Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bunu sen yapamazsın!!

sen bunu yapamazsın

merhaba bende sizinle aynı durumdayım.görme ile biraz sorunum var.doğuştan ve kalıtsal.ailem kendimi bildim bileli bana hiçbirşey yaptırmadı.tam yapmak için hazırlanırım sen otur biz yaparız sözleriyle karşılaşırım.bunu yapan daha çok annem.biliyorumki anneler yavrularının yorulmalarını hiç istemezler ama bu durum fazla abartılmamalı.çocuklarına belli bir sorumluluk verilmeli. evlat birde engelliyse bu daha fazla önemsenecek bir konu.kendi adıma konuşayım:zaten kendime güvenim yok birde bişeyler yapmazsam (karşımdakiler tarafından engellenirsem) kimseye küçükde olsa bir yardımda bulunamazsam kendime olan güvenim hiç olmayacak.ben burdan engelli çocukların ailelerine seslenmek istiyorum.lütfen onlara biraz güvenin ve onların bende bişey yapabiliyorum duygusunu geliştirin.düşününki onların yanında her zaman siz olmayacaksınız.onları kendi başlarına yaşayabileceklermiş gibi yetiştirin.
sevgiyle ve umutla kalın

kimse beni hiç bir konuda engelliyemez
ikaz edilmekten uyarı almaktan emirlerden nefret ederim
hep istediğim gibi yaşadım ve hep öyle yaşayacağım
hayatın doğruları yanlışlıklarıda benim

düzene hçbir zaman uymadım uymamda benim istediğim ölçülerde olmazsa
yaptığım işte ışık görmem yeterli

engelli kadın erkek herkes yaşama yürekle bakmalı ve inandığı mücalesini vermeli

benı engellemeye calısanlar oluyor tabıkı.ama ben kendımı tehlıkeye atmadan yapabılecegım herseyı yapmaya calışıyorum.bazen ufak kazlar yasansada yapmaya calışıyorum....
engeller aşılmak ıcındır....:)

Benide oluyor. Ama yapamazsın değilde yapabilceğim şeyde müdahale oluyor. Bunuda annem yada babam yapar sanırım onlarında işte o korumacılık duygusu.
Ama bunu aşıyoruz artık çünkü görüyorlar yapamayacağım yok gibi.

HERHALDE HEPİMİZ MUTLAKA BU GİBİ OLAYLARLAN KARŞILAŞMIŞIZDIR.BENİM BAŞIMADA DEVAMLI GELEN BİR ŞEY NE ZAMAN KOLUMLAN BİR ŞEY KALDIRMAK İSTESEM AMAN SEN BIRAK BİZ YAPARIZ SEN KALDIRAMAZSIN GİBİ SÖZLERLEN KARŞILAŞIYORUM.BELLİ ETMESEMDE BU SÖZLER BENİ İÇTEN İÇE RAHATSIZ EDİYOR. GERÇİ KARŞIMIZDAKİ KİŞİLERDE KÖTÜ NİYETİNDEN DOLAYI YAPMIYORLAR AMA YİNEDE İNSAN ÜZÜLÜYOR.

Bu sözü çok duyanlardan biriyim bende galiba bu söz beni bazen yıldırıyor kimi zaman da inatlaşıp çok zor birşey olsa bile yapıyorum :D

bu kelımeyı duydugunda tam tersını yaoarak bu sozu soyleyen kısıye o lafı soyledıgı ıcın pısmanlık yasat en guzel cevap budur bana bunu soyleme sansı kımseye vermedım cunku herseyımı kendım yapıyorum

ARKADAŞIM O OLAY BENİM ANNEMDE DE VAR ORTA OKUL LİSE DÖNEMLERİM Bİ,R İŞ YAPMAYA KALKTIĞIMDA SEN YAPAMASSIN SEN BIRAK GİBİ SÖZLER EDERDİ VE TARTIŞIRDIK AMA ZAMANLA ANNEMDE BENİM BENİM NEYİ YAPIP NEYİ YAPAMIYACAĞIMI FARKINA VARDI BAZI ŞEYLERİ KABULLENDİ VE BİR SORUNUMUZ YOK ÇOK ŞÜKÜR

slm

Yani çok kaba bir tabir olacak ama Sen bunu yapamazsın diyenle "HALT" etmis....

Zira sırf engelli diye asklarını kalplerine gömmelerini istenen ama tam bunu aksini yapıp senelerce mutlu olan insanlarla dolu etrafımız...

Tuallerini kolları olmamasına ragmen konusturan diger arkadaslarımız...

Aynı sekilde yine elleri olmadığı halde kitap yazan arkadaslarımız...

Bu tür sabit fikre sahip olan kisiler bence kafalarını kaldırırlarsa gömdükleri kumdan...Bizim gibi insanların yani engelli insanların daha neler yapabildiklerini daha iyi göreceklerdir...Yeterki kafalarını çıkarsınlar kumdan artık...

başarı

Ya Herşeyi Başarmak zorunda değilim yapamadığım şeylerde vardır mutlaka bu Sadece engelliye söylenen bir söz değil ki başarından korkan ya da o anda söz gelişi söylenen sözler bunlar sanki mecburum her aldığım şeyi başarmak başarmayadabilirim

Başarı sözü en çok kapital dünya da kullanılır en iyi köle kimse ona başarılı denir.

Denerim ve başaramasamda hayıflanmam mutlak başarılı (MUTLU) olduğum şeyler mutlaka vardır

Ben dağcılığı beceremem hastalığım müsade etmez. Ben bilgisayarı beceririm

Bütün İnsanlar engelli Kuş gibi uçmazlar. Tazı gibi koşamazlar Bunu başaran varsa buyursun

Bana da "Bunu sen yapamazsın !"
sözü gerek yakın çevremden gerekse dışardan çok söylenmiştir. Başlangıçta kuzu kuzu kabuğuma çekilir onların yapmasını beklerdim fakat içten içe de sinir olurdum. Baktım ki bu böyle olmayacak ne zamana kadar üzülecem. Birde bu üzülmelerimi yanlış algılamaları çünkü karşımdaki kişi peşinen "benim o işi yapamıyacağımı" kabul etmiş durumda benim üzülmemi ise o işi yapamadığımdan dolayı sanmaları birde kendi üzüntün yetmezmiş gibi onların (yakın çevrem) üzülmeleriye uğraş dur sonunda ipleri elime aldım. Şimdi rahatım yapmak istediğim her şeyi yapıyorum. Yanlız aramızda kalsın yapmak istemediğim herhangi bir şey olduğunda (ütü yapmak gibi) ben yapamam diyorum.

HEPİMİZ BU SÖZÜ BİNLERCE KEZ DUYDUK DİYE DÜŞÜNÜYORUM..BU SÖZ BENDE DE BELLİ BİR DÖNEM GÜVENSİZLİK YARATTI..ÖYLE Kİ TEK BAŞIMA BİR YERE GİTMEYE KORKAR OLDUM..SEN GİDEMEZSİN YAPAMAZSIN LAFLARI İLE BAŞIMA OLMADIK FELAKETLER GELECEK FİKRİYLE YAŞADIMM.YANİ SOKAĞA ÇIKTIĞIMDA HEP KORKUYORDUM DÜŞECEM VE ANİDEN ARABA ÇIKACAK KARŞIMA ÇARPACAK ÖLECEM...O KADAR Kİ YANİ ETKİLENMİŞTİMM.AMA SONRA KENDİ KENDİME GÜVENMEYE BAŞLADIM..VE YAPAMAZSIN DENİLEN ŞEYLER BANA GİTGİDE HIRS VERDİ.ÖYLE Kİ BENİ TEK BAŞIMA DIŞARI BİLE ÇIKARMAYAN AİLEMDEN 9 SAAT UZAKTA BİR ÜNİVERSİTEYİ YAZDIM VE YAPAMAZSIN BIRAKIRSIN DİYENLERE İNAT DİPLOMAMI ALDIM..YANİ BU SÖZLERE BİR DE BU YANIYLA BAKIN..SİZİ KAMÇILANSIN YAPAMAZSIN DENMESİ..İNANIN O ZAMAN YAPAMZSIN DENİLEN HERŞEYİ YAPAR O SÖZÜ DİYENLERİ UTANDIRIRSINIZ...VE ONU DİYEN AİLELERİMİZDE EMİNİM BİZİM İYİLİĞİMİZİ İSTEDİKLERİ İÇİN YANILMIŞ OLMAKTAN MUTLULUK DUYACAKLARDIR..

Re: [Aile] Bunu sen yapamazsın!!

Arzuum' Alıntı:
Benden başka kaç arkadaşımıza daha söylenmiştir bu söz acaba?En sinir olduğum sözlerden biridir.Özellikle annemle çok sık yaşarım bu dialoğu.Evde veya dışarıyla ilgili bir iş yapmaya kalkışsam,hemen müdahale ile karşılaşırım.Ne olur yani heves ettiğim başarabiliceğime inandığım an engelimden ötürü ''Bunu sen YAPAMAZSIN'' sözüyle karşılaşmasam?Başka zaman dense neyse kaldırabiliyorum bu sözü.Ama konu engelli oluşum yüzünden deniliyorsa işte buna çok kızıyorum.
Benden başka, benim gibi bu söze kızan var mıdır acaba? :oops:
BEN KIZMIYORUM...
Arkadaşlar ailelerimizi suçlamayalım bence bu kahrolası özürlerimizden dolayı yapamadığımız o kadar şey varki.Birazda o yüzden söyleniyor o sözler bence.Ama önemli olan yapabildiklerimiz tabiki.Yani "Yapamazsınları" "Helal olsun işte azmin zaferi" çevirmek önemli bence

herşeye rağmen

bence herşeye rağmen mücadeleye devam derim ben

YAAA EN SİNİR OLDUĞUM SÖZ BU BANADA AİLEM SEN BUNU YAPAMAZSIN EDEMEZSİN DEYİP DURDULAR ÖZELLİKLE EVLİLİK KONUSUNDA AMA YAPTIM YAPABİLDİM İNSAN KENDİNİ BİLMELİ ARKADAŞLAR
KENDİ SINIRLARIMIZI BİLDİĞİMİZ VAKİT GERİ KALAN SÖZLERE KULAK ASMAMAK GEREKİR

Nereden baslasam...
"Sen yapamazsin"
O kadar cok duydum ki bu sözü
Yapabildigim isleri gösterme firsati dahi verilmeden yapamadigima kanaat getiren, Sevgili Anam ve Atam ...
Artik kendi evim var:)
Istedigim herseyi kimseye kanitlamak zorunlulugu tasimadan
gerceklestiriyorum.

benim bir bakkalım var hergün onlarca değişik insan görüyorum.Bu insanlardan bir tanesi benim tekerlekli sandalyede olduğumu görünce,''ya sen şimdi istediğimi nasıl vereceksin''dedi.istediği neydi biliyor musunuz?BİR PAKET SİGARA..!

bu sözü hemen hemen hepimiz duymusuzdur.takmayın sen yapıyosan ben daha fazlasını yaparım deyin geçin.

Bunu sen yapamazsın!!

bu cümleyi kizlarimdan biri 4 yasinda iken ilk kez duydu, üstelik bir fizikci söyledi. Kizim bir yere tirmanmaya calisiyordu bir azim ile emekliyordu yukari ki kadin bu cümleyi kullandi

ben kendim dondum kaldim ne diyecegimi sasirdim, kizim ise aglamaya baslamisti :(

ordan nasil cabuk ayrildigimizi tahmin bile edemezsiniz, o gün bugündür iki engelli kiziminda bu cümleyi duymamalari icin elimden geleni yaptim... yapmaya calisiyorum

