Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 maaşı bağlanırken varolan koşullarım değişmediği halde ceza kesildi!?

İptal gerekçesinde ne yazıyor? Hangi sbeple borç tahakkuk ettirmişler?

bir avıkatın telefonı alabılımıyım

bana bir yazı geldı ilçe kaymakamı verdiyı karar ve maliyenın bize verdiyı muhtaçlığ kağıdın tarihlerı birbirı tutmadığı içın tekrar maliye gitımo kağıdın tarihını duzeltiler ve gönderdim bana ceza yazmışlar

3 çocukta benim çocuklarım 2 tanesının maaşları daha aktif diyer çocuğumın maaşına ceza geliyor bu nedemektir

ilçe kaymakamlığı red kararı yazmış sgk göndermiş dediler kaymakamlğa gitim öyle bişey yok dediler red kararı göndermemişiz dediler bu maaş tekrar bağlanırmı ayrıyeten para cezasıda bana gelmiş bu parayı bende alırlarmı yoksa iptalmı olur lutfen cevabınızı beklıyorum

Mehmet Ali, senin iş baya karışmış. Ceza gelen engelli yakını aylığı ile ilgili evrak takip bilgilerini kimlik bilgilerini saklayarak buraya kopyalayabilir misin? Zaten o çocugun için 2022 engelli yakını aylığı için başvuran sensindir. Sana ceza geldiğine göre.
Diğer iki çocuguna annesi mi başvurdu?
Sen dediğimi yap 2022 engelli aylığı için başvurdugun ve ceza aldıgın engelli yakını aylıgı evrak takip bilgilerini buraya kopyala:Sosyal Güvenlik Kurumu - ES 2022 Evrak Takip Uygulama
Kimlik bilgilerini gizle lütfen.

2 çocük eşime ayitır dier çocuğın maaşı benim uzerimdedır eşime ceza yazmışlar eşimın uzerinde olan 2 çocuğun maaşı 1 rı daha aktiftır birısınede ceza gelior bu ne demektir ozeman 2sınede ceza yazsınlar niye biri daha aktif durumdadır ben sgk ye telefon açtım bana dediler ilçe kaymakamılığında bize iptal kararı gelmiş dediler ben kaymakamlığa gitım öyle bişey yok dedilerbiz öyle yazıyı göndermemişiz ve benim uzerimde olan çocuğın maaşıda halen aktiftır ne yapmalıyım

ceza kağıdı daha yetişmemiş

Mehmet Ali, sorun olan aylıklar için evrak takipte ne yazıyor? Yazdıklarınızdan bişi anlamak mümkün değil. Evrak takipte yazılanları kimlik bilgilerini saklayarak buraya kopyalayabilir misiniz lütfen? Evrak takip: http://kesenek.sgk.gov.tr/Yaslilar/Welcome.do

Emekli Nevi: 18 YAŞ ALTI
Durumu:pASİF
Aylık Durdurulma Tarihi:01/06/2010
Aylık Durdurulma Nedeni:TAHSİS KARAR İPTALİ
Değişiklik Tarihi:7/02/2011
Durumu:Yazışma Tarihi:07/02/2011
Yazışma Durumu:MALİYE BORÇ YAZISI YAZILDI.
Belge Açıklama
Tarihi:02/11/2007
Durumu:SK 02/11/2007
Rapor Tarihi:12/11/2007
Rapor Açıklama:Yeni Rapor istedi
İşlem Tarihi:19/11/2007
İşlem Açıklama:108999KARAR NO'SU İLE
Ödeme Tarihi:07/02/2011
Ödeme Durumu:TARİHİNDE İPTAL KARARI
Online Ödeme Tarihi:02/11/2009
Online Ödeme Tutarı

Mehmet Ali daha önce demişsin ki:http://www.engelliler.biz/forum/202...igi-babanin-calismasi-halinde-kesilir-mi.html

