Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%30 kurul raporum mevcut. Trafik kazası sigorta tazminatı ne kadar alırım?

Cydm60

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba
29.12.217 yılında trafik kazası yaptım. Kaza da kolumda 2 yerden kırık tespit edildi ve kolum 1 ay alçıda kaldı. Öte yandan kasık bölgesindeki ana atar damar (arter) zedelenmesinden dolayı hasar gördü ve buna bağlı olarak 2 operasyon geçirdim. Anjiyo yöntemi ile her ne kadar açılsada damar yine tıkandı ve tedavim devam ediyor. Kuvvetli ihtimal ameliyat ile bypass yöntemi ile sağlığıma kavuşacağım. Bu kazaya bağlı olarak daha önce devlet hastanesi tarafıma durum bildirir raporu verdi (Kalp damar cerrahı polikliniği). İlgili tüm evrakları sigorta şirketine gönderdim fakat geçtiğimiz günlerde bana bir evrak geldi o evrakta “Terör, kaza ve yaralanmaya bağlı durum bildirir sağlık raporu” istendi. Ben tekrar hastaneye müraacat ederek sağlık raporu talep ettim. Talep ettiğim kurul raporunda ise %30 Engelli raporu verildi. %30 oranındaki rapor ücreti ne kadar alırım ve beni nasıl ne kadarlık bir süreç bekliyor. Bilgi ve görüşlerinizi rica ederim.
Kaza yaptığım yaş: 29
Maaş: 1400 TL
Çocuk sayısı:2

Trafik kazası sonrası alınan raporda kronik yazmasıyla tazminatın reddi kararı!?

Merhaba arkadaşlar. 2017 aralık ayında geçirdiğim trafik kazası nedeniyle sol kolda iki kırık, sol bacak arter damarda sorun yaşadım. 1 kez anjio oldum ve yakın tarihte de bypass ameliyatı oldum. Devlet hastanesinin vermiş olduğu kurul raporu %30. Ancak raporda kronik ibaresi olduğu için sigorta şirketi red yanıtı verdi. Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığından rapor alsam aynı oranda tekrar hakkımı arayabilir miyim? Ya da nasıl bir yol izlemem gerek. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. Aynı zamanda %30 gibi bir orana yaklaşık olarak ne kadar bir tutar alabilirim?

Tutarın hesaplanabilmesi için yaşınızın mesleğinizin doğum tarihinizin aylık gelirinizin vb. belirli olması gerekir

%31 Engelli Rapor ve Tazminat hk.

Merhaba arkadaşlar. 2017 aralık ayında geçirdiğim trafik kazası nedeniyle sol kolda iki kırık, sol bacak arter damarda sorun yaşadım. 1 kez anjio oldum ve yakın tarihte de bypass ameliyatı oldum. Devlet hastanesinin vermiş olduğu kurul raporu %30. Ancak raporda kronik ibaresi olduğu için sigorta şirketi red yanıtı verdi. Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığından rapor aldım %31 oranda tekrar hakkımı arayabilir miyim? Ya da nasıl bir yol izlemem gerek. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. Aynı zamanda %31 gibi bir orana yaklaşık olarak ne kadar bir tutar alabilirim?

Cydm60 Geçmiş olsun kaza raporunda kusur oranı nedir, 5. ayda yazmaya başlamıssınız son durumunuzda bır gelışma varmı? Aslında işini bilen bir avukata verdiysenız tum sorularınızı cevaplaması lazım diye düşünüyorum.

İş gücü kaybı oranı %31
Sigortalı araç sürücüsü kusuru %80
Doğum tarihiniz 01.01.1988
Maaşınız asgari ücret olarak değerlendirildiğinde; YAKLAŞIK OLARAK HESAPLANMIŞTIR kesin sonuç ihtiva etmez.

bilinen aktif dönem : 12.000 (2019 asgari ücretine göre)
bilnmeyen aktif dönem : 168.000
bilinmeyen pasif dönem : 26.000

toplam : 206.000-TL

Arabuluculuk sayesinde trafik kazası tazminatından faydalanan var mı?

Merhabalar,
2017 yılında geçirmiş olduğum trafik kazası nedeniyle sigorta şirketine başvurdum yanıt alamadım. Arabuluculuk sistemine başvurdum.

