Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2003 Yılında iş kazası geçirdim. İş göremezlik maaşı başvurumu yeni yaptım?

maligokmen

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
ben aralık 2003 te iş kazası sonucu sağ böbreğim ameliyatla alındı aradan 7 yıl geçti sürekli iş görmezlik ödeneği için dosya yeni hazırlattım şuan müfettiş raporu hazırlanıyor

öğrenmek istediğim rapordan sonraki işlem ne olacak: maaş bağlanırsa ne alırım 7 yıl başvurmadım bu sürenin parasını alır mıyım
maaşım şu an 1400 tl

arkadaşlar şüreç nasıl işliyor bende 2006 yılında kaza yaptım 2 şefer başvuru yaptım ikiside 100/0 geldi tekrar başvuru yapabilirmiyim

İş kazasından bu yana geçen süreye ait gelirleri toplu olarak alırsınız. Yani görece bir kaybınız yok gecikmeden dolayı.

Sürekli İş Göremezlik Gelirinin Hesaplanması (iş kazası geçirildiğinde alınan maaş ile iş kazası sonucu oluşan işgücü kaybı oranı önemli)
Gelir sigortalının;
Tam iş göremezliği halinde; Günlük kazanç x 30 x % 70 veya kısaca GK x 21,

Kısmi iş göremezliği halinde ise; Günlük kazanç x 30 x % 70 x Sürekli İş Göremezlik Derecesi (SİD) veya kısaca GK x 21 x SİD, formüllerine göre hesaplanacaktır.
Sigortalının başkasının bakımına muhtaç olması durumunda % 70 olan gelir bağlama oranı % 100 olarak dikkate alınacak ve Gelir = GK x 30 x % 100 x SİD formülüne göre hesaplanacaktır.

Alt Sınır Geliri: Asgari Aylık Kazanç x %85

________
blov, ,ki defa %0 gelmişse yeniden itirazın zaten bi anlamı olmaz...

iş gücü kaybı

benim hastaneden akdığım dapor % 30 şimdi beni tekrar başka bir hastaneye sevk edecekler orada en düşük tahmini %10 verileceğini düşünerek hesap ne olur
benim kaza kusur oranım henüz belli olmadı % 100 olursa birikmiş paramı alır mıyım aylıkta bağlanı rmı
2003 te kaza geçirdiğimde net maaşım 570 tl 'di benim börek kaybı süreklimi oluyor

%10 işgücü kaybı verilirse benim tahminim 100 tl gibi bi aylık gelir bağlanır...

kusur oranı %100 olursa

müfettiş raporunsa kusur oranı % 100 olursa maaş bağlanırmı

Bir kasıt söz konusu ise bağlanmaz. Kasıt yoksa, kusur oranının yüksek olması sadece bağlanacak geliri düşürür. Gelir %30 kadar az olur.

2003 yılındaki iş kazam için 3 ay önce sürekli iş görmezlik ödentisi için başvuru yaptım
03,12,2010 tarihinde iş yerine inceleme yapmak için 3 müfettiş geldi kazayla ilgili inceleme ve tanık ifadesi alındı ayrıca benim özlük dosyama bakmışlar
bundan sonraki işlem kusur oranı tespitimi yapılacak fabrikaya ceza kesilecek mi bize sürekli iş görmezlik ödeneyi bağlanması sonuçta devletin kasasından çıkıyor yani fabrikaya tazminat ödeticekler mi

sgk beni müfettişi raporundan sonra hastaneye sevk etmesine gerek varmı zaten raporum var raporumda sağ böbrek NEFREKTOMi yazıyor bu raporun sonucu maaş bağlanması için yetmiyormu

İşverenin kusuru varsa, sgk işverene bir idari ceza keser mutlaka. Tabii işveren buna mahkeme yoluyla itiraz edebilir.

