Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Çalışan emekli vergi indirimi alabiliyor mu?

ipeksi

Üye
Konular
55
Reaksiyonlar
0
Engelli emekliler çalışırsa maaşlarında vergi indirimi almaya devam edebilirler mi? Yani ben 3. Derece vergi indirimi alıyorken vergi indiriminden emekli oldum ve başka bir yerde çalışıyorum. Yine vergi indirimi belgemle başvursam maaşıma vergi indirimi yansır mı?

Evet vergi indiriminden faydalanan bir emekli çalışmaya devam ederse farkını alır.ben örneğin emekliyim ama calisiyorum farkı yatiyor

12 bin TL emekli maaşı alıyorum.ayrixa çalışıyorum

Çalıştığım işyerinden asgari ücret üzerinden gözüküyor ama 18500 TL yatiyor

anladım yani sen 3 derece engellisin 1000 oynuyo gibi

@Mustafa 1972,
Abi benimde asgari ücret gözüküyor. Ama hiçbir fark gözükmüyor. Emekli değilim bu arada

En son araştırdığımda devlet asgari ücrete vergi indirimini kaldırmış.

tam maaş asgeri ücretse vermiyolar asgeri ücretin yukarısı olması lazım

@Mustafa 1972,

Emekli olarak çalışan en düşük asgari ücret farkı sadece 1500 TL hesaplanırken vergi indirim dikkate alınmaz.

SSK emeklileri, mevcut düzenlemelere göre 4A sigortası ve SGK çatısı altındadır. 4A’lı emeklilerin çalışması durumunda üç ayrı durum ortaya çıkar.

SSK emeklileri, SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) ödeyerek maaş kaybına uğramadan çalışır. Ayrıca emekli maaşı almadan SGK primi ödeyerek sigortalı çalışmak da mümkündür.

Diğer taraftan, SSK emekli çalışan maaş kesintisinin yapıldığı durumlar da bulunur. Eğer emekli çalışanın sigorta başlangıcı 1 Ekim 2008’den sonra ise eğer maaşında kesinti olur.

24 Asgari Ücretli Emekli Bordrosu Brüt Asgari Ücret ;

20.002,50 TL

SGDP İşçi Payı (20.002,50 TL x %7,5)

1.500,19 TL

SGDP İşveren Payı (20.002,50 TL x %22,5)

4.500,56 TL

Kısa Vadeli Sigorta Kolları Primi İşveren Payı (20.002,50 TL x %2)

400,05 TL

İşveren Maliyeti

24.903,11 TL

Net Maaş

18.502,31 TL

@deasn12 şunu merak ediyorum emekli olunca örnek şuan 17500 tl (ben vergi indirimi sordum daha önceden maaşımın icinde demişlerdi 17500 in) alıyorum emekli olupda aynı işyerinde çalışdığımı farzedipde çalışırısam 17500 deil 18500 tl yani 1500 tl fazlamı yatıracak maaş işveren ? veya zorunlu yatırması gereken rakammı

@yoksul,
Evet 1500 TL fazla yatıyor. Vergi indirimi asgari ücrete uygulanmaz.
Normal EYT den emekli olanlarda dahil SGDP sigortası olan emekliler 18.500 TL aylık alırlar.
Asgari ücret üzerinde maaş alan emeklilerin hesaplaması da almış olduğu maaşa göre hesaplanır. Emeklilerin almış olduğu 1500 TL maaş farkı SGDP farkıdır..
SGDP sigortası sadece sağlık ve iş kazası için yatılır. Prim yada emekli maaşı yükseltmek için yatırılmaz. Emekli aylığı alan çalışana SGDP sigortası yapılması mecburdur.

