Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ben kasap olmak istiyorum! [O an]

ozlu.serdar

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
3
İlkokul 5.sınıftayım, yaz tatili, evde çok sıkıldığımdan dolayı boyacılık yapmak istedim, fakat bu işi kıvıramadığımdan babam beni komşumuz olan hırdavatçıya götürdü. Burada ancak 1 hafta çalışabilmiştim ve komşumuzun kasap dükkanında çalışmak istedim. Evdeki kimsenin haberi olmadan ben kasap dükkanında çalışmaya başladım....
Babamlar dükkana geldiklerinde farkettiler beni. Ama ben bütün ısrarlarına rağmen KASAP olmak istiyor ve burada çalışmak istiyordum. (Hem hayvanları hem de kesildiğinde etlerini çok seviyor onlarla uğraşmak bana çok zevk veriyordu) Gel zaman git zaman okul sonraları derken ben 4 yılımı tamamladım. Tabiii artık tecrübeli bir kasap olmuştum (Ortaokul 3.sınıf). Ama tedbiri elden bırakmayıp Et kıyma makinasında patron et çekerken elini kaptırsa ben ne yapmalıyım ki en az zararı görsün düşüncesiyle sürekli rüyalar görürdüm...
Et kıyma makinasında aşırı yağlı ürünler çektiğimizde makinanın daha temiz olması için sıcak suyla çalıştırır ve makinayı sökerek temizlerdim. Bu yöntemi ben bulmuştum... (Hem pratik hem hijyenik).
20 Mayıs 1999 (13 yaşındayım) günü bir şey olacağını anlamalıydım. Hergün saat 19:00-20:00 arasında yıkadığım makinayı bugün 14:00 sularında yıkayacaktım. Ve yıkamaya koyuldum sıcak suyu ısıtmak için ocağa, ellerimi korumak içinde giydim kırmızı bulaşık eldivenlerimi [3 kat (( Su gerçekten çok sıcak :) ))]. Başladım yıkamaya kovayı döküyorum yukardan tekrar tekrar yıkıyorum.... İŞTE O AN...

Eldivenim uzun olduğundan dolayı parmakların ucunu kapıyor ama ben tabi hissetmiyorum, bir tur atıyor çekiyor, çekiyor,,, çekiyor... (benim boyum kısa olduğundan dolayı makinın üzerine çıkarak makinayı kapatıyordum,)

Düşündümki; üzerine çıktığımda elimin kapılmasını kolaylaştıracağım (hala canım yanmıyor çünkü eldiven sünüyor)

Ben sol elimle tuttum bileğimden çektim... çektim..

EEE bilirsiniz o eldivenleri çıkartmaya çalıştığınızda düzgün çıkmaz ters döner.
işte benim durumumda da o eldiven çıkmadı taki parmaklar bitene kadar.

Resimdende gördüğünüz gibi bütün parmaklar makina tarafından kesildikten sonra bu şekilde çıkarttım.Tek fark sinirler kopmamıştı. Sonrada makinayı kapattım.

Tabi - Hatırlamıyorum bir kez amca diye bağırmışım - patron geldi ama benden panik.
Hemen koluma ip bağladı. bir elimde eldiven diğeri zaten belli Bindik arabaya, gittik hastahaneye (Ayaş Devlet Hastahanesi)
Eldivenide aldık (İçinde bir kısım et parçaları). Eldiveni buza beni ise ambulansa koydular burda birde tetenoz aşışı oldum, beynimden vurulmuşa döndüm. 28 dk'da Hacettepe Üniversitesi Hastahanesine geldik (63 km).

Rontgen falan fıstık yatırdılar acil servise, Arkama baktığımda tavuk buduna benzer bşlerle oynayıp duruyorlar.
Döndüm doktora - Dikecek misiniz?

Döndürdüler beni geriye, 10-15 dk geçmedi Annemler gelmiş ağlayıp duruyor teselli etmek gerek, yanlışmıyım.... Ben ettim sol elimi gösterek elimde bş yok görmüyor musun diyerek çıkıştım...
Bir hemşire aldı elineeee makası, kıtır kıtır kesti bütün sinirleri ama sanki saçım kesiliyor... Birde sünet oluyormuşum gibi makası tutarmısın ipliği verirmisin yaaa öyle öyle dikti işte...

