Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 maaşı bağlanırken varolan koşullarım değişmediği halde ceza kesildi!?

enes epilepsi

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
iyi günler

öncelikle benim sorunum şu: 2007 yılından beri özürlü aylığı almaktayım. oğlum özürlü,ve bana 14.08.2010 tarhinde 2022 maaşı aldığım için ceza geldi

şimdi sorum şu ben bu işlemleri yaptırırken sigortalıydım ve o senden beridir hala sigortalıyım€ benim bu konudan heberim bile yok. bu bir.
ikincisi ben eşimden boşandım ve çocuğum annesi üzerine kayıtlı annesi ise çalışmıyor ve oğlum her ay istanbula tedaviye gidiyor. şimdi ise benden 7000 tl tutarında para isteniyor.
madem ki bir sigortalı bu paradan yararlanamıyordu neden bana en baştan bu işlemleri yaparken sölenmedi ve neden ben o anda da sigortalı olmama rağmen bana bu para bağlandı

ayrıca annesi çalışmadına göre ve oğlum annesi üzerine kayıtlı olduna göre bu paradan o alamıyor mu çünkü ben bana gelen bütün parayı olduğu gibi annesine veriyorum çünkü oğlum 10 yaşında ve hala bakıma muhtaç %100 özürlü
şu an bu nasıl bir kamu anlayışı yaaaaaa madem sigortalı alamıyor du da neden bana bu para verildi ve şimdi benim ne yapmam lazım

teşekkürler

Bir sorumlu varsa, o siz değil, size o aylığı bağlayan kişilerdir/kurumdur. Sonuçta geliriniz ortadayken başvurmuşsunuz maaşı almak için ve kurum da bağlamış. Bağlanması mevzuata aykırıysa bağlamasaymışlar!

Sonucunu bilmiyorum ama, benzer bir durumda kurumu sorumlu tutan emsal bir dava vardı. O davanın sonucunu avukat kanalıyla öğrenin ve o minvalde dava açın kuruma: Radikal-çevrimiçi / Türkiye / Devlete eğitim şart!

2022

bana o parayı bağlayan kurum yanlış yapmıştır tamam ama zaten benim oğlum annesi üzerine kayıtlı yani annesi bu işlemleri şu an yaptırsa ona bu para yanılmıorsam zaten bağlanır
ben o işlemleri yaptırken evliydim peki benim anlamadığım birşey daha bu işlemler 2007 yılında başlamış ve bu zamana kadar ben bu parayı almışım peki bu sgk nın anca mı aklına gelmiş
şimdi ben bu parayı asla ama asla yatıramam benim için çok yüksek bir meblağ bu eğer ben çocuğumu bir ay istanbula gönderemezsem bu çocuğumu riske atmak olur şimdi ise benden para isteniyor
yani inanın hayatımda hiç bu kadar sinirlenmemiştim bu nasl bir devlet anlayışı yani böyle birşey olabilr mi yaaaaaaa

Eğer 2022 aylığı için başvurduğunuzda sigortalı olarak çalışıyorken size aylık bağlanmışsa yukarıda Oturanboğa'nın anlattığı gibi hareket ederseniz eliniz daha da güçlenir. Çünkü bu şekilde sigortalı olduğunuzu bile bile kurum başvuruyu onaylamış ve sizi yanıltmış sayılır. Kurum sizin başvurunuzu sigortalı olduğunuzu bile bile onaylamışsa ardından geçip size borç çıkartması tamamiyle saçmalık olur. Bu durumun gözden kaçması imkansız. Çünkü siz mal bildirim beyanını doldururken buna göre gelir sorgulamanız yapılıyor ve ilgili yerlerden gelirleriniz sorgulanıyor.Buna sosyal güvenlik sorgulaması da dahil. Bu durumda hata kuruma ait.
Ayrıca burada sadece sigortalı olmanız değil bir de çocuğunuza fiilen bakmama durumu da var. 2022 engelli yakını aylığı, engelli çocuklarına fiilen bakmaları durumunda verilior. Siz aylığı alırken boşanmış ve çocugunuz annesinin velayetine bırakılmış sanırım. Bu durumda annesinin yanında olduğundan ve fiilen bakım ilişkisi olmadığından aylığı haksız yere almış sayılırsınız. Böyle bir durumu kuruma bildirmeniz grekiyordu. Eğer dava açarsanız bunu da gözönünde bulundurun ve avukatınızı bilgilendirin. Buradaki hata da size ait çünkü.Ama aldığınız aylığı tamamiyle çocugunuzun bakılması için verdiğinizi ispatlarsanız sorun kalmaz.
Çocuk adına annesi başvurabilir.Annesinin mahkeme kararıyla baglanmış nafaka da dahil tüm gelirleri eğer aylık 98 TL'yi geçmiyorsa 2022 engelli aylığı için başvurabilir.
Fakat çocugun da geliri araştırılır. Çocuğun bakmakla yükümlü olunan başka yakını var mı diye? Bu durumda eşinizden ayrılsanız da çocuğunuza olan bakım borcunuz devam ettiğinden sizin de gelirinize bakılır. Dolayısıyla sizin çocugunuza aylık 98 TL verebleceğiniz hesaplandıgından çocugunuzdan dolayı annesine 2022 engelli yakını aylığı bağlanmaz.
Fakat yine de anne başvursun, şansını denesin.

