Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

23 yaşından sonra üniversiteye başlamak gözümü korkutuyor...

sevgili yeraltı son yazdıklarını okuduğumda inan çok üzüldüm hayatta her zaman karşımıza engeller çıkacak bunları sorun edip kararından sakın vazgeçme her şeye rağmen eğitimine devam et on yıl sonrasını hayal et nerde ne şekilde yaşamayı düşünüyosun şu an belki yanında olanlar o zaman olmayabilir de bu imkanı bir daha bulamayabilirsin güçlü ve azimli ol pes etme hem neymiş efendim torunlarını göremiyorlarmış benim annem yeğenim küçükken gece kalkar suyunu bile verirdi ama şimdi yeğenim büyüdü iş sahibi oldu şu an babaannesini bayramda bile görmeye gelmiyor önce kendi geleceğini düşün unutma her şey seninle başlar

herzaman her insanın yardıma ihtiyacı vardır ve eminim ailelerimiz bizim ellerimizi tutuyor oldukları icin hissettikleri yorgunluk ya da sıkıntı degil,mutluluktur..belliki anneni ve babanı cok düşünüyorsun -cogumuz gibi- ve bence onlar da seni en az senin onları düşündügün kadar düşünüyor...
eminim cogumuz etrafımızdakilere yük oluyoruz vs vs düşünceleriyle boguşmuşuzdur...ben de zaman zaman bunların altında eziliyorum ancak bu düşünceleri muhattablarıyla paylaşmak icimi cok rahatlatıyor...
biz ne dersek diyelim senin soruların devam edicektir beyninde,bu yüzden en güzeli yaşadıgın sıkıntıyı ailenle paylaşmak,onların bir tek cümlesi bizim yazacagımız destanlardan daha iyi gelicektir sana..
ve şuna inan zaman sandıgımızdan cok daha hızlı...

yeraltı_86 sana aynen katılıyorum benim şuan aileme bir sıkıtıntım yok her işmi kendim yapabiliyorum ama ilerisi için bir şey söyleyemem.Çalışmakta okumakta bizler için çok zor.Ben şahsen okula gidene kadar bir çok zorlukla karşı karşıya kalıyorum.Okula ulaştığımda busefer 3.kata çık çıkabilirsen.Psikolojim alt üst omuş durumda busene mezun olabilirsem ne mutlu bana.

bak şimdi af geldi -hiç bir aftan yararlanmamışları da kapsadığından- teeee 1981 e kadar uzuyor.
gör şimdi üniversitelere ne amcalar ne teyzeler gelecek. :)

aha ben onlardan biriyim 32 yaşındayım inşaat okuyacam :)

Bence okumanın bir şeyler öğrenmenin yaşı yoktur.

selam arkadaslar nasılsınız...nasıl gidiyor hayat.daha cok ders calıstıgım için nadir giriyorum msne ...biliyorsunuz dershanede var...aslında fena gitmiyor hayatım...kac yıl sonra nefes aldıgımı hissediyorum...ama korkuyorum...kazanamamaktan...kazanıpta gidememekten cok korkuyorum..sonucta engelli bir insanın ulasımının nasıl oldugunu herkes biliyor...ben biraz gözüm kapalı bir işe kalkıstım ama umarım sonu güzel olur...öle yazmak istedim...hepinize sevgiler ve kolaylıklar

selam arkadaslar uzun zamandır yazmadıgımı farkettim...nasılsınız iyi misiniz? cok nadir giriyorum internete...daha cok ders calıstıgım için...öss yaklasıyor...hem onun stresi var hem de eger kazansam bile gidememe korkusu var....bu beni gercekten cok korkutuyor...belediyelerin böle bir hizmeti oldugunu hepimiz biliyoruz ama daimi olarak götürürler mi öle bir bilginiz var mı? bana hiç olur gibi gelmiyorda :( nese umarım hersey hepimiz için iyi olur

Çalışmanın sonu başarıdır arkadaşım sen ilk önce başaracagına kendini inandır.Kazanamazsam düşüncesini aklından çıkar
Başarılar dilerim...

