Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Camiide namaz kılarken zorlanıyorum..? [Görüş]

Merdiven aslında estetik amaçlı değil...
İmar planında belirlenen yol kodu'na uyum sağlamak ve uydurmak için yapılması gerekiyor. Sırf halk görüşü ile estetik amaçlı olsaydı Anıtkabir'i bilirisiniz sayısız basamaklar sıralardık. Güney Amerikadaki İnka Tapınakları gibi tasarlardık. Zemin seviyesinden 100 metre yukarıya Cami inşa ederdik. Şaka bir yana aslında merdiven yol koduna tekabüle tmek ve veya alt kattaki giriş ile üst kattaki girişleri ayırmak için kullanıyoruz. Estetik değil.
Anitkabiri fazladan izah etmeyeyim . Estetik olarak değil ön plana çıkması için mecburiyetten merdiven çizmiş: Mimar Emin ONAT.

Hastane, Okul, özel yapı, Belediye gibi bir çok yapıda Engelli olayı düşünülmeyebilir
hayır aksine düşünülmeli. Senin ihtiyacın sadece cami ile sınırlı. İşte öyle olmamalı. Gün gelir(allah Korusun) sık sık hastaneye düştüğünde o zaman aklına gelmemeli.

engelli olmadığım yıllarda arasıra cuma namazlarına giderdim.engelli olduktan sonra hiç nasip olmadı.gittiğim yıllarda ise hiç bir engelliyle karşılaşmadım camilerde.haaa bu o kadarda önemli değil.ibadet illa camilerde yapılacak diyede bir şart yok.bırakın nasıl uygun görülüyorsa öyle yapılsın.siz ibadet etmek istedikten sonra dünyanın her bir noktası ibadet yeridir.

Eğer cami icerisinde yaşadiğimiz sıkıntıları cami imamina
veya müftülüklere iletirsek sanırım bu gibi sıkıntılar tekrar
yaşanmaz şu anda gittiğim bütün camiler tabure yani sandalye
ve hatta en arka safta bir sıra oturaklar bile yapılmış.

Sorunlar iletilerek veya konuşularak aşılır bunun için yaşadığımız
sıkıntıları birim yetkililerine iletmek bizler için bir görev arz
etmemiz gerekir çünkü bizlerin yaşadiği sıkıntıları bizlerden
sonra gelecek olanlar yaşamasın diye düşünüyorum

hepinize kolay gelsın kalın sağlıcakla

güzel kardeşim

fizyolojik özelliklerin ne kadarına müsade ederse ki maksimum gücünle yapabilecegin hareketinle yapabildigin kadar yap ve ibadetini yerine getir dahası vesvesedir seni dinden uzaklaştırmaktır camidede olsa şeytan zayıf gördügü kişiyi yoklar .

SEN SEN OL KILMAK İSTİYORSAN OLUMSUZ KONUŞAN KİMSEYİ DUYMA :!: SADECE İBADETİNİ YAP :!:

ALLAN CÜMLEMİZİN NAMAZLARINI KABUL ETSİN .

Camiye gitmek insana hem huzur veriyor hem de o kadar insan birlikte olunca farklı bir hava oluyor. Ama tabii ki bu havayı bozabilecek kimseler de çıkabiliyor toplumun her alanında olduğu gibi. Sonuçta camiye gelmek herkesi melekleştirmiyor herşeyi ince düşünen kişiler haline sokmuyor. Adam temiz giysi giymeden geliyor, kokulu şeyler yiyip geliyor, insanları itip kakabiliyor. Bunlar çok sık olmasa da oluyor.

Sanıyorum en zor olanı ayaklarında özrü olanların namaz kılması. Ben kolumdan özrüm olmasına rağmen arada bir zorlanabiliyorum sıkışmadan dolayı ama bulunduğum yerde iki ayağı da olmamasına rağmen aracıyla gelip camiye giren ve namaz kılan biri var. Bu kişinin yapabildiğini gördükten sonra sesimi kesip oturuyorum...

Arkadaşlar Namazın farzlarına iyice bakarsak Farz olan şeyler engelli veya engelsiz herkesin kesinlikle yapabileceği şeyler..

Mesela yaptığımız hareketler oturup kalkmalar, elimizi kulağımıza götürmemiz, hep sünnet, vacip..

Farz'lara bakarsanız hepimizin yapabileceği şeyler..
Hiçbiryeri tutmayan bir felç'li hasta bile sadece gözü ve diliyle namaz kılabiliyor..

Allah razı olsun Bütün yazılara baktım herkesin dediği gibi Ameller Niyete göredir.. Allah bizim çektiğimiz zahmetin karşılığını 1'e 1000 olarak verecektir..

Camilerde'ki sorunu cami imamlarıyla veya Müftülüklerle halletmeye çalışalım..
Allah yardımcımız olsun..

5 Şub 2006 / Hutbeleri işitme engellilere aktaracak elaman aranıyor...

Din hizmetlerinden engellilerin de yararlanmasını isteyen Diyanet, bu yönde çeşitli düzenlemeler yapıyor. Engelliler için camilere özel rampa ve asansör çalışmaları sürüyor. Hutbe ve vaazların işitme engelliler tarafından duyulması için de çalışılıyor. Ancak bu konuda karşılaşılan en önemli sorun elaman sıkıntısı. Müftülükler, hutbe ve vaazları işaret diliyle işitme engellilere aktaracak eleman bulmakta zorlanıyor. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İzzet Er, engellilere yönelik çalışma yapılması için müftülüklere genelge gönderdiklerini ifade ediyor. Bu kapsamda hutbe ve vaazların işaret diliyle aktarılmasını istediklerini belirten Prof. Dr. İzzet Er, müftülüklerin ise bu konuda görev yapacak elaman bulmakta zorlandığını anlatıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın toplumun bütün kesimlerini bilgilendirmekle görevli olduğunu hatırlatan İzzet Er, bu çerçevede engelliler için gerekli düzenlemelerin yapıldığını belirtiyor. Yeni camilerin engellilerin yararlanacağı şekilde inşa edileceğini dile getiren Er, bu camilere özel rampa ve asansör konulacağını aktarıyor. Mevcutların da gerekli düzenlemeler yapılarak engellilerin yararlanabileceği hale getirilmesi için müftülüklere talimat verildiğini söylüyor. Müftülüklerin işitme engellilerin hutbe ve vaazları duyubilmesi için çalışma yaptığını aktaran Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İzzet Er, "2006'da engellilere yönelik çalışmalara hız verilecek. İşaret diliyle hutbe okunması için çalışılıyor. Bazı müftülüklerimiz bu uygulamayı başlattı. Daha da yaygınlaşacak." diyor. Müftülüklerin bu noktada karşılaştığı en önemli sorunun eleman sıkıntısı olduğunu anlatan İzzet Er, "İşitme engellilere hizmet sunacak kişilerin, bilindiği gibi özel eğitim alması gerekmektedir. Müftülüklerimiz böyle eleman bulduğunda, işitme engellilere de hizmet sunacak. Bu elaman, hutbe ve vaazları, işaret diliyle işitme engellilere aktaracak. Müftülüklere talimat verildi. Ancak gerekli yeterliliğe sahip eleman bulunamadığı için bu hizmet gecikiyor. Eleman bulunursa hutbeleri işitme engelliler de duyacak.'' diye konuşuyor. TAKİP EDİP DEVAMLI GİTTİĞİN CAMİYE DÜZENLEME YAPTIRABİLİRSİN

Yakup Yusuf kardeşimiz güzel belirtmiş önce gerektiği gibi kılmaya çalışmalıyız şayet yerine getiremiyorsak klabileceğimiz gibi kılmalıyız. Bu ifadeleri Bedensel olarak ifade ediyorum.
Kıldığımız namazlar İnşallah kabul olur. Camide bu tür sorunlar çıkıyor ama bütün camilerde sandalye var bazı camilerde yaşlıların rahat kılabilmesi için uzun oturak şeklinde yapılmış aparatlar var. Öncelikle cami imamına durumu söylediğimizde kendisinin çok iyi bir şekilde yardımcı olacağına eminin. Çünkü benim eniştelerimin ikisi imam.

SLM ARKADAŞLAR BEN TUTUCU BİR İNSANIM ELİMDEN GELDİĞİ KADAR SÜREKLİ CAMİDE İBADET EDERDİM. SU AN AYAĞIMIN TABANIN DA NASIR VAR 2 YILDIR TEDAVİ YANIT VERMİYOR. YANİ CIPLAK AYAKLA YERE BASAMIYORUM EVDE SÜREKLİ TERLİKLE DOLAŞIYORUM... BUNU BİR KAÇ DEFADA CAMİDE DENEDİM SANKİ HERKES BANA BİŞEYLER SÖYLEDİĞİNİ HİSSEDİYORUM...
" AAAA HİÇ SAYGI KALMADI ARTIK CAMİYE BİLE EV TERLİKLE GELİNİYOR"

Merak etme Hakancığım, ilk önce garip gelebilir ama camide bulunan herkes camiye böyle gelinmiş ise bir sebebinin olacağını bilir, ilk başta jeton düşmesede sonradan anlar.
Sen boş ver İbadetini yapmaya çalış,
Biliyorsun ibadet başkalarının nasıl değerlendirildiğine göre değil, Allah'ın nasıl değerlendirildiğine göre olur.
Sen canını Sıkma,
Yaptığın ibadetleri Allah Kabul etsin.

Sağ ayağımdaki özürden dolayı tabanıma düz olarak basamıyorum.daha çok ayağımın sağına yatık basıyorum.Bu yüzden ayağımın sağ altında zamanla nasır oluştu.Bu nasır için çok ilaç,bant türü şeyler kullandım.Görüştüğüm doktorlar yakmanın geçici çözüm olduğunu ayağın şeklinin düzelmedikten sonra bu nasırın tekrar edeceğini belirttiler.çözüm olarak da temiz bir jilet ile sertleştikçe kendimin kesmesini söylediler ben de öyle yaparım.Kesince bir rahatlık oluyor.Ancak bende ince tabanlı ayakkabı bile kullanmıyorum.Evde yumuşak terlikle dolaşırım.

Camide terlik kullanmadım hiç bunu araştıracağım..

nasıl rahat kılabiliyosan öyle kıl allah mutlaka kabul edecektir.

Neden kendinizi yokuşa sürüyorsunuz, yoksa bu da mı şeytanın bir vesvesesi. Öfkelenmek, alınmak ya da camiye gitmekten, haşa ibadetten vazgeçmek yerine neden nasıl rahat ediyorsanız öyle yapmıyorsunuz. Bunun herhangi bir şekil şartı yok!

Gönlün nasıl huzurlu oluyorsa öyle yap arkadaşım.Allah'a emanet ol.

namazı nerde kıldıgın degil niyetin önemli gözlerinle bile allah a yönelsen kabul olur tabikide tekerlekli sandalye ile camiye girmek zor olur allah yar yardımcın olsun kardeşim niyetlerin kabul olması dilegiyle.....

arkadaşlar yazdıklarınızı okuyunca bi kez daha islamdan ne kadar uzak ve cahil olduğumuzu anladım...o yüzden çok okumamız ve araştırmamız gerekiyor kulaktan dolma bilgilerle işte bu kadar islam yaşar ve yaşamayı isteyen insanlarıda bu kadar kolay islamdan soğuturuz...bizimkisi sadece örf adet saygı adı altında bi sürü zorluk çıkartmak ve insanları dinden imandan camiden soğutmak bunun başka adı yok....sizlere camiye terlik ile girilmez (elbetteki temiz olma kaydı ile zaten sokak terliği ile kimse camiye girmez)diyenlere camide böle ayak uzatılmaz diyenlere tek bi sorum var ...nerden hangi ayetten hangi hadisten çıkartmuşlar bu sonucu...eğer islam tarihine bakarlarsa biraz kitap karıştırma lüksüne katlanırlarsa camide oturulduğunada ayak uzatıldığınada hatta va hatta yatıldığınada rastlayacaklardır...ne geliyosa zaten başımıza şu kulaktan dolma avam bilgilerden geliyo...gençliğimizi çocuklarımızı ve bizleri camiden islamdan soğuttular... ama öle kolay değil hemen pes etmememiz lazım...onların inadına araştırıp bilmediğimiz konuları öğrenip bi kaç cahil cühela yüzünden kendi ahiratimizden vazgeçmeyip mücadele etmemiz lazım...sözün özü...arkadaşım camide ayakta uzatılır yemekte yenir yatılır uyunurda...inanmayan islam tarihini araştırsın...sevgiler

Eliff e katılıyorum,
Arkadaşlar ben de özürlüyüm ve istediğim gibi kılıyorum.
Camide ayaklarınızı da uzatabilirsiniz sandalyeye de oturabilirsiniz.
Durumunuza göre istediğiniz gibi kılmak İslam'ın insanlara kolaylıklarındandır. Yeter ki insanlar Allah'a kulluk vazifesini yapmak istesin.
Başkalarının dediklerine bakmayın. Onlara uygun bir dille cevap verin ve bildiğinizi okuyun.
İnsanların da bu konularda kültürlü bir hale gelmesi en büyük dileğimiz.

MANTIK HATASI

YA BURADA BİR MANTIK HATASI VAR EVREN BİZE ŞÖLE NAMAZ KILIYORUM OLUR MU BÖLE KILIYORUM OLMAZ MI DİYE SORMUYOR Kİ. BURADAKİ ASIL MESELE HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ CAMİDE KARŞILAŞILAN ÖNYARGILAR. ASIL TARTIŞILMASI GEREKEN KONU BU
BAZI ARKADAŞLARIN BULDUĞU YÖNTEMLER DE İLGİNÇ DOĞRUSU CAMİYE GİTMİYORUM FALAN GİBİ
ARKADAŞLAR İSLAM DİNİ BİR BAŞKALDIRI DİNİ DEĞİL Mİ HAKSIZLIĞA HIRSIZLIĞA ADELETSİZLİĞE. GELDİĞİ ZAMANDAN BERİ BUNLARLA MUCADELE ETMİYOR MU. ÖZÜNDE BU YOK MU. SİZİN ÜZERİNİZE DÜŞEN ASIL GÖREV ORADA NAMAZ KILMAKTAN ÖTE ORADAKİ HAKSIZLIKLA ÖNYARGIYLA MUCADELE ETMEK DEĞİL Mİ. BU SAYEDE ORAYA KAZANDIRACAĞINIZ BİR İNSANIN BÜTÜN İNSANLIĞI KAZANMIŞ GİBİ OLACAĞINIZI BİLMİYOR MUSUNUZ. ORTADA BU KADAR TEMEL Bİ KONU VARKEN SİZ TUTMUŞ AYRILTILARA BOĞUYORSUNUZ OLAYI .

sevgili spastik arkidişim dediklerine katılıyorum...zaten başımıza ne geliyorsa hemen kabullenmekten vazgeçmekten geliyor...eğer karşılaştığımız yanlışlarla mücadele etmiş olsaydık elimizle düzeltemediğimizi en azından dilimiz le düzeltmeye çalışsaydık dinimiz böle cahil cühela insanların oyuncağı olmaz gençlerimiz yeni yetişen nesil böle kendi dininden kendi camisinden uzak kalmazdı...

hep eleştiriyoruz konuşuyoruz ama icraata gelince bişi yok ...bana dokunmayan yılan bin yaşasın hesabııı...amannnn boşver namazımı evde de kılarım nasıl olsa diyip meydanı iki üç nerden ne duyduğu belli olmayan insana bırakmak ve sonrada dinmizin böle gerici yobaz gözükmesine sebep olmak...

bu işte hepimiz sorumluyuz kimsenin kınamasına bakmadan elimizden geldiği kadar araştırıp bu cahil insanlarla mücadele etmeliyiz...

SLM

KESİNLİKLE DOĞRU. ŞEKİLCİLİĞE SIRA GELDİMİ KİMSEYE BIRAKMAYIZ FAKAT İŞ İÇERİK OLUNCA BÜTÜN SESLER SUSUYOR NEDEN ÇÜNKÜ İÇERİK DÜŞÜNCE İSTİYOR SORGULAMA İSTİYOR MUCADELE İSTİYOR RİSK İSTİYOR KARARLILIK İSTİYOR. SEN CAMİYİ BIRAK ÖTEKİ KİTABI BIRAKSIN DİĞERİ YAZMAYI BIRAKSIN EEE NE OLDU BİREYSEL ÖZGÜRLÜKLERE. İNSANLAR BU KAFA İLE GİDERSE İŞTE BİRİLERİDE CAMİDE BİLE EN HUZUR BULACAĞI YERDE BİLE HUZURSUZ EDİLİR KISITLANIR YARGILANIR KÜÇÜK DÜŞÜRÜLÜR. BAZILARININ ARTIK AKLIN SADECE NAMAZ KILMAK İÇİN VERİLMEDİĞİNİ ÖĞRENMESİ GEREK. KALDI Kİ ALLAHIN VERDİĞİ AKLI SOSYAL SORUMLULUUKLRINI YERİNE GETİRMEK İÇİN KULLANMAYANLAR HER ZAMAN KISITLANACAK VE PISIRIK KİŞİLİKLER OLARAK KALACAKLAR DÜNYANIN FORMATI BÖLE FARKLI Bİ FORMAT ATILANA KADAR BU KURALLARLA YAŞAMAYI ÖĞRENECEĞİZ. CUMHURİYETTE TARİHİ BOYUNCA HERŞEYİ HAZIR BULDUK BİZ ŞU AN ELİMİZDE OLAN HAKLAR İÇİN BİLE MUCADELE VERMEDİK. BİRİLERİ BİZİM YERİMİZE DÜŞÜNDÜ VE UYGULAMAYA KOYDU ONLARI. O YÜZDEN HAK ARAMA VE HAKKIN OLANI KABUL ETTİRENE KADAR MÜCADELE YETİSİNDEN MAHRUM KALDIK. EEE TABİKİ MUCADELE EDİLMEDEN ALINAN HAKLARIN GERİ ALINMASINADA SESİMİZ ÇIKMIYOR HALİYLE. MERAK ETME BUGÜN BİKAÇ CAHİL YÜZÜNDEN CAMİYE GİDEMEYENLER YARIN EVLERİNDE DE RAHAT OTURAMAYACAKLAR..........

