Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Babamın sigortasından faydalandığım için 2022 alamayacağımı söylediler..?

rhadamantya

Yeni Üye
Konular
17
Reaksiyonlar
0
bugün kaymakamlığa gitti annem 2022 maaşı için babasının sigortasından kesin düşüyo yeşil kart çıkaracaksınız düşünce demişler babasının çalıştığı yeri maaşını araştıracağız üstüne araba ev varmı araştırılcak her hasta alamaz bu maaşı demişler

şimdi nasıl bir yol izlemeliyiz sgortadan düşme yok demiştiniz

18 yaşını tmamlamışsanız kaymakamlıkta mal müdürlüğüne muracaat edeceksiniz şu evraklarla başvuracaksınız:http://www.engelliler.biz/forum/202...basvurusu-icin-gerekli-belgeler-ve-surec.html
Aylık tüm gelirleriniz aylık muhtaçlık sınırını geçmiyorsa 2022 aylık hakkını kazanırsınız, aksi takdirde muhtaç olarak tesbit edilmezseniz aylık baglanmaz.
Bunun için sizin kendinize ait tüm gelirinizle birlikte nafaka yükümlüsü yakınlarınızdan alacağınız yardım miktarlarının toplamı dikkate alınır. Eğer siz çalışıyorsanız ve muhtaçlık sınırını aşan bir geliriniz varsa aylık muhtaçlık sınırını geçen bir geliriniz gorunurse aylık baglanmaz size.
Fakat sizin hiçbir geliriniz yoksa, çalışmıyor ve sigortalı dğilsniz nafaka yükümlüsü yakınınız olan anne, baba, eş, çocuk gibi yakınlarınızın tüm gelirleri hesaplanır, bu gelirlerden ilgili yakınlarınızın giderleri düşülür ve kalan vesair paradan size verebilecekleri yardım miktarı hesaplanır. Bu yardım miktarı sizin gelirinizle birlikte aylık muhtaçlık sınırını geçen bir miktarda çıkarsa aylık baglanmaz.
Yakınlarınızın sağlık güvencesinden yararlanmaya devam edebilirsiniz. Aksine bir hüküm yok. Oradaki memurlra aldanmayın, kapıdan dönmeyin, başvurunuzu yapın. Ancak başvurup muhtaç bulunmazsanız reddedilme durumu olbilir. Siz başvuracaksınız, gerekli evrakları temin edeceksiniz, ilçe idaresi muhtaçlıgınızı 3 ay içinde degerlendirip sonuca baglayacaktır. Eğer aylık başvurunuz reddedilirse evraklarınız Ankara'ya gönderilmeyecek, saklanacak, size de red gerekçesi yazılı olaak verilecektir.
Yönetmelik bu şekilde söyler.
Ayrıca daha önce yeşil kartınız yoksa Yönetmeliğin 24. maddesine göre saglık giderleriniz karşılanır. Yeşil kartla değil. İlgili maddeyi hatırlatınız. Onlar okusun bi.

Fakat siz yakınınızın saglık güvencesinden yarralandıgınız için Yönetmelik 24. maddeye gore saglık giderlerinizin karşılanmasına gerek yok.
Ha, yakınlarınızın sağlık güvencesinden yararlanıyorkn devlet illa "ben ödeyeceğim GSS"nı diyorsa buyursun ödesin:)
Dediğim gibi buna gerek yok.

NOT: Önceki mesajlarınızı şimdi gördüm. Orada cevaplamışım ama bunda ayrıntılı yazdım.
Daha önceki mesajınız:http://www.engelliler.biz/forum/202...kli-olan-evraklar-ve-izlenecek-yol-nedir.html

kaymakamlıkta raporun aslını istemişlerde aslını nerden alıcaz 2008 ve 2005 yıllı raporum var 2005 yıllı olanı rehabilitasyon merkezi çıkardı aslı kayıplara karıştı 2008 yıllıyı evde bakım aylığı için kullandık 2005 ve 2008 yıllı raporların fotokopileri var bizde yeni rapor çıkarmak ölüm anlatmıyım ama baya zor yani yeni rapor istememişler ama aslını bulamazsak yeni rapor gerekecek
bide muhtaçlık hesaplaması nasıl oluyo gider hesabına kardeşlerimin okul masrafı elektrik su doğalgaz giriomu ben çalışmıyorum çok ağır derecede engelliyim

Aslını görmeden fotokopisini almazlar.
Yönetmelik'in 11. maddesi şöyle der:
"(4) Birinci fıkranın (b) bendinde belirtilen özürlü sa[FONT=TimesNewRoman]ğ[/FONT]lık kurulu raporlarının aslı,
ilgili hastane ba[FONT=TimesNewRoman]ş[/FONT]hekimli[FONT=TimesNewRoman]ğ[/FONT]i tarafından mühürle onaylanmı[FONT=TimesNewRoman]ş [/FONT]örne[FONT=TimesNewRoman]ğ[/FONT]i veya Kurumca kabul
edilmi[FONT=TimesNewRoman]ş [/FONT]elektronik ortamda temin edilen örnekleri kabul edilir. Ayrıca, özürlü sa[FONT=TimesNewRoman]ğ[/FONT]lık
kurulu raporunun aslının getirilmesi halinde, belgenin fotokopisi, aslına uygunlu[FONT=TimesNewRoman]ğ[/FONT]u kontrol
edildikten sonra mahalli maliye te[FONT=TimesNewRoman]ş[/FONT]kilatlarında birim amiri, Kurumda ise görevlendirilecek
personel tarafından isim ve unvan yazılmak suretiyle tasdik edilerek kabul edilir."

Buna göre en son raporu aldığın hastaneye giderek hastane başhekimliği tarafından mühürlenmiş örneğini götürebilirsin.
Muhtaçlık tesbitinin nasıl yapıldıgını anlattım. Sen bnlarla ugraşma. Git, işlemleri başlat. Zaten muhtaçlık kararın sen başvuru yaptıktan en geç 3 ay içinde verilmek zorunda.
başvurundan 3 ay sonra muhtaçlık kararın onaylnırsa ilgili evrakların Ankara'ya gönderilir. Aksi durumda sana red gerekçelerini yazılı bildirmek zorundalar. Bunları unutma.
Muhtaçlık tesbitinde senin hiçbir gelirin yoksa nafaka yükümlüsü yakının olan annen babanın gelirine bakarlar. Onların sana yapabileceği aylık yardım miktarını bulmak için hanenin ve hanenin içinde bulundugu çevrenin ekonomik ve sosyal durumuna gore tesbit yapılır. Çevrenin ekonomik durumu da düşünülerek babanın annenin tüm gelirlerinden giderleri (kira, mutfak vs) masrafları düşürülür. Kalan vesair paradan hanedeki kişilere ayrılan para miktarına bakılır(okuyan varsa okuyana ayrılan para hesaplanır tabi ki. Bu durumda okuyana ayrılması gerekn miktar daha fazla çıkar.).
işte bu noktada baban, annen sana aylık olarak ne kadar verebiliyorlar? Bu miktara bakılır.
Babanın sana verebileceği aylık yardım miktarı muhtaçlık sınırının altındaysa muhtaç kabul edilirsin ve aylık baglanır.
En kısa sürede git işlemlerini başlat. Sana "yakınının sağlık güvncesinden yararlanıyorsun, bşvuramazsın" diyenlere aldırma. Evraklarını tamamla, başvur ve başvurunun gereğini yapsnlar.
Bizi de gelişmelerden haberdar et. Birlikte takip ederiz.

Üst Alt