Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bimodal koklear implant hakkında görüşleriniz?

Heidi

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba. Kızım 16 aylık ve işitme kayıplı. Bera testi sonucuna göre bir kulak 50db diğer kulak 100db uyaranda bile yanıt alınmadı. 50 db olan taraftan cihazla fayda alıyoruz. Diğer kulak için implant öneriliyor. Bir taraf cihaz bir taraf implant kullananlar veya bilgi sahibi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim

Doğru öneri. Beyin, akustik bilgi ile elektriksel bilgiyi çok başarılı bir şekilde birleştiriyor. Önemli olan implant takılacak tarafta işitme siniri ve işitme yollarının düzgün çalışıyor olması. MRI ve/veya BT ile bunu kontrol etmeye çalışacaklardır.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Mr ve bt de sıkıntı görülmedi. Uygun denildi. Benim korkum işitmede salise farkı hissedecek mi? Yani cihaz ve implantın ses ulaştırma hızı eşitlenebilecek mi? Ikiside çok farklı çalışıyor. Bu yüzden bana garip geliyor. Şu anki durumundan kötü olmasından korkuyorum.

Benzer kaygıları araştırmacılar da taşıyordu. Ama sonuçlar anlama yeteneğinin arttığını gösteriyor. Daha da ilginci, aynı kulağa hem implant hem işitme cihazı takıldığında bile anlama yeteneğinin attığı görüldü (bu uygulama her hastaya yapılamıyor).

Mehmet Akşit
Sadece implant yeterli gelmiyor mu efendim?
Bir de bimodal derken uyumlu markalar kastediliyor sanırım. Cochlear ve resound gibi.
Benim merak ettiğim bir kulakta phonak işitme cihazı ve diğer kulakta Cochlear marka implant kullanabilir miyiz? Med-El markasını sevmiyorum çünkü. Sıcak bakamıyorum. İmplant adayı olduğumu söylediler. Hacettepe ve Dışkapıda ancak karar veremedim. Şu an phonak paradise up p30 işitme cihazları kullanıyorum.
Ayrıca koklear implant dış işlemcileri 7 yılda bir değiştiriliyor ve sgk hepsini ödemiyor. Ne kadar fark ödeyeceğimizi de bilemiyorum. Bu enflasyonist ortamda da farkı karşılayamayıp ortada kalmak istemiyorum. Yurtdışında dış işlemci fiyatları 6000 dolar civarıymış

bence ıkı kulak duydunmuydu ıkı tarafıda duydugun ıcın cıhazmıs koklear ımplantmıs hıc farketmez sahane bırseydır
tek taraflı duyma tam duyarsanız bıle eksık duymadır derım
sorular MEHMET AKSIT HOCAMIZa sorulmus ama tek kulak ses duyan olarak ne cok heves edıyorum cıft taraflı duymaya
yolda yanyana yururken sag kulaktan ses duydugum ıcın hep konusan muhatabımı o tarafta tutarım
aksı tarafımda olursa arkasından doner gene duyan tarafıma alırım konusanı:eek:
cıhazın markası onemlı olmamalı ısıtmemıze uygun ayarda olmalı
koklear ımplantla duyma ocu degıl:eek:
aynı duyma ıste
sadece seslerı az bucuk degısık duyabılıyorsunuz ama zaten her ıkı kulak aynı duymuyorkı

dusundugun seye bak:eek:7 yıl dedıyse 7 yılda degıstırmemek ıcın daha dıkkatlı temız kullanırsın ımplantını
ben 7 yıl kullanmıstım sapasaglam duyuyordu ama ıste:(
duya duya veda ettım ımplanta:(
bırde 7 yıla kadar belkı zengın olursun
olmasza bıle kım ole kım kala 7 yıl duyarsın ıste:eek:

"Sadece implant yeterli değil mi?" sorusuna cevap vermek pek kolay değil..
Bu sorunun cevabı kişiden kişiye ve koşullara göre değişir. İşitme kaybının genel düzeyi, frekanslara göre düzeyi, kulaklar arası fark, işitme kaybı süresi vb. değişkenler implantın performansını etkiliyor. Bu nedenle çözüm bireye özeldir. Bazı koşullarda implant yeteri kadar yaralı da olmayabilir.
İmpant firmaları performans artışı sağlamak için işitme cihazı firmaları ile anlaşma yapma yoluna gittiler. Bu anlaşmalardaki temel amaç işitme cihazı teknolojisinin, implantların konuşma işlemcilerine uygulanmasıydı. Böylece konuşma işlemciler özellikle gürültülü ortamlarda konuşmanın daha iyi anlaşılması sağlayabildiler (Konuşma sesinin analizi ve gürültüden ayıklanmasında işitme cihazı üreticileri koklear implant üreticilerinden daha ileride).
Firmalar arasındaki anlaşmalar, tek taraflı koklear implant kullanımında diğer kulakta anlaşmalı firmanın işitme cihazını kullanmayı gerektirmiyor. Örneğin bir kulakta Phonak kullanıyorsanız, diğer kulağa istediğiniz marka implantı uygulatabilirsiniz. Ama bimodal sistem kullanılacaksa (yani aynı kulağa hem işitme cihazı hem koklear implant) zaten firmanın ürettiği modelden başka bir seçenek kalmıyor.
İmplatların hastalara maliyeti ve SGK'nın politikalarını pek bilmiyorum. Bildiğim, maliyetin giderek arttığı, SGK'nın da giderek daha az karşıladığı. Bu nedenle ne kadar erken impant yapılırsa hasta o kadar karlı oluyor.

aynı kulaga hem ısıtme cıhazı hem koklear ımplant kullanılır mı dıyorsunuz MEHMET AKSIT bey:rolleyes:
bu nasıl mumkun olabılır
ımplant takılan kulak ıyıce sagır
olan ısıtme kırıntısıda bıtıyor ımplant takılınca
gram ses duymazken ısıtme cıhazından nasıl fayda gorebılır

İmplantlar artık senin zamanındaki gibi yerleştirilmiyor kulağa:). İç kulağa minimum hasar verecek şekilde "yuvarlak pencere" denen yerden kokleaya yerleştiriliyor.
Hasta eğer kalın sesleri az-çok duyup, ince sesleri duyamıyorsa, kulağa nispeten kısa elektrot yerleştiriliyor.
Böylece implant ince seslerin duyulmasını sağlarken kalın sesler işitme cihazı ile yükseltiliyor.
Bu sayede işitmenin doğal özelliği bir miktar korunmuş oluyor. Bu hastaların müzik algısı diğerlerine göre (sadece implant kullananlara göre) daha iyi oluyor.

GRAHAM BELL
Allah bilir ne olur yedi yıl sonra.
Hala kararsızım. Ya implant ile bile hala şimdiki kadar anladığımla kalırsam diye düşünüyorum bazen. Bu da beni geri çekiyor implant düşüncesinden. Eşim de ilk başta beni destekliyordu ancak o da idare et böyle tarzı konuşuyor. Kararı gene bana bıraktı tabii.

Mehmet Akşit
Bu implant teknolojisi nedense düşük frekanslı seslerde zayıf kalıyor .
Acaba bunun için daha başka teknoloji veya yaklaşımlar var mı ki?

çamlıca

Doğru değil bu. Zor olan tiz seslerde ayırt etmeyi sağlamaktır. Örneğin /s/ ile /t/ sesi veya /ç/ ile /ş/ sesi çok karıştırılır. Ünlü sesler /a/, /i/, /o/ gibi daha kolay anlaşılır. İmplantın başarısı tiz seslerdeki ayırımı işitme cihazından çok daha iyi yapabilmesi.

Üst Alt