Ayrıca aşağıda aktardığım minvalde bir suç varsa, işçiye ödenecek gelirler işverenden tahsil edilir:
İş Kazası Ve Meslek Hastalığında İşverenin Sorumluluğu
İşkazasıve meslek hastalığı, işverenin kastı veya işçilerin sağlığını koruma veiş güvenliği ile ilgili mevzuat hükümlerine aykırı hareketi veyahut suçsayılabilir bir hareketi sonucu olmuşsa, Kurumca sigortalıya veyahaksahibi kimselerine yapılan veya ileride yapılması gerekli bulunanher türlü giderlerin tutarları ile gelir bağlanırsa bu gelirlerinhesaplanacak sermaye değerleri toplamı sigortalı veya hak sahibikimselerin işverenden isteyecekleri miktarlarla sınırlı olmak üzereKurumca işverene ödettirilir.İşçi ve işveren sorumluluğunun tespitindekaçınılmazlık ilkesi dikkate alınır.
Kaynak
İş kazası olduğunun tespiti için müfettiş hastaneye sevk isteyebilir. Elinizde iş kazası olduğu zamana ait rapor varsa o raporlar da dikkate alınır ama bu takdir sgk'nındır.

sürekli iş görmezlik

bülent bey benim şuan kazam incelendi rapor hazılandı fakat kusur oranı yazılmamış bu raporda kusur oranı yazılmıyor dendi ben de ve fabrikadada kusur olduğu yazıyor dendi beni sevk için çağırdılar hastanede heyete girdim hastane heyet raporunu biz sgk gönderiyoruz dediler
şimdi bu rapor Ankara'ya mı gidecek

1. rapor Ankara'ya giderse ne kadar sürüyor
2. beni sevk ettiklerine göre ben herşey tamamdırki işlemim kabul gördü diye düşünüyorum doğru mu düşünüyorum
3. oran büyük ihtimelle yüzde 10 ve üzeri birşey olursa toplu paramı ve aylığımı alacam mı

(sürekli iş görmezlik için baş vuracak arkadaşlara bilgi olarak yazıyorum 23,09,2010 evraklarımı hazırlayıp verdim müfetiş ifademi aldı fabrikaya gelip incelediler kaza raporu hazrlandı 25,01,2011 sevk için çağırdılar 2 günde heyet raporumu aldım. şu an tekrar çağırmaları için bekliyorum.
düşünen arkadaşlarıma bilgi tahminim tüm işlemlerim 6 ayı bulacak)

kazanın üzerinden 5 yıl geçtigi için birikmiş toplu para alamazsın. sadece dilekçe verdigin tarihten itibaren biriken parayı alabilirsin. 5 yıldan sonra birikmiş para alamazsın 10 yıldan sonra iş göremezlik alamazsın.

neoplis bilgin için teşekkür ederim
kazanın üzerinden 5 yıl geçtigi için birikmiş toplu para alamazsın. sadece dilekçe verdigin tarihten itibaren biriken parayı alabilirsin. 5 yıldan sonra birikmiş para alamazsın 10 yıldan sonra iş göremezlik alamazsın. demişşin fakat ben sürekli iş görmezlik maaşını ölene kadar ve öldükten sonra eşimin ve çocuklarımın alacağını iyi biliyorum.dilekçemi 7 yıl sonra veripte eski geçmişe dönük olan paramın zaman aşımının 5 yıl olduğunu senden duydum eminmisin böyle bir şey nerede yazıyorsa paylaşalım lütfen

kardeşim bende iş göremezlik maaşı alıyorum. bende ilk başvurdugumda maaş için . senin gibi merak ediyordum acaba toplu para alacam mı ? ne zaman alacam ? hangi tarhiten itibaren alacam ? diye SGK ya gidip biizzat kendim sordum. orda ki şef söyledi.

Ankara'dan rapor için beklemedeyim 30 güne kadar beni çağırcaklar kesin o zamanı bekleyeceğiz ben alırsam senide bilgilendiririm belkide kusur orannındandır sağol neoplis

sakatlık raporu

iş kazalarında sürekli iş görmezlik için heyet raporun Ankara'ya gidip dönmesi ne kadar zamanda oluyor

eskiden çok uzun sürüyordu ama artık 1 ayda geliyor.

maligokmen;

Ben 1991 de iş kazası geçirdim.. SGK iş kazasını kabul etti şuan süreç oran tespiti için hastanede devam ediyor. 10 yıl diye bir şey yok... 5 yıl ise kazanılmış haklarda 5 yılı geçmişse geçmiş olan süreyi alamıyorsun Örnek: 7 yıl olmuş geriye doğru 5 yılı alırsın ama dediğim gibi kazanılmış haklarda bu geçerli. Maligokmen henüz bu hakkı kazanmış değil bu sebepten dolayı Geçici iş görmezlik tarihinin bitiminden itibaren geçmiş haklarını alır. geçici iş görmezlik tespit edilemediğinde, direk sürekli iş görmezliğe geçiş durumunda sağlık kurulu raporunun tarihinden itibaren başlar... ben değil kanun söylüyor :)

irfan özalp

benim elimde geçici iş görmezlik raporu var bunu dosyama koydular yazdığınıza göre toplu parayı alacağıma inanmak güzel umarım toplu olan parayı alırım ben tüm işelemlerim bitince sırasıyla yaptığım ve aldığım hakları buraya yazacağım

neoplis teşekkür ederim bilgilerin için

Bülent bey raporumla ilgili

10.02.2011 raporum ankaraya gitti 22.03.2011 oldu 40 gün oldu sonuçtan daha bir cevap gelmedi sonuç nekadar sürüyor 40 gün normalmi ?

