Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Beylikdüzü Belediyesi'nin engelli hakları uygulamaları/tez çalışması

senurcuk

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Herkese merhabalar.. Ben Senanur Gölcük. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümünde son sınıf öğrencisiyim. Lisans bitirme tezimde Türkiye'de Sakat Hakları Bağlamında Beylikdüzü Belediyesi Örneğini çalışıyorum.

Sizlerden ricam; Beylikdüzü'nde yaşıyor iseniz veyahut kullanıcısı iseniz Beylikdüzü Belediyesi'nin sakatlığa dair verdiği hizmetleri (erişim-eğitim-hizmet-farkındalık) olumlu/olumsuz açıdan değerlendirebilir misiniz? :)

şimdiden çok teşekkür ederim :)

Merhaba
Önce sakat kelimesi yerine bedensel engelli diyerek işe başlayalım, kapanmayan yaramızı tekrar kanatmayın ve biz engelliler den baska tez konusumu yok

merhabalar... amacım bu değil kesinlikle... mesele 'tez konusu'ndan öte. sadece bir akademik çalışma ya da okul bitirme için edinilen bir konu değil.. yine de cevabınız için teşekkür ederim...

Yaşasın "sakatların" hakları.
Sakatlar Türkiye'de istihdam sorunları yaşıyor.
Sakatlık çalışmak çalışmamaktan iyidir.
Sakatlık elbette bir travma yaşatabilir ama bir trajedi değildir.
Sakatların erken emeklilik hakları vardır.
Sakat politiktir
Sakatlanmak, sakat olma hali, sakatlık, Sakatlar Derneği

Tez konusu sakatlık ve şehir ilişkisi, sakatlıkta yara değil!

Sakatlık kavramı çıkartılmış olup, engelli kavramı güncel olmuştur.
Engelliler sadece Beylikdüzü belediyesi sınırları içerisinde değil, Türkiye genelini kapsamaktadır. Belediye uygulamaları genelde zaten hep birbiriyle aynıdır. birinde yapılan uygulamaları diğerinde görebiliriz. verilen hizmetlerden ötürü neler yapılabilir, model uygulamaları başka ülkelerden değil de kendimiz neler yapabiliriz? bunun cevabını aramak ve tezde beyin fırtınası yapmak daha mantıklı olabilirdi.

Nurtan yorumlarınız benim için çok kıymetli bu yüzden çok teşekkür ederim size de.
yanlış anlaşılmamak ve içeriği saydam olarak gösterebilmek adına aşağıda çalışma içeriğini sizlerle paylaşıyorum. sadece beylikdüzü belediyesi ile sınırlı değil. bu başlığı açmamdaki sebep ise kullanıcı değerlendirmesini bir nebze anlayabilmek...
bu yapacağım ilk çalışma ve ilk adım. elimden geldiğince daha çok açılmaya ve sorunların çözüm arayışına çıkmak istediğim için bu çalışmayla başladım. teşekkür ederim :)

1.GİRİŞ
2. ULUSAL ve ULUSLARARASI ANTLAŞMALARDA & SÖZLEŞMELERDE SAKATLIK
2.1.Uluslararası Antlaşmalarda ve Sözleşmelerde Sakat Hakları
2.2. Uluslararası Ölçekte Sakat Hareketi
2.3. Türkiye’de Sakatlığın Siyasette Karşılığı
3.TÜRKİYE’DE SAKAT HAKLARI BAĞLAMINDA BELEDİYELER
3.1.Belediye Kanunun İncelenmesi
3.2.Belediyelerin Politikaları Uygulamadaki Rolü
4.BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ ÖRNEĞİ

Genel anlamda sorunlar aynı.
-Toplu taşıma araçlarında (Engelliler için tahsis edilen oturma yerlerinin sürekli dolu olması)
-Sokaklarda, kaldırımlarda, (Görme engelliler için yapılan kaldırım bantlarının çoğu yerinde sabit değil.)
-Engelliler için yapılmış asansörler (üst geçit, metro, vs... kimi bozuk, kimi hiç çalışmıyor. çoğu amaç dışı kullanımda)
-Çoğu belediyelerin engellilere yönelik kurs, sosyal amaçlı gezi, piknik, konser etkinliği bulunmuyor. ve engellilere yönelik istihdam olanağı sağlanmıyor. en basitinden aklıma gelenler:)

Yukarıdakilere ek olarak;

Engellilerin en önemli sorunlarından biri sosyalleşme olanaklarının kısıtlı olması. Dolaylı yoldan erişim olanağının veya maddi imkanların kısıtlı olması ile de alakalı bir durum bu. Farklı bir belediyenin tekerlekli sandalyeli 4-5 engelliyi ve refakatçilerini alarak yüzme havuzuna getirip götürdüklerini gözlemledim. Araç liftli olduğundan yardımsız bir şekilde araca çıkıp inebiliyorlardı ve hallerinden de son derece memnun görünüyorlardı. Belediyelerin Senede bir defa balık istifi gibi toparlayıp engelli ve yakınlarını pikniğe götürmelerindense onları sürekliliği olan bu tip sportif faaliyetlere yönlendirilmeleri daha güzel olur. Lisans ve üzeri eğitim gören engelli öğrencilere ayrım yapılmaksızın direk burs olanağının sağlanması güzel bir uygulama olabilir.

Üst Alt