Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Annemin Tarif Defteri

Sema

Aktif Üye
Konular
75
Reaksiyonlar
0
Merhaba,

Hamarat annenin hep hazıra konan kızıyım ben :) Kızına kıyamadığından, ne yemek yapmam konusunda ne de öğrenmem konusunda teşviki oldu. Ne onun gibi oklava ile hamur açabilirim , ne içli köfte yapabilirim ne de o meşhur dolma-sarma, tencere yemeklerini yapmayı bilirim. Sadece göz aşinalığım, uygulamaya pek geçmemiş mutfak bilgilerim ve damak tadı seçiciliğim var...:giggle:

Bu başlığı diğer yemek başlıklarından ayrı olarak neden açtım , çünkü annemin o meşhur tarif defteri kayıp.
Çoook canım sıkkın!
Mesela aklıma elmalı kurabiye gelse açıp bakacağım, püf noktalarını bileceğim bir kaynağım yok artık. Başka tariflerde aynı tadı bulamıyorum. Nursen'in Elmalısı, Hanife'nin Yaş Pastası, Okul dönüşleri 5 çayında yediğimiz Amonyaklı Pasta tarihin tozlu sayfalarında kaldı.

Her annenin özel tarifleri vardır. Sizin de çocukluğunuzdan unutamadığınız anne tarifi tatlar varsa bu başlıkta paylaşın, çoğalsın.. :giggle:

İlk tarifi, bir ablamdan aldım.

Meşhur "Giritli Kurabiyesi"

1 Bardak Ev Yoğurdu
1 Bardak Sıvıyağ (Giritliler zeytinyağı kullanır)
1,5 Bardak Toz Şeker
2 Yemek Kaşığı Toz Tarçın
1 Tatlı Kaşığı Karbonat. (Burası çok önemli, çünkü kabartma tozu ile gevrek olmuyor ve aynı tadı vermiyor..)
Alabildiği kadar un ile ele yapışmayacak bir hamur olacak. ( 4-4,5 bardak arası)
Hamura küçük simit şekli verip önceden ısıtılmış 180 derece fırında pişiriyorsunuz. İçi kek gibi olmayacak, o yüzden fırından erken çıkarmayın ki bisküvi gibi kıtır olsun. Hava almayan kavanozda saklarsanız aylarca dayanabiliyor.

Kıyma alın soganı dilin kavurun baharat atın lavaş ekmeği alın arasına koyun az domates atın durum yapın az tavada ekmek kıtırlasana kadar ısıtın yanına içecek de koyun afiyet olsun

Üst Alt