Okumanın, bir diploma almanın ne denli önemli olduğunu, diplomanı alınca göreceksin.Sana çok şeyler kazandıracak.Ya gitmezsen ne olacak, ne kazanacaksın onu kendine, ve de ailene bir sor!! Bende senin gibi yaş çok geç diyerekten,üni. başlayıp, da bırakanlardanım.29 yaşında.Zonguldak Karaelmas Ün.Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünü kazanmıştım. Okula gittim,yarım dönem okudum.O sırada açıköğretim işletme-3 de de okuyordum.Üniversiteler arası ikisinin de biribirinden haberi yoktu.Yasak olmasına rahmen ikisinde de kayıtım vardı.Biz ne yaptık.Örgün eğitimi dondurup, aöf ye devam ettik.Şimdi AÖF İŞLETME-4 deyim.
Diyorum ki KEŞKE ÖRGÜN EĞİTİMİ HİÇ BIRAKMASAYDIM DA DEVAM ETSEYDİM.Özel sektörde çalışıyorum, aöf nin bana hiç bir getirisi olmayacak.Ya örgün eğitimde devam etseydim, şimdi bizi sınıf öğretmenliğine ya da üçüncü sınıftan itibaren ingilizce de verecekleri için ingilizce öğretmenliğine atamamız olacaktı.Şimdi öğretmen arkadaşlara bakıyorum, kendi kendime kahrediyorum. Neden bıraktım diye.Bir öğretmen olarak çalışmak başka, birde muhasebe elemanı olarak çalışmak başka.Onun için SEN,SEN OL üni. kazan ve devam etmeye bak.Hiç bir şey için geç değil.Ailen de, bu konuda sana yeteri kadar desteği sağlamalılar.
Herşey istediğin gibi, ve gönlünce olsun.Sana bir arkadaş, abi, dost nasihati.....

??
Yasak değil ki, hem örgün hem açık öğretim okumak, örgün öğretimi kazanan kişilerin istedikleri bir aöf programını ikinci bir üniversite olarak aynı anda okuma hakkı bulunuyor, öss ye bile girmeden yalnızca başvuru yaparak. Şaşırdım.

selam arkadaslar yine ben...cok canım sıkkın...zaten farkındayım buraya hep kötü ruh haliyle yazıyorum ama ne yapayım...öss yaklastı biliyorsunuz ki...dün babamla konusuyorduk nasıl gidicem nasıl geleceğim meselesini...o kadar canım sıkıldı ki...onlara daha fazla yük olmak istemiyorum...zaten bu sene bile dershaneye gittiğim için kendimi kötü hissediyordum...dershane yakınımızda ama okul öyle olmayacak...cekmeceye tasınmayı düşünüyoruz...eger kazanırsam istanbul üniversitesini yazmayı düşünüyorum...ama gidemeyeceğim galiba...ben bosuna mı bu sene emek verdim...o kadar istiyorum ki üniversite okumayı...herseyden cok istiyorum...ulasım konusunda da belediyenin arac hizmetine güveniyordum...onlara mail atmıstım böle bir sey mümkün mü diye...oldugunu sölediler ama sizde biliyorsunuz bu işler o kadar kolay olmuyor...babamın beni hergün götürmesi gibi bir durum söz konusu zaten olamaz...napıcam ben gidemeyecek miyim?siz ya da tanıdıgınız biri böle daimi bir seyden yararlanıyor mu lütfen bilgi verin...cok mutsuzum..herseyin imkansızlıgından yoruldum artık...insanlar kazanınca rahatlıcak ama benim sıkıntım kazanınca baslıcak...bıktım bu ters orantıdan artık...

acıköğretim de zaten okuyorum...ama istediğim bölüm acıköğretimde yok...örgün okumak istiyorum da zaten.

yeraltı,

Hele bir varmak istediğin yere yaklaş,çözüm bulunur...İnsanın kendini çaresiz gibi hissettiği zamanlarda çözüm için zihin durmaksızın çalışır.Ben bir çıkar yol bulacağına inanıyorum.

Kendi adıma şunları belirtmek istiyorum, ben 28 yaşında başladım. Aslında bende arkadaşlar gibi kafam basmas, ne işim var bu yaşta okulda gibisinden düşüncelere kapıldım. Oysaki zamanla alıştım ve korktuğumdan daha kolay ortama ayak uydurdum ve bayağı keyifli geçti diyebilirim. İlk 2-3 ay sıkıcı gelebilir ama sonrası su gibi akıp gidiyor...

Okumayanlarada tavsiye ederim.

Mezunum :)

hiç korkma canım.benim 35 yaşındaüniversiteyi kazanıp okulu dereceyle bitiren hatta bir tane bebek dünyaya getiren öğretmen arkadşım vardı.hiçççççççççççççç gec değil.okumanın yaşı olmaz.

Dostum devam et azimle seni anlıyorum ailene çok yük olduğunu düşünüyosrsn ama hiç bir zafere çiçekli yollardan gidilmez zorluklar olcak ailen de eminim seni sonuna kadar desteklicek 4 yıl zorunlu ara vermiş sonra 16 yaşında tekrar orta 2 den devam etmiş 21 yaşında liseyi bitirmiş kardeşin olarak okumanın yaşı yoktur diorum.

Birde 35 40 yşlarındaki adamlar bayanlar aftan yararlanıp tekrar üniversiteye döndüler ve adam gibi çalışıolar işleri güçleri çoluk çocukları var ama ne biçim bir okuma aşkı varsa bütün zorluklara rağmen bitirmek için tekrar döndüler üniversitelerine.

yeralti_86 inan foruma senin msjlarin icin uye oldum,
kardesim Allah yasatmasin tabii yerinde olmak cok zordur,
yasayan sensin en ii durumunu sen bilirsin ama insanlar sana o kadar destek vermis, yasini onemseme, meslegini- diplomani eline aldiginda kendinle ve gecmisinle gurur duyacaksin, kesinlikle gec kalmis bi yasta degilsin arti egitimin yasi olmaz dmisler cokta guzel soylemisler, ailevi sorunlarina gelince pes etmemelisin bi karar aldigimizda keske ailemizin her bireyi arkamizda dursa, moral verse, desteklese ne guzel olur ama bu sende goruyosun ki her zaman mumkun degil onemli olan senin istemen ve kararinin arkasinda sapasaglam durman ne ailenin tutumu nede baska birsey yildirmamali seni bu kararinda ancak o zaman basarili olursun...

Dersaneye baslamissin artik o kadar yol almissin ama sen hala ikilemdesin olur mu olmaz mi, ailem yoruluyor vs, emek olmadan yemek olmaz, istiyorsan basaracaksin caba sarfedeceksin, tum olumsuzluklari gormezden gelecek hedefine odaklanacaksin ailende senin basarini gordukce motive olacaklar sana destek cikacaklardir...

Tabii suan sen bu donemleri gectin unv sinavina girmis olman lazim ben sonucu merak ediyorum ne yaptin istedigin bolumu kazandin mi, okula kaydini yaptirdin mi dilerim foruma girdiginde bu sorularimiza cvp verirsin, dilerim her zaman emellerine ulasirsin, ulasiriz...

aaa inanilmaz coook sevindim :))
tum o karamsarliga ragmen basarmis olmasi super ins hayatinin devresnde cok mutlu olur :)

super yahu gercekten kendim basarmis gibi cok sevindim inanilmaz mutlu oldum oysaki tanimam etmem kendisini :))
iste bu benim gozumde azmin basarinin zaferidir, isteklerine kavusmus olmasi onun icin cabalamasi cok guzel tabiii kii burda birbirinize olan destekleriniz de :)))

inanin bana engel insanin yureginde ve beynindedir, sozde saglikli goruntuye sahip ama engelli zihniyette olan nice insan var, iyi ki de karsilasmissim bu site ile iyi ki de yorumlarinizi okumusum silkelendim bi kendime geldim :))

siz istedikten sonra herseyi basarirsiniz, elinizden bi ucanla kacan kurtulur :))

okudugunuz bolumleri ve unv leri gorunce helal dedim helaaal :)))

dostum bizim sınıfta 40yasında adamlar var üniversiteyi bitirmek istiyorlar sen yanlış düşünüyorsun sen yoluna devam et hayat güzellikleri önüne cıkaracaktır

Ne ilginçtir bende tamda 23, 24 lü yaşlarımda arkadaşlarım bana kesinlikle okulu dışardan bitirmem gerektiğini ilerde çok işime yarayacağını söylerdi hep.Bende bu yaştan sonra ne iş yapabilirim ki yıllar sürer okulu bitirmem deyip gözümde büyütürdüm.Aradan yıllar geçti yaşım otuz oldu.Yine arkadaşlar beni uyarıp tahsil yapmamı söylediler.yine bu yaşta ne işe yararım ki derdim yıllar sürer okulu bitirmem Keşke 20 li yaşlarımda yapmaymışsım bunu diye pişmamlık duyardım.Yaşım 35 oldu hala söylerler tahsil yap dışardan bitir diye.Ben yine bu yaştan sonra ne okulu ya ama keşke 30 lu yaşlarımda yapsaymışım derim. :p :) Yani yaş ilerledikçe insan geçmişte yapamadıklarına çok pişman oluyor.Yaşım 35. Tahsilsizlik yüzünden kaçırdığım iş imkanlarını düşünüyorumda şimdi 20 li yaşlar yada 30 lu yaşlar hiçte geç değilmiş tahsil yapmak için..Tabi bu arada tahsilim olmadığı için pek çok ta iş imkanını kaçırmış oldum...sf de sağolsun bu arada herşeyin başı oydu tabi bu ayrı bir konu.Böyle bir sorununuz yoksa herkes hayata işine sıkı sıkı yapışsın derim ben.Tecrübe konuşuyor :)

Benimle aynı dönemde okuyan 31 yaşında bir arkadaşım vardı ....bence verdiğiniz karardan korkmayın yola devam..hayallerinizin arkasından koşun..

Sevgili arkadaşım, hayallerinin peşinde koş, tabii her türlü engel ve olumsuzluklar yaşayacaksın ama inan bunların hepsi senin azmin ve kararlılığınla geçer
Ve yaşadığın ortam sayesinde aynı zamanda üniversitenin olanaklarıyla kişiliğinin de en iyi şekilde gelişebileceğine inanıyorum. Çünkü çevremde edindiğim izlerimlerim öyle oldu. Maalesef benim böyle bir şansım olmadı yine de gelişimimi en iyi sağlamaya çalışıyorum

Bizi biz yapan mücadelemiş olacaktır...

kardeşim hayırlı olsun.

ben de kültür işletme mezunuyum ve şuan konyada özel eğitim alanında yüksek lisans yapıyorum. üniversiteye 21 yaşımda girdim ve şuan 26 yaşımdayım ve okumaya son sürat devam
şuana kadar hayatta verdiğim en doğru kararlardan birisi üniversiteye kayıt olmaktı.
şimdiki okulumda hizmetli olarak görev yapan ve aynı zamanda görme yetersizliği olan ve hem çok sevdiğim hem de çok çok takdir ettiğim İSMET AĞABEYim yüksek lisans eğitimi alıyor.
yaşı zannediyorum 35 civarında..
Ve gerçekten çeşitli alanlarda yetersizliği olanlar adına çok faydalı işler yapacağına yürekten inanıyorum.
daha ne diyebilirim ki..?

ya buralara neler yazılmıs...valla ben yeni gördüm son mesajları arkadaslar:) cok utanıyorum ya kusura bakmayın...ben konu kapanmıstır kimse yazmaz bi daha diye hiç bakmamısım..Evet Kalem'inde dediği gibi istediğim bölümü kazandım:) iyi ki gitmişim dershaneye iyi ki tekrar hazırlanmısım diyorum.Asla pişman değilim.Bu bir basarıysa inanın bu basarının yarısından cogu sizin destekleriniz...Bunu abartmıyorum zaten biliyorsunuz ne kadar karamsar oldugumu:) Ya hayır öyle bişey ki bazen sasırıyordum diyordum ki'' ya hiç biri mi olumsuz bişey söylemez:)'' Sizin beni ittirmeleriniz bana destek vermeleriniz olmasa inanın cok zordu benim için.Hepinize tekrar tekrar tesekkür ederim.He bu arada değişmeyen seyler de var o da benim hala karamsar olmam :) Ama gördüm ki insan isteğince bi sekilde halloluyor...Yani nasıl oluyor bilmiorum bi acıklaması yok ama oluyor...

18 yasında kazandım qidmedım her sene qirdim qirdim gitmedım :D:D bu sene kadar verdim yasım 21 açıköğretim okumaya karar verdim:)

Bence okumanın yaşı yoktur. Önemli olan istemek ve başarmaktır. benim üniversite de 30 yaşında aynı bölüm arkadaşım vardı. 34 yaşında da hemşire oldu. Bir yakın akrabam da 33 yaşında ve hala kıbrısta edebiyat bölümü okuyor yani istedikten sonra okumanın yaşı başı olmaz :) Bende 23 yaşımdayım 2 sene oldu mezun oldum. Ve şuan bir bölüm daha okumak istiyorum :) istedikten sonra yaş baş sorun olmaz :)

bu kadar karamsar olma kardeşim.hayat bazen geç sunar bazı şeyleri ama başarmışın ne güzel.asla hiçbir şey için geç değil.sen takma bu kadar kafana...herşey gönlünce olsun.

eğer amaçların varsa ve bu amaçlara gitmek için eğitim öğretim gerekiyorsa, imkanlar dahilinde tüm şartlar zorlanmalı, daha büyük problem olmadıkça yaşın problem olmayacağını düşünüyorum. ortopedik engelliyim ( çift taraflı protez kullanıyorum.)2006 yılında üniversiteden Fen Bilg. Öğrt ni olarak mezun oldum, 2 yıl KPSS girdim çıktım 2008 de tekrar ÖSS ye girmeyi düşündüm. Hem KPSS hem de ÖSS ve girdim ÖSS tercihleri mi de son gün, bitime 2 saat kala yaptım ve sonuç olarak şu an Öğretmenliğin üstüne İnşaat Mühendisliği 2. sınıfta okuyan 27 yaşında biriyim...

Ben de hemşirelik bölümü mezunuyum. Şuan meslegimi yapmaktayım ama psikolojide okumak istiyorum. Bu sene şansımı denemeyi düşünüyorum. İnşaallah başarırım ama deneyecegim yapacagıma da inanıyorum

Çevremdekiler meslegin var kendi ayakların üzerinde duruyosun ne gerek var diyorlar ama ben istiyorum ya ve deneyecegim inşaallah başarırım :)
Okumanın yaşı başı düzeyi olmazmış :)

Üst Alt