Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2010 sigorta girişim var. %80 raporumla vergi indirimi alarak nasıl emekli olabilirim?

Omerdursun10

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
s.a abi öncelikle hepimize geçmiş olsun uzun yıllardır sadece forumu takip ediyorum üye olmadan ve şuan üye olarak. benim kafam çok karıştı emeklilik konusunda bir sürü yönetmelik okudum sgk kanunları ek hastalık listeleri asker kökenli olduğum için de tsk yönetmelikleri bir türlü işin içinden çıkmadım sgk doğru bir bilği vermedi uzun zamandırda FORMU TAKİP EDİYORUM VE bana yardımcı oluçağınızı düşünerek yazıyorum.

şimdi ben eski uzman cavuşum kendi isteğim ile istifa ettim. istifa ettikden 2 ay sonra aml akut myloid lösemi olduğumu öğredim sgk dilekçe yazdım beni iki sene malülen emekli etti bu sürede maaş aldım. aile dışı donör bulundu ilik nakli oldum şuan sağlığıma kavuştum 2 senin sonunda sgk maaş kesti çalışmaya başladım.

şuan %60 lösemiden 2026 da yüzde 40 düşüçek
ilik nakliden olduğumdan ve bulgum olmadığından dolayın %30
hiper tansiyon %10
BİLETERAL SENSÖRİNAL İŞİTME KAYBI %20

toplamda %80 bir oranda raporum var

vergi indirimi başvurusunda bulundum ve onaylandı iş yerime işlettim

4/a Uzun Vade Başlangıç Tarihi09/08/2010 gün 756 hala aktif calışıyorum

4c Memuriyete Başlama Tarihi09.12.2013 gün sayısı 2542

07.11.1992 doğumluyum

calışma günlerim ve işe başlama tarihim bu şekilde şimdi ben vergi indiriminden emekli olabilir miyim ? veya nasıl bir yol izlemeliyim

vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler

@Omerdursun10,

Şu anda memur olarak mı çalışıyorsunuz?
Primleriniz hangi tarihler arasında hangi statüde yattı? Toplam prim gün sayınız nedir?

SUAN MEMEUR DEGİLİM
8/2010 04/2012 İŞÇİ OLARAK 4 A
11/2013 UZMAN CAVUŞ OLRAK 4C 2542 GÜN İSTİFA 12/2020
06/2023 GİRİŞ TARİHLİ BEYAZ YAKA OLARAK ÖZEL BİR FABRİKADA AKTİF ÇALIŞIYORUM EN ÜSTEKİ SATIR İLE 4A TOPLAM 756 GÜN
TOPLAMDA 3298 GÜNÜM VAR

Emin olmamakla birlikte vergi indirimi ile emeklilik, sadece Ekim 2008 öncesi girişliler için diye biliyorum..

@Omerdursun10, 3600 çalışma günü ve en az %40 engel oranı olan raporla birlikte sgk başvurup emekliliğe basvurabiliyorsunuz

@Omerdursun10,

Ağustos 2010 +

2008_sonrasi.PNG

Ama çalışma gücü kaybı oranı artık SGK Hastalık Listesi'ne göre belirleniyor. Bu listeye göre Hafif-Orta-Ağır düzeyde bir tanı alabilmek gerek. Aksi halde kişi engelli sayılmaz ve emekli olamaz.

@OturanBoğa,
Tekrar merhaba öncelikle herkesin ilgi ve alakası için çok teşekkür ederim
SGK Hastalık Listesi'ne göre

Lösemiler
Ağır Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar
Akut lösemi
1. Tanı tarihinden itibaren en az 24 ay süreyle malul kabul edilir. (bu malüliyet sürecinde sğkdan maaş aldım 24 ayın sonunda kesildi çalışmaya başladım.) 2.Nüks/dirençli hastalık
Allojenik kemik iliği/kök hücre nakli
Hafif Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar

Ağır çalışma gücü kaybı kriterlerini karşılamayan tüm allojenik nakil hastaları

yukarıda sunduğum durumlar mevcut ağustos 2021 tarihinde nakil oldum.[

@OturanBoğa abi 80 Engelli Raporuyla Özel sektörde çalışsam ne kadar fark alırım Maaşı kadar etkiler

@Mmd,

Ben daha önce çalışırken 50-100 tl fark oluyordu. Büyük bir beklentiniz olmasın.

Üst Alt