rapor

ben sürekli iş görmezlik için başvurmuştum rapor ankaradan gelmiş iş kazasından dolayı sağ böbrek alındı sonuç için telefon ettim 19,2 söylendi tekrar bilgilendirileceğim söylendi

Hayırlı olsun. Bakalım ne kadar gelir bağlanacak. Benim tahminim 200-250 arası olur.

Sonuçla ilgili

bülent bey bundan sonraki işlem benim adresime bir kağıtmı gelecek nasıl bilgilendirileceğim 7.5 senenin parası olan parayı toplumu alacağım sonuç bana ne kadar zamada gelir teşekkür ederim

arkadaşım benimde işkazasında ben dava açtım avukatlarımda katıldı keşif olayına bence en doğrusu bu en azından kanunları bilen birisiydi ve sayesinde yüzde 80 kusur işyerine verdiler yüzde 10 bana yüzde 10 da ustabaşına ve ankaradan yüzde 23 verdiler işgörmezlik le bağlanan maaş 2005 te 80 tl bağlandı şuan 2011 aldığım maaş 136 tl oldu .bende itiraz edecem az diye bakalım ne olacak.

asi prens( mahkeme)

ben iş yerini mahkemeye vermedim iş kazasından dolayı sürekli iş görmezlik ödeneği olduğunu bu siteden öğrendim 2010,9. ayında dilekçe verdim müfettişler inceledi beni çağırıf ifademi aldılar fabrikada inceleme yaptılar olayın üzerinden 7 yıl geçti beni sgk dan kimse aramadı kendi çabalarım sonucu iş bu noktaya geldi şuan iş yerinde çalışmaya halen devam etmekteyim ben şikayetçi olupta mahkemeye vermedim sürekli iş gücü kaybım olduğu için hakkım olan parayı almak istiyorum mahkemeye verme sürek 10-7 yıl geçti 3 yıl kaldı siz mahkemeye verince işten çıkartıldınızmı neler yaşadınız peki vuzuv kaybınız oldumu tazminat aldıysanız ne kadar aldınız bende mahkemeye verirsem bilgim olsun geçmiş olsun

Arkadaşım verdim mahkemeye nedenmi kazadan sonra haklarını arama sakat maaşı bağlatma dediler SEBEBİ İSE ÇALIŞMA BAKANLIĞIDA CEZA KESTİ SONRA ben aksini yaptım verdim çünkü bu konularda mahkemeye verdiğin zaman süreç daha çabuk ileriiyor 4 sene sonra çıkartılar işten mahkemenin kararı 60 milyar aldım ama haklarımıda aldım ankara yüzde 23 uvuz kaybı verdi 2005de 80tl baglandı 2011 şuan 135tl alıyorum 4.buçuk sene sürdü mahkeme

maaş bağlandı

bülent bey dilekçe tarihinden geriye dönük 5 yıl toplu para hesaplanmış maaşta 320 tl yapılmış bu durum normal midir

bilginize bilgi edinmek isteyen arkadaşlar bu süreç maaş bağlama aşamasına kadar 7 ay sürdü

mehmet ali arkadaşımm benimde 2000 yılında geçirdim iş kazasını 209 da başvurdum sgk ya. şimdide hastane işleri bitti onayy bekliyom onaylanırsa geriye dönük ödeme yaparlarmı bana kaç yıllık yaparlarr.o zamana ait raporlar dosyada faydası olurmu bilmemm.. tşk slm.

alpertuncer

ozamanki raporların sana faydası olacaktır işlemi hızlandırır toplu paranıda dilekçe tarihinden 5 yıl gerisini alırsın diye düşünüyorum benim durumumda seninkiyle aynı bende geç bildirdim böyle bir hakkımın olduğunu geç öğrendim

Hayırlı olsun. :)

Bana normal geldi bu miktar...

Üst Alt