Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Artık 2022 aylığı ve evde bakım aylığından birini keseceklermiş

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

SONHAN

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
26 Ocak 2010 güncel: http://www.engelliler.biz/forum/evd...digi-icin-ozurlu-maasi-kesilenlere-mujde.html

Merhabalar şimdi sizlere yazacağım konu evinde internet olanağı olmayan bir arkadaşımın sorunu. kendisi k.maraşın bir köyünde oturmakta. konuya geciyorum... olayı bıraz detaylı anlatmaya calıcağım.

Babasına yaklaşık 20 gün önce benim öyle sacmalık olmaz deyip onunda olacak galiba dediği bir olay.
Babasına el yazısı ile engelli cocuğunun 2022 aylık cüzdanını özürlü kimlik kartı ve nüfus cüzdanı ile kaymakamlık yada sosyal hizmetlere gelmesini istemişler. babası gittiğinde nüfus cüzdanı ve özürlü kimlik kartının birer fotokopisini alıp, size haber vereceğiz, deyip göndermişler. fakat gönderirken neden cağırdıklarını sorduklarında, iki aylık alıyorsunuz, ya 2022 yada evde bakımı alabilirsiniz, diyerek cevaplamışlar.
şimdi sizlere gelir durumlarını vereyim.
Baba sadece emekli, anne ev hanımı. arsa, tarla, ev yok. sadece bir arabaları var. babanın aldığı aylık emekli maaşı, eve giren başka bir gelir de yok.
ve aynı kağıt köyde bir kaç kişiye daha gelmiş. aynı işlemler ve cevaplar onlarada verilmiş ve şu ana kadar bir cevap gelmedi.

ayrıca benimde merak ettiğim, ben de ilk evde bakım aylığımı 22 nisanda aldım, kardeşim ve yengem ve 6 yaşında bir yeğenimle kalıyorum. kardeşim asgari ücret alıyor. aynı sorunları yaşayabilir miyim yada tüm engelliler yaşayacak mı?

buraya kendi bildiğimi ve yorumumu yapayım : Benim bildiğim hiç bir resmi yazı el yazısı ile gelmez ben 14 yıl önce 2022 maşı için müracaat ettiğimde bile daktilo yazısı ile cevap gelmişti

biraz uzun ve karışık oldu kusura bakmayın

2022 maaşı için kriterler;
1)SGK tabi bir yerde çalışmamak
2)Ortalama aylık gelirin 86,41-TL'den az olması
3)%40 ve üzeri işgücüne sahip olmak
Bakım Aylığı için gerekli Kriterler;
1)Ağır özürlü rapora sahip olmak
2)El ve Ayak fonksiyonlarını başkasının yardımı olmadan kullanamamak
3)Ortalama aylık gelirinizin 318-TL'den az olması gerekmektedir.
Bakım aylığı hesaplanması yapılırken,ortalama gelire 2022 maaşıda dahil edilir.Ortalama gelir 318-TL'yi geçmediği sürece,hem 2022 maaşından hemde Bakım Aylığından yararlanabilirsiniz.

raman arkadaşım senin belirttiğin krıterlerin hepsi var aile geliri kişi başına 318 tl den az evde 5 kişi yaşıyorlar eve giren para ayda 700 tl arkadaş yürüme engelli ve bir kolunuda %70 kapaste ile kullanıyor diğer kolu sağlam fakat evde bakım için aldığı rapor %72 2022 maaşı içi verilen rapor ise%84 sizin sıralamış olduğunuz maddelerin hepsi mevcut hatta fazlası bile var rapor oranlarındaki farklılık yüzünden olabilirmi

Hayır.Böyle bir durum söz konusu bile olamaz.Nedenine gelince ...../Tarihte Bakım Aylığı için başvurdunuz.Bakım Aylığınız bağlandı.Bağlandıktan sonra,2022 maaşı için başvuruda bulundunuz.Bu dönemde hastalığınız arttı.Elbetteki hastalığınız arttığı için,rapor oranınızda artacaktır.Kesinlikle yaptıkları işlem hatalı bir işlem.Yasaya göre böyle bir durum söz konusu bile olamaz.Gerekçelerini sorun,verecekleri cevaplara göre,Yasalar çerçevesinde cevaplarını yazalım.

