Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 yersiz ödeme diyerek bana borç tahakkuk ettirildi..?

canaslan

Üye
Konular
12
Reaksiyonlar
0
Sevgili arkadaşlar ve sevgili Bülen abi,

bana 12.01.2010 tarihli br yazı ile yersiz ödemeye ilişkin 3250 tl ceza geldi.
Benim bunu aklım mantığım almadı. Çünki, yazı da ceza uygulanan tarihler 01.06.2008-son08.2009 tarihleri arası ve altın da da bir açıklama düşülmüş" 01.06.2008 tarihin den önce ki borçlar terkin edildiğin den dolayı önceki borçlar bildirilmemiştir" diye
benimse 2008 tarihin den sonra 28.03.2009-08.06.2009 tariihin de olmak üzere 72 gün sigorta pirimim var ve süre sonun da işten ayrılmam dan dolayı yani 90 günü tamamlamadan ayrılmamdan dolayı 2022 maaşımın durdurlması için herhangi bir başvuru yapmadım ve 2022 maaaşımı almaya devam ettim ve hemen akabin de 24.07.2009 tarihin de tekrar sigortalı olarak işe girdim bu sefer 90 gün dolmadan 2022 maaşımın durdurulması için başvurdum ve maaaşım 05.11.2009 itibariyle durdurul du.

şimdi benim anlamadığım bu borç neyin nesi, acaba 2008 öncesin deki borç faizleri mi taahakkuk etmiş olabilir mi ama aftan bahsediyorlar af olunan bir borcun faazi tahakkuk edilir mi orası da ayrı konu
ve şunu da öğrenmek istiyorum ssk piriminin 90 gün dolmadan 2022 maaşının durdurulması na istinaden ilgili bir madde numarası var mı. Şim di ben itiraz edeceğim acaba bun dan lehime olumlu bir sonuç çıkar mı.

lütfen bu konu da bilgi verirmisiniz.

Canaslan
kardeş senin yaşadığın olayı ben de yaşıyorum şu an.kimseyi dinleme eğer şu an çalışmıyorsan hiç zaman kaybetme 2022 için tekrar müracaat et.daha sonra bağlı bulunduğun yere borcunu taksitlendirmek için müracaatta bulun.Ben Ankaraya Özürlüler Idaresi Başkanlığına ve SGK Genel Müdürlüğüne bizzat gittim.Gitmediğim yer kalmadı.Sonuç sıfır.Herkes hikaye anlatır sorununu çözen olmaz.zaman kaybetme derim.ayrıntılı bilgi istersen özelden telefon numaramı verebilirim

sevgili arkadaşım anlatamadım sanırım,
bana öngörülen ceza tarihi açık açık belirtilmiş 01.06.2008-son08.2009
bense 28.03.2009 dan 01.08.2009 a kadar ki sigortalılık sürem zaten 80 gün anca oluyor bu kadar yüksek ceza neyin nesi 3250 tl diyorlar.
hadi olsun olsun en fazla 1 maaş almışsın desinler en fazla yüzde elli faaiziyle 750-800 tl istesinler burada anormal bir çarpıklık var.
ha ben burada şunu anlıyorum deemekki bunlar geçmişteki borçlara hani o affettim dedikleri borçlar varya işte onların faaizini tahakkuk etmişler var mı böyle bişey ya kanun der ki kanunen afolunan bir borctan faiz alınmaz bunlar bunu mu yapıyorlar.
artık hukuk yoluna gideceğim gerekçe haksız edinim sağlamaya yönelik yanlış işlem davası en doğal hakkım sanırım bu böyle bir saçmalık yok kafayı yiyeceğim vallahi

Arkadaş sen o dönemde bir haftada çalışsan 01.06.2008-son.08.2009 dönemini tam çalışmış gibi ceza kesiyorlar.

Ben 2001 den sigortalı çalışmış olduğum için bana 4871 TL ceza geldi.ceza uyguladıkları dönem de 2008-2009 yıllarında almış olduğum özürlü maaşını geri istiyorlar.sebep yok.2001 den sonra hiç çalışmadım.çalışmış olsam bile 2008 de af çıktı.neymiş 2001 den önce çalışmısim af çıkmış ama maaşı kestirip yeniden müracaat yaptırmalıymısım.dava açtım.verdim avukata.

