Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Atipik psikoz ve anksyete..?

atipikpsikoz

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
öncellikle herkese merhaba.

benim teşhisim atipik psikoz ve anksiyete.

acaba atipikpsikozdan dolayı ömür boyu ilaç kullanmam gerekli mi? doktorum uzun bir süre diğer doktorumda iyileşene kadar kullanıcaksın dedi. atipik psikoz ömür boyu süren bir rahatsızlık mı.

önceleri bir dönem herhalde atak geçirdiğimde çok kötüydüm. şimdi ise insanlarla sohbet edemıyorum. evde biri soru soruor devamlı evet gibi kısa cümleler kuruyorum. uzun cümle kuramıyorum aklıma bir şey gelmıyor. dışarda komşuların devletin adamı olduğunu düşünüyorum bunun saçma olduğunu biliyorum ama ister istemez düşünüyorum. devletin adamı oduklarını ak partililerle chp nın benım dusuncelerımden yararlanmak ıcın bır savas halınde oldugu vs bir sürü değişik düşünce gelıyor.

sizce ne yapmam lazım?terapiye gitsem daha iyi olurmuyum. anksiyetede cabası onu anlatmıyorum bile.

herkese sevgiler saygılar dilerim.

Sizin anksiyeteniz büyük olasılıkla psikozunuza bağlı...

Bunun ne seviyede olduğuna en iyi doktorunuz karar verebilir.

Mutlaka ilaç kullanmanız lazım. Bu ilacı ne kadar süreyle kullanacağınızı kolay kolay kimse söyleyemez. Gerekirse hayat boyu kullanacaksınız. Çünkü ilaçları kesince şikayetleriniz hemen geri döner. Normal bir hayat sürebilmek için buna çok dikkat etmeniz lazım.

Psikozlarda terapinin pek faydası olmaz. Ama belki aksiyete için işe yarayabilir. Her halükarda ilaçları düzenli kullanmanız çok önemlidir.

cevabınız için teşekkür ederim.bir doktorumda aynı sizin dediğiniz gibi terapi işe yaramaz bak benle konuşuyorsun terapide böyle bir şey dedi.evet ilaçları bıraktığım zaman karmakarışık bir hal alıor hastalık.bir sorum daha olucak ben çalışmıyorum acaba kendimi ne zaman toplarlarımda çalışırım bunu çok merak ediyorum.dışarı çıktığım zaman vücudum titriyor bir çay bile içemiyorum ellerim çok titriyor.

İlaçların etkili olması, düzenlenmesi için bir süre geçmesi lazım. Biraz sabırlı olun. Yavaş yavaş bir düzene girecektir.

@MeTePe Psikoz Tedavilerinde Artık Grup Terapisi Dönemi Başladı. Hastayı Bilinçlendirme Amaçlı Yapılıyor..

Bu tür rahatsızlıklar o kadar kişiseldir ve o kadar çevresel koşullara bağlıdır ki, herkese iyi gelecek bir reçete maalesef mümkün olamaz. Ama temel kural şudur: Mutlaka doğru ilacı ve dozu bulana kadar doktorunuzla tam uyumlu olacak şekilde tedavinizi sürdüreceksiniz. İkincisi de çaba sarf etmekle kendinizi zorlamak arasındaki sınırı aşmayacaksınız. Çünkü sınırları zorlamak çoğu zaman kendinizi çok daha kötü hissetmenize neden olacaktır.

Belki güvendiğiniz, rahatsızlığınızı/duygularınızı açmaktan tedirgin olmayacağınız birkaç kişi ile sohbet etmekle başlayabilirsiniz. İyi olmadığınızda bunu belli etmekten çekinmeyeceğiniz dostane bir yarenlik her zaman iyi gelir. Sonrasında küçük küçük adımlarla açılırsınız...

Bu sıkıntınız bir gün geçecek mi, muhtemel ki evet. Daha doğrusu, zaman içinde hem rahatsızlığınız azalacak ve hem de onunla baş etme yöntemlerini bulacaksınız. Yani, umudu hiç yitirmemek lazım.

