Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Brakial Pleksus olup %40 ve üzeri raporla vergi indirimi elde eden var mı?

dserdar

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
Brakial Pleksus olupta %40 ve üzeri bir engeli olan, vergi indirim hakkı elde eden varmı acaba ?

Brakiyal pleksus Tablo 2.13’e göre hesaplanır:

4. Etkilenen her sinir yapısı için belirlenen özürlülük yüzdesini duyu ve/veya motor kayıp derecesi ile (3. basamak) çarparak özürlülük yüzdesini belirleyin.

ust_periferi_2.12_2.13.png

lütfen yardımcı olurmusunuz
Brakial pleksus rahatsızlığımı bende yeni öğrenmş durumdayım emg daha çekilmedi .sağ kol omuz dirseğe kadar kolumu kaldıramıyorum.dirseğim içe doğru dönük çok olmasada ..
bu durumda yüzde kaç rapor alabilirimm...
herşey gönlümüzce olsun hayırlısı..

Brakial pleksus lezyonu hastasıyım. Yüzde kaç oranında rapor alabilirim?

ben de yardım istiyorum arkadaslar...
sabahın bu saatine kadar bu konuyla ilgili tum forumları okudum neredeyse,ben de sag kol brakial pleksus lezyonu mevcut (tam 26 senedir var ve adını daha yeni ögrendim o da tesaduf eseri 1986 yılında cekilmiş emg leri buldum da öyle)...bu güne kadar bu durumu engel olarak görmemiştim fakat yaşam koşulları dolayısıyla artık engel olduguna inanıyorum.86 senesindeki emg lere göre ' sag kol brachial plexusun üst turunkusunda kronikleşmiş ve oldukça agır bir lezyon mevcuttur ' deniyor.
benim sizlere sorum bu bilgilerle engelli raporu almam mümkün mü,yeniden emg istenir mi?Ayrıca rapor alabilmek için hangi yolları izlemem gerekiyor.
Lütfen aynı sorunu olan arkadaslar yardımcı olsun,salı günü edremit devlet hastanesine gidip ögrenecegim fakat ön bilgi olarak yardımcı olursanız sevinirim...

Sağ Brakial Pleksus lezyonu hastasıyım. Yüzde kaç oranında rapor alabilirim?

merhaba ben askerlikten muafim askeriyenin raporunda sag brakiyal pleksus lezyonu teshisi konuldu kolumda agri,hareket kisitliligi,omuz dusuklugu,bilegimi ceviremiyorum,sikayetlerim var askeriyenin verdigi raporla 2.2011 tarihinde ankara yildirim beyazit devlet hastanesine basvurdum bana hicbir tetkik yapilmadi sadece muane ettiler askeriyenin raporuna gore duzenlendi oran olarak % 26 dendi bende almadim ben kamuda ise girmek icin istiyorum tekrar yeni bir rapor icin basvurabilirmiyim ANKARA/SEREFLIKOCHISARDA ikamet ediyorum aksaraydan rapor alabilirmiyim tesekkurler.

Sakatlık oranı cetveli'nde 2.5. PERİFERİK SİNİR LEZYONLARINA BAĞLI ÜST EKSTREMİTE ÖZÜRLÜLÜK ORANLARI diye aratıp, oradan inceleyebilirsiniz.

Üst ekstremitede yol açtığı kısıtlılığa bağlı olarak oran belirlenir. Bunun ölçümü için Engelli Sağlık Kurulu Raporu Düzenlemeye Yetkili Sağlık Kuruluşları Listesi'den birine gidip sakatlık oranı raporu için başvurmak en doğru yol.

Ayrıca, rapor aldığınızda sonuçları bu başlığa yazarsanız, herkes için bilgilendirici olur...

saglik raporlarinda neden %40 altinda kaliyoruz

merhaba bende sag brakial pleksus lezyonu var genel olarak konuşuyorum saglik raporlarinda daha önceki yillarda rahatsızlıklarımıza karşın %60-70 veriliyormuş ama şimdi %40 bile alamıyoruz sözde avrupa yasaları diyorlar ama alakası yok bence birleşip gerekli yerlere müracaat etmeliyiz sürekli mailler atmalıyız belki insafa gelip hakkımızı verirler.

brakial plesus

brakial pleksus %42 aldım ama sakatlaık cetveline göre raparumu ankarada düşürürlermi

onca ugraştan sonra aldıgım rapor yüzde 25... sag kolumu kullanamadıgım halde bu kadar az oran ne kadar dogru???bu rapor hiçbir işime yaramayacak...cekilen emg ye göre üst trunkusta orta derecede orta trunkusta agır derecede lezyon var ve ben bu raporu kabul etmiyorum.itiraz edecem edecm de taaaa balıkesir e gitmem gerekiyor bunun için (ben ise altınoluk ta oturuyorum)...hakkımızı aramak için de sürünmek grekiyor anlaşılan...

Bende 2006 yılında %50 aldım sakat işci hakkı sonra vergi indirimi için başvurdum 2007 % 14 verdi sadece göz kararı ile rapor verildi sonrada uğraşamadım anlıyacağınız vergi indirimi için biraz zor veriyolar 2006 yılından beri sakat işci kadrosunda çalıştım fayda olarak bunu gördüm bu arada haydarpaşa numuneden raporumu aldım

sag brakiyal pleksus lezyonu

Merhaba arkadaslar sag brakiyal pleksus lezyonu rahatsizligindan %40 ve uzeri rapor alan varmi yardimci olursaniz sevinirim.

merhaba arkadaşlar bende bir kaza sonucu brakial plexus hasarı oluştu c6 c7 c8 ve t1 sinirler uyarılmıyor kopmuş sağ koldan %60 oranda rapor aldım

merhaba arkadaşlar yıllar sonra benim gibi özürdaşlarımında olduğunu görmek nasip olacakmış.bi taraftanda forumu dolaştıkça sağlıklı ve elinde yetki bulunanların engellilere nasıl davrandıklarını görmekte o kadar üzücü.ama unutulmamalıki sağlıklı olanlarda(hiç olmasınlar)engelli adaylarıdır insanın başına herşey gelmesi olasıdır.benim sorunuma gelince 2007 yılı haziran ayında vergi indiriminden faydalanmak için defterdarlık gönderimiyle dr.lütfi kırdar eğitm arş.hastenesinden solda brachal plexus paralizi teşhisi konularak %55 rapor aldım.raporum aylar sonra %45 e düşürülerek ve vergi indirimine hak kazanarak tarafıma geldi.2008 yılı 9.ayındada emeklilik başvurumu yaptım ve emekli oldum.bugun ise posta yoluyla gelen bir yazıyla ne yapmalıyım noktasında kaldım.raporumda vergi indiriminden yararlanabilir i,fadesinin yanında 2009 6.ayındada kontrol tarihi var ama ben yazı gelince farkına vardım.yazıda 3 gün içinde raporumun aslı ve kimlik belgemle belirtilen adrese gitmem isteniyor.aksi takdirde maaşımın kesileceği ve cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını beyan ediyorlar.bu arada yaşım 47.

örenmek istediğm
1-ben ne suç işlemiş olabilirimki
2-hep oranlardan bahsediliyor benim raporumu geçersiz sayıp güncelleteceklermi böyle bir durumda oranlar düşürüldüyse kazanılmış emeklilik hakkım ne olucak
3-2008 yılından beri almış olduğum aylıkları benden talep ederlermi
4-böyle bir kontrol vardıda sgk neden 3 yıl sonra yazı gönderdiki 2009 yılında göndermesi gerekmezmi

yarın sabah verilen adrese gidecem neyle karşılacam bilmiyorum ama inşallah hayırlısı olur gelişmeleri tekrar paylaşırım.
bana yol gösterebilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim.

Mustafa bey Muhtemelen sizden yeni rapor çıkartmanızı isterler siz vergi indirimi başvurusu yaparken raporunuz sürekli mi bu çok önemli? rapor süreli ise aldığınız maaşları sizden talep edemezler rapor sonrası muamma ama kötü bir sonuç çıkarsa dava açıp kazanma şansınız var facebook grubumuz var Brekial pleksus Türkiye diye facebooktan arama çubuğuna aratın çıkar sayfayı beğenin orda bir çok dostumuz size yardımcı olcaktır ya da forum yöneticisi oturanboğa dan bilgi almalısnız sancılı bir süreç olabilir sizin için süreci burdan bizi aydınlatarak size yardımcı olmaya çalısırız saygılarımla