Eğer çocuğunuzun en az % 51 "ağır özürlü" ibareli raporu varsa ve bakıma muhtaçlık kriterlerine uygunsa aylık hanede kişi başına düşen gelir 363 TL'yi geçmiyorsa evde bakım aylığı için annesi sosyal hizmetlere başvursun.
http://www.engelliler.biz/forum/evd...-olabilir-kimler-gelir-hesabina-dahildir.html
http://www.engelliler.biz/forum/evd...racaatinda-istenilecek-belgeler-ve-surec.html

2022

öncelikle beni aydınlattığınız için tşeşekkr ederim yanlız şöyle bir durumda var.Benim iki çocuğum var ve her ikiside annesi üzerine kayıtlı şimdi bunlara mahkeme biz boşanırken bağlamış olduğu para 100 tl idi ben ilk zamanlar bu parayı verebiliyordum ve o aylarda bu özürlü maaşı ve bakım aylığı çıktı fakat bulunduğum iş yerindeki kriz nedeniyle maaş alamaz duruma gelmiş ve o zamandan itibaren sadece acil durumlarda eşime çocuğum için para vermiştim şimdi her ay ödenen bakım parası ile zaten istanbula gidiliyor tedavi için ve 3 ayda bir gelen para ile de eşim çocuklarımın bakımları için harcıyor yani öyle yada böyle bu ceza bana kesildi şimdi sadece bu konu mahkemece mi düzeltilebilir bunun başka bir alternatifi yokmu ayrıca benim o zamandan beri aldığım maaş asgari ücret ve sgk kurumu şimdi kalkmış benden 8000 tl lik tazminat istiyor sizce çok da saçma değil mi bu mantıklı düşünürsek hiç bir baba çocuğu hastayken sigortasız çalışmaz ve özelliklede iki çocuğu varsa inanın bana artık ağlamak üzeriyim böyle birşey nasıl olur aklım almıyor bir türlü genede benimle ilgilendiğiniz ve dinlediğiniz için tşkkür ederim hayırlı ramazanlar herkeze....!

Bi saniye karıştı işler şimdi.
2022 aylığı için başvuru kimin adına yapıldı? Siz mi başvurdunuz eşiniz mi?
2022 aylığı alıyorken evli miydiniz ve sigortasız mı çalışıyordunuz?
Size gelen 2022 aylığı borç yazısında aylık ksilme gerekçesinde ne yazıyor?
...
Ceza size geldiğine göre 2022 aylığı için siz başvurmuş olmalısınız. Anladığım kadarıyla başvuru yaptıktan sonra eşinizden ayrılmışsınız. Galiba sigortasız çalışıyormuşsunuz o sırada. Eşinizden ayrıldıktan sonra da 2022 başvurunuz onaylanmış. Doğru mu anladım?

2022

evet başvuran bendim çünkü o zamanlar evlydim ve o zmaanda sigortalıydım

Başvuran siz olduğunuz için ceza size kesilmiş. Bu konuda muhatap sizsiniz. Ne eşiniz sorumlu tutulur bundan ne de çocuğunuz. Bu cezayı ya ödeyeceksiniz ya da mahkeme yoluyla hakkınızı arayacaksınız. Başka seçenek yok. En başta dediğim gibi madem başvuru sırasında sigrtalı çalışandınız bunu kurumun gelir araştırması sırasında tesbit etmesi gerekiyordu. Bu konudaki yanlışlık kuruma ait. Artık memurlar yanlışlığı nerede yapmış bilemeyiz. Ama kesinlikle emin olduğumuz bişi var ki o da bu sorumluluğun onlara ait olması. Çünkü siz başvurduğunuzda ilçe idaresi gelir durumunuzu araştırırken gözden kaçacak bir durum değil bu. Gelir sorgulamanız yapılıp ona gore muhtaç bulunuyor ve ona gore size aylık bağlanıyor. Bu durumda eğer kesinlikle siz başvuru sırasında sigortalı çalışansanız ve başvurunuz buna gore kabul edilmişse bu hata kuruma ait olduğundan mahkemeye başvurduğunuzda kesinlikle bu durumdan dolayı kazanırsınız. Mahkeme yoluyla hakkınızı aramadan başka bir yolla bu cezadan kurtulma şansınız yok. Ya cezayı ödersiniz ya da bundan kurtulmak istiyorsanız mahkemeye başvurursunuz. Başka seçeneğiniz yok. Bu borç yasal açıdan sizin borcunuz şu an.
Fakat bir de şu boşanma işiniz var. Çocuklarınız boşandıktan sonra annenin velayetine bırakılmış ve sizin yanınızda kalmıyor artık. Dolayısıyla sizin çocuğunuzla direkt bir fiili bakım ilişkiniz yok. 2022 engelli yakını aylığını sadece çocugunuz için kullanmak üzere alıyorsunuz. Dolayısıyla bu aylığın artık yanınızda kalmadıgından dolayı çocuk adına kullanmadıgınızı iddia edebilir sgk. Bu konuda da haklı. Siz ancak bunun aksini ispatlarsanız kurtulursunuz bu işten. Aksi takdirde sigotalı çalışan olmaktan dolayı aldıgınız cezadan kurtulsanız bunda SGK bakım ilişkisinin bittiğini, bunun kendilerine bildirilmediğini ve buna ragmen aylığı almaya devam ettiğinizi iddia edebilir. Bunu da bilin lütfen.
Ayrıca şunu unutmuşum. Eşiniz sizden bir nafaka alıyor mu? Eğer mahkeme yoluyla aylık 98 tl'yi aşan bir nafaka alıyorsa siz ödemeseniz bile eşiniz 2022 aylıgı alamaz çocugu adına.

2022

öncelikle benimle ilgilendiğiniz için tşkkr ederim melek abla ama ben zaten cezanın eşimle bir alakası veya çocuğumla bir alakası oldunu düşünmemiştim.yanlız bakın bu aylığı alacak olan insanlara bir kart veriyolar ön yüzünde benim resmim ve bilgilerim arka yüzünde çocuğumun bilgileri yer alıyor ben bu para çocuğumu geliyor akat özürlü olduğu ve bakıma muhtaç olduğu için bana yatırlıyor sanıyordum ve bende bu parayı olduğu gibi eşime veriyordum az önce acaba o zamanlar çalışmıyormuydum ki diye sigortamaı kontrol ettim ve o aylarda ve yılda çalışıyordum yani bütün o sene boyunca çalıştım sigortalı olarak ve inanın ben zaten bunu bilseydim tabiki sgk ya bildirirdim hiç bir inasan ceza almak veya devlet bana para veriyor boşveeeer üzümü ye bağını sorma yapamaz (çocuğu hasta ve özürlü olan insanlar) yani şimdi tek çıkar yol mahkeme başka hiç bir alternatifim yok öylemi yani tekrar teşekkür ederim melek abla

Evet, onu diyoruz ya ablam:) Mahkemeye başvurarak halledebilirsin ancak bu olayı. Bir avukat yardımı al ama kesinlikle. 2022 aylığı konusunda gerekirse avukat buradaki ayzıları da okuyabilir.
Bu aylık çocuk 18 yaşından küçük olduğundan dolayı bakmakla yükümlü yakınlarına veriliyor. Sen başvurdugun için sana verildi. Tabi ki çocugun adına kullanmak uzere. Bütün bilgilerini gözden geçir aklına takılanları sor çekinme. Gerekirse avukata bizim anlattıklarımızı anlat. Mahkemeyi kesinlikle kazanırsın. Şu fiilen bakım ilişkisi konusunda da hazırlıklı olsun aman soylemeyi unutma avukata. Sonuçta bunu da bilmiyordun.

2022

offf ablam yaaaaaa valla bak daha 3 ay evvel düzgün bir işe girdim ilk defa hayatımda maaşımı günü gününe veriyolar hiç sekmiyor valla nerden çıktı böyle bu yaaaaa needen herşey kötü gitmek zorunda yaaa tam birşeyler düzeldi artık hayatım güzel geçer diyordum bu ceza da sanki benim birz olsun rahatladımı duymuş hemen gidim şunun kafasını dağıtim demiş yaa ben evlendiğimde bile 17 yaşımdaydım ve o seneden beri çile çekiyorum neden böle oluyor yaaaaaaa neyse abla çok tşşkkr ederim size benimle ilgilendiğiniz için işimiz gücümüz yok ya gidelim birazda mahkeme kapılarında uğraşalım bakalım...!

17 yaşında nerede çalışıyordun sen ya? O yaşta çalışıyordun ve evlendin ha...
Evli olmasan zaten sana o aylığı bağlamazlardı. Ama evlilik o yaştaki çocugu ergin kılıyor yasaya göre. O yüzden kabul edilmiş başvurun demek.

melek ablam

ablaaaa yanlış anladın sanırım ben 17 yaşımda evlendim dedim o yaşta yaptırdım demedim ki ben şimdi 29 yaşındayım yani ben bunu yaptıralı daha 3 sene oldu abla

Avukata benzer dava lduğunu ve onun sonucunu incelemesini mutlaka söyle ama...

2022

sayın oturan boğa öncelikle tşkkr ederim bir şeyi daha bilmenizi istiyorum bana gelen yazıda 01.02.2007 tarihinde başcurum kabul edilmiş aynı tarihde sigortalı olduğum tesbit edilmiş ve gene aynı tarihe söz konusu aylık kesilmiş yazıyor

şimdi sorum şu madem ki kesildi neden bana bu para bu zamana kadar yatmaya devam etti ve madem ki sigortalı olduğum anlaşıldı bana neden bilgi verilmedi
şimdi kalkıyorlar benden paralarını geri istiyorlar bu çok saçma değilmi sizce avukatla daha görüşemedim daha doğrusu bu işlere bakan bir avukat bulamadım ve devamlı gündüzleri çalıştığım için izin almam çok zor oluyor ama bu hafta sonuna kadar tekrar bir izin alacağım inşallah hayırlı birşeyler çıkar

tekrar teşekkür ederim.....!

Ablam SGK'dan gelen yazıyı buraya oldugu gibi yazabilir misin?

2022

abla uzun sürecek ama lütfen bekle ve oku sonrada cevap yaz lütfen abla

Tamam ablam. Ama kimlik bilgilri filan varsa onları aktarma buraya olur mu? Yazıyı aktar sadece. Ben beklerim, sen yazıyı aktar bi bakalım. Yazıyı görelim bakalım durum nedir? Öyle maaş kesildikten sonra ödeme yapılmaz.

2022 sayılı kanun uyarınca 01.02.2007 tarihinden itibaren aylık bağlanan ..... oğlu .... doğumlu alisayan'ın,bu defa 01.02.2007 tarihinden itibaren ................ sicil numarası ile sgk kaydının bulunduğunun tespit edilemsi üzerine,kurumumuz 02.08.2010 tarih ve 4233615 sasayılı işlemleri ile söz konusu aylığı 01.02.2007 tarihinden itibaren kesmiştir.01.06.2008-son.08.2010 tarihleri arasında aylığa hak kazanmadığı halde yersiz ödenen 5000 tl nin yönetmeliğin 23. maddesi gereğinde %50 fazlası ile birlikte ilgili tarafından ikametgahına en yakın maliye teşkilatına yatırılması suretiye tahsilin sağlanması için gereğini arz ederim
not:5754 sayılı kanunun 92. maddesi ile 2022 sayılı kanuına eklenen geçici 1. madde uyarınca kanunun yürürlülük tarihinden önceki dönmlere ait yersiz ödenen aylıklar terkin edildiğinden 01.06.2008 tarihinden önceki borç tutarı belirtilmemiştir. hepsi bu abla aynen yazdığı gibi

abla ne oldu gittin mi yaaaaaaaa birşey demedin

Yönetmelik 23.maddeye göre işlem yaptıklarından aylığı bağlandığı tarihten itibaren keserek yersiz ödeme yapılmış gösteriyorlar. Yani anladığın gibi o tarihte kesilmiş de sonra aylıklar ödenmeye devam edilmiş değil. Aylıklar durduruluyor ve 23. maddeye göre işlem yapılacaksa aylığın baglandığı tarihten itibaren kesilmiş gösteriyorlar. Evrak işleriyle ilgili bir işlem bu. Bu şekilde yasal süreci takip ediyorlar. Fakat 01.06.2008 tarihinden önceki borçlar terkin edildiğinden bu tarihtn önceki aylıkları brca dahil edemiorlar. Bu yüzden borç başlangıç tarihini 01.06.2008 olarak alıyorlar.
Yazıda farklı bişi yok yani.
Herkese uygulanan standart bir işlem yazısı bu.
Ablam sen yukarıdaki mesajlarda dediklerimizi yap. Hemen avukat bul ve oturanboga'nın ilk mesajında yer alan davayı da hatırlat.