@deasn12 çok teşekkür ederim . i.k. sordum ben daha önceden vergı indirimim yokmu dıye sonuçda verdim işyerine dedim i.k. bana şunu dedi sen asğari ücret almıyorsun 17000 lira asgari ücret 500( yol parası vs demişlerdi) fazla yatırıyor bunlar . nasıl almıyorum dedim 17500 alıyorsun dedi bu paranın içerisinde dedi pek fazlada birşey dıyemedım işimden olmayayım mağdur kalmayayım diye. @deasn12 bunlar 18500 yatırmazlar emekli olunca 17500 zorla yatırıyorlar 500 fazla verıyorlar onun yol parası oldugunu dıyor sonra soruncada vergı ındırımımde içinde vs kıssa özet asğarı ücret almıyormuşum almıyor demesı asgari ücretden 500 tl fazla yatması işde açıkladığım gıbı ne yapmalı vs. herzaman onlar haklı garibanın hakkı yok hiçbirzaman

• Beğen
Reaksiyonlar: Mmd
Abi şuradan bir şey yazıyım ben birinci sınıf engelli ikinci sınıf ya da üçüncü° engelli değil mi 1750 TL farklı alıyor mesela birinci dereceyim ben 1750’den fazla olması gerekmiyor mu normal çalışan emekli çalışan değil

abi öyle anlattınız ki. memurluk sınavına girmicem . benim normal çalışma kalemim yani piyasa değerim 30 bin lira. 3 sene sonra emekli hakkım geliyor. yaşımda genç olduğu için geri tekrarişe girebilirim. emekli maaşı ayrıca normal 30 bin maaşım artı birde vergi indirimide üzerine binerse. 50 bin liraya yakın para geçer elime. memurlukta bu paraları almam imkansız. :)

Bence sen memur olmana bak çünkü ben de 2026’da gireceğim sınava şu an erken emekli olsak bile alacağım 11 12 TL bir de vergi indirimi alsan buradaki yazılanlara göre fark 1700 TL kaçıncı derecede engelli olursan ol benim anladığım öyle gene eline

Dörtadan emekli olupta memur olarak çalışamaz mısın insan

Gerçi doğru söylüyorsun bir de çalıştığın yerde 18.000 TL alıyor en düşük memur maaşı ne kadar ki

En düşük memur maaşı 34.000 liraymış

hocam primlerim hep yüksek yattı. bugün 12 13 den aşağı emekli maaşı almam. 36 yaşındayım yöneticilik görevlerinde çalıştım. yine aynı iş yerinde çalışsam 13 emekli maaşım. 30 bin normal maaşım. ayrıca ben 2. derece olduğum için 4000 e kadar vergi indirimi. tabi bunlar böyle değildir devlet böyle para dağıtmaz. 45 binden aşağı düşmez maaşım. ama memur olsam bugün lisans mezunu olarak alacağım maksimum para 36 bin. memur olmanın ayrıcaklakları çok daha büyük bu tartışılmaz . ama maddi olarak kayıp yok.

4a dan engelli emeklisi olup memur olamıyorsun. istisnaları var ama çok nadir.

Anladım doğru söylüyorsun ben de bir yıl sonra emekli olacağım büyük ihtimalle bir yıl sonraya emekli maaşı 15:16 falan olur çalıştığım yerden de bir 21:22 alırım ozamana kadar dediğin gibi ben de son defa şansımı deneyeceğim bu KPSS de benim de yaşım 39 Rapor oranında %80 büyük ihtimalle fark oranım dördü geçer diye tahmin ediyorum ama bunlar vergi indiriminde oranı düşerebiliyormuş bilgin olsun belki %80 Lik oran %60’a bile indirebilirler vergi dairesi

valla hocam en düşük vergi durumundan bile verseler bile yeterli. yaşım 36 3 aydır gece gündüz çalıştım. hem hastalık hem ev sorunları hem ders. elimden geleni yapıcam. ilk ve son kez girerim. olursa alrım başıma koyarım olmazsa da nasip kısmet. 2024 te gereksiz çok kadro açıldı. lisansla 70 e kadar düştü puanlar. 70 le adam alacağna o kadroyu beklet bu sene 75 puan alana ver ki haksızlık olmasın. 2024 te 70 le birisi atanacak. 2025 te 80 le atanamayacak. bu aradaki durum haksızlık oluşturur.

Benim bölüm işletme bu sene AOF eden Sosyal hizmetler bölümü okumaya da karar verdim

Üst Alt