Syn marto1

duyarlılığınız için teşekkür ederim.sgk il müdürlüğüne gittim beni ifadeye çağıran müfettişle görüşmeye alındım.kişi ismleri ve emeklilik için bu kişilerle görüşmem ve aracılık yapıp yapmadıklarını sordular bende tanımadığımı,raporumu ve vergi indirim belgemi çalıştığım işyerimin yönlendirmesi ve hali hazırda aktif işçi iken aldığımı söyledim.raporumun aslını ve vergi indirim belgemi kontrol ederek fotokopilerini aldılar ve sizin raporunuzda ve emekliliğinizde usulsuzluk yok sizi buraya kadar yorduğumuz için kusura bakmayın dediler ve bir kopyasını bana verdikleri tutanakla oaradan ayrıldım.ifade vermeye gelen oradaki bazı vatandaşların durumundan anladığım kadarıyla bu yine bir çete işi ve o dönemi kapsayan bir inceleme.yani kısaca maaşım kesilmeyecek en çok sevindiğimde bu yoksa iki çocuğumda üniversite okuyor ne yapardım ben.

Allah korumuş sizi baya şanslısnız ve çok sevindim tekrar tekrar hayırlı olsun diyorumm şu son zamanlarda rapor olsun emeklilik olsun bir çok şeyi çok sıkı tutuyolar gerek bütçe açığı gerekse bu çete vs durumları çok ciddi araştırıyolar ve aynı şekil askeriye çürük raporları tekrar hayırlı olsun :)

aynrkdrcnr;

raporuma ettiğim itiraz sonucu % 59 oranında yeni bir rapor...

Merhaba arkadaşlar, Aynı brakial pleksus sorunu bende de var. Askerlikten Muaf Oldum Yaş 24 Ben İstanbul sınırları içinde ( uzaklık fark etmez) Rapor almak istiyorum. Yeni başvuru yapacağım. Memurluk için istiyorum Kısacası vergi indirimini umursamıyorum olursa fena olmaz memur olayım yeter. Şimdi ben nereye başvurmam gerekiyor ne yapmalıyım başvuruda rapor' u ne için istiyorsunuz kısmına ne yazmalıyım ? 2013' e göre Forumda okudum 2009 yazıları var. Yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Arkadaşlar Brakial pleksus lezyonunda artık %40 ve üzeri rapor alabiliyoruz bilginize

Merhaba arkadaşlar

benimde doğumda ters gelmem ve ebenin hatasıyla oluşmuş sağ kolumda brakial plexus var. Bu zamana kadar ailem,akrabalarım çevrem sürekli rapor al bazı şeyler senin için daha kolay olur vs akıllarına inat ettim ve tezlerini çürütmek için çok çabaladım savaştım ama böyle bir rahatsızlığınız varken bu savaşı kazanmak çokta kolay olmuyor.
Ve sonunda rapor almak için hastaneye başvurdum ordan oraya ordan oraya girip çıkıp tek tek dolaştım doktorları röntgenler,emg(canım çok acıdı :\ )derken fizik tedavi uzmanı kolumdaki engelin derecesini % 31 olarak belirledi
perşembe günü heyetin karşısına çıkıcam çok umudum yok ama yinede allahtan umut kesilmez inş olumlu sonuç alırım almazsamda itiraz edicem
noroloji uzmanı emg testinden sonra askerlikten muaf olabileceğimi söyledi
bu konu hakkında neler yapmam gerektiği hakkında bilgisi olan arkadaşlarımızdan yardımcı olmalarını rica ediyorum tüm arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyorum umarım herşey gönlümüzce olur.

Yeni üyeyim arkadaşlar.sol kolumda brakial pleksus var.5 mart'ta heyete gireceğim, Emg sonucum üst trunkusta orta seviyede sinir hasarı. Fizik doktoru kolumu kaldırma seviyeme 30 derece yazmış.Artık rapor alınıyor yazmışsınız.bir sorun olurmu acaba?

7 ocakta rapor için hastane çağırdı sağ kolumda brakial pleksus lezyonu var 2004 de gata askere elverişli değildir diye rapor verdi sonu ne olur acaba cevaplarını bekliyorum ....

