Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Çalışan özürlüler Emlak Vergisi muafiyetinden yararlanamıyor..?

kadiremek

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar merhaba.biliyorsunuzki son yapılan değişikler ile özürlülerin kullandığı 200 m2'ye kadar olan tek evleri için emlak vergisinden muaf olmalarını sağlayacak bir düzenleme getirildi.bu muafiyetten yararlanmak için gerekli olan belgelerle birlikte belediyelerin ilgili servislerine başvuruluyor. ancak bazı belediyeler özürlülere sağlanan bu muafiyet için özürlü kişinin hiçbir geliri olmaması yani çalışmaması şartını koşuyor.

Yani çalışan özürlüler bu muafiyetten yararlanamaz
deniliyor. Bu konuda bir çelişki olabileceğini düşünüyorum. Eğer bu konuda bilgisi olan varsa bu foruma yazarsa sevinirim.

Herkese iyi günler

Sevgili menekşe eksik bir alıntılama yaptın. Zira o alıntının hemen üstünde şu ibare var:
  • "2. İndirimli Bina Vergisi Oranından Yararlanan Diğer Mükelleflere İlişkin Uygulanacak Usul ve Esaslar

İndirimli bina vergisi oranından özürlüler ile birlikte [yani özürlülerin yanı sıra], Türkiye’de brüt yüzölçümü 200 m2 yi geçmeyen tek meskeni olan;[...]"
Bu satırların ardından menekşe'nin maddeleri sıralanıyor. Yani deniliyor ki, özürlülerin haricinde hiç bir geliri olmadığını belgeleyenler de, .... olanlar da bu muafiyetten yararlanır.

Sonuç olarak kadiremek arkadaşımızın bahsettiği uygulamanın yasal dayanağı bulunmamaktadır. Kanunda ve yönetmelikte hangi özürlülerin bu muafiyetten yararlanacağı çok çok çok açıktır:

• "1.2.1. İndirimli Bina Vergisi Oranından Yararlanacak Olan Özürlüler [kimlerdir?]

Türkiye sınırları içinde; brüt yüzölçümü 200 m2 yi geçmeyen tek meskeni olan, tek meskende hisseye veya tek meskenin intifa hakkına sahip bulunan özürlüler bu meskenleri için Bakanlar Kurulunca 2006 yılına ait belirlenen indirimli (sıfır) bina vergisi oranından yararlanacaklardır. Özürlülerin indirimli bina vergisi oranından yararlanabilmeleri için bu durumlarını tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınmış olan sağlık kurulu raporu ile ilgili belediyelere belgelendirmeleri gerekmektedir."
Görüldüğü üzere ne çalışmakla ne de başka bir gelirle ilgili kısıtlama söz konusu değildir.
Tekrar edeyim: Belediyenin uygulaması yanlıştır!..

Muhtemelen Belediyeler de menekşe'nin düştüğü yanlışa düşmüştür... İyice izah etmek gerek ki, insanlar mağdur olmasın.. Kadiremek, Küçükçekmece'de bu iş sana düşüyor :)

Daha önce Emlak Vergisi Muafiyeti için nasıl bir yol izlediğimi anlatmıştım. Çalışıyorum... Seyhan Belediyesinde çalışıp çalışmadığımı bile sormadılar. Çünkü böyle bir ayrım yok.

Yönetmeliği nasıl okuyup uygulamaya çalışıyorlar hayret ediyorum doğrusu :roll:

Emlak vergisi muafiyeti hk.