ÇİĞDEMCİM YAZDIKLARIN OKADAR DUYGULANDIRDI VE GÖZÜMDE ÖYLE ŞEYLER CANLANDIRDIKİ...SANIYORUM BÜTÜN ARKADAŞLAR BU VE BUNA BENZER DURUMLARLA KARŞILAŞIYOLARDIR

hedeflerimizi, böyle diyenlerin inadına gerçekleştirmek lazım ...
ağızlarını açacak fırsat vermemek lazım...

bıraksınlarda yanlış yapalım, yapalım ki deneyim kazanalım.
kendimiz öğrenelim nasıl olduğunu veya olması gerektiğini...
kimse öylece oturduğu yerden hayatı öğrenemiyor...
yaşadıklarımız, tecrübelerimiz bizi biz yapan nedenlerdir!..

sağlıklı arkadaslarımdan veya akrabalarımdan başarılı olduğum çok daha fazla alan olmuştur...

birşeyleri başarmak için çaba göstermekten önce, insanların; 'yapamaz' yada 'zorlanabilir' gibi bizim bir şeyler başarmamıza enbüyük engellerini ortadan kaldırmak için uğraşmalıyız..

sen yapamazsın sen becerezsin bu kelimeri okadar çok duydumki artık umursamaz hale geldim ben yapabilecegim herşeyi kimseye danışmadan yapıyorum zaten sizde öyle yapın derim herkese slmlar.

ÖNCE SEN BUNU YAPAMAZSIN ,AKLIN ALMAZ DEDİLER
SONRADA KOCAMAN ADAM OLDUN BİR ŞEYİ BECEREMİYORSUN DEDİLER
BİZ ÇOKTAN KARAR VERMİŞTİK BİLMİYORLARDI
ASLINDA KARARSIZ OLNA KENDİLERİYDİ.AMA GÖREMEDİLER

Kimse bana ''sen bunu yapamazsın '' diyemez.

Çünkü beni tanıyan herkes elimi attığım işi yapacağımı bilir.

E tabi bende kendi kapasitemi bilir ve boyumdan büyük işleri yapmaya kalkışmam.

olmazmı..ilk bando takımına alışınmayaşım..ve beden eğitimi öğretmenimizin sözü:sen uzun süre yürüyemezsin bu nedenle alamam seni demişti..o zaman ilkkez (ilkokul) farklı olduğumu ve bu farklılığın yıllar geçtikçe hep önüme bir engel olarakkonulacağını anladım ne yalan:)))şimdi yapamazsın dediler mi..bende evet yapamam sen yaparmısın bir zahmet deyip geçiştiriyorum..heves kalmadı artık:))

evet bunu yaşayanlardan birside benim. ailem bunu iyi niyetle yapıyo ama bana ne kadar kötülük yaptığının farkında değil.belki böyle davrandıklarında kendi içleri rahatlıyodur bilemem.ama şimdi bana çok sıkıntı veriyo bu durum ilk başta kendime olan güvenim zayıf ve daha bi sürü şey.
aileleri bilinçli olmaya çağırıyorum bırakın öğrensin çocuğunuz kendisi yapsın. onu ileride kimseye muhtaç olmayacak şekilde yetiştirin bunu onun için yapın.

aile ilişkileri

ben bu tarz şeylerle karşılaşmadım tam tersı yapamam dedıklerımı bıleyaparsın dıye zorlarla ailem bu konuda sanşlıyım

bunu sen yapamazsın

bunu sen yapamazsın dendiğinde ( ki nadirde olsa bunu duyuyorum ) hevesim kırılıyor,yapabileceğimi bildiğim birşeyi bile yapamıyorum yada yapmak istemiyorum çoğu zaman.tersi olduğu da oluyor tabi inadına yapmak istiyorum :) lütfen hevesimizi kırmayın :oops:

insan istedikten,azmettikten sonra yapabileceği ölçüde yapamayacağı yok allahın izniyle...benim kızım yapmak istediği öyle güzel şeyler varki,bazen hayret ediyorum insan bu kadarmı azimli kendine güvenir diye...hani çoğu insanımızın yapamaz edemez dediği ENGELİ varya kızımın sözde.........

Üst Alt