Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Belediye otobüslerinde engelli kimlik kartlarının geçerliliği

surikata

Yeni Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
0
İzmir de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüğünde kartımı alırken ulaşım için bu kartın tek başına yeterli olduğunu bazı illerde sorun çıkarıldığını ama bunun tüm Türkiye'ye yaymaya çalıştıklarını söylemişlerdi.İzmir il ve ilçelerinde engelli kimlik kartımı göstererek metro ,izban,belediye otobüsü ve vapurlara binebiliyorum ama Antalya'ya gittiğimde kartın geçerli olmadığı belediyeden kart çıkartılması gerektiği söylendi.
Şimdi benim merak ettiğim bu engelli kartı hangi illerde geçerli belediyelerden kart çıkartmadan kullanabiliyoruz her ilden dönüş olursa yolumuz düştüğünde o illerde engelli kimlik kartını kullanabilelim

İzmir Engelli kimlik kartı geçiyor
Antalya geçmiyor
İstanbul geçmiyor

kardeşim hangi sehire gidersen o şehrin bedava taşıt kartını alman gerekli 5 dakikada çıkartıyorlar yeterki raporun yanında olsun bi tanede resim 10 tl kart ucreti alıyorlar sadece

muharremm

2 günlük ve cumartesi pazar gidersen bir işe yaramaz o kartı çıkaramazsın,neyin nerde olduğunu bilmezsen en az yarım gününü alır boşa zaman kaybıyla uğraşmayalım

istanbul daki istanbulkarta basvurdum bu elindeki rapor geçmiyor e rapor olacak anası satayım elimdeki rapor yeni aldım şubat 2019 nda aldım tekrar mı çıkartcam e raporu ??

izmirde almısım raporu :/

İstanbul, Denizli, İzmir gibi şehirlerde engelli kartım ile çok rahat seyehat edebiliyorum toplu taşıma ile ..

istanbul nasıl oluyor benim olmadı engelli kartı gösterip geçerli mi ki belediye otobusu ??

Aile bakanlığının kartları geçerli aslında ama Otobüse bindiğinde ve istanbul karta bastığında o hatta gelen giden kişi sayısına dahil olur istatiksel veriler için önemlidir. Ayrıca yanlış bilmiyorsam özel halk otobüsleri engelliler için araçlarına destek ödemeleri alıyor bunları alması için otobüse binen kişi verileri önemli. Böyle olunca şoförler doğruluk sağlamak için basmanızı istiyor.

[FONT=Oswald]Engelli raporlarının Sağlık Bakanlığı E-Rapor Sistemi veya Ulusal Engelli Veri Bankasına hastaneler tarafından kaydedilmesinde yaşanan gecikmeler ve teknik aksaklıklar sebebiyle, kart sahibi vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına engelli kartlarina 1 Kasım 2019 tarihine kadar geçerli 3 ay süreli geçici vize gönderilmiştir. Vatandaşlarımızın kartlarını biletmatiklere okutarak vizelemeleri ve bu 3 ay içerisinde rapor aldıklari hastane ile goruserek raporlarının doğru şekilde ilgili sistemlere girisinin yapildigini teyit ettirmeleri gerekmektedir. 1 Kasım 2019 itibariyle sistemlerdeki veriler baz alınarak kartların vize geçerlilik süreleri uzatilacak ya da sonlandirilacaktir. e rapor istiyor onu nasıl yapabilirim ben ??[/FONT]

kardeşim raporunu yeni almısın zaten yeni raporlarda eroktoranik imza var ve bankort var tekrar çıkartmana gerek yok gir e devletine oraya yaz engelli raporu diye karşına raporun çıkıyor git bi internete ben raporumun çıktısını çıkartacam de 2 dakikada çıkartıp sana veriyor onu kullan gerekli yerlerde çünkü e devletten çıkartıgın rapor aslının aynısı gibi kardeşim interneten rapor çıktısı çıkartmak sadece 2 tl

ücretsiz seyahat kartı

Merhabalar arkadaşlar ben istanbul da yaşıyorum hangi ile gidersek oraya kartımı çıkaracağız bence bu büyük saçmalık değil mi itt kartı çıkarmak gerekiyormuş kartı aldığımdan buyana tıranvay metro otobüslere gösterip geçiyordum geçenlerde özel halk otobusune bindim bana itt kartı çıkarmam gerektiğini söyledi sanki ben kaçak binmişim gibi bir mumele ordan biri hemen kart bastı bu arada Bu arada benim engelim işitmeden kendi kendime her işimi halledebiliyorum bence diğer engelli arkadaşlarımız bu bürokraside çok zorlanıyorlardır saçmalık devlet bu hakkı vermiş belediyeler niye böyle bir şey istiyor engellilere hayatı zorlaştırmak için uğraşıyorlar o raporları zaten ne zorluklarla çıktığını rapor alan arkadaşlar biliyordur bu hakkı her önüne gelenin alamadığını bilmiyor mu bunlar. Engelli kartını gösterip geçsek ne olur merak ediyorum teşekkürler

link antalya ulaşım
https://www.antalya-ulasim.com/65-yas-ve-engelliye-ucretsiz-ulasim-basladi.html

[SIZE=4]65 Yaş ve Engelliye Ücretsiz Ulaşım Başladı[/SIZE]

[FONT=Helvetica]Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile ülke genelindeki tüm toplu taşıma araçları 65 yaş üstü vatandaşlarla engelli bireylere ücretsiz hale geldi. Tramvaylarda ve kendi otobüslerinde bu kararı uygulayan Antalya Büyükşehir Belediyesi özel toplu taşıma araçlarında da bu kararı uygulatıyor. [/FONT]

[FONT=Helvetica]Bu hafta itibari ile toplu taşıma kartları 65 yaş olan vatandaşların kartından ücret kesilmeyecek. Bugün A-kent ve Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından uygulamaya başlayan düzenleme ile 65 yaşındaki vatandaşların ve engelli bireylerin kartlarından sistemde 0.00 TL çekildiği görülecek ve kart okuma cihazından kart okuturken "indirimli biniş" anonsları "ücretsiz geçiş" şeklinde geçilecek.[/FONT]

[FONT=Helvetica]Antalya Büyükşehir Belediyesi Fatih Meydan Tramvayı ve Müze Zerdalilik Tramvayı ile 40 belediye otobüsünde kimliğini gösteren vatandaşlara ücretsiz taşıma hizmeti vermeye başlamıştı. Şimdi ise Fatih-Meydan ve Müze Zerdalilik tramvayları ile belediyeye ait 40 otobüs, kırmızı denetimli halk otobüsleri, mavi-beyaz özel halk otobüsleri ve Isuzu midibüslerde kartlarını okutarak vatandaşlar ücretsiz ulaşımdan faydalanabilecek. [/FONT]

[FONT=Helvetica]65 yaş üstü ve engelli vatandaşlardan toplu taşıma kartı olmayanlar kartlarını A-kent tramvay duraklarından ücreti karşılığında satın alabilir.

[/FONT]

Bunun sebebi özel halk otobüsleri de var ondan dolayı kart çıkarman lazım. Bildiğim kadarıyla yanlış değilsem bizim indirimli olan (öğrenci engelli vs) belediye karşılıyor olabilir ve ya bu otobüs sisteminde havuz sistemi var sistemden kart geçtiğin için binen yolcu sayısı arttığı için na göre para da alabiliyor olalilirler. Yetkili kurum Antalya'da UKOME (Ulaım Kordinasyon Merkezi)

Üst Alt