Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

1993 Tarihli Engelliler Kanun Teklifi

hozgul

Üye
Konular
127
Reaksiyonlar
100
Sevgili Dostlar,

Yıllardır engelliler alınında çalışır, okur ve yazarız. Bugüne kadar çok sayıda araştırmanın içinde yer aldık. Raporlar yazdık, ve hak savunuculuğu adına küçümsenmeyecek işlerin içinde olduk. Bu çalışmalar sırasında zaman zaman literatür çalışması yaptık. Hatta bazen bu araştırmalar tarihte epeyce geriye doğru giderdi. Şimdi çuvaldızı kendimize batırmanın ve bir öz eleştiri vermenin zamanı gelmiştir. Zira bu kadar alanı izlememize rağmen önemli bir kanun teklifini görememişiz.

Bugünkü 5378 sayılı Engelliler Kanun'u için toplumsal algı "devrim" niteliğindeydi. Bugüne kadar kimsenin düşünmediği, gerçekleştiremediği ve uğraşmadığını "sandığımız" bir konuda hukuki düzenleme yapılmıştı. Gerçekten öyle miydi?

Aşağıdaki bağlantıda, 1993 tarihli, dönemim Doğru Yol Partisi milletvekili Sayın İbrahim Yaşar Dedelek'e ve arkadaşları tarafından TBMM'ye sunulan kanun teklifini göreceksiniz. Eminim siz de okuduğunuzda şaşıracak ve aslında "devrim"in kırpılan ve kuşa dönen evrimsel süreci göreceksiniz.

Unutmadan bir-iki not eklemek isterim:

- Bu teklife Şükrü Boyraz, İsmet Gökçek ve rahmetli Faruk Öztimur'un büyük katkı sağladığını,
- Bu tasarıyı arşivlerden çıkaran Araştırma Görevlisi Adil Çamur'a teşekkür etmek isteriz.

1993 Tarihli "Özürlülerin Sorunlarının Giderilmesi" Kanun Teklifini okumak için tıklayınız

Bu kanun teklifi o dönem için o kadar ilericiymiş ki, okuduğumda şoke olmuştum. Sonra AKP geldi, Lokman Ayva ve şürekası camın fikirleri çöpe attı, anlamsız, hiç bir işe yaramayan bir kanun çıkarttırdı. 2005 sonra AB uyumu için birkaç hak tanındı, sonra bunlar kırpıldı kırpıldı kırıldı ve hiç oldu gitti. Son 10 yıldır engelli hakları diye bir şey kalmadı. Dİlenci misali üç kuruş verip susturuyor camiayı devlet. Bir tek istihdam iyi gidiyor o kadar. Kamuda AKP döneminde sıradan memur alımı da engelli memur alımı da çok yükseldi. Bunun dışında sivil toplum, evrenselliki insan hakları, saygın bir yurttaş olarak barınma, eğitim, gıda, emeklilik, medikal malzeme, sarf malzeme vb. tüm hakların ruhuna el fatiha.

@hozgul, inanın tıklıyorum bağlantıya sayfa böyle açılır gibi oluyor sayfa beyaza dönüp sonra tekrar buraya atıyor çok kez denedim hep öyle oldu açılmadı

Çok detaya girmeden bu teklif ile mer’i kanun maddelerini şöyle bir incelediğimde (bazı maddeleri ise özellikle bire bir inceledim) gördüm ki isyanınızda yerden göğe kadar haklısınız. Teklif son derece detaylı bir teklif iken şu an yürürlükte olan kanun ise bir genel çerçeve çizmiş adeta.

Bir anımı anlatayım, belki daha önce değinmiş de olabilirim bilemiyorum. Benim lisede bir hocam vardı kulakları çınlasın. Belediye başkanlığı yaptı uzun süre, babamın da çok yakın arkadaşı idi. Babamı öve öve bitiremezdi ama siyaset işte, peder merhum iktidarın kimi icraatlarını tenkit edince cenazesine gelmedi. Sırf o değil, hayatta iken pederin kıçını yalayanlar da gelmedi cenazesine. O nedenle siyaseti, ama özellikle de siyasetçileri, sevmem. Vefa yoktur o âlemde. O âlem tenkiti kaldırmaz, pohpohlanmak ister. Nefise şeytanın etkisi büyük olur, adeta şeytan nefsi esir alır. İnsanda kibir zirve yapar. Ben de kendisi ile olan samimiyetimi sonlandırdım sayılır. Artık ne ben onu ararım, ne de o bani arar. Bilahare uzun süre mebusluk yaptı. Bundan yıllar önce İstanbul’da Yıldız Park içindeki köşkte liseden bazı sınıf arkadaşlarımızı toplayarak bizlere akşam yemeği verdi. AKP’de sözü geçen, ağırlığı olan bir vekil olduğu için o gece sohbette sakatların haklarının cüceliğinden kendisine bahsedip iktidarın birçok icraatının göstermelikten öteye gitmediğini söylediğimde bana acayip kızdı, bir dövmediği kaldı. Kendisine olan hürmetimden ötürü ağzımı kapatıp susmak zorunda kaldım.

Kabul etmiyorlar kardeşim. Evet eski ile yeniyi mukayese ettiğimizde kazanımlarımız var, inkar nankörlük olur ancak yeterli mi? Bizi rahatlatıyor mu? Derman oluyor mu? Sıkıntı burada.

Selametle.

Üst Alt