Not: Başlığı ben birleştirdim. Çünkü her iki başlık da birbirini tamamlar içerikte.

benimde atipik psikoz rahatsızlığım var yerinde duramama durgunluk var ilaçları kullanmadığım zaman krize giriyorum işyerlerinde calısamıyorum ilaçlar bedenimi uyusturuyor senin raporun varmı kacta kaç?

devran29;
tşk ederim kardeşim sanada geçmiş olsun.

egos45;
raporum yok kardeşim.

peki bana rapor verirlermi atipik psikoz olan kişilere epikrizim ve ilaçlarımla gitsem

tedavi olduğun doktora heyete çıkmak istiyorum dersen tahminim seni heyete sokarlar.ordada durumuna göre rapor verirler.

ama kendi doktorum sokmuyorki heyete git bu raporuna itiraz et diyor bi raporum var yüzde 0 ona itiraz edeceğim doktorum git itiraz et dedi yani kendisi sokmadı söledim ona atipik psikozlar yüzde 40 alır sanırsam

benim doktorum bir yere başvur demişti bana heyete girmek için ben gitmemiştim ailem izin vermedi.başka bir doktora sor istersen belki doktorun sende ağır bir durum görmemiş olabilir.

bak dururmum bu ağırmı bilmiorum epikrizimde yazıorhasta atipik psikoz ile sesler duyma yerinde duramama durgunluk içe kapanma garip hareketler yapma intihar girişimleri gırtlağa bıcak dayama kendi isteğiyle hastaneye yatırılmıstır bilinç acık koopare oryante görünüm olağan duygulanım duygu durum kendi kendine konusmalar emir veren sesler daha varda yazmıyım onları bu benim hastalığım atipik psikoz olanı

belki farklı bir prosedür vardır tekrardan doktoruna zor açıklasın sana.benim pek bilgim olmadığı için bu konularda yanlış bir bilgi vermiyeyim sana.

egos45;
Yazdıkların bende yok.benimki daha farklı ses duyma yok bende mesela.sen iyisi doktoruna danış yanlış bilgi vermiyim sana.ben kendimi deccal sandım bir ara mesih sandım bir ara mehdi sandım.karşı komşumu deccal sanmıştım.

doktoruma danısmıstım saten hocam heyete sokun beni dedim yok yok epikrizini cıkarr dedi sekretere al bunla itiraz et dedi bana bakalım artık ama sakatlık cetveline göre atipik psikozlar % 45 ten baslıo diye biliorum

kardeşim bence sakın heyete çıkma ilerde çalışınca direk işe almama durumu olabilir.aldığın rapor ilerde karşına çıkar işe almazlar.bence sakın girme heyete.

ama zihnen sorunlar yasıyorum fabrikalarda calısamıorum

egos45;

bende çalışamıyorum ama biraz sabretmek lazım 1 sene sonra düzelirsin pişman olursun sonra.

araba kullanamıyorum sen kullanabiliyormusun

Önce doktorundan ozur oranı verp vermeyeceğini öğren öyle itiraz et ...psikeatri doktorları raporu hastayı bısure takıp ettıkten sora verıyor sana ıtıraz et dıyen dr vereceğim desin öyle uğraşıp durmamış olursun

kendi doktoruma daNISTIM esma hanım dedim hocam bana rapor verin yok yok dedi döndü sekreterine epikrizini cıkar dedi sora bana al bununla ititraz et dedi bende öyle yapacağım

egos45;

ben araba kullanıyorum.sen neden araba kullanamıyorsun ilaçlardan dolayımı?benim ilaçlarım benim uyutmuyor sadece kilo yapıyor bende.

hayır beceri yok bende zihnen yapamıyorum olmuyor

Atipikpisikoz ile şizofren arasındaki fark nedir bizde var sizofren hastasi

Üst Alt