Evren' Alıntı:
ya arkadaslar sımdı ben bazen her musluman gıbı camıye gıtmek ıstıyorum.ama saglıgım geregı bır yere oturmam gerek ve boyle namaz kılmam ıcap edıyo.ancak elımde sandelye camıye gıtmek ıstemıyorum veya olur ya belkı baska bır camıye gıdcem ....sureklı sandelye mi tasıycam.SİZCE NE YAPMALIYIM...

yardımcı oldugunuzdan sımdıden tesekkur ederım.

Sevgili Evren kardeşin açtığı konuya şöyle bir göz atayım dedim,gördüklerim karşısında ağlasam yeridir heralde.

"ibadetin şekli yoktur(namaz)nerde yapıldığıda önemi yoktur.

Ameller niyete göredir, şeklin önemi olmadığına inanıyorum.
Tabiki namaz sadece cami de kılınmaz isteyen istediği yerde istediği şekilde kılar. Yüce dinimiz buna cevaz vermektedir.

kılma o zaman zorlanıyosan"

Fetva veren de,hadisi kafasına göre dallandırıp budaklandıran da hepsini görmek malesef mümkün.

Sevgili dostlar,
Engelli olan bizler hayatın her boyutunda çeşitli haksızlıklarla,sıkıntılarla
karşı karşıya gelebiliyoruz.Hastane de doktorun haksızlığına uğradığımız da hastanelere küsüyor muyuz? yoksa haksızlıkla mücadele mi ediyoruz.Peki camide insanlar bize yardımcı olmuyor veya ters bakışlarla bakıyor diye niçin camiye gitmeyelim?

Camiye gitmenin faziletini ve mükafatını anlatan bir kaç hadis zikretmek istiyorum.

"Cemaatle kılınan namaz,yalnız başına kılınan namazdan 27 derece üstündür."

"Evinde abdest alarak mescide namaz kılmaya giden kişi evde ihram giyerek Hacca giden kişi gibidir."

"Kim akaşm veya sabah camiye giderse,sabah ve akşam her gidişinde Allah ona cennette bir ziyafet hazırlar."

"İnsanlar yatsı ile sabah namazındaki fazilet ve sevabı bilselerdi,emekleyerek bile olsa mutlaka camiye giderlerdi."

Camiye gitmek büyük bir efdaliyettir,gücü yeten her mü'min ve mü'mine camiye devam etmelidir.Karşılaştığınız zorluklara diğer olaylarda nasıl direniyorsanız sizlerin ahiretinize katkı sağalyacak camiye gitme alışkanlığınada aynı sebatı göstererek devam ediniz.Bizler toplumda var oldukça ,mücadele ettikçe emin olun,gün gelecek bu sıkıntıların hepsi bitecektir.

İslam kolaylık dinidir.Ayakta kılamayan oturarak,oturarak kılamayan yatarak,vücudunu hareket ettiremeyen ima ile kılabilir.Abdest alamayan teyemmüm ile namazını eda edebilir.

Camiye her müslüman gibi bizde gitmeliyiz tabiki ramazanlarda bazen ben gidiyorum ama ben dizlerimin üzerinde kılmaya çalışıyorum yere oturamıyormusun oturduğun yerde kılabilirsin diyorum yani her vakit sandalye götürmene yok arkadaş tüm mümin kullarımın ibadetlerini inşallah kabul eder inşallah Allah yardımcın olsun...

Üst Alt