Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ateş olmayan idrar yolu enfeksiyonunda antibiyotik kullanılmalı mı?

unforgiwen

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
3
2019 dan beri tak yapıyorum. Benim doktorumun bana söylediği şuydu: "Tak yapan hasta ne kadar dikkat etse de idrar kültüründe bakteri ürer. Temiz bir idrar olması çok zordur sürekli dışarıdan içeriye bir madde girişi olduğu için. Mesanede bulunan enfeksiyonlu idrar bizim için önemli değil. Bu yüzden ateş olmadıkça idrardaki enfeksiyonu tedavi etmeye çalışmayız. Yoksa bakteride direnç gelişir." Ben de bu fikre uyarak tak yapmaya devam ediyorum düzenli. Ancak vücudumun yapısına göre, yani ne kadar idrar çıkacağını hesaplayarak sürekli aynı miktarlarda sıvı alsam bile tak yaptığımda bazen çok fazla miktarda idrar çıkışı oluyor. Ne zaman böyle çok fazla idrar çıkışı olsa böbrekte batma şeklinde ağrılar, göbeğin alt kısmında kasılmalar oluyor. (ateş yok, crp normal)

Ben böyle ağrımın olduğu zamanları mesanedeki enfeksiyonlu idrarın böbreğe kaçması şeklinde yorumluyordum. Doktoruma böyle zamanlarda antibiyotik kullanmalı mıyım, yoksa kullanmamalı mıyım sorusunu sorduğumda ise net bir cevap alamadım. Sabretmeyi denesem de ağrılar zamanla geçmeyince idrar kültürü yaptırıp antibiyotik kullanıyordum ve rahatlayıp bir sonraki idrarımın çok geldiği döneme kadar hayatıma devam ediyordum. Rahat olduğum dönemler 5-6 ay kadar oluyor. Ama illaki bir gün o idrar çok fazla geliyor işte.

Ne yazık ki artık şöyle bir durum var bağırsaklarımın düzeni bozuldu kalıcı olarak. Bunun antibiyotik kullanımına bağlı olduğunu düşünüyorum. Çok sık antibiyotik kullanmasam da bence antibiyotik yüzünden böyle oldu. Artık tek doz antibiyotiğe dahi toleransım kalmadı anında ishal oluyorum ve bağırsaklarımın toparlanması aylar sürüyor.

Soracağım soruyla ilgili fikir verebilecek varsa sevinirim. Benzer süreci yaşayanlar var mı? Ateş, bulantı, kusma gibi semptomlar olmadan, crp yüksek olmadan böbreklerde batmaya ve göbek altında kasılmalara istinaden antibiyotik kullanılmalı mıyım böbreği korumak adına? Yoksa sabretmeli miyim? Doktorlar bu soruya net cevap veremiyorlar. Böbrek iltihabı olsa ateş olur diyorlar. Ateş yok ama ağrım var ne yapmam lazım diyorum. Cevap alamıyorum. Ağrı vücutta bir sorunun işaretidir diye biliyorum. Sabretmek mesele değil de uzun vadede böbreğin hasar görmesinden korkuyorum.

Not: Antibiyotik kullanırken mutlaka beraberinde bir probiyotik takviyesi almaya çalışın. dediğim gibi benim bağırsaklarım kalıcı olarak bozuldu. aylarca uğraşıp toparlasam da tek bir bahane yetiyor artık ishal olup bozulması için.

@unforgiwen,

Benimde öyle oluyurdu, ben omurilik felçlisiyim belden aşağısı tutmuyor, benim ara ara mesanem az su içmeme rağmen hemen doluyordu, bazne 3 saate bir tak yapmak zorunda kalıyordum, antibiyotik çok kulandım, sonra ne olduysa bağırsaklarım bozuldu, kolonskopi yaptırdım, ülseratifkoliti çıktı, yani bağsak iltihabı olmuş kalıcı bir rahatsızlık, ilaçlar sadece ilerlemesini engelliyor, bazen yediğin bişey hemen ilhap, ishal yeni hayatı maf ediyor.

@imQ, Size de çok geçmiş olsun. Çok zorlu süreçler ne yazık ki. Ben de ne yesem dokunuyordu. Fodmap diyetiyle, probiyotik takviyesiyle bağırsaklarım toparlamıştı son dönemde. Ama şimdi yine böbrekte ağrım var ve muhtemelen antibiyotik kullanmam gerekecek. Kara kara düşünüyorum 1 hafta günde iki doz antibiyotiği nasıl kullanacağım sonrasında bağırsaklarım tekrar ne zaman düzelecek diye. Allah affetsin kısır döngü resmen. Böbreği korumaya çalışırken bağırsak bozuluyor. Sizin antibiyotik kullanmanız gereken zamanlarda uyguladığınız bir yöntem var mı bağırsak için?

Son düzenleme:
@unforgiwen,

Eğer sık bakteri ürüyorsa, evet, ateş olmadan, enfeksiyon çekilmez can sıkıntılarına neden olmadan antibiyotik kullanmamak gerek. Ben bakteri olduğunu düşündüğünde 8 saatte bir (günde 3 tane) PİYELOSEPTYL 100 kullanılmasını öneriyorum. Yine haftada düzenli olarak 2-3 defa Solgar c 1000 mg kullanılmasını da öneririm.
Aynı şekilde, genital bölgenin (sabunla) temizliği, tüyden arındırılması, az kremle nemlendirilmesi de çok çok önemli.