bulgular sağ brakial pleksus üst ve orta trunkusta kronik dönemde aksonal hasar ile uyumludur.
emg sonucumun son paragrafı sizce rapor almaya yetecek mi :(

mindar

bu tanı benzeri benim raporlarımda da var sağ kol olduğun için %40 alabileceğini düşünüyorum bir çok insan rapor alıyor.
Son aylarda rapor alan arkadaşlarımın özellikle sol kol da oranı indiriyolar %30 alanlar fakat itirazları sonucu hakem hastanesinde %40-45-50 oranlara çıkabiliyor yani alamam diye bir şey yok mutlaka alırsınız

slm dostlar ameliyat sonrası sag omuz ve kolda hareket yok çorap pantolon gömlek mont ayakkabı bagı baglıyamıyorum en ufak obje kaldıramıyorum sag elimi sol elle kontrol ediyorum agıza götürememe baş hizama kaldıramama geriye döndürememe bu durumlar mevcut ben bide bedenen agır işde çalışan biriyim biraz arştırdım sitede bu duruma donuk omuz deniyor engelli bünyesine girermi kaç oran verilir sizce

merhaba @marto1 kardeş buralardamısın

ases

Buradayım kardeşim sanırım senin durumun sonradan oluştu malesef ne rapor verecekleri bilemem ama şayet brakial pleksus varsa %40 ve üzeri alırsın tabi motor güç kaybı ne yönde bilemiyorz doktorun bilebilir şansını dene kaybdecek bir şey yok eğer %40 rapor alırsan
erken emeklilik
ulaşım
iş bulma
ekpss (devlet kurumlarına sınavla giriş)
engelli kimlik kartı gibi hakların olacak

Nöroloji bölümünden rapor isteyeceksin yaşın kaç bimiyorum ama benim için en önemli şey erken emeklilik yani ama sen hem kart hem iş için rapor iste daha sonrada vergi indirimi için başvur

evet iş yerinde sonradan 3 cü yılda oluşdu motor kuvvet her iki üst exremite tüm kas guruplarında motor kuvvet (5/5)rom sag omuz fleksiyon ve abduksiyon aktif 20 derece. pasif 60 derece bunlar fizik doktorunun gösterdigi sonuç

Merhaba ,

Öncelikle hepinize teşekkür ederim buradan çok şeyin bilgisine ulaştım emeği geçen deneyimlerini paylaşarak yardımcı olan herkezten Allah razı olsun.

1983 doğumluyum doğum sırasında zor ve test doğum nedeniyle sağ kol omuzdan sinir ezilmesine bağlı sağ brachial pleksus üst lezyonu oluştu bu nedenle askelikten muf oldum , bi arkadaşımın önerisiyle aralık /2017 de engelli raporu engell raporu çıkarmak için samatya ssk da sağlık kuruluna girdim ve % 40 engelli raporumu aldım.

10 yıl ssk 9 yıl bağkur ödemelerim düzenli olarak yapıldığı için engelli erken emeklilik için bağkura başvurdum,

bağkur beni tekrar heyete girmem için hastaneye sevk etti , raporum hastane tarafından bağkur genel merkeze gönderildi şuan heyecanla bağkur genel merkezde ki heyetin raporuma vereceği oranı oranı bekliyorum .

sakatlık cetveline defalarca baktım hiç birşey anlamadım beynim yandı üste ki tablodan engel oranım hesaplayamadım ..
Benim iki sorum var ;

1- ) aşağıda ki EMG raporuma göre sizce ben bağkurda ki heyetten de %40 alıp emeklilik hakkı elde edermiyim ?

EMG raporumda Sağ kolda incelik kuvvetsizlik ve dirsekte hareket kısıtlığı ,sağ üst ekstremite sola göre ince ,kolun omuzdan abduksiyonunda kuvvet -5/5 , ön kolun dirsekten ekstensiyonu kısıtlı ve fleksiyonunda kuvvet 1-2/5, biceps ve stiloradial refleksleri aboli. SAĞ BRACHİAL PLEKSUS ÜST TRUNKUS LEZYONU.

2- )ilk raporumda OTV muafiyeti belirtmediği için tekrar heyete girmem gerekiyor ÖTV indirimli otomatik vites araç alabilirmiyim ?

Saygılar

Sol kolumda alt ve üst trunkus da hasar mevcut.2013 de % 30 verdiler aynı hastane ' den geçen hafta % 40 verdiler .Arkadaşlar heyet doktorlarına boynunuza ve sırtınıza vuran ağrılardan bahsedin. Fermuarımı çekemiyorum ,kişisel işlerimi yapamıyorum demelisiniz mutlaka .Siz dile getirmezseniz dikkate almayabilirler.Benim ağrılarım var demediğim ve az kullanabiliyorum dediğim için vermemişlerdi. Doktor söyledi bunu.Araç alımı için % 40 yeterlimi bilmiyorum.

Üst Alt