Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Artık 2022 aylığı ve evde bakım aylığından birini keseceklermiş

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ben internette araştırdım,ama hiç bir yerde 2022'ye yeni eklenen bir madde bulamadım,bu madde hakkında bilgisi olan varsa buraya aktarıp,bizi de bilgilendirebilirmi? :confused:

Evet 2022 ye yeni eklenen maddeyi bilen varsa buraya assın.

sayın editör konuyla ilgili gelişme varmı bizleri aydınlatırsanız sevinirim

arkadaşlar hem 2022 hemde evde bakım ücretini aynı kişi alamaz 2022 %40 ve üzeri özürlülre veriliyor. bakım ücreti özürlüye verilen bir maaş değil özürlünün bakımını yapana verilen bir ücret yani ikisini aynı kişi almıyor. Burada kafayı karıştıran evde bakımın kişi başi geliri aylık 318tl 2022 de ise bu rakam çok düşük yanlış hatırlamıyorsam aylık 86.5 tl bakım ücretini alan ailenin gelir durumu yükseldiğinden yani 86.5 tl yi geçtiğinden maaşın kesilme durumu söz konusu oluyor.

2022 ve evde bakım ücreti

iyi akşamlar ben 2022 den 18 yaş altı aylık alıyorum oğlumdan dolayı bugün mal müdürlügüne gittim bana evde bakım ücretine müracat edip alırsan 2022 den aldıgın 3 ayda bir aldıgın aylık kesilir dendi.acaba doğrumu tşkler

bülent bey SGK dan gelen cevabı bizimle paylaşırmısınız

burası türkiye olurmu olur ama kulaktan dolma haberlere inanmayınız varsa aslı ıspatlayıp öle yazın lütfen şu konunun ısbatı yok baruma kardeş amcamın oglu deyıp duruyor ek maddeyıde bulan yok nasıl inanıcaksınızki....

Valla ben en sonunda sifonu çekip kurtulacam yaa bunaldım . Bürokrası işlerinden

arkadaşlar bırakın şu kesilcekti kesilmicekti muhabbetini kesilece yoksada kesecekler sonunda verilen bişeyi kesmez inşallah devletimiz.

benimde kardeşim zihinsel ve bedensel özürlü,hem evde bakım parası alıyrz 2 aydır hemde 2022 maaşını alıyrduk 12 yıldır fakat bu ay babam almaya gittiginde hesaba para yatırılmamış ve ben başvuru takibine baktıgımda muhtaçlıgın reddi kararı ile durdurulmuştur yazıyrdu.yani arkadaşlar kesilecegi var yada yok meselsi deil, kesiliyo yani resmen ve bnm ikametgahımda k.maraş.Bu olay sadace K.Maraştamı onuda merak edyorum açıkcası

----------

bugün babam sgk ya ,mal müd. kaymakamlıga gitmiş fakat hiçbiyerden net bir cevap alamamış,gerçekten bakım parasını alan kişelrin 2022 alıgı kesiliyormuymuş yoksa yanlış bi uygulamamı,bu durumu düzeltmek için ne yapıcaz, nerden bilgi alıcaz.

ortalama gelirin 86 liradan düşük olması söz konusu ise özürlü maaşı alanların çok büyük bir bölümünün maaşlarının iptal edilmesi gerekir. babası 600 lira emekli maaşı alan bir engelli,eğer yüzde 40 ve üzeri engelliyse, sosyal güvencesi yoksa özürlü maaşı alamayacak mı yani? bu maaş için başvuran bir çok engellinin annesi ya da babası emekli ya da çalışan durumunda oysa. nasıl kabul ediliyor da maaş alıyorlar?

bugün nette verilen teli aradım durumu anlattım 2022 maaşının kesildigini bu ay alamadıgımızı söyledim,hem evde bakım hemde 2022 maaşıı aldıgınız için kesilmiştir dedi konştugum personel,Bülent Bey böyle bir yasa yok diyo bu nasıl bişey anlamadım

Sözle ifade edilenler anlamsız... "Hem 2022 aylığı alıp hem evde bakım hizmetinden yararlanan kişilerin 2022 aylıkları kesilir" diyen bir yazılı belge versinler de görelim!?