Arkadaşlar aynı probelmi ben de yaşadım. Muafiyet için gittiğimde hiçbir gelirin olmadığını belgele dediler. Oysa resmi gazetede de konu oldukça açık olarak belirtilmişti, kendilerine resmi gazeteyi de götürdüğüm halde İSTANBUL KADIKÖY BELEDİYESİ yine kabul etmedi. Bu durumu sonuna kadar iredeledim, araştırdım ve sonuca ulaştım. Kesinlikle gelirle muafiyetin bir ilgisi yok. Adına kayıtlı 200 m2 yi geçmeyen tek daire olursa, gelirin olsun olmasın muafiyetten faydalanabilirsin. Kadıköy Belediyesi baktı olacak gibi değil vasıtalı vergi dairesinden görüş istedi ve haklı olduğumu gördü. Sonunda belediye muafiyeti verdi. Kesinlikle pes etmeyin. Her belediye kendi kafasına göre yorumluyor, aslında yaptıkları yanlışın farkında bile değiller.

elfasln,
konunun ne ikametgahla ne de kira kontratlarıyla yakından uzaktan hiçbir alakası yok.
Muafiyet oturma şartına değil malik olma şartına bağlanmıştır.200 m2 yi geçmeyen tek daireye sahip olan her engelli bu uygulama dahilindedir.

arkadaşlar merhaba,
konuya dair resmi gazete yazısını nasıl bulabilirim ? belediyeye giderken yanımda bulunmasını istiyorum da ?
teşekkürler...

bende geçen sene düzce belediyesine başvurdum.hiç sıkıntı yapmadılar hatta emekli olduğum için bile indirim yapıyorlarmış.tapu fotokopisi,kimlik fotokopisi ve engelli raporu fotokopisiyle iş bitti :)

Teşekkürler isoduzce, ben de önümüzdeki hafta gidip başvuracağım...

Emlak vergisi muhafiyeti için geçen sene bağlı bulunduğum belediyeye tapu fotokopisi, nüfus kimlik fotokopisi, ve sağlık kurulu raporu fotokopisiyle başvuruda bulundum. Başvuruda bulunduğum birimdeki görevli memur çalışıyorsanız bir yerden geliriniz varsa emlak vergisi muhafiyetinden yararlanamazsınız dedi. Bende yönetmeliği gösterdim. Görevli memur mevzuatı tam bilmediğinden şefiyle görüştü sonra bir form çıkardı gerekli bilgileri yazmamı istedi yazıp verdim gerekli olan belgeleride aldıkdan sonra emlak vergisinden muafsınız dedi.

Teşekkür ederim Ayşe hanım,açıklayıcı bilgileriniz için..
Ben hepsini kapsadığını düşünerek metni yanlış okumuşumm:)

hisseli tapuda olsa genede belediyeler vegiden muaf edıyolarmı ?

Bugun belediye gittim benim bir ev birde baska bir yerde Hisseli arasam var o yüzden olmaz dediler

Yaklaşık 1 yildir emlak vergisinden muafim ilk başvuru esnasında raporun fotokopisi ve bir form doldurdum okadar çalışıp calismadigimi bile sormadilar üstelik isterse 10 tane eviniz olsun iclerinden 1 tanesi 200m2 gecmemek kaydiyla vergiden düşürebilirsiniz

bende 1 ay önce belediyeye dilekçe tapu fotokopisi ve raporum la başvuru yaptım emlak vergisinden muafım yalnız 200 m2 yi geçmeyen bir evin olursa ve o evde ikamet edersen ev engellinin üstüne olursa bu haktan yararlanabiliyorsun yani 10 evi olan vergiden muaf olamıyor

200m2 gecmeyen 1 evim ve 1 dükkanım var ( geliri gideri suan üstüme olmayan babamın hayatteyken erken paylasım yaptığı anadoluda eski bir dükkan )

belediyeye 1 ay önce gitmiştim 1 dükkan 1 eviniz varsa olmaz dediler
bende mesken ev dir dükkanınkini öderim ev vergisinden muaf olmam gerekir dedim ama ceza gelir sonra dediler
bimer üstünden maliyeye sordum kanun maddelerini yolladılar bana cevap olarak
kanun maddelerinde net bilgi yok o yüzden sormustum net cevap gelmedi
kanunda ek geliri olsun olmasın ev vergisini ödemez diyor ve tek mesken şartı var sadece
bende gecen hafta basvurdum belediyeye red cevabı geldi
ev vergimi ödemek zorundaymışım
bilgisi olan varmı
mesken nedir ?

