Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Diabet hikayeleri... Tüm diabetlileri buraya bekliyorum [O anlar]

rlion

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
Tüm diabetlileri buraya bekliyorum. Yaşadığım bir kaç " O An" diyebileceğim zamanları Sizlerle Paylaşmak istiyorum.

İlk teşhis ve hissettiklerim

1995 yılının sanırsam mart yada nisan ayı idi. Sürekli bir ağız kokması idrara çıkma gözler altında morluk ve aşırı kilo kaybı. Annemin baskısıyla babamın ilgilenmeyen davranışlarıyla hastaneye gittik. Çocuk doktoru bağırsak kurdu var dedi ilaç verdi ve yolladı. Ben sabaha kadar 40 kez wcye kalkıyordum ve en sonra yorgun düşüp uyuyakalıyordum. Malum altıma kaşırıyordum. Çok utanıyordum bundan. Çünkü annem 2 yaşından beri altımı başlamamıştı. Aradan 1 hafta geçti ben daha kötü oluyorum tekrar gittik yine aynı teşhis ve ilaçlar. Annem koca karı ilaçları ve söylentilerini çok iyi bilir. Sonuçta köyden geliyoruz. Annem babama diyor ısrarla bu çocuk şeker hastası olmasın. Şeker hastaları çok su içer çok tuvalete çıkar diye. Babamda anneme hep kızardı kötüye yorma diye. Sonrasında babam doktora annesi böyle böyle diyor dedi ve doktorun tepkisi şu ; " SİZ ÇOKMU BİLİYORSUNUZ , KÜÇÜCÜK ÇOCUKTA ŞEKERMİ OLUR !!! "
Sonra tahlil istedi gönülsüz ve tahlilden sonra şekerim 360'tı. Şaşırdı ve hemen izmir tepecik hastanesine sevk verdi. Oraya gittik ve doktorum kulakları çınlasın Endokrinoloji uzmanı DR.Ebru Özerkan; Biraz daha geç gelseydiniz gözlerini böbreklerini kaybederdi dedi. Allah'a çok şükür en sağlıklı hastalarından biriyim kendisi emekli oldu sanırım ulaşamıyorum ama çok iyi bir doktordu. Annem'e bu yüzden başka bir bağlıyımdır. Şimdi evliyim ve Mayısta bir kız bebeğimiz olacak. Nerelerden nerelere.

İlk koma ve telaş endişe

Hastalığımın 2. yada 3. yılıydı. Ozamanlar şeker aletleri çok güvenilir ölçümler yapmıyordu. Malum Fethiye'de yaşıyoruz. Çok sıcak bir memleket. Öğle yemeğinden önce şekerimi ölçtüm 190 gibi çıkmıştı. Bende normalde 12 Ünite vurmam vereken ilacı 14 olarak ayarladım. ( Bunu kafama göre değil doktorumdan aldığım eğitimden sonra bana verilen insiyatiften dolayı yaptım bilginize) Annem yemek hazırlıyor. Bende hissediyorum sanki böyle boşlukta gibiyim. Sonra malumunuz bilinç kaybı yaşadım. Annemler şekerimi ölçtüler ve "0" sonra bidaha ölçmüşler yine "0". Tabii bende şartaller indi gerisini hatırlamıyorum. Babamlar telaşla beni hastaneye götürmüşler. Babam beni hastaneye götürürken kaza yapmış ama hiç umrunda bile olmadan doğru hastaneye. Ben gözlerimi açtığımda başımda 3 hemşire 1 doktor ve hüngür hüngür ağlayan annem. Sonrasında düzeldim Allah'a şükür. Anneme ne oldu diye sordum. Oda ağlayarak anlattı. Ellerimi kollarımı ısırmışım kaşındığı içinmiş bunu doktor anlattı bana daha sonra. Gözlerimin siyahı kaybolmuş sanırsam yukarı yada aşşağı bakmaktan annem gözlerimin sadece beyazını görebiliyomuş. Hep aklıma geldiğinde şükrediyorum. Onlara hayatımı borçluyum. Bilinçli oldukları ve üzerime çok titredikleri için.