Ayrıca sen ve eşinin bağkur kaydı var mı? İsteğe baglı prim yatırdınız mı hiç? Verdiğim linkte bahsettiğin gibi aylık gelirin oldu mu hiç?
Çünkü sen 18 yaş altı çocugun için engelli yakını aylıgına başvurdugunda muhtaçlık sınırını geçen gelirin oldugu takdirde aylık kesme işlemi uygulanır yasal olarak. Dogrudan senin gelirine bakılır. Aylık 100 TL'yi aşan gelirin oldugu anda giderine bile bakılmaz aylık kesme işlemi ygulanır. Ve gerektiği takdirde ceza keserler.
Aynı şey eşin için de geçerli. Eğer eşinin ve senin geliriniz oldugu tesbit edilmişse ceza yasaldır. Bu konuda daha detay lütfen?
Eşinin başvurdugu aylıkta sorun var demişsin. Eşinin başvurdugu çocuklardan birine ceza gelmiş diğerine gelmemiş dmişsin. Ceza gelmeyen çocuk kaç yaşında peki? Hepsi 18 yaş altı mı? Üçü de 18 yaş altı mı?

evet 3 da 18 yaş altı elimde ilçe kaymakamın kerarı var ben bugın kamakamlığa gitım butun avraklarımı aldım ve hepsını aslı gibidır onaylatım ayrıyeten ben ve eşim bağkurlı deyilız ve ssk lı de deyılız

ne yapmalıyım cevabını beklıyorum

Mehmet Ali, Nisan ayında 200 Tl gelirin olduğuna dair tutanak tuttuklarını yazmıştın. Evrak takipte de bahsettiğin aylığın Haziran itibariyle durdurulmuş. Demek ki tutanakla tesbit ettikleri 200 Tl gelirinden dolayı kesilmiş. Bu konuda bir gelişme olmuş muydu? Yani esnaf olduğun gerekçesiyle aylık 200 tl gelirini tesbit ettiklerinde itiraz ettin mi? Öyle bir gelirin var mıydı?

evet ama kaymakam kabul ötmedı tekrar karar yazdı muhtac olduğını yazdı ve göndrdim ayrıyeten 9 nufuslı ayleyım yani kişi başına 50 tl duşmıyor yok yalnız polis eve gelmiştı gunluk yevmyele çalıştığı ve iş bulursa çalışıyor iş olmasa çalışmıyor ve gunluk 15 tl belirtmiştı zaten kaymakam yeni karar yazdı muhtac olduğını söyledi ayrıyeten mademki onu mane ötiler niye diyer 2 çocuğun maaşını kesmediler

maaşları aktif olmadan ben bir şikete çalışıyordum beni sikortalı olrak çalıştırmış 29 gun ssk göstermişler yalnız maaşları ozaman aktif deyıldı onın içın maaşı pasif yapmışlar ayrıyeten bana ceza yazmışlar ne yapmalıyım mahkeme açarsam kazanırmıyım yoksa kaybedermiyım lutfen cevabını beklıyorum

Mehmet Ali diğer iki çocugun için annesi başvurdu. Annesi çalışmıyorsa kendi geliri yoksa sizden alacagı yardım miktarıyla birlikte tüm geliri 100 TL altındaysa çocukları için aylık alma hakkına sahiptir. Çünkü muhtaç bulunmuştur.
Siz çocugunuz adına başvurmuşsunuz. Sizin geliriniz araştırılır öncelikle. Sizin muhtaçlık sınırına eşit ya da muhtaçlık sınırını geçen bir aylık geliriniz tesbit edilirse size çocugunuz adına aylık bağlanmaz, baglanmışsa bile muhtaç olmadıgınız gerekçesiyle aylık kesilir.
Sizin diyelim ki aylık 150 Tl geliriniz var. Belirli aralıklarla çalışıyorsunuz ve aylık geliriniz ortalama 150 Tl tutuyor. BU geliriniz hanedeki kişi sayısına bölünmez. Giderleriniz dikkate alınmaz. Sadece bu gelir dikkate alınır ve bu gelir de muhtaçlık sınırını yani aylık 100 TL'yi aştığı için aylıgınız kesilir. Bu işlem yasaldır.
Ama siz "ben maaş alırken aylık 100 Tl'yi aşan hiçbir gelirim olmadı" diyorsanız ve aylık hakkını kazandıgınız tarihten itibaren yani aylık başlangıç tarihinden itibaren 2022 aylığı alıyorken hiçbir şekilde kendinizin muhtaçlık sınırını aşan bir geliriniz olmadıgını söyluyorsanız dava açabilirsiniz. Ama mahkeme sizin bu tarihler arasında aylık 100 TL'yi geçen bir geliriniz oldugunu tesbit ederse ya da aylık hak sahipliğinizi sonlandıracak sigortalılık gibi bir durum tesbit ederse davayı kaybedersiniz.
Ve siz 18 yş altı için ödenen engelli yakını aylıgı aldıgınız için hanedeki kişi sayısı, gideriniz asla dikkate alınmaz.