28 dikiş sonuç bu....

Beni sorarsanız şu an Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Hayvansal Üretim Bölümünü bitirdim, Zootekni bölümünde Hayvan Yetiştirme ve Islahı Alanında Yüksek lisans yapıyorum (07.11.2008).

Protez düşünmüyor, Bilek hareketimin olup olmadını soranlarada var diyerek uygulamalı bir şekilde gösteriyorum... Bunu okuyan herkese teşekkür eder ve bütün engelli alemine geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.( Ben engelli olduğumu düşünmüyorum)

Nasıl acı hissetmedin ben bunu anlayamadım :shock:

Geçmiş olsun..

Yazdıklarını okudum ve kanım dondu..

Bu ne sevdaymış yüksek lisansa kadar helal olsun.
Diyecek birşey bulamıyorum kardeşim, bence de sen kesinlikle engelli değilsin! :)

geçmiş olsun..çok çok geçmiş olsun..sabahın bu saatinde az daha bayılacaktım yani yazdıklarını okurken :D maşallah diyorum çok soğuk kanlısın.. :D ben olsam kıyametleri koparırdım avaz avaz bağarırdım valla...bencede engelli değilsin..eğitim konusunda ki azminide ayrıca teprik ediyorum.. :)

Soğuk kanlı davranmışsın, ben olsam oracıkta bayılırdım sanırım : )

Bana karşı iyi yönlü dileklerinizden dolayu hepinize teşekkür ederim. Allah düşmanımıza butürlü kazalar vermesin... Teşekkürler..

Soğukkanlılığımı yüzyüze konuştuğum arkadaşlarda üstüne basarak belirtiyor. Ben bunu kesimhanede gördüğüm hayvanların 10 dk sonra tüketeceğimiz et haline geldiğini görmemim sebep olduğunu düşünüyorum. Sanki benim birparçam kesilmiş gibi değildi.

geçmiş olsun cok inatcı ve cesur cıktınn paylaşım için tşk

Çok Geçmiş olsun gerçekten iyi yürek varmış sizde olaylar karşısında bu denli soğuk kanlı olabilmek cesaret ister :roll:

Sizinki biraz acemi cesareti olmuş.Bence tekrar aynı şeyleri yaşama durumunuz olsaydı aynı cesareti göstermeyeceğinizden çok eminim..

Benimde yıllar önce ayak parmaklarıma ince demir miller taktılar ameliyatla zamanı gelip alacaklarında ben uyuşturup onları çekeceklerini sanırken kerpeteni takıp takıp çektiler böyle durumlarda bağırmak yerine donup kalıyor insan, biraz şaşkınlık birazda annem babam yanımda üzülmesinler diye gık sesimi çıkartamamıştım... :?

Çok geçmiş olsun..

tüm dilekleriniz için canı gönülden teşekkür ederim... Allah cümlemizibeterinden korusun..

:shock: :( Allah bir daha böyle bir şey göstermesin..

16 Mart 2023 tarihinde Zootekni - Kanatlı Hayvan Yetiştirme ve Islahı alanında Doçentliğimi aldım ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümünde Kanatlı Hayvan Yetiştirme ve Islahı alanında akademik çalışmalarıma devam etmekteyim.

Protez düşünmüyor, Bilek hareketimin olup olmadını soranlarada hala var diyerek uygulamalı bir şekilde gösteriyorum... Bunu okuyan herkese teşekkür eder ve bütün engelli alemine geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.( Ben engelli olduğumu düşünmüyorum)

Sizi azimle akademik hayatta basarilariniz en onemlisi ergenlik cagina girerken yikilmadan dik durarak cabalariniz icin tebrik ederim
Darisi profesorluge insallah
Yazinizi okudum burada her engellinin eksik yerinin islevlerini hangi caba gostererek hayatini nasil kolaylastirdigi hep ilgimi cekmistir ama siz haliyle egitim hayatinizla mesgul oldugunuz icin oralara girmemissiniz
Gunluk hayatta tek elle diyeyim parmaklarin islevlerini dusununce insan bazen nasil olur diyebiliyor

Örnek alınası bir hayat veya azim. Evet siz gerçekten engelli değilsiniz, tebrik ederim.

Üst Alt