Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Brakial Pleksus olup %40 ve üzeri raporla vergi indirimi elde eden var mı?

mmeliye63

çok rahat %40 ve üzeri alırsın raporu

elindeki askeri raporla devlet hastanesine başvur benim zamanımda işkur aracılığı ile hastaneye sevk ediliyordu istersen işkura git seni sevk etsinler engelliyim iş bulamıyorum dersin seni yönlendirirler

Arkadaşlar merhaba benim de sağ kolumda doğumsal brakial pleksus zedelenmesi mevcut. Bu yıl lisans sağlık bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. Seneye kpss gireceğim ,ekpss de şansımı denemek istedim. Engelli raporu nasıl alınır bu ekpssden atanma şansı nedir detaylı bilgi bulamadım süreç nasıl ilerliyor aydınlatırsanız sevinirim.

Merhaba arkadaşlar benimde sol kolumda doğuştan brakial pleksus zedelenmesi var 2 gün önce engelli raporu için bakırköy sadi konut devlet hastanesıne gıttım emg felan cekıldım heyete girdim kolum tam açılmıyor düz durmuyor bılegım donmuyor geriye gitmiyor omzum dusuk gucsuz kolum dıger koluma göre ince ve zayıf vs vs. fakat bu kadar kısıtlama olmasına rağmen rağmen %30 verdiler napmam lazım yardımcı olurmusunuz haksızlıga ugradıgımı düşünüyorum 23 yaşındayım ilk kez rapor almak için başvurdum

Merhaba arkadaşlar. Yaşım 22 benimde sol kolumda doğuştan brakiyal peliksus hasarı mevcut ayrıca yine doğuştan gelen sol kolda 7 cmlik bir kısalık mevcuttu. 2013 yılında ankara hacettepe hastanesinde ameliyat olup koluma platin takıp uzattılar. Bu platin kolumda 150 gün civarı durdu. Asıl sorun köprücük kemiğinde bu sorun sayesinde kolumu havaya kaldıramıyom kolum çok güçcüz ve omzum düşük. Yürürken sol kolum düşük yürüyormusum bunu çevremdekiler söylüyolar. Doktorum bu soruna yani köprücük kemiğine müdahele edilemeceyini edilse bile yüz güldürücü bir sonuç alamayacağımı söyledi. Heyete girdim ve yine kolumda bu sefer 1cm daha kısalık oldugunu düşmüşler %20 gibi gülünç bi sonuç aldım. Bu beni tatmin etmedi %40 almak istiyordum ekpss için ne yapmalıyım önerisi olan tecrübesi olan yazabilirm mi
marto1 abi buralarda mısınız? Burada bu konu hakkında en tecrübeli olarak seni gördüm. Tecrübelerinden yararlanmak istyorum abi.

dogukan67

merhaba buralardayım :) geçmiş olsun öncelikle.

belli dönemler de belli kişiler %40 ve üzeri rapor aldı hatta 6-7ayık bebeklere bile rapor aldı. ama şu sıralar sgk battığı için sanrıım bize özellikle sol kollulara %40 verilmiyor alan çok kişi var ben de dahil böyle dönem dönem düşük oranlar veriliyor yapacak bir şey yok itiraz edip belli dönmelrde tekrar rapor almaya çalış

alamayan arkadaşlarımızda var vakti zamanında benim de sgk raporumu düşürmüştü alamamıştım ama ben de ısrar ettim %45 tutturdum tabi bu hastaneyede bağlı benim zamanımda 2014 yılları

şuan yapacağınız tek itiraz edip %40 tutturmak bu süreçte sabırlı olmalısınız

Abi bi sorum daha olacak brakiyal peliksus hasarı dışında psikiyatrist ilaçlar kullanıyorum heyete girerken ruh sağlığında +puan getirebilir mi bu durum? marto1

gelir ama neye göre gelir onu bilemem geçici mi kalıcımı özelden yaz çok yakın şizofreni bir arkadaşım var hayrpaşa numuneden rapor aldık emekli oldu.

üst baş giyemiyor traş olamıyor bazı takıntıları var mesala her yemeği yiyemiyor boğazına kacıcak ölücek hissi oluyor diyor vsvs ama kendisi normal bir birey deli falan değil yani ben daha çok deliyim :)

velhasıl şuan brakial pleksusla %40 almak çok mümkün değil malesef o tren 2013 ile 2016 yılları arasında kaçtı ama dediğim gibi dönem dönem oluyor.

ilave başka rahatsızlık olursa %40 geçersin yeterki iyi bir hastane olsun örnek haydarpaşa numune,göztepe ssk hst,ümraniye devlet hst bunlar istanbul en iyi hstaneleri rapor konusunda

Merhaba arkadaşlar. Ben 26 yaşındayım. Askerlikten muaf oldum. Hastanede bir doktordan bu rahatsızlığımın adını yeni öğrendim. Daha önce rapor almaya çalışmıştım fakat doktorların bilememesinden ya da benim tam anlatamadığımdan düşük bir oran verdiler. Şimdi tekrar kurula başvurmak istiyorum. Daha önce sağ kol olup üst trunkus engeli olanların engel oranı kaç çıkmıştı? Güncel oranlarda yüzde 40 ı geçen oldu mu?

Kaya1234

Sağ kolda %40 alman lazımdı bu nasıl doktordur ya

bir çok arkadaşım sağ kol dan %60 ve %50 almıştı %40 altına düşmek mümkün değil yönetmelikte %40 tan başlar sağ kol sizi çok fena katakulliye almışlar

Kaya1234
emg çekimin sonucunda dr. değerlendireceği oranlar aşagıda çok ağır hasar varsa % 60 a kadar alabilirsin
sağ üst trunks da ağır hasar varsa %49 alırsın
orta trunkus da varsa % 34
alt trunks da varsa % 36
devletin brekial pleksus için verdiği en son güncel oran tablosu böyle benim üst trunks da ağır kronik hasar olduğu için % 49 aldımç

ben brakial pleksus'um. C5-C6-C7 sinir zedelenmesi var. Bu tablo yerine Tablo 4.2-a üst ekstremite bozukları- tek ekstremite bozukluğu özür oranı tablosunu kullanmış. Orada da doğru olmayan şekilde hafifi seçmiş. Bu sebeple yüzde 10 oldu. Brakial Pleksus için ayrı tablo yok mudur?

iki ayrı sorunum var. sol ayak bileğim dev hücreli tümör sebebiyle donduruldu. Artrodez ameliyatı için yüzde 8 oran verildi ortopediden. Sağ kol doğuştan brakial pleksus'um da var. O da yüzde 10 verildi. Otomatik vites araba kullanabiliyorum. Engelli oranın da yüzde 40'ı bulamadım ama ötv muafiyeti ile araba almak için başvuru yapacağım. Sizleri tekrar bilgilendiririm sonuçlanınca.

ekpss den atanırsan yerleşme şansın çok daha yüksek. Hastanelerin sağlık kurulundan randevu alman gerekiyor.

ben bugün heyete girdim sonuç haftaya belli olacakmış düşük oran verilmesi halinde duruma itiraz edeceğim.

Bugün çıkan heyet raporumda aynı şekilde sağ üst trunkusta c5,c6 sinirleri emg raporumda zedelenme göstermesine rağmen ve günlük aktivitelerimi yerine getiremediğimi heyette dile getirmeme rağmen tablo 4.2a ya göre hafif orta engel sayılarak yüzde 25 gibi gülünç, saçma bir oran verildi. Ben de aynısını merak ediyorum. Bp için hangi tablo geçerli. İçerde konuşurken duydum sekreter 2.13 tabloya göre yazılmış dedi sonra içerde ne döndü de 4.2a ya göre oran verildi anlamıyorum. Raporda sadece nöroloji doktorunun oranı var. Fizik tedavi ve ortopedi herhangi bir engel oranı vermemiş.

Sağ kol brakial pleksus mevcut. Rapor için başvurdum emg sonucum:

Sağ median ulnar ve radial sınır motor ve duyu iletileri uyumludur
Sağ apm,adm,triceps,deltoid kaş incelemelerinde uzun süreli dev mup potansiyelleri dikkat çekmiştir. Biceps kasinda istemli mup elde edilememiştir.
By bulgular:
Üst orta alt trunkusu tutan total pleksopati ile uyumludur.

Kolum ne durumda rapor oranı kaç olur, bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

kimse cevap vermedi ama ben yazayım sonucu. sag brakial pleksus lezyonunundan %40 , hiperlidemiden %10, hipertansiyondan %10 toplam %51 aldım.

merhaba hayırlı olsun son zamanlarda bir çok BP li arkadaşımız düşük raporlar veriliyor..

Okuyan gören tablodaki C1 ve C5 motor kayıplarının tanısını mutlaka lsın ki düşük oran veridliğinde itiraz edilebilsin..
Bir arkadaşımız tabloya göre %40 olması gerekirken ki doktorda söyledi ne hikmetse kurulda %25 verilmiş tabi doğal olara itiraz edilmeli ve mutlak atabloya göre oran verilmeli ne yazıkki çoğu BP liler bilgi sahibi değil çoğu genç arkadaş...Akıllı ve uyanık olsun ve mutlaka BP tanısı ve motor güç kaybını sorgulayarak rapor alsın akabinde itiraz hakkınız ilk 1 ay içinde geçerli 1 aydan sonra o rapor kangrene döner

Aynen öyle herkes hakkını bilsin. iyi niyetli doktorlarda önemli tabi. Hatta bana bu yasa kadar ( 32 yas) neden almadın dedi doktorun biri.
Şimdi arkadaşlar raporum tamam. Ehliyetim b normal ehliyet. Bunu b engelliye cevirecgim ötv muafiyeti için. Özel tertibatlı araç kullanir şeklinde rapor almam gerekiyor anladığım kadariyla. Kodlar yazılacak ehliyete.
Merak ettiğim kisim su : özel tertibatlı araç kullanır diye rapor aldık diyelim. Otomatik vites, sağ kol bp için özel tertibata girer m? Ötv ve tescil işlemlerinde aracın otomatik olması yeterli mi yoksa illa tertibat istenir mi?
Bir yerde okudum ne kadar doğru bilmiyorum bizim için o.vites özel tertibat sayiliyormus maliyeye göre. Ama trafik tescil problem çıkarıyormuş. Bilgisi olan varsa bizi aydınlatabilir mi?

elfdfn

benimde brekial pleksus ( % 49 ) raporum da sadece hareket ettirici donanıma yönelik özel tertibatlı araç kullanması gerekir yazıyo
ehliyetimi geçen sene engelli b ye çevirdim verilen kodlar : 102 ,47, 78 ( sadece otomatik vites araç kullanabilir. ) başka bi tertibat olmadan otomatik vitesli aracımı mart ayın da aldım epey bi uğraştırdılar o ayrı bi konu .
sağ kol engelliler için otomatik vites tertibat sayılıyor.başka bi tertibat olmaksızın alabiliyosunuz ama raporunuz da ki durum da önemli tabi el parmakların da sorun varsa yanına başka kodlar da yazarlar.

sağ kol için
ehliyet kodları

silecek kodu sağdan sola alınıyor
direksiyon topuz
otomatik vites kodu verilir

sol kol için

topuz
sinyal kodu soldan sağa alınması
otomatik vites

rapor açıklama kısmına ''sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir'' ifadesi olmak zorunda almadıysan bunu yazdırmalısınız bu ifade dışında hiçbir rapora araç verimez 2019 yönetmelik değişti...

kullanır, kullanabilir,uygundur gibi ifadeli rapoorlarıda anadoluda bir bayide sordurtarak denesinler istanbul vergi dairesi bu ifadelere red veriyor

ayrıca özel tertibatlı engelli grubu var katılmak isteyeb olursa bana özel emsaj atsın gruba aldırırım sormak istediğiniz sorular varsa ben ya da arkadaşlarımız yardımcı oluruz

marto1
sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir.
bu yazı harfiyen yazacak doğru bu yüzden raporumu değiştirdim
sağ kol olduğum için silecek kolu sola alınan kodu istediler baya bi diretti trafik veya maliye sonradan zor da olsa onay geldi
ama ben sadece 78 kodu ile mart ayında aracımı aldım .
brekial pleksus olan arkadaşlar sağ kol veya sol kol ötv indirimi ile araç alabilir
ehliyetiniz + raporunuz uyumlu olduğu taktirde

Selam arkadaşlar doğumsal brakial pleksus um var nörolojik hasar da dahil %54 engel sol kol. El parmaklarım da hasarlı.
3. dereceden vergi indirimi aldım ben maliyeden. Ama raporum 2014 ya da 15 ti tam hatırlamıyorum eski usul. Araba alırken sorun olur mu?
Raporun DİĞER kısmında "ÖTVDEN FAYDALANMA" bir de ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ" yazıyor. Bu kadar sadece.

Antalyada bir bayiden rica ettir raporunu sorgulattır bayi çalışanı arkadaşada çaktırmadan cep harçlığı ver

ehliyetinde uyumlu kabul etme durumu olabilir %40 ihtimalle antalya bu tarz raporları uyumlu ise kabul edebiliyor bir deneyin derim

marto1

Sağolun Antalya'da ehliyet kursu ve otomobil bayi tanıdık bulup sorgulattık.
Ehliyeti de ötvsiz aracı da alabiliyormuşum.

Fakat aracı almak için önce ehliyetim olması gerekiyormuş. Bayi çalışanı öyle dedi.

Harika haber ehliyeti bir an evvel al yakında engelli ötv düzenlemesini beklersiniz..

İyi günler. Sağlık raporuma itiraz ettim ama itirazda bulunduğum hastaneye gidemeden talihsiz bir kaza geçirdim engelli sağ kolumda kırık meydana geldi dirsek bilek arası. 3 hafta alçıda kalması gerekiyormuş. Bu şekilde heyete girebilir miyim yoksa beklemeli miyim<>> sağlık kurulu beklemem için ekstra zaman verir mi?

marto1 merhaba murat abi iyi günler brakial pleksusa şu anda en az ne oran veriliyor 2011 yılında rapor almıştım %26 oran verildi yeniden rapor almak istiyorum istedigim ilden rapor almam mümkünmüdür teşekkür ederim

Son düzenleme:
cuzza
Merhaba Hocam uzun zaman oldu yazışmayalı

oranlar şöyle yine alanı var alamayanıda var ben yakın zamanda %45 aldım üsküdar devlet hastanesinden ama eski raporlar olmasa vermezdim dedi doktor MHRS üzerinden yetişkinler için randevu alabilirisniz e -nabızdan giriliyor.
Rapor kullanım amacına göre devlet her zaman yeni rapor ister...

yeni rapr çıkaranlara genelde %25 ila %35 arası veriliyor ama %40 alanda bir çok kişi var çok arafta bir durum

ÖTV için yeni
vergi indirim için

ÖTV muafiyetinden yararlanmak istersen oranın bir önemi yok ama b sınıfı kodlu ehliyet ve açıklama kısmınada ''özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir''ifadesi yazılı olmak zorunda

Üst Alt