Ayrıca zaman kaybetme 60 günü aşınca dava açamıyorsun.sana malmüdürlügünden de tebliğ gelmesi lazım geldi mi.

Bu durumdaki arkadaşlara sesleniyorum gelin bir yerde toplanalım.kaç kişiyiz bilelim ki ona göre sesimizi duyuralım.ben bir parti temsilcisi ile görüştüm sayı ne kadar diyor.mağdur sayısı fazla ise basına açıklama yapıp gündeme getirelim diyor.

Kardeş bencede haklısın en kısa zmanda toplanıp ne yapılması gerekiyorsa hep birlikte yapalım.

Melek hanım ilginiz için çok teşekkür ediyorum, tamam anladım da bu kadar kısa süreler için bu kadar borç tahakkuk etmesi doğrumu benim bunu aklım almıyor. İtiraz işlemlerimi yaptım cevabını bekliyorum eğer düzeltilmezse haksız edinim sağlamaya yönelik yanlış işlem yapmaktan kuruma dava açacağım böyle bir saçmalık olmaz.

Maaş aldığınız tarihler ve sigorrtalı olarak çalıştığınız tarihleri gün-ay-yıl olarak yazar mısınız?

ceza öngörülen tarihler: 01.06.2008 - 08.2009.
2008 den sonra ssk lı olduğum dönemler: 28.03.2009 - 08.06.2009
yani 08.06.2009 da işten ayrıldım ssk durdu ve ben 10.06.2009 da 2022 maaşımı aldım. çünki sigortam 72 gün sürdü 90 günü doldurmadı, dolayısıyla ben de 2022 maaaşımı durudrmak için işlem yapmadım.

Daha sonra 24.07.2009 da tekrar işe girdim sigortalı olarak 10.09.2009 da 2022 maaşımı aldım 20.10.2009 da yani 90 gün dolmadan 2022 maaşımı durdurmak için başvurdum ve sonucunda 05.11.2009 tarihi itibariyle maaşım durduruldu. daha sonrada bana belirttiğim tarihler için ceza geldi. sayın abiciğim birde gelen evrakta not düşmüşler 01.06.2008 tarihinden önceki borçların terkin edilmiştir diye. ben de itiraz dilekçesi resmi onaylı ssk dökümü ve ilgili borç yerlerini belirledim, ve gelen evrağın fatokopisini birlikte gönderdim şu anda tahsis servisin de gözüküyor ama 2. tarih boş gözüküyor. Olay bu Bülent abi ne yapacağım bilmiyorum bu kadar ceza neye istinaden anlamadım ki

Canaslan
ben 2001 yılından buyana çalışmıyorum.1993-2001 yılları arasında çalıştım ve özürlü maaşıda aldım.ancak 01.04.2008 de çıkan af yasasına göre bu tarihe kadar çalışan ve özürlü maaşıda alanlara af çıktı yani borçları silindi.ona rağmen bana 4871 lira ceza geldi.gelen yazıda da belirtmışler 2008 den önceki borçların terkin edilmiştir diye.ama 01.06.2008-son.11.2009 yıllarında almış olduğum özürlü maaşlarını geri istiyorlar.ve maaşım da kesildi.başvurmadıgım yer kalmadı.ankaraya da gittim.kimse dinlemiyor.bende mecbur kaldım dava açtım.bakalım ne olacak.

01.06.2008 tarihi öncesinde sigortan var mıydı? Varsa hangi tarihte kaç gün?

20.06.2001-07.07.2003 arası kesintisiz 742 gün sigortam var.
19.10.2006-18.12.2006 arası 61 gün sigortam var.
yalnız abi 2008 öncesi borçlar afedilmedi mi

2022 aylığını hangi tarihten itibaren alıyorsun?

İşte, kurum 2022 maaşı alırken sigortalı olduğun için ceza kesmiş. 01.06.2008'den öncekileri af kapsamında silmiş, ama sonrakilere ceza uygulamış. 01.06.2008 tarihinden sonra sigortalı olmamanı umursamamış.
Bence bu uygulama yanlış. 01.06.2008 tarihinden önceki her şey tüm içeriğiyle birlikte af kaosamındadır. Dolayısıyla 01.06.2008 tarihinden sonra bir sigortalılık hali ve 2022 maaşı alınması söz konusu ise, o zaman ceza uygulanmalı, aksi halde ceza söz konusu olamamalı. Benim iddiam bu, ama kurum bunu kabul etmiyor. Bence kurumu dava etmelisiniz: http://www.engelliler.biz/forum/202...len-kisiler-icin-itiraz-dilekcesi-ornegi.html

Ya da: http://www.engelliler.biz/forum/202...n-borcun-taksitlendirilmesi-icin-dilekce.html

Melek hanım tamam anladım da birincisi şu; benim en fazla, sigortalı olduğum dönemlerde 2 maaş aldığımı varsaysınlar ve %50 de faiz katsınlar ceza versinler ha benim 2022 raporum %40 yani aldığım en son 2022 maaşım 570 tl idi, ikincisi; sonuçta ben iyiniyet gösterip 2022 maaşımı durdurmak için dilekçemi vermişim, maaşımı durdurmuşum çünki biliyorum geçmişte verilen cezaları, af çıkmasaydı herkes mağdur olacaktı. Şimdi bu 3250 tl ceza neyin nesi ha sadece ben değil 24 bin 438 kişinin ocak ayı itibariyle sgk maaşını kesmiş ve 22 milyon 463 bin lira borç tahakkuk ettirildiğini biliyorsunuzdur umarım. Burada benim anladığım kadarıyla devlet sgk daki açığı kapatmaya çalışıyor, kaçan kaçıyor kaçamayan bizim gibi engelliler maalesef ki mağdur ediliyor.

Bana haksız yere gelen yersiz ödemeye istinaden bimere başvurmuştum şöyle bir sonuç seyri izledim. bunun açıklaması nedir acaba,
Başvuru Hareket(ler)i Başvuru TürüGönderen KurumGönderme TarihiAlan Kurum Dilekçe HakkıBİMER12.02.2010ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI Dilekçe HakkıÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI17.02.2010SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI Dilekçe HakkıSOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI18.02.2010YAŞLILAR VE SOSYAL GÜVENLİK DAİRE BAŞKANLIĞI
Yapılan İşlem(ler) İşlem Yapan KurumYapılan İşlemİşlem Tarihi YAŞLILAR VE SOSYAL GÜVENLİK DAİRE BAŞKANLIĞIDosyaya Kaldırıldı (İşlemi Bitti)26.02.2009

Haksız yere gelen yersiz ödemeye istinaden Bimere başvurmuştum şöyle bir sonuç seyri izledim. bunun açıklaması nedir.
Başvuru Hareket(ler)i Başvuru TürüGönderen KurumGönderme TarihiAlan Kurum Dilekçe HakkıBİMER12.02.2010ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI Dilekçe HakkıÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI17.02.2010SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI Dilekçe HakkıSOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI18.02.2010YAŞLILAR VE SOSYAL GÜVENLİK DAİRE BAŞKANLIĞI
Yapılan İşlem(ler) İşlem Yapan KurumYapılan İşlemİşlem Tarihi YAŞLILAR VE SOSYAL GÜVENLİK DAİRE BAŞKANLIĞIDosyaya Kaldırıldı (İşlemi Bitti)26.02.2009

Bana gelen haksız yersiz ödemeye istinaden bimere başvurmuştum şöyle bir seyir izledim bunun açıklaması nedir acaba

Kardeş ne kadar yazarsan yaz.Kime yazarsan yaz hiç önemli değil.aynı hareketleri her yazdığında görürsün.ben bizzat bunu yaşadım.soruların olursa özelden de yazabilirsin

2022

Merhabalar ben gelen yersiz ödemeye istinaden SGK ya itiraz da bulunmuştum evrak takibin de evrak açıklamaları kısmın da şöyle bir seyir izlenmiştir. acaba bu neyi ifade etmektedir.

TAHSİS 05/11/2009 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
05/11/2009 SSK-BAĞKUR NEDENİYLE AYLIK DURDURULDU.
12/02/2010 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ. 05/03/2010 100 NOLU FORM YAZISI
23/02/2010 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
25/02/2010 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.
10/03/2010 SSK-BAĞKUR DAN DOLAYI YENİDEN MÜRACAAT YAZISI YAZILDI.
03/03/2010 EVRAK TAHSİS SERVİSİNE GÖNDERİLDİ.

Sen yeniden başvuru mu yapmıştın bağlansın diye? Yani bir yandan cezayı öderken bir yandan da yeniden maaşın başlamasını mı istedin?

2022

bana 2008 den sonra sigortalı olmadığım dönemlerede mahsuben cezai işlem yapılmış siz ce bu hukukla bağdaşıyor mu doğrumu bu yaptıkları ve çoğu engelliye aynı işlem yapılıyor ben buna sizden cevap istiyorum ve ne yapmam gerek bu konu da, ve aynı zaman da sizden ricam artık bu konulara kayıtsız kalmayın lütfen, bugün binlerce engelli bu sebepten dolayı çok zor durum da,

canaslan

Selamlar arkadaşlar, Sgk nın yersiz ödeme gerekçesiyle engellinin maaşını keserken, sigortalı olmadığı dönemlerede ceza tahakkuk etmesi doğrumudur, bu hukuka aykırı değilmidir. Bir de ocak ayı itibariye 24 bin 438 kişi 2022 maaşından faydalananlara yersiz ödeme altında maaşları kesilerek borç tahakkuk edildi bunların afedilmesi yönün de herhangi bir çalışma ve gelişme var mı

Arkadaşım bu konuda ne yapacaksak varım benımde boyle problemim var ödeme ımkanımda yok cocuğun maasıda kesıldı ne yapacaksak bılgılendırırsenız sevınırım

Dun maliyeye gittik taksitlendirmeye çok yuksek taksit ödeyemem diyorum mudur hala ödeyeceksin diyo bende sinirlendım cıktım bosta gezen 300.tl aylık nerden bulacak birde kendımde özürlüyüm calısamıyorum ne yapcam sasırdım valla çıkıs yolu ne af ne yokmu biseyler

Ödeme yapmasak ne olur

Peki bu cezaya ödeme yapmasak ne olur devlet alırmı bizden benım hiçbir gelırım yok maas falanda almıyorum hicbıryerden taksıtlendırmede bulunmadım ne olur bılgısı olan varmı slmlar

O kadar biliyorsanız almasaydınız

Kardeşim, ben de 2022 den maaş aldım, öğrtemen olunca kestirmedim diye 4 yıl için ceza kesildi, taksitlendirdim ve ödedim. Bitirdiğimde af geldi. SİZ BENİM YERİMDE OLSANIZ NE DÜŞÜNÜRSÜNÜZ?
Burada yazanların çoğu kanunu, yönetmeliği biliyorlardır. Kesilince bir daha başvurmak gerektiğini felan. Kimse uygulamıyor, nasıl olsa maaş yatıyor değil mi?
İnsanları uyarıyoruz, kimse dinlemiyor, sonra borç çıkınca ne yapacaz?
ÖDEYECEKSİNİZ KARDEŞİM. BEN ÖDEDİM. İTİRAZIM DA YOK. HAKLILAR.
Sizin haberiniz yok muydu? Okusaydınız. Affı bilen diğerlerini de okumuştur.
Kimse hikaye okumasın.

Valla bilmeyenlerde olabilir tabi ama bile bile bişi olmaz ya deyip almaya devam edenlere hiç acımıyorum açıkcası.. Fazla fazla ödesinler cezasını.. Bir arkadaşımın kardeşi işitme engelli sakatlık maaşı alıyordu SSK'lı işe girdi uyardım kestirin maaşını dedim ceza geliyor dedim "kestiricez tabi ya" dediler oralı olmadılar ama almaya devam etmişler şimdi bi dünya ceza gelmiş ödesinler! hiç acımıyorum ooh olsun size bile dedim üstüne... Bilmeyene bir şey denmez bile bile alanada her şey denir bence..:)

Benim bu konuda bi bilgim olmadı uyaranda olmadı sizler gibi ne yapalım ne olursa artık yok kardesim nerden bulayım 6 mılyarı bende öğretmen olsam öderdim kardeş

Üst Alt