Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Akciğer ameliyatına yüzde kaç rapor verirler?

2007 yılında sağ akciğerimin iki lobu alınmıştı ve yaklaşık 10 yıldır koah ilaçları kullanıyorum. Buna rağmen göğüsten %20 verdiler. Akciğerimin yarısını yitirmiş ve koah olan bir insana %20'mi verilir? En az orta derecede olması gerekmezmi?
Ne yapmalıyım, itirazmı etmeliyim?

GÖĞÜS HASTALIKLARI VE GÖĞÜS CERRAHİSİ
1-Doğuştan veya kazanılmış akciğer, plevra ve göğüs kafesi hastalıkları veya akciğeri tutan diğer bütün hastalıklarda solunum ve dolaşım fonksiyonunda bozukluk yapmışsa; Solunum Fonksiyon Testlerine göre değerlendirme yapılacak;
a- Az etkilenme varsa 20
b- Orta derecede etkilenme varsa 40
c- Ağır derecede etkilenme varsa veya kronik kor pulmonale gelişmişse 80

Son düzenleme:
11 yıl önce akciğer kanserinden ameliyat olmuştum ve sağ akciğerimin 2 lobunu almışlardı. Ayrıca şekerim var ve 63 yaşındayım. 8 yıldır Koah var ve sürekli ilaç kullanıyorum. Heyete girmeden önce doktorları dolaşırken diyabet için %20 verdiler. Göğüs Doktoru Sen ameliyat olalı 10 yılı geçmiş diye önce hiç vermiyordu. Doktor bey, benim akciğerimin 2 lobu eksik deyince solunum testine gönderdi. Koah'tan %20 veriyorum dedi.

Daha sonra Heyet'e girdim, verdikleri raporda Yüzde belirtmemişler, "Kişinin Engel Oranı: % (Yüzde) yazan kısmını boş bırakmışlar.En alt kısmında Karar: "hastanın hakkında kesin karar verilebilmesi için onkoloji bölümü olan bir hastaneye sevki uygundur" yazmışlar.

ııı.Engelli Sağlık Kurulu Raporu kısmında: "R54 - YAŞLILIK, R26 - YÜRÜYÜŞ VE HAREKET ANORMALLİKLERİ, E13 - DIYABETS MELLITüS, DİĞER TANIMLANMAMIŞ, E78.4 - HIPERLIPIDEMI, DİĞER, J44 - KRONIK OBSTRÜKTIF AKCİĞER HASTALIĞI, DİĞER"
Yazıyor.

Onkoloji bölümü olan bir hastaneye gideceğim, bakalım ne sonuç alacağım. Anlayamadığım konu şudur: Onkoloji bölümüne gidince raporu orasımı verecek, yoksa oradan rapor alıp bu raporu veren yere mi getireceğim?

kr akciger hastaligi 35 aldim

benim rahatsizligim agir osas ama

Engelli Raporu Maceram

Daha önce yazdığım yazıda, rapor sonucunu sizlerle paylaşacağımı söylemiştim. Uzun bir uğraşın sonunda bu gün rapor aldım. Önce sözümü yerine getireyim diye pc'nin başına geçtim.

İlk müracaatım İzmir Çiğli Eğitim Hastanesi'ne olmuştu. Doktorları dolaştım, Göğüs Hastalıkları'na gittiğimde, sen ameliyat olalı 10 yılı geçmiş, bundan rapor veremem" dedi. Koah olduğumu söylediğimde, solunum testine gönderdi, sonra "%20 veriyorum" dedi.

Diyabet için %20 verdiler. 63 yaşında olduğum için %10 da oradan olur, Balthazard Hesaplamasına göre %42.4 ile rapor alırım, benim için yeterli olur diye düşündüm. Rapor verme günü geldiğimde hayal kırıklığına uğradım.

Onkoloji Servisi olan bir hastaneye sevki uygundur" raporu vermişler.
Bu sefer Bozyaka SGK'ya gitttim. Süreç yeniden başladı. 2 aya yakın heyet gününü bekledim, teker teker doktorları dolaştım, kan verdim, filim çekildim, bu gün raporumu verdiler.

Oranlar:
TİP 2 Diyabets Mellitus %20
Hiperlipidemi %10

Kronik Obsrtüktif Akciğer hastalığı %20
Opere Akciğer CA

İleri Yaş %10Opere Akciğer CA %20

Kişinin Özür Oranı: %59

Buraya kadar herşey normal. Ama benim için en önemli ve rapor isteme nedenim olan, Engelli İstihdamı için HAYIR demişler.

Yani bu %59 özür oranı raporu hiç işime yaramıyor.

Şimdi gidip itiraz etsem, rapor iptal olacak ve başka bir hastaneye sevk edecekler. Orada da aynı oranda ve "İstihdam için Evet" raporu verilirmi, verilmezmi bilinmez.

%59 Özürlü Raporu veriyorlar ama engelli istihdamı için HAYIR diyorlar. Bu nasıl çelişkidir ben anlayamadım. Anlayan arkadaş varsa lütfen izah etsin.

Son düzenleme:
Üst Alt