Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 yersiz ödeme diyerek bana borç tahakkuk ettirildi..?

3 ay oldu ne ödeme yaptım ne taahutte bulundum maliyeyle konustuk ödeyemeyız ne zaman elimıze gecerse getırırız dedık oylece kaldı burdan bi sorun çıkarmı

memhmet o parayı 2 yılda geçse devlet senden alır kaymakamlığa valiliğe başvur durumu anlat kısacası çözüm üretmeye çalış ödeyemeceksin amenna da bekleyerek te çözüm bulamazsın

Ben 2001 yılından bu yana çalışmıyorum.ekim 2009 da yersiz ödeme iddiasıyla 4.871 lira borç tahakkuk ettirilerek 2022 maaşım kesildi.Dava açtım davam devam ediyor.maaş için tekrar müracaat ettim eylül 2010 da tekrar maaşımı aldım ancak 1/4 ü kesinti yapılıyor.

Geçen sürede faiz işletirler. Sürüncemede bırakmak size daha çok zarar verir...

EwT

Selam Arkadaslar konuyu Araşdırken benimde başımda aynı konu 2008 e kadarı af 2009da tekrar işe başladım bildirimde bulundumm Sonuç aynıı çüzüm yolunu bulan warmı?

torba yasası ile sadece ana parayı ödemek mümkün yersiz yere ödenen para diyor bunun nresinde yersiz yere ödeme war anlamadım yersiz yere para alcaKALr bizden

Cixstar,

2022 Maaşı alırken aynı anda sigortalı bir işte 90 günden fazla çalıştı gözükürseniz "muhtaçlık"tan çıkmış olur ve kanunlar gereği devletin sizden sigortalı olarak çalışmaya başladığınızı beyan edip maaşı kestirmediğinizden dolayı bu parayı sizden geri isteme hakkı var..

Genelgede açıkca belirtilmiş ;

5.3. Özürlü yakını aylığı, özürlü aylığı ve bakıma muhtaç özürlü aylığı bağlananlardan, bir takvim yılı içerisinde toplam bir ödeme dönemini (90 günü) aĢmayan herhangi bir iĢte çalıĢması bulunduğu tespit edilenlerin aylıkları kesilmeyecektir.

5.4. Bir takvim yılı içinde Kuruma bir ödeme döneminden (90 günden) fazla uzun vadeli sigorta kollarından prim ödediği veya adına prim ödendiği tespit edilenlerin aylıkları 91 inci günü izleyen dönem baĢından itibaren kesilecektir.

Örnek 1: 01.06.2007 ödeme döneminden bu yana %40-69 oranında özürlü raporu ile aylık almakta olan A.B. adına;

2011 yılı Ocak ayı içerisinde uzun vadeli sigorta kollarından 20 gün,
2011 yılı ġubat ayı içersinde uzun vadeli sigorta kollarından 15 gün,
2011 yılı Mart ayı içerisinde uzun vadeli sigorta kollarından 20 gün,
2011 yılı Nisan ayı içerisinde uzun vadeli sigorta kollarından 30 gün,
2011 yılı Haziran ayı içerisinde uzun vadeli sigorta kollarından 20 gün,
sigorta primi yatırılmıştır. Haziran sonunda A.B. için prim yatan gün sayısı 105’tir.

A.B.’nin bir takvim yılı içinde 90 ıncı günü geçen çalışması Haziran ayında olduğu için aylıkları bir sonraki ödeme dönemi olan Eylül 2011’den itibaren kesilecektir. Fazla ödeme yapıldığının tespiti halinde fazla ödenen tutarlar borç bildirilecektir.

18 yaşından küçükler için;

Örnek 2: 18 yaşını doldurmamış özürlü yakınından dolayı 01.09.2006 ödeme döneminden bu yana aylık almakta olan B.A. adına;

2011 yılı Ocak ayı içerisinde uzun vadeli sigorta kollarından 10 gün,
2011 yılı ġubat ayı içersinde uzun vadeli sigorta kollarından 10 gün,
2011 yılı Mart ayı içerisinde uzun vadeli sigorta kollarından 20 gün,
2011 yılı Nisan ayı içerisinde uzun vadeli sigorta kollarından 20 gün,
2011 yılı Haziran ayı içerisinde uzun vadeli sigorta kollarından 10 gün,
2011 yılı Ağustos ayı içerisinde uzun vadeli sigorta kollarından 15 gün,
2011 yılı Eylül ayı içerisinde uzun vadeli sigorta kollarından 10 gün,
sigorta primi yatırılmıştır. Eylül sonunda B.A. için prim yatan gün sayısı 95’tir.

B.A.’nın bir takvim yılı içinde 90 ıncı günü geçen çalıĢması Eylül ayında olduğu için aylıkları bir sonraki ödeme dönemi olan Aralık 2011’den itibaren kesilecektir. Fazla ödeme yapıldığının tespiti halinde fazla ödenen tutarlar borç bildirilecektir.

Eğer ki toplamda 90 günü aşmadan böyle bir borç çıkartılıyorsa, itiraz dilekçesiyle gerekli mercilere başvurup "borçlanmayı" iptal ettirebilirsiniz..

ilgili dilekçe örneği ;

http://www.engelliler.biz/forum/202...len-kisiler-icin-itiraz-dilekcesi-ornegi.html

Arkadaşım

2022 sayılı kanun uyarınca 01 01 2005 tarihinden itibaren aylık baqlanan .... ......
B defa 04 04 2006 tarihinde çalışdığı tesbit edilmisdir.
kurumunuzun 18 05 2009 tarih ve 4192190 sayılı işlemleri ile söz konusu aylığı 01 06 2006 tarihinden itibaren kesilmişdir..
01 06 2008 son 05 2009 tarihleri arasında aylığa hak kazanmadığı halde yersiz yere ödenen 2118.96 tl nin yönetmenliğin 23. maddesi gereğince ilgili yazı ile en yakın maliye teşkilatına yatırılmasını arz ederiz
yazı ile 2006 /12/ 8 gün 2006/04 27 gün ssklı olarak çalışmışım Bundan Sonra 2008 de affa uğramışız ana para da dahil olmak üzere silinmiş..
bunun üzerine evrak takip formu cıkardım 31/07/2009 da aylığım durdurulduqu yazıyor Fakat ben bu 01/03 2009 da yeni bir işe başladığımda bildirimde bulundum işe giriş nedeni ile aylığımın kesilmesini istedim. buna nisbeten 2118.96 tl nin faizi silinip tekrar ana parayı maliyeye yatırmamı istediler
bende söyle bi dilekçe yazdım
28/ 05/ 2009 sayılı yazınız
ili yazınız tarafıma 2022 sayılı yasadan dolayı yersiz ödeme borcu cıkarılmısdır
benim ssk dökümüm ve 2022 sayılı evrak takibi Sorgu Raporum ilişikde gönderilmişdir bu tarhler için ben kurumuza dilekçe vermişdim bu üc ay için hesaplanan miktar 6600 x3 =1980Tl olması gerekirken bana 2118.96 tl borc bildirilmişdir.
evrak takip formunda bahsedilen 114 nolu forum elimize geçmemişdir ayrıca maaş kesinti tarihim 01 06 2009 olarak görünüyor bana gelen yazıda 2006 görünüyor hangisi doğru? bir yanlışlık söz konusu kanatindeyim
kanunun bir raha incelenerek düzeltemisin yapılması maduriyetimin giderilmesini aRz Ederim
sEN BU YAZIDAN NE ANLIYOSUN

01.03.2009 işe başladığınızdan dolayı aylığınızın kesilmesini istemişsiniz sanırım doğru mu ? 31.07.2009 da ise aylığınız kesilmiş. Benim aklıma şöyle bir şey geliyor, şu anda sesli düşünüyorum sadece fikir yürütüyorum, 2022 maaşınızı hesabınıza yatmış olması gereken haziran döneminde yani .. 06.2009 da çektiniz mi ? Yani acaba diyorum sizin maaşınızın kesilmesi için başvurduktan sonra işe başladınız hemen ve dolayısıyla 90 gün çalışma süresini geçmiş olduğunuzdan eğer ki o dönem maaşı olan (haziran maaşını) çektiyseniz size böylesine bir borç çıkartılmış olabilir diye düşünüyorum ??

Yersiz ödenen aylıkların geri alınması,
Madde 24-(1) Aylık veya aylık farkını kaybedenlere, aylıklarının kesilmesini gerektiren tarihten sonraki dönemler için yapılan ödemeler, Kurumun veya ilgili Sosyal güvenlik kurumunun bildirimi üzerine mahalli maliye teşkilatı tarafından ilgililerden tahsil edilir.

EwT

01.03.2009 işe başladığınızdan dolayı aylığınızın kesilmesini istedim.doğru..bana gelen bildirimde :söz konusu aylığı 01 06 2006 tarihinden itibaren kesilmişdir..
20060401A04/0427
20061201A18/128
20090301A01/03301
evrak takip formu/07/2009 da aylığım durdurulduqu yazıyor Fakat ben bu 01/03 2009 da yeni bir işe başladığımda bildirimde bulundum . İşe başladım daha sonra bildirimde bulundum 90 gün geçmeden.=?

bulunduqum yerde skg kurumu var fakat emekli sandıqına baqlı olduqumuz için bu işlerle Sadece emekli sandıqı ilgileniyor sgk nın sağlık bölümü war burada yani tek Çözüm Ankara kalıyo direk.. bunun dışında bazı illerde maliye vergi dairesi görevlendirilmis bu konularla konu ile alakaları yok yorum bile yapamıyolar ben elçiyim benden bu parayı almamı istiolar diyor... avkata danışsakmı ne yapsak bu konuda bi hak idda edebilrmiyiz Acaba

Arkadaşım aynı olay benim de başıma geldi.Derdimi kimseye anlatamadım.Ankara ya SGK genel müdürlüğüne ve Başbakanlık Özürlüler Idaresi Başkanlığına bizzat gittim.Ama hiç kimse dinlemedi.En iyi yol yargı.Başka çaresi yok.

dilekçe yazmışdım cvp gelince tekrar bu dilekçe ile yenilerim tşk eDerim Arkadasım

dilekçenin cvp ında SİGORTADAN DOLAYI KESİLEN AYLIKTA YANLIŞLIK YOK YAZISI. geldi

Bana da öyle cevap göndermişlerdi.Hatta ben ilgili bakanlığa email attım özel kalem müdürü tarafından yine aynı cevap verildi.Kime gittiysem borcumu mutlaka ödemem gerektiğini söylediler.Dava açtım ve davayı kazandım.Borcumu sildiler.Kesilen maaşımı da kesildi günden hesaplanarak tekrar tarafıma ödediler.

ackurt19 ben oya gökbayrak
Dün cvblerini okudum senin durumunda bir akrabam var.Senelerdir tarım sigortası ödüyor,sakat maaşı için başvurdığunda da ödüyordu ama sakat maaşı bağladılar.şimdi ise 7bin tl ceza geldi 2008 in 6.ayından beri tarım sigortası ödediği için 0/50 ceza ile 7bin tl ceza ve sakat maaşı kesildi Senin durumunla benziyor
seninle özelde konuşalım
senden tel istiyorum

Üst Alt