2022

tamam abla teşekkür ederim. ama sanırım bana bu parayı ödettirecekler işin güzel yanı ise ben o kadar parayı daha hiç elime almamış olmam ben o kadar parayı asla bulamam ben bu kurumun cezasıyla mı uğraşacam oğlumun hastalığıyla mı ama gene de barolara gidicem bakalım belki orda bana yardımcı olacak biri çıkar karşıma tekrar teşekkür ederim benimle ilgilendiğiniz için allah razı olsun herkeze iyi akşamlar....!

Sen avukatı bul o ilgilenir. Senin koşturmana gerek yok ablam. Sen çocuğunla ilgilen. Avukat gerekenleri yapar. Buradaki bilgileri de aktarırsın ona. İstanbul'da mı yaşıyorsun sen?

2022

Önecelikle her keze iyi akşamlar daha önce buraya yazı yazmış ve bana yardımcı olmanızı istemiştim ve çok teşekkür edrim ki yardımcı oldunuz.Ama sizin kadar yardımcı olmayanlar yüzünden şu anda çok zor durumdayım.
Yapmış olduğum bütün başvurulara rağmen söylediklerim hiç bir şekilde dikkate alınmadı ve daha önce de belirttiğim gibi 7500 tl'lik para cezasını ödemem istendi. Başbakanlığa kadar her yere yazı yazdım ama bir sonuç çıkmadı avukatla görüştüm bana bu parayı ödemem gerektiğini söyledi,elime tebligat ulaştığından beri yaklaşık bir aya takın bir zaman oldu ve artık bana tanınan süre bitiyor ve ben bu parayı asla ödeyemem ve asla da bulamam
vergi dairesine gittiğimde orda duran ve 2022 özürlü aylığına bakan kişi ile görüştüğümde bana haklı olduğumu ama bu parayı ödemem gerektiğini söyledi,valiliğe gittim ama hiç bir sonuç çıkmadı artık dayanağım kalmadı,
3 gün önce oğlum bir anlık dikkatsizlik sonucunda pencereden yere düşmüş çok şükür ki allahıma sadece dişleri kırıktı ama sonrası çok daha kötü oldu nöbet geçirmeye başladı 4 kez ardı ardına büyük nöbet geçirdi ve hemen yoğun bakıma alındı

şimdi benim ne yapmam gerekiyor bu sgk madem bir hata yaptı ve benden bu parayı istiyor o zaman ya bu parayı ödeyeyim benim çocuğuma onlar baksın yada çocuğuma ben bakayım ama yeter ki beni rahat bıraksınlar inanın artık dayanacak gücüm kalmadı tekrar teşekkür ederim

cevabınızı şu an bekliyorum.

Ablacım avukat arkadaşlarımız gördüklerinde buraya yazarlar ne yapacagın konusunda.
...
Borcunu taksitlendirebilirsin. Bu arada da dava açarsın.

2022

ablacım yazarlar ama avukatla görüştüm başka avukatlada görüştüm ama inanın allah var yukarda yalan söylüyorsam namerdim ben avukata para ödeyecek kadar bile iyi bir durumum yok acaba diyorum bir arzuhalciye başvursam davayı onlara açtırsam olur mu sizce ablacım.

Dur, N.Uçan arkadaşımız gelirse yazar buraya. O daha iyi bilir bu konuları.

2022

tamam abla bekliyorum şimdi varya bu sgk bana diyorki gülüm sen hasta oğlunu boşver nasıl olsa onun durumu belli iyileşmeyecek sen bize paramızı öde valla aynen bunu diyor yazık valla yaaa hadi ben işlemleri yaptırırken sigortalı olmayıp da sonradan sigortalı olsam her şeyi kabullenecem bu kadar yalvarmayacam kimseye ama diyecek birşey bulamıyorum vallla bunlara helal olsun yani o kadar.

2022

Selam iyi akşamlar melek abla 3 gündür bekliyorum ve hergün bakıyorum buraya hala daha kimse bişi yazmadı abla ben yarın vergi dairesine gideceğim artık ne yapacaklarsa yapsınlar daha ne diyeyim ki adamlar vereceksin diyor başka bişi demiyorlar neyse sizinde başınızı ağrıttım iyi akşamlar hepinize kendinize iyi bakın her şey için teşekkürler...!

banada ceza geldi 3 tane çcuğım özürlı 1 tanesi 2008 yılında maaşı ba ğlandı diyerı 2009 da bağlandı 3 çocğımında maaşı bağlandı 2 maaşı aldım onda sonra askiya aldılar şimdi bana ceza yazmışlar diyer 2 çocuğım maaşları daha aktiftır ne yapmalıyım

Üst Alt