@OturanBoğa, Taka ilk başladığım zamanlarda farklı konu başlıklarında sizin tavsiyelerinizden faydalanmıştım. Takın giriş yerini batikonla temizlemek, her gün iç çamaşırı değiştirmek, çık sık banyo yapmak, gün içinde birden fazla kez genital bölge temizliği vs. ne yaptıysam olmadı. Her kültür yaptırdığımda bakteri üredi.

İlk başladığım zamanlarda e.coli veya enterococcus faecalis ürüyordu. Gün içinde sabunla genital bölge yapmaya başladıktan sonra e.coli ve enterococcus faecalisten kurtuldum ama bu seferde artık klebsiella pneumoniae bakterisi ürüyor her defasında. 5 senedir kültürümün temiz çıktığını hatırlamıyorum.

Zaten doktorun dediği gibi mesanede bakteri ürüyor olması beni etkilemiyor aslında. Ne zamanki tak yaptığımda çıkan idrar normalde olduğu gibi yaklaşık 300-500 cc değilde 600-700 cc civarı olsa o saatten sonra böbrekte sadece bakteriye duyarlı antibiyotikle geçebilen bir ağrı ortaya çıkıyor. Bu ağrıya karşı 100 mg lık piyeloseptyl kullanmayı da denedim fakat yalnızca anlık iyi geliyor.

Bıraktığımda o ağrı aynı şekilde devam ediyor. Tek kullanımlık monurol iyi geliyordu ağrı ortaya çıktığında. son 2-3 seferi onu kullanarak geçirmiştim. Ama artık monurolün etken maddesine karşı direnç geliştirmiş görünüyor klebsiella bakterisi.

Kardeşim bende yıllardır omurılık ameliyatına bağlı norojen mesane hastasıyım.İçerde bir miktar idrar kalıyor buda az su içersem veya sıcak havalarda idrarda yanma oluyor tak kullanmıyorum bir dönem mesanede taş oluştu 10 sene falan rahatladım son yıllarda yine yanmalar oluyor sonrasında penısden intihabık akıntı oluyor.Antibıyotık 3 ay idare edıyor çözüm değil tekrardan mesaneye baktırmam lazım uşenıyorum herhangı bır taş oluşumu varmı.

Mesane içini ilaçlı suyla yıkıyolarmış antibiyotiğe göre daha etkili diyorlar.Ezbere antibiyotık kullanma tahlil sonucuna göre antibiyotık kullanılır yoksa gecici rahatlama sağlar.Mesane iltihabı zayıf bünyelerde çok tehlikeli mikrop kan yoluyla organlara yerleşebiliyor.Bende ayak topugundaki kemiğe yerleştı 5 sene topuktaki yara kapanmadı amelıyat oldum düzeldim.Çıkan mikrop mesanedeki mikropla aynı Pseudomonas aeruginosa bakterisi.Hastanede 10 gün serum tedavisi evdede 6 hafta hap antibiyotık tedavisi gördum şu an mesane iyi, ama en yakın zamanda mesane ultrasonu çektirip içerde herhangi bir taş oluşumu varmı öğrenmem lazım .Bu kullandığım ilaçlar ayak içindi ama mesanemdeki sorunuda baskıladı.Herkeze geçmiş olsun.

@faruk34,

Çok geçmiş olsun. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Benim şikayetim mesane iltihabı ile ilgili değil sanıyorum. Mesanedeki enfeksiyonlu idrar yukarı kaçıp böbrekte ağrıya sebep oluyor ama ateşim yok, crp yüksek değil. Doktorlar enfeksiyonlu idrar böbreğe temas etmiş olsa ateşin olur diyorlar. Ama ağrım var bu neden diyorum cevap yok. Antibiyotik kullanmalı mıyım, dayanmalı mıyım diyorum yine cevap yok.

@unforgiwen,
En son artık bıktım idare yolu enfeksiyonundan, üroloji antibiyotik iğne vermesini istedim enazından hap gibi mideyi rahatsız etmez, artık barsağa ne yapıyorsa yapsın,zatten hergün ishal durumu var.

Enfeksiyon demek intihap demek.Mesanede enfeksiyon iltihap olması ilerlerse böbrege kaçak olursa daha ağır tablo olur.Mesanede sorunu olan iyi bir ultrasoncuya mesanenin içini inceletsın taş yoksa 1 sıfır öndesiniz.Tak yapıyorsanız el hijyenine dıkkat edin aktolind diye solisyonlar var bu tür tak uygulamaları için dezenfekte eden.Bitkisel destek hapları var yaban mersıni hapı Urinonvef yorumlarını okuyabilirsiniz nette.Antibiyotik kullanılacaksa idrar kültürüne göre kullanın . genelde doktorlar cipro yazarlar bu doğru değil.Mikrop güçlüyse daha çok besler mikrobu.

Üst Alt