Emlak vergisi muafiyetinde engelliler için gelir kriteri yoktur, gelirinizin çokluğu muafiyeti engellemez.
Muafiyet için 200 m2 yi geçmeyen tek ev şartı vardır. tek bir ev olup 200 m2 yi geçerse ya da birden fazla ev olursa muafiyet uygulanmaz.
2 evi olan ikisine de ödeyecektir, biri muaf diye bir şey yoktur.
Bir ev olup muafiyetten faydalanırken ikinci bir ev alınırsa ikincinin alındığı tarihten itibaren her iki ev için de emlak vergisi ödenir.

ufuk bey
bende 2 ev yok
bildiğim mesken ev demek zaten ve kanunda ev vergisi engelli muafiyetinde tek mesken 200 m2 gecmeyen ek geliri olsun olmasın ödenmez yazar

bende 1 ev 1 dükkan var
dükkanıda mesken sayıyorlar belediyeden
oturduğunuz evin verginisini ödeyeceksiniz dediler
bana göre 1 meskenim var oda oturduğum 200m2 gecmeyen dairem
ama kanun belirsiz eksik

Evet kanunda mesken diyor ancak dükkan için de emlak vergisi mükellefi olunduğundan muafiyet için tek mükellefiyet şartı olabilir mi?

belediyeden dedikleri o dükkan ve dairenizin olması
2 mesken sayılıyormus
kanunda netlik olmaması karıştıryor işi
bana göre mesken oturduğun evdir benim tek dairem var 200 m2 gecmez oda
bimer den maliyeye sormustum onlarda zaten okuyup anlayamadığım kanun maddelerini kopyalayıp göndermiş
naparsan yap gibi

Sıfır oranlı Emlak Vergisi avantajı - Şükrü KIZILOT - Hürriyet
burda msela 160 m2 1 evi 10 dükkanı olsa bile ev için ödemez diyor mesela

Vegi indirimi

Iyi akşamlar abi benim 300 m2 arsam var şimdi ev alacam emlak vergisi ödeyecek miyim. Engelligim.

Nurii
Alacağınız ev 200 m2 nin altında ise ve tek ev olacaksa hayır ödemeyeceksiniz.

arkadaşlar ev annemin üstüne olsa ve içinde annemle beraber ikamet ediyor olsamda bu indirimden yararlanabilirmiyim ?

Selamlar

Eşimin %100 engelli raporu bulunuyor. Bayrampaşa Belediyesi ile görüştük. Emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilmek için şu kriterleri aradıklarını söylediler. Konut Türkiye sınırlarında ve üzerine tek konut olacak, 200 m2 geçmeyecek, üzerinde engellinin kendisi ikamet ediyor olacak ve hiç bir geliri olmayacak. Eşim SGK lı olarak çalışıyor. Bu şartlar altında bu uygulamadan yararlanamayacak mıyız? Bu durum her belediyesinin keyfi uygulamasına mı bırakılmış. Bu konuda nasıl yol alabiliriz?

Teşekkürler.

Aranacak şartlarda kesinlikle gelir kriteri bulunmamaktadır memurun yanlışı var.

Tekrar merhabalar,

Eşimin ödemesi gereken 2015 yılı 1. ve 2. dönem emlak vergisi borcu bulunuyor. %100 Engelli Sağlık Raporu Haziran-2015 tarihli. Bu şartlar altında hangi yıl ve dönemden itibaren muafiyet başlamış olur?

Teşekkürler.

Emlak vergisi Yılın ilk ayından bir yıl için tahakkuk ettirilir ve 2 taksit halinde ödenir.
Bana göre 2.taksidin Kasım, raporunuzun ise Haziran tarihli olması sizi o taksitten muaf tutmayacaktır, çünkü tahakkuk yılın başından gerçekleşmiş olup taksitlendirme sadece ödeme kolaylığı açısındandır.
Bu yüzden muafiyet başlangıcınız 2016 yılı olacaktır.
Bu benim şahsi görüşümdür.

benimde hisseli olduğum dairede ailemle yaşıyorum muaf olunur mu

teşekküler

Üst Alt