Nasıl aranacak haklar o zaman.bu durumda ne yapılması lazım.kimi kime şikayet edeceksin bu durumda!!!!!!!!!!!çok enterasan.

----------

Kanunen kesinleşmiş bişey yok.ama memur kafasına göre nasıl böyle bişey deniyor.bence memurlara öyle söylenmesi için talimat verilmiştir.!!!!!!!!!!!!1

yaw bu nasıl iş nasıl saçma uygulama. 2022 maaşı evde bakım maşına engel degil ama. evde bakım maaşı egel olabilir bilemiyorum. ama olmaması lazım yazık günah şurda bir yılldır madi yönden sıkıntı çekmiyoruz bakım maaşlarının sayesinde. bunu da çok görüyolarsa ne diyeyim

ya arkadaşlar binlerce kişi var 2022 ve bakım maaşı alan. bundan devletin haberi de var kurumların da. kesilecek olmuş olsa hepsi teker teker kesilir.
ayrıca siz arkadaşlara da birkaç sözüm var. gerek 2022 maaşları gerekse shçek in bilgi edinme hakkı adı altında vatandaşlara bilgi veriliyor sorunuza yönelik. şimdi neden bu kurumlardaki bu bilgi edinme hizmetlerini kulanmıyorsunuz. vede miletin içine korku salıyorsunuz. illa herşeyi bülen abi ve birkaç bilgili teçrübeli arkadaşlar var onlarmı öğrenip size yol göstermeli. biraz bilinçli olup elimizdeki imkanları kulanıp hakımızı aramayı öğrenirsek kimse kimsenin hakkını keyfine göre verecegi kararla yok edemez. herkez önce dişlerini göstermeyi öğrenmeli. elinizin altında internet gibi bir nimet var cahaletten kurtulalım mümkün olguğu kadar.

Dünya'nın hiç bir yaşam alanında böylesi karmaşık bir maaşın verildiğini sanmıyorum.2022 düzenlemesini çıkaranları tebrik ediyor, senaristleri göreve çağırıyorum.Yalan rüzgarını geçecek sayıda bölüm çıkacağından en ufak şüphem yok.

yani bu işin garantisi yok . 3-5 yıl sonrası için plan yapılamaz borca girilemez .Ne yazık ki bize verilen değer neticesi bu . Bu bakım parasının alınma amacı gerçekten bakıcı tutmak yerine çoğu kişi tarafından gelirin artırılması amacı ile alındığından , bu yola başvurulduğu düşünülebilir. Ama belki de biraz iyimser düşünürsek bakım maaşını kaldırıp o tutar kadar engelli maaşlarının tümüne artış yapılabilir .Böylece kimse bakım parası almak için çaba harcamaz .Aslında olması gerekende bu dur . Her ne şekilde olursa olsun ağır engelli birisi geliri yoksa en az asgari tutar kadar hatta üzerinde yardım almalıdır .

Maalesef bir geri dönüş olmadı. shçek son zamanlardaki başvuruları kanuna uygun olarak yanıtlamıyor!