teşekkürler ilginize cevapları aldığım zaman sizinle paylaşacağım

arkadaşın yazdığı konu tamamen doğru kardeşim %90 özürlü hem 2022 ye göre özürlü aylığı hem de evde bakım aylığı alıyordu maalesef 2022 maaşı bu ay alamadık bize sgk primsiz ödemeler genel müdürlüğünden kağıt geldi kağıtta kardeşimin maaşının mayıs ayı itibariyle kesildiğini nedeninin evde bakım aylığının düzenli gelir olduğu ve muhtaçlığın düştüğü yönündeydi bu kağıt bize 1 haziran 2009 tarihinde geldi yani 3 aylık maaşı alacağımız gün aynı kağıt amcamın %100 özürlü kızı içinde geldi k.maraş ta bir çok kişiye gelmiş kağıtta il idare kurulu tarafından alınan kararla maaş kesilmiş yazıyor baştan ben üniversite öğrenciyim şu an o kadar zor durumda kaldıkki evde bakım aylığı bez parasına yetiyor ancak kardeşim epilepsi aynı zamanda sürekli doktora götürüyoruz bir sürü masraf sosyal devlet özürlülerin aylığını keseceğine daha iyi şartlar sağlamakla yükümlüdür sayın yöneticiler sizden ricam bu konu bizi aydınlatmanız bu olay tüm türkiyede mi yoksa sadece bazı yerlerdemi gerçekleşti vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim

ya arkadaşlar S.G.K 2022 bilgi edinme sistemi var oraya yazıp bu konuyu bilgi alabilirsiniz

bence aslı yok ama burası türkiye cumhuriyeti süprizlere herzaman hazırlıklı olmalıyız
progress.gif

:(

zonguldak bölgesindede yok suan için ama SGK yi protesto için bi mail yaymışdım ve o maide bunların olacağı yazıodu.ozaman olmaz imkansız demişdim ama şimdi yusuf yusufum.bence olacak bakım maaşları AB uyum sureci için başlanmısdı.sosyal yardımlaşma derneğindeki memur bana bu paraya güvenme AB nin gözünü boyamak için AKP nin oyunu demişdi.hazineden düşüp AB ye verioz die göstercekler demişdi.

ya arkadaşlar kanıtı yokki neden bukadar üzerinde duruyorsunuzki

5 gün önce kardeşimin 2022 maaşının kesildiğine dair gelen kağıdı aynı şekilde maaşı kesilenlerin kağıdı ile birlikte dilekçe yazıp sakatlar federasyonuna gönderdik böyle bir şeyin aslı yok diyen arkadaş olmayan bir şeyi neden yazalım yalan söyleyelim ama buradan öğrendiğim bu kesilmenin tüm türkiye de olmadığı bilgi edinmeden öğreneceğim

yazdıklarını bende biliyorum benimde anlamaya çalıştığım ikisi birbirinden ayrı şartları olan maaşın neden kesildiği üstelik k.maraş genelinde olan bir durum türkiye genelinde değil şimdi niye kesiyorlar kesiyorlarsa neden sadece bir yer merak ettiğim bu ayrıca bunun için sgk ya başvurmak gerekir maaşın kesildiğini tekrar bağlanırmı bağlanırsa yine aynı şekilde mi müracaat edceğiz

Bu şekilde uygulamaların olduğu kesin! SGK yasal dayanağı olmadan bu şekilde bir uygulama yürütüyor belli ki. Pazartesi günü işin aslını öğrenmek için SGK'ya yazacağım...

sayın editör konuyla ilgilendiğiniz için teşekkür ederim k.maraş genelinde birçok aileye bu şekilde sgk primsiz ödemeler genel müdürlüğünden gelen kağıtla maaşının kesildiğini öğrendi hemde maaşımızı çekeceğimiz haziran ayının 1. günü hiçbir yasal dayanağı olmayan bu işin en kısa sürede çözümlenmesini temenni ediyorum

ben bu konuyu sgk ya telefonla sordum.bana verdikleri cevap bu kararı ilgili mal müdürlüğünün verdiğini ve mal müdürlüğüne sormamı söylediler.

RAMAN-72
Bakım aylığı hesaplanması yapılırken,ortalama gelire 2022 maaşıda dahil edilir.Ortalama gelir 318-TL'yi geçmediği sürece,hem 2022 maaşından hemde Bakım Aylığından yararlanabilirsiniz.

2)Ortalama aylık gelirin 86,41-TL'den az olması ŞARTI BAKIM ÜCRETİ ALINCA GEÇERLİ OLMUYORMUŞ...

Sgk'nın genel karar hakkında nasıl olurda bilgisi olmuyor,her ildeki mal müdürlükleri kararlarını bağımsız olarak kendilerimi veriyorlar?Neyse aslı için moderatörümüz yazmıştı,haberin aslını yakında öğreniriz.:confused:

Çok merak ediyorum,acaba yeni bir uygulama mı başlatıldı?Çünkü biz hem evde bakım ,hem de aynı raporla 2022 yükseltmek için başvurduk,işin aslı nedir öğrenen varsa bizleride bilgilendirebilir mi?

arkadaşlar sgk bilgi edinme sitesine benim bir arkadaşım şu soruyu sormuş ve cevabı 15 gün sonra gelmiş

Soru: ben şu anda 2022 sayılı yasadan yaralanıyorum ve benim kızım bana baktığı için sosyal hizmetler çocuk esirgeme kurumundan evde bakım parası alıyor bunda herhangi bir sakıncası varmı bilginiz için teşekürler

Cevap: Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.

BAKIM PARASI ALMANIZ AYLIKLARINIZI ETKİLEMEZ

Bilgilerinizi rica ederiz.​

5 gün önce kardeşimin 2022 maaşının kesildiğine dair gelen kağıdı aynı şekilde maaşı kesilenlerin kağıdı ile birlikte dilekçe yazıp sakatlar federasyonuna gönderdik böyle bir şeyin aslı yok diyen arkadaş olmayan bir şeyi neden yazalım yalan söyleyelim ama buradan öğrendiğim bu kesilmenin tüm türkiye de olmadığı bilgi edinmeden öğreneceğim

yazdıklarını bende biliyorum benimde anlamaya çalıştığım ikisi birbirinden ayrı şartları olan maaşın neden kesildiği üstelik k.maraş genelinde olan bir durum türkiye genelinde değil şimdi niye kesiyorlar kesiyorlarsa neden sadece bir yer merak ettiğim bu ayrıca bunun için sgk ya başvurmak gerekir maaşın kesildiğini tekrar bağlanırmı bağlanırsa yine aynı şekilde mi müracaat edceğiz

Acilen, "evde bakım maaşı aldığınız için 2022 maaşınız kesildi" diyen belgeyi "Sayın Reyhan Gazel'in dikkatine" diye yazarak Özürlüler İdaresi Başkanlığı'nın 0312 229 55 85 numaralı faksına gönderir misiniz? Ve bunun kişisel bir şey değil, çok sayıda kişiye uygulandığının ıspatı için de bu konuda mağdur olmuş 5-10 kişinin evrağını aynı numaraya fakslar mısınız? Hatta, elinizde mağdur olanlaraın listesi varsa, o listeyi de fakslayın lütfen.
Ne kadar çok kişinin evrağı olursa, o kadar etkili olacak...

Sonra bana da haber verirseniz, konuyu eş anlı larak takip edebilirim...

sayın editörüm dediğiniz gibi bu gün elimizde olan 10 tane bu şekilde olan belgeyi bir kamu kuruluşunda çalışan amcamın oğluna söyledim verdiğiniz adrese fakslayacak faksladığında yine yazacağım k.maraş 2 milletvekiline aynı şekilde bu evrakları verdik yine aynı şekilde emekli sandığındaki bir abimize gönderdik benim tek öğrendiğim 2022 yasasının değiştiği ve düzenli bir gelire sahip olanların(evde bakım parası) artık 2022 maaşını alamayacağı yönünde valilikten öğrendiğimiz ise yasa böyle biz uygulamak zorundayız yönünde gelişmeleri yine buraya yazacağım

Yok böyle bir mevzuat değişikliği... Durun bakalım, siz faksı ulaştırın, ben takip edeceğim en tepeden...

Hem engelli maaşı hemde evde bakım maaşı alan var mı?

Merhaba.Ben bir engelli sitesinde her iki maaşı alanların 2022 maaşı kesildiği konusunda bir yazı okudum,bu sitede maaşı kesilen var mı?

sayın editör dün amcamın oğlu faksı gönderdiğini söyledi ayrıca 2022 yasasına ek madde eklendiğini bu nedenle maaşların kesildiğini söyledi

Sayın baruma sizin durumunuz aşağıdaki kriterlere uygun mu?

evet bahsettiğin kriterleri biliyorum hepside uygun zaten uygun olmasa bu maaşları bağlamıyorlar kardeşimin özürlü rapor oranı %90 2022 maaşının kesilme nedeni ise evde bakım aylığı aldığı için düzenli bir gelire sahipmiş ve muhtaç değilmiş bize gelen evrakta öyle yazıyor.

Gelen yazıyı buraya aktarabilirmisiniz?

gelen evrak amcamın oğlunda onunda kardeşi özürlü aynı şekilde onlarında maaşı kesildi evrakların hepsi onda

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt