gecenlerde Çapa'ya gıttıgınde sevk gerekıyor demısler ve sevkı Cerrahpasa dan alabılırsın demısler,ılk sorum Capa da arastırma hastanesı Cerrahpasa da bıldıgım kadarıyla bu nasıl bır mantık? 2.Kardesım suan sanırım devlet guvencesınde herhangı bıryere kayıt yaptırmamıza gerek yok sanırım yanı babam gıdıp SGK ya uzerıne almasına gerek yok galıba.3.Kardesım herhalukarda arastırma hastanesınede gıtse ozel hastaneyede gıtse sevk alması mecburı galıba pekı bu sevkı nereden alıcaz veya aıle doktorunun verdıgı sevk yeterlı olurmu.Son sorumda kardesım madem devlet guvencesınde eczanede ılac alırken nıye ılacların tam parasını ıstıyorlar.Bıraz fazla oldu kusura bakma ama tek senden alabılıyorum dogru bılgılerı :)

1. o halde ablacım 2022 aylığı kesilirse, aylık kesildikten sonra babanın sağlık güvenesinden yararlanabilir kardeşin.

2. çapa ve cerrahpaşa universite hastaneleridir. devlet hastanesinden sevk gereklidir. memur yanlış bilgi vermiş.
3.kardeşin şu an evet devlet güvencesinde 60/c 3 kapsamında GSS'lıdır. başka yere başvurmanıza gerek yok zaten sağlık güvencesi var. isteseniz de 2022 aylığı kesilmeden babanın sağlık güvencesine geçemez.
4. universite hastaneleri ve özel hastaneler için sevk şart ve sevki devlet hastanesi yapmak zorunda. aile doktorunu bilmiyorum. sağlık ocagına sorun bunu.
5. ilaç alırken % 20 katılım payını ödersiniz sadece. ilaçların tam parası alınmaz. kardeşinin T.C. kimlik numarasıyla işlem yapın eczanede. eczaneye de sorun bu durumu o ilaçlardan niye tam para almışlar? sadee % 20'ni ödemesi gerekiyor.

Ablacım cok tesekkurler bılgı ıcın,son sorumda 2015 Ocak ayında 2022 sıstemınde degısıklık olacak demıstın,sence bızım statumuzdekı bırının yanı kardesımın uc aylıgı kesılırmı kesılırse neden? ve kesıldı dıyelım gecmıse donuk herhangı bır cezaı yaptırım uygulanırmı?Saygılarımla..

rica ederim ablacım:) önemli olan sorularına en kısa zamanda dogru cevabı bulman. şu sağlık guvencesi işi için bile aylarca kaos yaşadınız.
ablacım geçmiş mesajlarına baktım kardeşin annen ve babanla 3 kişi yaşıyormuş hanede.
baban emekliymiş ve bir dukkan da işletiyormuş. değişiklik varsa söylersin.

1 Ocak'tan itibaren tüm 2022 engelli aylığı alanların sosyal incelemesi yapılacak ve muhtaçlıkları yeniden degerlendirilecek.
buna göre 3 kişilik bir hanede bir emekli maaşı var ve bir dükkan işletiliyorsa muhtaçlık sınırı geçer ve aylığı kesilir. aylığı kesildikten sonra da babanın sağlık güvencesine geçebilir artık ve başka işlem yapmasına gerek yok.

şu an muhtaçlık sınırı 270,23 lira. hanede kişi başına düşen aylık miktar bu sınırı geçerse kesilir. ama 1 Ocak 2015 itibariyle muhtaçlık sınırı yeniden belirlenecek. yine de muhtaçlık sınırını geçersiniz diye tahmin ediyorum.
zaten Ocak ayının ilk haftası ya da ilk on gununde bunların hepsi netlik kazanır ve duyurusunu yaparız ve yeniden durum değerlendirmesi yaparız.

babanın emekli aylıgı ne kadar?
dükkandan elde ettiği yıllık gelirin aylık ortalaması ne kadar? (vergi beyannamesindeki yıllık geliri baz al soyle)

Ablacım,babamın emeklı maası 840 cıvarında dukkan ıslettıgı ıcın 160 cıvarında kesıntı oluyor,dukkan yıllık gelırı 2013 yılı ıcın matrah olunan 4066 tl,ben kabalastak bır hesap yaptım kısı basına dusen gelır 393 cıvarında tutuyor,yanı bızı kesıcekler galıba :) ama bırturlu anlam veremedıgım kardesım 28 yasında suan zaten bız evde bakım hızmetınden yararlanamadık,bıldıgım kadarıylada 18 yasını asmayanlarda babanın guvencesınde oldugu ıcın gelır durumuna bakılıyordu sımdı bunudamı degıstırecekler 18 yasını asmıs olan yetıskın olarak degerlendırılmeyecekmı eger oyleyse devlet neden saglık guvencesını kendısı karsılıyor,eskı hukumetler gıbı yok veya çöp saysınlar olsun bıtsın sınırlenmemek elde degıl :(

ablacım ablan önceden yararlanmış 2022 aylıgından. sonra çok değişiklik yapıldı. en önemli değişiklik de gelir tespitinde yapıldı ve hane bazlı gelir tespiti esas alındı. buna göre hanede kişi başına düşen aylık gelir muhtaçlık sınırını geçenler engelli aylıgı alamaz alıyorsa kesilir.

saglık güvencesine gelince. ablan 2022 aylığı aldıgı için devlet guvencesinde. ama 2022 aylıgı kesilince ya yakınlarının sağlık guvencesinden yararlanacak ya da prim ödeyecek. ablan babanın sağlık guvencesinden yararlanabileceği için babanın sağlık guvencesine geçecek.
ama başkaları için bakalım.
eger ailede kişi başına düşen aylık gelir 378 liranın altındaysa devlet guvencesi altında olacak. yani primini devlet yatıracak ve GSS'lı olacak.
GSS gelir testiyle 2022 engelli gelir testi muhtaçlık sınırı farklı.
2022 muhtaçlık sınırı 270,23 tl iken.
GSS için sınır bugün 378 tl.
kişi başıan aylık geliri 378 lira altında olanların sağlık guvencesini devlet karşılayacak.
ama tekrar edeyim ablan babasının sağlık guvencesinden yararlanabileceği için babanın sağlık guvencesine geçirtilecek.

Cok saolasın Ablacım detaylı bılgılendırmen ıcın 1 Ocak gelsın bakalım yasayalım gorecegız,bırde sımdı kalkarlar 1 Ocak tan sonra sankı servet verıyormus gıbı maası keserler ve sıze cok para verdık deyıpte gecmıse donukte ceza keserler tabı bızde odeyemeyız ozaman canımızı alırlar heralde ve bızde ozaman pasıdahım cok yasa yaparız :) aglanacak halımızı guluyoruz devletın senelerdır tum resmı kademelerınde denetleme mekanızması sıfır oldugu ıcın bır suıstımal oldugunda kontrol saglamadıgı ıcın tum uygulamayı bıcak gıbı kesıyor atıyor,ama yanlıs olan veya suıstımal durumunu tespıt etmekten neyazıkkı acız 10 senedır gumruklerle calıstıgım ıcın cok ıyı bılıyorum,kusura bakma cok kızdım yaaa ama aglanacak halımıze guluyoruz napalım :) annem 60 yasında babam 72 yasında aylık 1200 cıvarı gelır var dıye engellı maası nasıl kesılır yaaa bu nasıl adalet,kardesım dogustan zıhınsel bedensel engellı salyası akıyor buyuk kucuk tuvalet sorunu var bezlenıyor cogu zaman Allah'ım eger hakkımızı yıyorlarsa hepsını haram edıyorum :( cok ozur dılerım bıraz dertlesme gıbı oldu ama tutamadım kendımı Ablacım.

ablacım sorunun en önemli kısmını unutmuşum. ablanın engelli aylığı kesilir ama borç çıkartılamaz rahat ol bu konuda. borç gelmeyecek size. çünkü ablanın doğrudan geliri yok. ablan sigortalı çalışsaydı ve aylık almaya devam etseydi mesela, işte oyle duurmda borç gelirdi. bu şartlarda size asla borç gelmeyecek rahat ol ve bana guven.

yalnız evde bakım aylığı işine gelelim şimdi. anlattıgın durumlarda ablanın bakıma muhtaç oldugu belli. raporunda agır özürlü kısmı evet olarak işaretli mi?

Evet ablacım %90 uzerınde agır derecede mental ıkı kere basvurduk fakat red aldık,dukkanımız mulk tapusu 4 kısı uzerıne aıt babamda hıssedarlardan bırısı ve aynı zamanda ısletmecı,geldıler dukkan uzerıneymıs evı varmıs dedıler red aldık hemde ıkı kere,mıllet gıder koylerde ozurlu cocukları toplar uzerlerınden rant saglar bız hakkımız olanı alamıyoruz.

ablacım dükkanı ve evi var diye bir başvuru reddedilemez. önemli olan şunlar dukkan ve ev söz konusu olunca:
1. ev varsa kira alıyor mu? alıyorsa kira gelir olarak dikkate alınır.
2. dükkan varsa dukkandan elde ettiği yıllık gelirin aylık ortalaması baz alınır. bunun için de vergi beynannemesindeki yıllık gelir esas alınır.
3. evde her ne ad altında olursa olsun her türlü gelir dikkate alınır.
ayrıca evde bakım aylıgında da gelir tespiti şartları değişti.
siz önceden başvurmuş olmalısınız. artık sadece hanede olan kişiler gelire dahil ediliyor.
bugün itibariyle hanede kişi başına düşen aylık gelirin 540,47 lirayı aşmaması gerekiyor.

sizin hanede kişi başına düşen aylık gelirbu sınırın altında bahsettiğine göre.
şimdi siz tekrar başvurun. başvurmadan önce babanın şu işlettiği dükkandan yıllık geliri ne kadar resmi olarak ögren.
emekli maaşını da biliyorsunuz. başka gelir de yoksa ve kişi başına düşen aylık gelir 540,47 lirayı geçmiyorsa hemen gidin başvurun.
her gelişmeden haberdar et beni lütfen.

aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne başvuracaksınız. bakıcı olarak annesi ilgilenebilir mi? annem yaşlı dedin. ona abakabiliyorsa annesi başvursun bakıcı olarak.

raprunda raporun sonucu kısmında agır özürlü yazan yer var. orada evet yazıyorsa ağır özürlü sayılır. bunda sorun yoksa gelirde sorun yoksa başvurunuz dikkate alınır ve olumlu sonuçlandırılır.

raporun ön yuzunde sonucu kısmında agır özürlü kısmı evet yazıyorsa agır özürlü sayılır:http://www.engelliler.biz/forum/sag...da-yonetmelik-30-mart-2013-a.html#post1276946

tamam ablacım aksam eve gıdınce tekrar gozden gecırecegım ve senıde bılgılendırecegım cok tesekkurler..

Üst Alt