Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%29 kalıcı rapor verildi. Trafik kazası tazminat hesaplama..?

alparslan46

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Merhaba ben 8ocak 2014 tarihinde trafik kazası geçirdim ve tibia da parçalı kırık oluştu.Yüzde 25 ben kusurluyum %75 karşı taraf.%29 kalıcı sakatlık raporum var.Yaşım 36 ve kaza tarihinde asgari ücret ile çalışıyordum.Sizce ne kadar tazminat alabilirim bunun bir hesaplama tablosu filan varmıdır

Peki bunu hesaplama formülü nedir.Yani hangi kriterleri hesaplıyorlar

Sayin alparslan almaniz gereken tazminat tutari 67.000 bin tl ile 90.000 bin tl arasidir.aktuer hesap kriterleri ;

Yaşiniz
Net maas tutariniz
Kusur orani
Heyet rapor orani

Merhaba;
Babam 2014 eylül ayında yaya olarak karşıdan karşıya geçerken alkollü bir sürücü yüzünden ayağını kaybetti.Dava devam ediyor.
*Sürücü alkollü ve 1 gün sonra teslim oluyor
*Babam tahlikusurlu
*1961 doğumlu ve o dönem NET maaşı 2500 TL
*% 47 adlitıp kalıcı rapor verdi

Ne kadar tazminat alabilir? Tahmini olan varmı
Teşekkürler

Sayin mert bey vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda almanız gereken tazminat tutarı 175.000 bin tl ile 200.000 bin tl arasıdır.

ekim 1990 dogumluyum 2014 agustosta kaza yaptım. karşı taraf yüzde 25 kusurlu kalıcı raporum 65 aldıgım maaşım flan yok ne kadar çıkar toplam alcagım tazminat

suleymannnn

Öncelikle geçmiş olsun,

2014 yılı trafik teminatı olan 268.000-TL'nin tamamını alabilirsiniz. Bunun dışında ayrıca da ek olarak tazminat daha alabilirsiniz. Ancak bunun için mutlaka konusunda uzman bir avukattan destek almanızı tavsiye ederim.

Syg.

Geçirdiğiniz kaza neticesinde, 36 yıl aktif 6 yıl pasif döneminiz bulunmaktadır. Aktif dönem ve pasif dönem gelirinizin ortalama sonucu dava safahatinde alabileceğiniz tutar 110.000-125.000 TL. arasında değişir. Dava sırasında değişkenlik göstermesinin sebebi, dava sırasında asgari ücret oranlarında meydana gelebilecek artışın, sizin maddi tazminat tutarınızı arttırmasıdır.

Limite yakın tazminat alabilmenizin tek yolu maluliyet oranına göre bakıcı gideri talep etmeniz ve bakıcı giderinin kabul edilmesidir. Sigorta şirketleri bakıcı giderlerinin poliçe kapsamında olmadığını savunarak ödeme yapmamaktadır. Eğer bakıcı gideri beklentiniz varsa, tahkimde dava açmamanızı tavsiye ediyorum (Tahkimde ki hakemler aynı zamanda sigorta sektöründe (sigorta şirketlerinde) çalışan ve daha önce çalışmış kişilerdir. Dolayısıyla terazinin kefesi biraz terse basıyor) . Bu sebeple davanızı genel mahkemelerde (asliye ticaret mahkemesinde) açmanızı tavsiye ediyorum.

Geçmiş olsun.

suleymannnn

Sayın suleymannnn,

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletmek isteriz. Vermiş olduğunuz bilgiler uyarınca ve %25 kusur oranına göre, aktüer hesap uzmanı tarafından yapılan hesaplama sonucu, talep edebileceğiniz maluliyet tazminatı miktarı 132.000,00 TL. olarak hesaplanmıştır.

Kalıcı sakatlık raporunuzu hangi kurumdan aldığınız bilinmemekle birlikte;
Tam teşekküllü devlet hastaneleri, araştırma hastaneleri ve üniversite hastanelerinin polikliniklerinden alınan kalıcı sakatlık raporları, itiraz edilebilir raporlardır. Böyle bir itirazla karşılaşma olasılığınız çok yüksek olup, rapora itiraz edilmesi halinde Sağlık Bakanlığı İl Müdürlüğüne müracaatla hakem hastane belirlenmesi gerekir. Bu prosedür oldukça uzun süren, yorucu ve aleyhinize sonuç doğurabilecek bir yoldur. Dolayısıyla, bu olumsuz sürecin uygulanması yerine Adli Tıp Kurumu veya Üniversitelerin Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanlıklarından rapor alınması daha lehinizedir. Zira; bu kurumların raporlarına itiraz mümkün olmayıp, raporları Mahkemelerce dahi hüküm kurmaya elverişlidir.

Tazminat hesabı birçok formüllerle, verilerle ve olayın özelliklerine göre yapılan bir hesaptır. Dolayısıyla, gerek forum sitesinde gerekse etrafta fikir veren, uydurma hesap yapan kişilere ve özellikle hiçbir hukuki donanımı yahut yeterlilik belgesi olmayan hasar takip bürolarına itibar etmemeniz tavsiye olunur. Bu tür uzman olmayan ve gerekli eğitimi almamış kişilerin, kulaktan dolma verdiği bilgiler veya uydurma yolla yaptıkları hesaplar sizi yanıltıcı olacaktır. Bu yanılgılar sonucu da mevcut haklarınıza kavuşma imkanınız ortadan kalkacak, telafisi imkansız hukuki hatalara uğramanız kuvvetle muhtemeldir.

Son yıllarda; sigorta şirketlerinin keyfi uygulamalarından çok, hiçbir hukuk eğitimi bulunmayan, ruhsat-plaka takipçiliğinden çıkıp hasar takip bürosu açan kişilerden veya bu konuda uzman olmayan hukukçulardan kaynaklı mağduriyet yaşanmaktadır. Bu konuda derneğimize de birçok başvuru gelmekte olup, bu tür sigorta aracılık şirketleri, danışmanlık firmaları yahut takip büroları hakkında ülke genelinde yaşanan sıkıntıları anlatan ve Barolar tarafından düzenmiş araştırmaları derneğimizin internet sitesinde inceleyebilirsiniz.

Maalesef ki sigorta şirketleri, tazminat ödemeleri konusunda çok da iyiniyetli değillerdir. Öncelikle kişileri gereksiz bir çok belge talebi ve itiraz ile uğraştırmaktadır. Sonuçta ise, hak edilenden çok daha az bir tazminat teklif etmektedirler.

Bu nedenle, hem sigorta şirketinin yükümlülüklerini iyi bilen ve sigorta hukuku konusunda uzman hem de sigorta şirketinin yaptırdığı aktüer hesaptaki hataları farkedebilecek niteliği bulunan yani hesap uzmanı olan tecrübeli bir avukat ile çalışmanızda fayda bulunmaktadır. Sigorta şirketi karşısında bilgili ve tecrübeli bir avukat tarafından temsil edilmeniz halinde, tüm haklarınıza kavuşmanız mümkün olabilecektir.

Hukuki yeterliliği bulunmadığı için, kanunları yorum yetisine sahip olmayan bu tür hasar takipçileri ve bazen de konuda yeterli tecrübeye sahip bulunmayan hukukçular, uygulamada sigorta şirketlerince kandırılmakta ve tazminat ödemesi geciktirilmektedir.

Sigorta poliçesinden doğan tazminat hakları, yasalardan doğan bir haktır. Bu nedenle de, yasal haklara kavuşulabilmesi ancak ve ancak hukuk eğitimi almış ve bu konudaki yeterliliği diploma ve ruhsatname aracılığıyla tescillenen kişiler yani avukatlar tarafından verilecek hukuki yardımla mümkündür.

Avukatlık ünvanı bulunmayan bir kişinin, hak sahiplerini temsili hukuken mümkün olmadığı gibi; aktüer bilirkişi sıfatı olmayan bir kişinin tazminat miktarını hesaplaması da mümkün değildir. Hukuki yeterliliği bulunmayan kişilerin sigorta danışmanı, hasar takipçisi vb. sıfatlarla mağdur kişilere verdikleri bilgiler sadece kulaktan dolma ve eksik bilgilerdir.

Kalıcı sakatlık tazminatına ek olarak;
Ayrıca, aracın kasko poliçesinin bulunması halinde, bu tazminattan ayrı olarak ve yaralanma türüne göre ferdi kaza tazminatı alma hakkı bulunmaktadır.

Bilgi ve sorularınız için derneğimizi arayarak ya da müracaat ederek, ücretsiz yardım alabilirsiniz.

İyi günler dileriz.

Sigorta Mağdurları Derneği

Iyi gunler
Benim annem 2016 haziran ayinda trafik kazasi gecirdi annem magdurdu %96 rapor verildi sigorta sirketimiz hala para alamadiklarini soylediler ne kadar para alabiliriz ve ne yapmamiz lazim sigorta sirketi ile veya para cikip cikmadigini nerden ogrene biliriz yardimci olursaniz cok sevnirim
teşekkürler
ahmetertekin4242@gmail.com

%8 rapora ne kadar tazminat alabilirim

İyi günler ben trafik kazası geçirdim ve heyet %8 lik bir oran verdi acaba ne kadar tazminat alırım?
Kaza tarihi: 03/12/2017
%100 karşı taraf suçlu
Heyet oranı %8
Kaza yaptığım zamanki net maaşım: 2300 tl
Yaşım: 22

İbraname imzalanmış dosyadan tekrar hak talep edebilirmiyim

Arkadaşlar merhaba. Ben 2014 yılında trafik kazsı geçirdim ve %30 engelli kaldım. 2015 yılında tedavim sonlandı ve trafik şirketinden danışmanlık firması aracılığı ile tazminat aldım. Yalnız tazminat alırken maaş bordrosunda asgari ücretli olarak görünmekteydim. Ama gerçek maaşım asgari ücretin yaklaşık 2 katı idi. Şimdi ben bununla ilgili olarak tekrar hak talep edebilir miyim

Son düzenleme:
Mert Bey Merhaba alacağınız tazminatın ne kadar olduğunuz hesaplaya bileceğiniz, bilgilerinizi girdiğinizde hemen sonucu görebileceğiniz bir site var. Defalarca deneme yanılma yaparak ne kadar tazminat alacağınızı buradan hesaplayabilirsiniz. Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama yapmak istiyorsanız sitede bir kaç seçenek var.
https://garantikazatazminat.com/

dediğiniz site boş bir site sizde reklam yapıyorsunuz ayıp oranlarımı yazdım 0 tl dedi @Murat Uçar

@ücretsiz destek

mrb devlet memuruyum acaba tazminat hesaplanırken bodroyamı bakılacak yoksa her ay yatan maaşamı örnek verecek olursam
kaza tarihi 30.06.2015
doğum tarihi:01.08.1980
oran %18
kaza tarihinde yatan maaş 3600 tl
bodroda yazan 2240 tl yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ediyorm

bordroda yazanla maaş zaten aynıdır.
net maaş 2240 yazar, sonra lojman yardımı, fazla mesai, vs. diğer kalemler yazar, bunlar toplanınca 3600 bir şekilde bulunur.
sigorta şirketi 2240tan hesaplayıp ödeyecektir, bu aşamada kimseye vekalet vs. verip aracılara boş yere para ödemenize gerek yok.
2240 üzerinden hesaplanıp size ödeme yapıldıktan sonra kalan kısım için bir avukatla anlaşıp dava açarsınız ve bakiye kısım üzerinden avukatınıza vekalet ücreti ödersiniz.
kaza tarihindeki maaş değil, şu an aldığınız maaş önemli yani şu an bankaya aylık 5000 yatıyorsa bu tutar üzerinden hesaplama yapılmalı, mahkeme aşamasında bilirkişi bunu zaten yapacaktır.

Arkadaşlar ben 1 yıl önce yht kazası geçirdim. Tedavilerim devam ediyor. Adli tıp raporum çıktı %19
Tedavim psikolojik travma ve anksiyete
Dizimden de 2. Derece menisküs hasarı
Kaza yaşım 43
Maaşım 4500 tl idi.
Bana yardım edermisiniz ne kadar kaba taslak tazminat çıkar.
Şimdiden tşk ederim

Merhaba kusura bakmayın mesajınızı yeni gördüm.
2240 lira üzerinden yapılan hesaplamada 160 bin lira tazminat çıkıyor. 3600 lira üzerinden yapılan hesaplamada ise 258 bin lira tazminatınız çıkıyor. Site üzerinden yaptım hesaplamayı bir sıkıntı görünmüyor. linkini yine paylaşayım sizinle.

https://garantikazatazminat.com/2020/06/21/yaralanmali-trafik-kazasi-tazminati-hesaplama/

bunlar kaba taslak hesaplamalar üç aşağı beş yukarı burada aktif dönem pasif dönem devreye giriyor. Çıkan tutar üzerinden ortalama yüzde 5 sapma olabilir. İş görmezlik ödeneği de önemli bir kalem bu tazminat hesaplaması içinde iş görmezlik ödeneğiniz de yok.
Bu yapılan hesaplama içerisinde yine faiz yok. onunda ayrı hesaplanması gerekiyor.
Faizi kaza tarihinden itibaren değil de sigortaya başvuru yaptığınız tarihten hesaplayabilirsiniz. Yıllık faiz Yüzde 9 üzerinden hesaplanıyor.
Ve son olarak şunu belirteyim maaşınız yani elinize geçen tutar ne kadar ise tazminat hesaplamanız da o maaş üzerinden yapılarak alabilirsiniz. Bütün kalemler ayrı ayrı hesaplandığı takdirde sağlıklı bir hesaplama ile 300 bin liranın üzerinde tazminatınız çıkıyor ve bunu alabilirsiniz.
Sigortadan aldığınız bakiye ile yetinmeyin, hakkınızı dava yolu ile de aramaya devam ediniz.

Trafik Kazası tazminat hesaplama da 4 kriter vardır.
1- yaş
2- maaş
3- kusur
4- heyet

Yönetmelikler her yıl değişmektedir. 2022 yılında yeni bir yönetmelik kullanılıyor. Yaralanmalı trafik kazası tazminat hesaplama için ayrı bir formül, Destekten yoksun kalma tazminatı hesaplama da ise yeni bir düzenleme yapıldı.
Doğru hesaplama için yönetmelikleri takip etmek gerekiyor.

76 puanım var is kazasi yaşı 30 kaza 2014 mart dava devam ediyor 20 ben 80 is yeri kusurlu kaç yüz bin tl çıkar

Üst Alt