ama ben çalıştığım zeman çocuğın maaşı aktif deyıldı o zeman işlemdeydı aktif oldığı zeman ben çalışmıyordım ayrıyeten maaşı aktif oldı 3 tane maaşı aldım 3 maşı aldıktan sonra maaşı pasif oldı ve ceza yazdılar benim evimde 3 tane özürlü var onıda dikata almazlarmı ben bir yasayı okudum 1 hanede 2 özülü uzerinde varsa o hanenin gelirını dikata almazlar öyle bir ysa varmı

Mehmet Ali sen ne zaman çalışmaya başladın hangi tarihlerde ve ne kadar çalıştın? Ayrı ayrı çalışmalarını da yaz.
2022 aylığına başvurduktan sonra yani kaymakamlıkta muhtaçlık kararı çıktıktan sonra diyeyim, çalıştıysan ne kadar çalıştın? Hangi tarihlerde? Toplam olarak söyle. Yani ayrı ayrı zamanlarda azar azar da çalışmış olabilirsin. Madem için rahat etmiyor karara itiraz etmek istiyorsun sorularıma detaylı cevap ver. Öbür türlüsü nasıl yardımcı olablirim ki sana?
2022 aylıgı için başvurduktan sonra kaymakamlıktan muhtaçlık kararı çıktıktan sonra hangi tarihlerde ne kadar çalışman oldu?
Biliyorsun ilk ödeme tarihine kadar aldıgın toplu para ve aylıkları aldıgın tüm dönemlerde senin aylık 100 TL'yi aşan bir gelirin olmaması gerekiyor.
Sigortalı çalışma için de bir senede ayrı ayrı çalışsan bile toplam 90 günden fzla sigortalı çalışan olmaman gerekiyor.
2022 aylığı başvuru tarihi itibariyle isteğe baglı prim yatırmaman bagkur kaydının olmaması gerekiyor.

ilçe kaymakamlığı verdiyi karardan sonra 29 gün sigortlı olarak çalıştım o zaman 430 tl aldım ondan sonra işten çıkartılar yalnız 29 gün çalıştım ve 29 gün ssk li olarak beni gösterdiler başka sigortam yok yalnız 29 gün o günden bu güne işsizim ve çalışmıyorum 2009 7. ayında çalıştım 2009 8. ayın 1 inde işten ayrıldım ve çocuğum maaşı 2009 9. ayın 11 inde aktif oldu 3 maaşı aldım 3 maaşından sonra pasif oldu yalnız ve yalnız 29 gün ssk em var başka ssk em yok

Sigortalı çalışmanız bir sene içinde 90 günü şmamış burada sorun yok. Peki aylık 100 TL'yi aşacak şekilde günübirlik çalıştınız mı? Serbest olarak? Şöyle anlatayım ayda elinize 100 Tl'yi geçecek şekilde sigortasız çalıştınız mı?
Esnaf olarak serbest olarak? Hiç bagkur kaydınız oldu mu? Bagkur kaydınız olduysa bagkur kaydınızı sildirdiğinize emin misiniz?