Bir engelli aynı anda hem bakım parasını hem de özürllü maaşını alabilir, aksine hiç bir hüküm yoktur ve birçok il de bu uygulamada sorun yoktur, sorun sadece mal müdürlüklerindeki işi bilmeyen memur arkadaşlarımızdan kaynaklanmaktadır.

vizeler finaller derken bayağı zaman geçti ama müjdeli haberle geldim
sayın editör belgeyi gönderemediğim için bana kızmakta haklı ama şunuda belirtmeliyim ki 2022 aylıklarının kesilmesi durumu oldu özellikle k.maraşta buna inanmayanlar oldu bunuda anlıyorum olayı kısaca özetleyeyim il idare kurulları evde bakım eylıklarını gelir kabul edip muhtaçlığın reddi yönünde karar veri hatta yeni başvuruları reddetti ama yapılan uygulama hukuka aykırı bir uygulamaydı k.maraş milletvekilimizin bu konu hakkında bütçe görüşmelerinde verdiği soru önergesini buraya aktaracağım ama nasıl onu bana sayın editör yazsın hemen ekleyeyim

ben verilen soru önergesine verilen cevabı yazayım
bu şekilde maaşı kesilenlerin maaşı geçici olarak durdurlmuştur .hukuk müşavirliğinden alınan görüş neticesinde evde bakım aylıklarının gelir sayılamayacağı bu şekilde maaşları kesinler çıkarılacak olan yeni yönetmelikle maaşlarının kesildiği andan itibaren geri ödemeleri yapılacak olup bu konuda görüş birliği sağlanacaktır.
yönetmelik çıktıktan sonra tekrar müracaat edip kesilen maaşlar tekrar bağlanacaktır.

benim de babamın özürlü ( 2022) maaşı muhtaçlığın reddi sebebiyle Kesildi ( kahramanmaraş/ilçesi) evrak takip bölümünde muhtaçlığın reddi sebebiyle maaş durduruldu yazıyordu. üstelik babam bu maaşı 78-79 senesinden bu yana alıyordu.

yine bu forumda başka bir başlık altında yazmıştım. konuyu
İLGİLİ BAŞLIK

şimdi yukarıdaki açıklamaya göre bunun il idare kurulunun bir yanlış uygulaması olduğu anlaşılıyor.

Buna göre şimdi biz bu yönetmeliğin yenilenmesini mi beklemeliyiz. yoksa beklemeden

babamın adına yazcağımız dilekçede

özürlü maaşım eşimin aldığı evde bakım maaşı gelir gösterilmek suretiyle muhtaçlığın reddine karar verilerek iptal edilmiştir. durumun düzeltilerek geriye dönük alamadığım maaşlarında tarafıma ödenmesi suretiyle yeniden maaş bağlanması ..... diye dilekçe yazıp gönderelim mi Pirimsiz ödemelere....

yada sayın editörün örnek gösterdiği dilekçeyle mi başvursak

İlgili Dilekçe Örneği

bizde yönetmeliğin çıkarılmasını bekliyoruz yönetmelik çıkınca hemen başvuracağız

bir müjde daha yönetmelik çıkmış yayınlanma aşamasında biz başvurumuzu yaptık valiliğe dilekçe ile başvurduk ama görevli memur zaten vali bey in talimatı verdiğini söyledi ve aylığı kesilenlerin listesini gösterdi dilekçeye gerek yok dedi ben yine de dilekçeyi verdim bundan sonra evrakların ankaraya gideceği ve ankaranın bizden yeniden bilgi isteyeceğini ve bu sürecin 2-3 ay süreceğini söyledi görevli memur ama benim kanaatimce süreç bu kadar olmayacaktır.

peki bu durumun tam tersi yani bakım hizmeti için hesaplama yapılırken hastanın aldığı 2022 maşı evde bakım için yapılan hesaplamaya dahil ediliyormu?

İnanın iş bilmez memurların işidir.
Mevzuatı bilmez okumaz memurlardır.
Takmayın kafanıza hiç bişey olmaz çünki şartlar tutuyorsa değişen bir kanun yoktur.

İstanbul Ümraniye RAM ne arkadaşım evde bakım için gidiyor.(evrak almaya)
Memurun verdiği cevaba bakın Çocuğunuz rehabilitasyona gidiyor bu maaşı alamazsınız.YUHHHHH
İşte bir örnek gerisimi gayrı siz düşünün canlar.....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt