Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Akvaryum severler

KIZINIZ HEP MUTLU OLSUN

Slm aleyküm derya hanım ! inşallah balık uzun ömürlü olur. Ama balık uzun ömürlü olmasa bile kızınız her zmn mutlu olsun inşallah.Ben yeni bayan üyeyim. Sizinle arkadaşlık iletişimi kurmak isterim. Eğer sizde isterseniz özel msj bölümüme msn adresinizi yollayın. Ayrıca bugün miraç kandili ve mübarek olsun.

AKVARYUM

ŞU ANDA İKİ AKVARYUM SAHİBİYİM BALIKLARA BAKMAK,ONLARDAN YAVRU ALMAK İNANIN Kİ ÇOK ZEVKLİ TAVSİYE EDERİM BAŞKA BAKAN ARKADAŞ VARMI?SEVGİLER...

ben çok seviyorum akvaryumu baktıkça rahatlıyorum bende vardı ama hepsi öldü çok üzüldüm tekrar almayı düşünüyorum.

Bende uzun süre akvaryum sahibiydim, balıklarla ilgilenmek gerçekten çok güzel, heleki yavru almak müthiş birşey, ben hamile balıklarım olduğu zaman, doğum anını yakalayabilmek için az durmadım akvaryumun önünde :) fakat kısmet olmadı hiç görebilmek...

Benim de akvaryumum Çok Yeni..

10 tane Japon balığım var...

İsimlerine bile alıştılarr.. :D :p 8)

Vee...Kessinlikle Katılıyorumm....Gerçekten Çok Dinlendiricii...;)

Yalnızz... :roll: Bilen arkadaşlar söyleyebilir mii;

Ben bu 10 balığa nekadarda bir,ne fazlalıkta yem atmalıyımm?? :roll:

Açlıktan Yada Tokluktan Ölmesinler bideeee.. :!: :? :?

barbişim benimde var ....melek balıklarım 3 tane..mavi renkte... :D

günde bir defa sadece sabahları...buğday şeklinde yemleri....balık başına

1'er tane atıyorum... :D ... :D

sen en güzeli aldığın yere sor...daha sağlıklı bilgi alırsın canımcım... :D :D

var balıklarım onlar yüzerken çok hoşuma gidiyor ama ben birşey bilmiyorum zaten akvaryum yok bende gülpembemin dediği gibi sen en iyisi aldığın yere soracan :D :wink:

benim 30 tane lepistesim vardı çok heveslenip almıştımm yaklaşık 1 ay olmadan hepsi öldüü :cry: neden öldügünü anlamadan öldülerr:D

sonrada sogudumve daha sonra balıkcılıgı bıraktımm:D

ama balık beslemesi kadar zevkli hiç bir şey yok akvaryumun içi degil odanın içi bile cıvıl cıvıl oluyorr balıkların o enerjisi büyülüyoo insanııı

anladim... seni..... benimde eski esim.(hain) akvaryumun icine camasur suyu ..dokmus hain..... zavallikla bailiklar bititi.....alalah kimseyeye oyle bi hain es vermesin...............amin..

önceden benimde akvaryumum vardı.. çok seviyorum akvaryumu insanı dinlendiriyor ancak balıklarım her nedense sürekli ölüyordu..

ayyy benımde vardı balıgım hedıye gelınce ben bu hayvancıgı hıc sevmem ya yazık dıye bakmaya basladımdı sonraları ben konusunca sımarıp kuyruk sallayıp bır yuzmesı vardı hala gozumun onunde 6 ay yasadı bırgun bu hasta halıba hıc nesesı yok derken uc gun sonra oldu o kadar uzuldumkı anlatamam cok agladım canım balıgım ıcın

akvaryumum vardı bir zamanlar.. içinde lepisteslerin ,molilerim hele bi tane blackmolim vardı çok tatlıydı... onlarla vakit geçirmek çok güzeldi... ve artık yaz geliyor yine alabilirm... :)

Hayalimde hep büyük akvaryum ve büyük balıklar var... İnş. bir gün hayalim gerçek olur....

Bu arada yukarda bir arkadaşım doğum anını beklemiş... bende çok merak edip beklemiştim... tabiki göremedim... : )

Balıkları çççoook seviyorum..

Arkadaşlar akvaryum balığı türünde lepistes cinsini tercih edin derim.Lepistesler japon balıkları kadar şahşahalı,
süslü filan değil ama direk yavruluyorlar yani yumurtlama olayı filan yok.

Kürşat'a katılıyorum.
Yeni başlayacak arkadaşların,hemen japon balığı olayına girmemelerini tavsiye ederim.Tropik balıklarla başlayın.zamanla tecrübe sahibi olursunuz.Yavaş yavaş japon balığına dönersiniz ileride...
Hem lepisteslerin erkekleri çok güzel olur,söylemedi demeyin.
4-5 ayda akvaryumunuz onlarca balıkla dolar.2-3 tane japon beslemeye de değmez gibime geliyor...
Ben her zaman tercihimi "Tropik Akvaryum'dan" yana kullanmışımdır... 8)

akvaryum hobi işi ama bir o kadar da bakımı zor olan bişi

balık besleneceksede japonlar çok güzel oluyorrr bebek yüzü, altın başı ve tül kuyruğu harikaaaa

güzel bir uğraş

akvaryımda balıkları izlemek çok güzel bir şey insanı dinlendiriyo huzur veriyor

arkadaslar ben hasret 2 gün önce arkadasım tam takım akvaryum getirdi,sadece ıstıcısı yokdu..neyse kurduk akvaryumu,suyunuda doldurduk bi ilaç attı filitreyi çalısdırdı bir gün dinlenmesi lazımmış..ertesi aksam ise tam 36 tane lepistes getirdi,pul yemlerden almış onları sabah aksam veriorum balıklar geldiği günden beri onları inceliyor ve araştırma yapıorum e bi hayvanı besliyeceksek işkence yapmayalım onlara demi..dişi balıklar düz renk erkekler daha gösterişli ve dişiden küçük oluo,canlı doğum yapan balıklardan biri lepstes,erkek balık sürekli dişi baılığın göbeğinin altını öpüo mu diyeyim,tıknalıo mu diyeyim ne bileyim :p onun gbi bişi yapıo..hani balıklarının tuvaletinin çıkdığı yer varya orayı rahat bırakmıo,2de 1 öle vuruo gireyim mi arasına yoksa onların kur yapması mı bu devam mı etsinler :p ,çok arasdırdım nasıl çiftleşio die yok hiç biyerde sadece kovaladıkları yazıo..e pardon ama agzından mı yapıo bu balık :p bi bilgisi olan var mı?suan aklıma bi soru gelmio dediğim gbi araşdırdım ama cvb bulamadıgım soruları sizinle tekrar paylaşırım..he bu arada arkadaşlar bi not düşeyim,kaplumbağalarımıda akvaryuma koyayım beraber yasasın dedim balıkları koymadan önce bi balık koydum ve bnm tosunları attım akvaryuma amaann neyime güvenip koyduysam anlamam lazımdı bi uçuyolar balığın arkasından köşe bucak balığı kovaladılar bi görseniz en sonunda balığın kuyrugunu tutdu bnde zaten akvaryumun içinde onları yakalamaya calısıodum seyfom balığın kuyrugunu tutasıya bende onu tuttum bırakdı ama kuyrugundan bi parca gıtmişdi çokdan balığın,bide kuyrugu renklıydi karides falan sandı herhalde eger bnm gbi besleyipde bnm gbi düşünen arkadaşlar varsa denemeyin derim...öğlen civarlarında arkadaşım aradı telden balıkların karşısına geçmiş konuşuodum ki birde ne farkedeyim balklarım DOĞURMUŞ ALLAHIM NE KADAR GÜZEL Bİ DUYGU ANLATAMAM,kelimeler anlamsız kalır yemin ediyorum abartmıorum,su damlası kadar bile yok bi pirinç tanesi kadar sadece siyah gözleri gözüküo ve şeffaf taşların arasına saklanıo abileri,ablaları yemesin die,hemn teli kapattım,yavruların saklanması için yavruluk vardı ama onu kullanmıodu tasların arasındaydı hemn bi kasedin bandını sökdüm ve üstüne taslar koyup akvaryuma attım allahım o şeker şey hala gözlerimin önünde kıçını hızlı hızlı sallaya sallaya bi o taşın altından bi o taşın altına geçio,sonra farkettim ki 1 tane daha var ay çok güzel bi duygu ya..ayda 10-30 arasın yavruluyorlarmış..AY ÇOK MUTLUYUUUUMMMM..İYİKİ DOĞDUNUZ CANLARIMMM...BEN BABANE VE ANANE OLDUUMM BU ARADA DAHA BALIKLAR BANA GELELİ 2 GÜN OLMUŞDU KIZ ERKEK KARISIK 36 TANE VARDI..ya sey dicem hanı ben demişdim ya erkek dişinin göbeğine bişi yapıo die acaba bu erkek cıkan bebekleri yemek için mi ikede bir oraya bişiler yapıo.. bilenler yardımcı olsun ltfen...

ya abi öle deme be merak ediom işte.. :p he bu arada yavru balıklarım 16 tane olmus..akvaryumu temızlerken zorluk yasamayım,hem büyüklerde yemesin die şimdiden ayırayım dedim bakın ne yaptım bilio musunuz kimseden görmedim gece yatarken aklıma geldi sölemsi ayıp zekiyimdir :lol: bi kavanozu aldım içine akvaryumdan tasları ve akvaryumdan su koydum sonracığıma balıkları yakalamaya basladım anam ne 4 tanesi kenarı köşeyi salladıkca cıkdıkca cıkıo :p tam 17 tane oldu neyse sonra annemin bi ten corabını feda ettim susun annemin haberi yok :p kestim kavanozun agzına geçirip lastikle tutturdum flitreden yararlansınlar die tekrar akvaryumun içine yatar vaziyette koydum..evet ve benim hala sorumun cevabı gelmemiş ama :cry: :cry: bunlar napıo? :p

Bunca yıldır bir akvaryum hobicisi olarak,balık ölümlerini en aza indirmek için size bir kaç tavsiyem olacak.Mümkünse balıklarınızı akvaryumcudan değilde bir arkadaşınızdan,yada şehrinizde bulunan bir üretim haneden alın,renkleri güzel diye dışarıdan ithal edilmiş balıkları satın almayın.Balıklarınızı günde iki kez aynı saatlerde besleyin,akvaryum sıcaklığını her zaman 26 derecede tutmaya çalışın.Akvaryumunuzun suyunu tamamen değiştirmeyin,yalnızca hafta da bir gün kısmi dip çekimi yapıp en az bir hafta açıkta dinlenmiş su ekleyin,ayrıva 50 litre başına yarım çay kaşığı kaya tuzu ekleyin.Flitrenizin debisinde düşme olduğu zaman filitre süngerini yıkayın.2-3 ayda bir filitre süngerini tamamen değiştirin.Akvaryumun aydınlatma sisteminin çok parlak olmamasına dikkat edin.Balıklarınızı birbiriyle geçinecek cinslerden seçin ve cinsiyetlerine dikkat edin her cinste 3 dişi bir erkek idealdir.Akvarymunuzun içine kalitesiz yapay bitkiler koymayın mümkünse doğal bitkiler dikin.Bunları yaptığınız halde ölümler oluyorsa vazgeçin siz bu işi bilmiyorsunuz demektir :lol: (şaka)herşeyi yaptığınız halde ölümler olabilir,ama bizim amacımız ölümleri en alt seviyeye çekmektir...

Akvaryumum yok ama balıkları severim beslemekte isterim.

pek sevmiyorum suyun içinde kendi halinde yüzen balıkları, ben balığı (özellikle hamsiyi) tabağımda limon eşliğinde seviyorum; ama bunlar da çok güzelmiş :))
progress.gif

Bende hayvanları çok severim,
şu anda 3 kanarya ve 1 adet sultan papağanı besliyorum evimde,
ayrıca daha önceden çok kez profesyonel olarak akvaryum da baktım.
Fakat maalesef benim aradığım kuşlarda çıktı :)
Fakat bakımı kolay olması ve etrafı kirletmemesi açısından akvaryum
her zaman daha iyidir. ve bakımı kolaydır haftada bir ilaç verin, günde bir kez yem atmanız kafi mümkünse sabah akşam 2 kez atarsanız daha iyi olur, ama sakın
aşırıya kaçmayın balıkların çoğu aşırı yem yemekten ölüyorlar şişip şişip patlıyolar :)
Hele japonlarda oldukça dikkatli olun.
Bu arada lepistesler en kolay yavru veren balık cinsidir, adeta birer doğumhane vazifesi görürler, burdada dikkat edilmesi gereken olay yavrular çıktıktan sonra hemen
diğer balıklardan ayırmaktır, bunun için en iyi yol bir yavruluk alıp onun içinde tutmak, ve mümkünse yavrular varken ilk 10 gün akvaryuma ilaç yada kimyasal vitamin vs. atmayın.
Japon balıkları ise maalesef ev akvaryumunda asla üremezler, ancak çok özel havuzlar olması lazım geniş yeri seviyolar :D
Sevgiler.

----------

Dikkat bazı balıklar ısıtıcıya yani daima aynı sıcaklıkta tutulmaya ihtiyaç duyarlar ve çok hassastırlar, bazı balıklar ise normal oda sıcaklığının değişkenliğinden etkilenmezler bu konuda aldığınız yerle görüşün, birde çok dikkat edin bazı akvaryumcular para kazanmak pahasına seslerini çıkarmıyo müşteri hangi balığı ver dese alıyo veriyo, ama bazı balıklar birbiriyle anlaşamaz, bazıları adeta düşmandırlar birbirlerini parçalayabilirler (çoğunlukla kuyruklarını yer bitirirler, vücutlarında açtıkları yaralar daha sonra mantara dönüşür ve tüm balıklarınıza bulaşır) bu yüzden tanıdık bir yerden alın yada biraz konuşup muhabbet edin rica edin dikkatli olmasını, :D Birde tavsiyem akvaryım floransınızı mavi renkli yaparsanız arka kısmada kırmızı bir karton yada resim koyarsanız ve akvaryumun içinede geniş delikleri olan kocaman bir kaya süperrr olur:) ışıkları kapatın izleyinnnnn... vee son uyarımm, yavruların doğumu sırasında akvaryumunuzu filtreleyen motorlara dikkat edin eğer güçlü bir motorsa akvaryumunuz motora göre küçükse o akvaryumdaki tüm yavruları yutarrrr (filtresine çeker).

Bir ara benimde evimde akvaryumum vardı. Japon balıklarım vardı. Akvaryum çok zevkli bir uğraş. Özelikle karşısına geçip balıkları izlemek, insana ayrı bir keyif veriyor ve dinlendiriyor.

Sükut tatile giderken özel TATİL YEMLERİ var onlardan alıp koyarsan 2 hafta idare ederler, fakat burda başka bir unsur daha var kesinlikle güneşe koymaman lazım ve bulundukları odaya az bir hava akımı sağlarsan hiçbir sorun çıkmaz balıkların sağlam kalır.

Üst Alt