Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Akıllı telefonların patlaması olayları!

Konular
42
Reaksiyonlar
133
Arkadaşlar Akıllı telefonlarda casus programları var bu doğru benim dikkatimi çeken bugün çoğu mağaza artık tuşlu telefon satmıyor. Hayatımızda ciddi olarak yerini alan akıllı telefonlar kişiye zarar verecek programlar yapılabilir mi? Akıllı telefon patlayıcı veya zararlı gaz verebilecek hale getirilebilinir mi?
Ben artık özel hayatın gizliliği in ihlal edildiğini düşünüyorum. Parmak izlerimiz, yüzümüz hertürlü İnternet dolaşımı vs. Teknolojiden anlayan arkadaşlar bilgi verirse mutlu olurum. Aksini düşünenler varsa mantıklı bir açıklama yapabilir mi?

Yani şöyle bir olay biliyorum, yakın bir arkadaşım şahit olmuş. Kişiye WhatsApp üzerinden bir link gönderiliyor, kişi de linke tıkladığı zaman müstehcen içerikli bir virüs telefona yükleniyor. Kişi ne yapsa bu virüsten kurtulamamış. Sürekli istenmeyen görüntü ve sesler çıkarıyormuş telefon. Bu yüzden gelen her linke tıklamayın. Aynı yöntemle çok dolandırılan kişiler de var.

Arkadaşlar Akıllı telefonlarda casus programları var bu doğru benim dikkatimi çeken bugün çoğu mağaza artık tuşlu telefon satmıyor. Hayatımızda ciddi olarak yerini alan akıllı telefonlar kişiye zarar verecek programlar yapılabilir mi? Akıllı telefon patlayıcı veya zararlı gaz verebilecek hale getirilebilinir mi?
Ben artık özel hayatın gizliliği in ihlal edildiğini düşünüyorum. Parmak izlerimiz, yüzümüz hertürlü İnternet dolaşımı vs. Teknolojiden anlayan arkadaşlar bilgi verirse mutlu olurum. Aksini düşünenler varsa mantıklı bir açıklama yapabilir mi?
Tuşlu telefon satılmıyor çünkü alan yok. Bu güvenlikle alakalı birşey değil. Örneğin 10 senelik telefonun düzgün yan sanayi bataryası bile olmaz çünkü kullanılmıyor, tek tük kullananlar için hangi firma batarya üretecek hangi dükkan o kadar telefon modeline ait bataryayı bulunduracak. Bugün cep telefonu ile ilgili bir dükkanınız (normal boyutlarda) olsa son 10 yılda çıkmış olan tüm telefonlara ait kılıfları bile koyacak yer bulamazsınız. Tuşlu telefonlara sıra gelmez.

Bilgisayarınızda ne kadar güvendeyseniz telefonda da o kadar güvende olursunuz. Bilmediğiniz ve yön duygunuzun düşük olduğu durumlarda çıkıp yolu kaybetmek dışarının güvensizliğini ifade etmeyeceği gibi güvenli olduğunuda göstermez. Telefon ve bilgisayar konusuda biraz bunun gibi. Ben parmak izimi vereyim mesela size. Ne yapacaksınız :) Ne işinize yarar ? Evet artık her bilgi satılıyor ama bu haber siteleri için girdiğiniz web siteleri üzerinden de yapılıyor. Neyi tıkladın, neyi es geçtin, nelere baktın, hangisinde ne kadar harcadın, herşey bir pazarlama aracı. Bu sitenin kodlarında da vardır mesela en basiti google ilgili. Telefon üzerinde bulunan parçaların bazısı aşırı ısınmaya maruz kaldığında alevli şekilde yanar ama siz özellikle o parçayı yakacak şeyi kolay kolay yapamazsınız. Ve her ısıttığınızda da aynı şekilde yakamazsınız. Telefonun yanma / patlama hali ve / gaz hali sadece bu şekilde olur.

Kişileri kandırmanın en kolay yolu ava gideni avlamaktır. Şunu tıkla bunu kazan.. yazan bir linke tıklamazsanız birşey olmaz. Tarafınıza falanca yerden iade edilen 3578 TL yi almak için şunu yapın denilen şeyi yapmazsanız birşey olmaz.

Özetle siz kullanmasını bilmiyorsanız tuşlu telefonla da güvende olmazsınız. Bu sizin neyi nasıl kullandığınızla alakalıdır. Şifrelerinizi 123 yapmanız gibi.

Kesinlikle @HuYSuz79, un söyledikleri gayet mantıklı bir açıklama @Şamil676767,
Ayrıca sen başlıkta patlama olayları yazmışsın ya ben de gerçekten bı patlama olayları (pat güm alev çıktı,yangına sebebiyet verdi vs.)mi oldu diye baktım içeriğe.

Evet ama güvenlik zafiyeti var. Ama bu her yerde var. Şayet sen dikkatli olmazsan...

@HuYSuz79, tuşlu telefon arıyorsanız ben size tedarik ederim ama dediğiniz gibi bataryalar ısındıkça eski özelliğini tutamiyor bu uzun süreli tekrarlama yaptığında ise kullanım ömrünü azaltıyor ve ondan sonra aşiri yükleme yapılırsa patlayabilir şuana kadar gözümle gormedim ama aşiri yükleme yapılmayan cihaz patlamaz fazla korkmamak lazım bu konuda

@Breh81, Yazımda kaçırdığınız noktalar olmalı :) Ben tuşlu telefonların neden bulunmadığını, güvenlik konusunda dikkatli olunmazsa fak olmayacağını ve yanma / patlama dediğiniz olayların hangi hallerde olabileceğini yazdım. Bataryaya kendiniz dışarıdan müdahale etmediğiniz sürece aşırı yükleme yapamazsınız. Bu tür olayların olma sebebi ancak hatalı üretimle yada arıza gibi nedenlerle olabilir.

Üst Alt