Daha önce arabuluculuk sistemine başvurup sonuç alabilen oldu mu?

Bilgi lütfen.

sonuç alabilen de olmuştur, alamayan da olmuştur.
sizin ilk başvuru neden reddedilmişti? sakatlık raporunu mu bahene ettiler?
yeni rapor aldınız mı? yeni raporla eski rapor arasında ne kadar zaman farkı var, aynı hastaneden mi aldınız, oranlar farklı mı vs.
buna göre şekillenir arabulucu aşamasındaki süreç.
anlaşmaya yanaşırlar ama sizin sunduğunuz raporu kabul muhtemelen kabul etmeyecekler, yarısı civarında bir orandan anlaşmaya çalışacaklardır.

ücretsiz destek

İlk başvurum devlet hastanesinden alınan rapor%30 ve “Kronik” yazdığı ve illiyet bağı kurulamadığı için reddedilmişti. Yani engelli raporunu bahane ederek reddettiler.
Yeni rapor aldım. Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığından aldığım rapor da %31 olarak sonuçlandı ve kronik ibaresi yok. İlliyet bağı kurulmuş ve Trafik Kazasının bu soruna neden olduğu açıkça raporda yazıyor. Eski rapor ile yeni rapor arasında 3 yada 3,5 aylık bir süre var. Bu zaman zarfında ameliyat oldum zaten aynı rahatsızlıktan.
İlk rapor devlet hastanesi ikinci ve son raporu araştırma ve uygulama hastanesi Adli Tıp biriminden aldım. Önceki oran %30 son rapor %31.

Tekrar durumu değerlendirmenizi rica ediyorum.

ilk raporu şirkete göndermeniz kötü olmuş, orada kronik ibaresi varken kesinlikle göndermemeniz gerekiyordu.
şimdi arabulucu aşamasında anlaşamazsanız, elinizdeki raporla tahkime gittiğinizde karşı taraf; "çelişkili 2 rapor var, birinde kronik yazıyor diğerinde yazmıyor, bu çelişkinin giderilmesi için 3. bir rapor alınsın" diyecek.
bunun dışında 2. raporunuz da büyük ihtimalle "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" hükümlerine aykırı. adli tıp anabilim dalından alınan raporların çoğu bu yönetmeliğe uygun değil malesef.. yönetmeliğe öyle hükümler koymuşlar ki kuralına uygun bir rapor alabilmek neredeyse imkansız.
bazı hakemler durumun farkında, adli tıp anabilim dalından alınan raporları kabul ediyor ama bazıları malesef bu rapor yönetmeliğe uygun değil deyip süründrüyor mağdurları.
sigorta tahkim komisyonu, özellikle sakatlık dosyalarında, son 6-7 aydır hak arama merci olmaktan çıktı. eskiden olsa tahkime gidin derdim ama ben artık çoğu sakatlık dosyamda mahkemeye gitmeyi tercih edeceğim. raporu iyi inceleyin, altında kaç imza var, imza sahiplerinin uzmanlık alanları ne? buna dikkat edin. bu konuda yönetmeliğe en ufak aykırılık dahi varsa tahkime hiç bulaşmadan mahekemeye gitmek artık daha mantıklı olmaya başladı malesef.

sigorta şirketi de arabulucu aşamasında, siz çok düşük bir tutar teklif edecektir, dava yoluyla alabileceğinizin en fazla %70ini verirler. arabulucu huzurunda anlaşırsanız dava açamıyorsunuz.
aslında tarafların tespit edemeyeceği bir alacak için arabulucu huzurunda anlaşılsa bile dava açılabileceğini düşünüyorum ben ama şu anda baskın olan görüş benimkinin tersi yönünde, umarım doğru dürüst bir yargıtay kararı çıkar ve bu da değişir.

@ücretsiz destek

Öncelikle cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim.
Son zamanlarda bakıldığı zaman maalesef ki bu tür konularda sigorta şirketleri çok sık red veriyormuş. Sizin de ilettiğiniz gibi 3. Bir rapor almam istenebilir, ben bu 3. Rapora da açığım ve alabilirim. Sonuçta hayatımızı ciddi şekilde etkileyen bu kazanın izlerini bir nebze olsun kapatmak istiyoruz. Hakkımız olanı Almak istemek kadar doğal birşey olmasa gerek. Gayet tabii ki sigorta şirketleri ödeme yapmak istemeyecek biz de ödeme almak isteyeceğiz. Yazdığınız duruma katılıyorum.
Adli Tıp Raporunu göndereli tam 7 gün oldu. Bir iki gün içinde sigorta şirketinin dönüş yapmasını bekliyorum, dönüşü de burdan sizlerle paylaşacağım. Olumsuz dönmesi durumunda direkt arabulucuğa ve dava yoluna gideceğim. Sizinde söylediğiniz gibi son zamanlarda tahkimden şaşırtıcı ve ilginç kararlar çıktığını öğreniyoruz.
Hakkımızda hayırlısı olsun. Fakat bu durumun peşini asla bırakmayacağım.
Tekrar teşekkür ederim.

Güneş Sigorta dosyamı reddetmiş. Saçma sapan birşeyden dolayı hemde. İlk aldığım engelli raporunda kolumdaki kırıkların iyileştiğinden dolayı ve aynı zamanda son gönderdiğim adli tıp raporunda illiyet bağı kurulmasına rağmen illiyet bağı kurulamamış demişler. Şimdi dava açacağım, sigorta tahkime gitmeyi düşünmüyorum. Direkt dava açarak her şekilde hakkımı arayacağım.

Trafik kazası sonrası haklar ve mahkeme süreci.

Merhabalar,

2017 aralık ayında geçirdiğim bir trafik kazası mevcut. %33 sürekli ve engelli raporum mevcut. Sigorta şirketi ile uzlaşamadık, arabuluculukta da anlaşamadık. İlk raporum %30 ikinci raporum ise %33 çıktı. Sigorta şirketi bu durumu kabul etmeyerek dava yolumun açık olduğunu iletti. 2019 yılının kasım ayında kendi başıma davamı açtım ve gelinen noktada şu an dosyam İstanbul Adli Tıp Kurumu 2. İhtisas kurulunda ve rapor sonuçlanmak üzere olduğu bilgisini aldım.

Kusur oranına ilişkin rapor yaklaşık olarak 2 ay önce geldi ve karşı taraf %85 oranında kusurlu. Şimdilik Adli Tıp Raporunu bekliyoruz. Kasım ayında da 5 veya 6. duruşmamız olacak.

Kaza tarihi :2017 aralık ayı
Kaza tarihi yaş :30
Kaza tarihinde çocuk sayısı:2
Kaza tar. asgari ücret :1604 TL

Bu bilgileri baz alırsak bundan sonraki süreç ne şekilde olur ve tahmini ne kadar tutarda tazminat alabilirim.

Konu hakkında bilgi ve desteğinize ihtiyacım olacak.

Şimdiden teşekkür ederim.

yildizzozkan

Merhaba,

Bugün 7. duruşmamız gerçekleşti. Adli Tıp Kurumu illiyet bağı olmadığına ilişkin rapor hazırlamış, düzenlemiş mahkemeye göndermiş. Mahkemede Hakim de gelen rapora çok inanmadığı için Adli Tıp Üst Kuruluna tekrar gönderdi.

Kaza tarihinden bu yana yapılan tüm incelemeler, tetkikler, sunulan evraklar, epikrizlerin tamamı Adli Tıp Kurumunda görüşülmüş ve nedense görmezden gelinmiş. Onca dosya ve tedavi evrakları nasıl görmezden gelinir aklım bir türlü almıyor.

Sonuç ise Adli Tıp Üst Kurulundan gelecek raporu bekleyeceğiz sabırla, Umarım adalet yerini bulur.

Yaşanan tüm gelişmeleri buradan sizinle paylaşacağımı belirtmek isterim. Sorularınız var ise bildiğim kadarı ile sorularınızı da cevaplamaya çalışırım.

Saygılarımla.

merhaba, geçmiş olsun.. başvurudan sonra tahkim komisyonuna başvurdunuz mu?

Selam,

Olumsuz yanıt aldım. Mahkeme lehime karar verdi ama beklediğim rakam değildi.

Uğraştığıma değmedi.

Üst Alt