Sonuç;

Kesinlikle hasta değiliz. Sadece yaşamamız gereken hayat seviyesini diabet sayesinde yaşıyoruz. Dikkat etmek , aile ilgisi ve pozitif olmak hastalığımızın en güçlü ilacı. Sakın ama sakın korkmayın. Moral diabetin en önemli ilacı. İlk başlarda o kadar karamsardım fakat şimdi bebeğimiz olacak. Seminerlerden doktorlardan değil, bizzat bu hastalığı yaşayan insanların tecrübe ve anılardan faydalanın. O zamanlar bilgiye bu kadar kolay ulaşılmıyordu fakat teknoloji çağındayız. Diabetli her bireye seve seve yardımcı olurum. Bana kimse yardımcı olmadı belki ama ben burdayım. Telefonumuda yazıyorum isterseniz whatsapp dahil ulaşabilirsiniz. Bu durumu en güzel özetleyen atasözlerinden biridir diye düşünüyorum;

" EŞŞEKTEN DÜŞENİN HALİNİ , EŞŞEKTEN DÜŞEN ANLAR"

Ramazan ASLAN: 0505 311 65 78

Tüm diabetlileri ve tecrübelerinide bu başlık altında bekliyorum.

benimde 15. yılım bu nalet hastalıkta... 1 ayda 10-15 kilo kadar kayıp ile bide sürekli idrar ile başladı bu çilekeş yolum ... son 5 yıldırda kalp damar cerrahi polikiniklerinde sürünerektente devam ediyoruz bakalım Allah yardımcımız olsun...

tsunami_

Kaç yaşındasın bilmiyorum ama o lanet hastalığa iyi bakmazsan arkadaş olmazsan hayatını dahada sürünerek geçirirsin. Muhtemelen dikkat etmiyosun.

rlion

gayet dikkat ediyordum ama babamı kaybettikden sonra başladı herşey sitresden... bu hastalığın virüsü stress, yemek 1 zarar verirse stres 5 veriyor üstadım.

hacım dediğim gibi streste yemek gibi düşün dikkat ediceksin. Allah rahmet eylesin bu arada

tsunami_ Abii Nee Zamann Strese Girdinn Hemenn Çıkmanı Tavsiye Ederimm. Strese Girdin, Canın Sıkıldı Hemen Araa ;) :)

baya hemde :D birisi tam nirvana anında yakalanmış :D

bende 14 yıldır şeker hastasıyım 25 yaşındaydım oglumda böbrek rahatsızlıgı çıktı diyalize baglamak zorunda kaldı doktorlar diyalize bagladılar 25 yaşında şeker hastalına yakalandım herşeyin başı moral moralin iyi olursa herşey iyi olur bu arada oglum böbrek nakli oldı çok şükür bugünümüze allahım bütün hastalarımıza şifa versin

bende bu hastalıga yakalanalıu 4 ay oldu kardeş. bunun yanında kolsterol tavan aşırı yaglanma var..göz altlarım şiş ve morluklar çok moralimi bozuyor ama buna şükür diyorum 3 gün önce göz tansiyonum çıktı ilaca başladım..şeker hast. da şu an sabah akşsm hap kullanıyorum...zaten 5 yıldır koahla mücadele ederken şeker ve göz tansiyonu çıkması beni yeterince üzdü..yinede allha şükür beterin beteri var kardeşş.selamlar

@ferhan akkuş acilen insüline geçmenizi öneririm. Malesef insülin kötü diye bir kanı var. Malesef vücudda pankreas fonksiyonunu kaybettiğinden onun yaptığını insülin yapıyor. Hap kullanıpta iyi olanı ben görmedim. İğne ile hayat kaliteniz ve yaşama standartınız aşırı derecede yükselecektir. Bende 29 yaşındayım. Psikolojiniz taş gibi olmak zorunda yoksa başetme şansınız çok düşük. Allah'a şükür hiçbir komplikasyon ile karşılaşmadım. Yaşam kalitemde gayet iyi. Spor spor spor. Birşeyleri bahane ederek ertelemeyin. Malesefki sinsi bir hastalığımız var. Şekeriniz iyi gitmezse çok feci sonuçlar çıkıyor ortaya. Bana kalırsa doktorun size yapacağı tek şey tahlil yapıp tavsiye vermek. Fakat bu tavsiyeleri yaşayanlardan almanız sizin için daha mantıklı olacaktır. Belki yanılıyorumdur fakat iyi bakarsanız kendinize ve diabete fazlasıyla mükafatını alırsınız. Beni görenler hasta olduğuma inanmıyorlar. En son halimin bi fotosunu bulup atıcam sizlere :)

insatgram sayfamada beklerim bu arada https://www.instagram.com/raslanphoto/

Bu rahatsizliga 14 15 sene once tanistim o zaman daha genciz neyin ne oldugunu bilmiyoruz onu ye bunu ye tatli tuzlu herseyi yiyorduk beni etkilemez diyordum aradan cok zaman gecti yavas yavas etkisini iyice gorstermeye basladi bu zaman icerisinde babami seker komasindan kaybettim dedemdede vardi onuda yavas yavas aldi once topugunun bir bolumu sonra ayagi sonrada bacagi komple kesildi ve yine seker yuzunden dedemide kaybettim annem ise yine bu illet yuzunden eridi bitti onunda ayagi kesildi suan bakima muhtac durumda sene 2014 benimde bagisiklik sistemim zayifladi ilk insuline basladigimda gunde 10 veya 15 mg vuruluyordum zaman gectikcede gozlerde puslu gorme ayaklarda yaralarin iyilesmemesi agrilar sters sikinti derken gunde 115 mg insilun vurulmaya basladim biraz gec oldu ama sunu anladimki sen vucuduna bakmassan o sana hic bakmaz o seni senden once terk eder

benim de tip 2. bu puslu görme olayı bende de oluyor. gün içinde metabolizmanın durumunu, haliyle duygu durumunu değiştiren illet bi hastalık. tip1 - tip2 farkını merak ediyorum ben de. kim hangi tipine maruz bunun belirtsek. herkese de geçmiş olsun.

9 yıllık şeker hastasıyım 11 yaşında yakalandım bu hastalığa çocuk aklı işte yediğimi içtiğime dikkat etmedim.gelişmedi vicudum böbrekler iflasın eşiğinde damar sertliği mevcut. ve hala kendime dikkat etmiyorum . etmem için bi sebep kalmadı çünki ne bi iş verenim oluyor ne elimden bi iş geliyor ne beni seven oluyor . şekerin yarattığı sinir yüzünden ailem ve çevremdekilerde bir bir uzaklaşıyor soğuyor benden. tek kurtuluş bir an önce ölmek.

9yıldır tip 2 yimsol bacagımı kaybettim şimdi budanacak agaç gibiyim ama inancımı kaybetmedim hepbir İMTAHANDAN GEÇİYORUZ rabbim bizide böyle imtagan ediyor bunada şükredelim beteri beteri vardır

diyabetime hala alışamadım ilaca bağlı tip 1 diyabet bir yıl oldu ama hala alışamadım ve moralim çok kötü 30 ünite ünsilin ile başladım tabi insülini çalışıyorum iş yerinde okadar problem olmasada yok ara öğün yap yok yolda ölç yok durakta iğne yap derken çileden çıktım ve hepsini attım çöpe atan sen mısın yeniden başaldım hiperglisemi sanırım tam bilmiyorum ama çok düşük şekerim var ani düşüş ani çıkış 50 ye düşüyor 500 e kadar çıkıyor. sarkoidoz hastasıyım 16 yıldır hastalığıma alıştım ama diayebete alışamadım sanırım. istediğimi yiyemiyorum zaten yiyemiyordum şimdi iyice kısıtlandım bu konuda.gece ve gündüz ayrı ünsilinler kullanıyorum artı ilaç ta var ne zaman biter bu kabus bilmiyorum rabbim herkese sabır versin...

Yıl 2012 aylardan Aralık
Yirmilik dişlerim inanılmaz ağrı yapmaya başlamıştı.Bende en nihayetinde çektirmek için bir çene cerahına gittim.
Beni diş çekmek için sandalyeye oturtup bir doz uyuşturucu ilaç verdi.
Bi süre geçtikten sonra dişi çekmeye başladı fakat bi terslik var.
Diş çekilirken inanılmaz ağrı hissettim,sanki hiç uyuşmamış gibiydi.
İkinci doz,üçüncü doz derken bir türlü uyuşmadı.
Daha sonra ameliyatla çekmeye karar verdi.
Neyse ameliyat için gün aldım.
Bir gün öncede gidip ameliyat için kan verip,tahili yaptırmam istendi.
Sabah aç karnına gidip kan verdim.
Öğleden sonra sonuçları alabileceğim söylendi.
Sonuçları aldığımda sözlerime inanamadım.
Glukoz kısmı siyah ve karşısında 270,HbA1c kısmında ise 10,5 yazıyordu.
Başımdan aşşağı kaynar sular döküldü tabi.
Hemen tedaviye başladık,ilaçlar vs derken bugünlere geldik çok şükür.
Doktorum,bu hastalıkla yaşamayı öğrenirsen ömrün uzar demişti.
Bizde onun için çabalıyoruz bakalım.

Yil 1990 antalyada tatildeyiz 2 yasindayim ve altimi islatmisim bol bol birde halsiz keyfsiz bi cocuk zaturre gecirip olumden donmusum ve benim pankreasi vurmus yuksek ateş 28 yasindayim 26 yillik yol arkadaşım var birbirimize olabildiğince iyi bakmaya çalışıyoruz son on yildir pompaya gectim en azından daha esnek bir yasam hepimize gecmis olsun canlar

şaka maka benim de diyabetle 6. yılım dolmuş. daha öncesini hatırlayamıyorum. tek hatırladığım o diyabetli olup da bilmediğim berbat dönem! idrarı tutamama, deli gibi yemek yiyip, su içme, sapsarı bir ten, sürekli uyuklama hali... 3-4 yıldır pompa kullanıyorum etkin kullanamasam da diyabetimi çok çok iyi yönetemesem de hep bi çabalama hali mevcut :/

Selam bende tıp 1 diabet hastasiyim 35 yaşındayım 20 yıldır hastalıkla mücadele ediyorum hayatımız hep dikkat ederek geçirmek zorundayız.hepinize geçmiş olsun.bu hastalıkla yaşamayı ogrendik

Merhaba , T1 Diabet hastasıyım 2008 yılında asker dönüşü günde 12 ltr su içmeye başladım bir şişkinlik bir uyuşukluk hali ve annemin şüphelenmesi üzerine kan tahlili yaptırdık ve şeker değerimin 586 olduğunu öğrendik o gün bugündür kendisiyle içli dışlı yaşıyoruz ,sağolsun hiç yalnız bırakmadı.

Merhabalar benin sağ gözüm görmüyor amelyat olmuştum bunun etkisi ile göz tansiyonu oluştu .sürekli hayatımı etkiliyor ama çalışmakda istiyorum engelli raporu alabilir miyim.göz tansiyonu göz kaybı olan gözde ilaç kullanmasan ağrı kızarıklık olıyor işaç tedavisini doktor uygun gördü cvp verirseniz sevinirim

Geçen ay ketoasidoz komasına girdim :D artık takmıyorum hiç

Arzuak
komplikasyon var mı ?

Iki gozumden ameliyat oldym mercek takili onun disinda suan ufak tefek sikayetler var

Bir gün ansızın kendimi çölde susuz kalmış gibi hissettim suyu içtikten beş on dakika sonra tekrar susamaya başlayınca doktor gittim. tip 2 olduğumu öğrendim. Glifor 1000 lik kullanıyorum yediklerime dikkat ediyorum şu an iyiyim Hba1c 7 de sabit. merak ettiğim, benim ayak tabanlarım çok yanıyor ve ayak bileklerim de ağrı oluyor, sıkı bir çorap giymiş gibi bunun sebebi de şeker midir.

Üst Alt