size borç yazısı geldi mi? Gerekçede ne yazıyor? Oradaki yazanları buraya aktarabilir misiniz? Size gelen kagıtta ne yazıyor?

ben bakurlı deyilım ve esnaf da deyilım ayrıeten bakurum hiç yok ve ssk de yok
sgk den gelen yazı budır
bu defa eşinin müracat tarihinden sskli olduğu halde müracattan ederek aylık bağlandığından tespit edilmesi üzerine korumumuz 07.02.2011 ve 42 45 934 sayılı söz konusu 01.09.2009 tarihinden itibaren kesilmiştir. 01.09 .2009 05 son 2010 tarihleri arasında aylığa hak kazanmadığa halde yersiz ödennen 17 31.65.tlnin yönetmeliğinin 24 madesi gereğince ikamegahına en yakın maliye teşkilatına yatırılması süratıyla tahsilinin sağlanması için gereğini arz ederiz.

Size borç yazısı gelmiştir. ORada ne yazıyor? Hangi sebeple borç tahakkuk ettirilmiş size? Kagıt geldiyse yazanları buraya aktarır mısınız?
Ya da şöyle yapalım. Siz öncelikle SGK'na karar için itiraz ediniz.
"çocuğunuz adına aldıgınız 2022 engelli aylıgına başvurduktan sonra hiç bir şekilde 1 sene içinde 90 günü geçen bir sigortalı çalışmanız olmadığını, aylık muhtaçlık sınırını geçen bir geliriniz olmaıgını bu sebeple size tahakkuk ettirilen borca ve 2022 aylıgınızın iptali kararına itiraz ettiğinizi ve itirazınızın dikkate alınarak durumunuzun yeniden değerlendirilmesini ve sonucun yazılı olarak tarafınıza bildirilmesini" talep eden bir dilekçe yazınız ve itiraz ediniz.

Mehmet Ali şu kısmı dogru yazdınız mı?
"bu defa eşinin müracat tarihinden sskli olduğu halde müracattan ederek aylık bağlandığından tespit edilmesi üzerine " Bu ifadeyi tam anlayamadım. Oradaki gibi aynen yazar mısınız?
Bir de 1.9.2009 tarihi itibariyle ne kadar çalıştınız? Bunu iyice öğrenir misiniz? Ne kadar sigortalı gorunuyorsunuz o tarihten sonra? Bu tarihte aylığınız baglanmamıştı daha.

OturanBoğa;

benim bir senede toplam 41 gun ssk var ama çocuğımın maaşını pasif yaptılar ayrıyeten bana para cezasını da verdiler ne yapmalıyım cevabınızı beklıyorum

Mehmet Ali'nin yukardaki anlattığı metni düzeltmeye çalıştım, umarım bir faydam dokunmuştur

Eşinin müracat tarihinde sskli olduğu halde, müracaat ederek aylık bağlandığı tespit edilmesi üzerine, kurumumuz 07.02.2011 ve 42 45 934 sayılı söz konusu 01.09.2009 tarihinden itibaren kesilmiştir. 01.09 .2009 05 son 2010 tarihleri arasında aylığa hak kazanmadığı halde yersiz ödennen 17 31.65.tlnin yönetmeliğinin 24 madesi gereğince ikametgahına en yakın maliye teşkilatına yatırılması süratıyla tahsilinin sağlanması için gereğini arz ederiz.

bir senede 44 gun ssk var çocuğımın maaşını kestiler sizler demiştınız 90 gun dolmayan maaş kesilmez demiştınız

niye cevab yazmıyorsınız

ilçe idare kurulu muhtaçlık kararı alırken yakınlarının özürlü kişiye ayırabilecegi nafaka miktarını hesaplıyor peki örnegin babası özürlü çocuk işte çalışıyor bekar sa evlenecegi içinde para biriktirmesi lazım bunu gider olarak gösterebilirmi maaşından şu kadarı evlenmek için ayırıyor diye örneğin evin tüm giderlerini çıktıktan sonra birde bunu üzerine koyabilirmi bekarsa

Üst Alt