Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Dizilerde Sakatlar [Tartışma]

cekirdek

Üye
Konular
13
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar, izlediğiniz dizilerdeki asıl karakterler içinde sakatlar var mı?

Ben daha bir tek, "Bu kalp seni Unutur mu?"yu izliyorum. Orada bir Yalçın var, asıl kızın kocası; o trafik kazasından sonra kısmi felç oldu. Daha yeni, şimdi İsviçre'de tedavi olacakmış. Dizinin kendisini izliyorum da, ona da ne olacak diye bakıyorum :)

Bu Kalp seni Unutur Mu? Yalçın, 12-13. bölüm ve devamı...

dizilerde engelliler olsa bile nasıl oluyarsa bir ameliyat oluyorlar ve hemen koşup yürümeye başlıyorlar :) üzgünüm leyla diye bir dizi vardı perran kutman ve selçuk yöntem oynuyordu yanlış hatırlamıyorsam ve selçuk yöntemin tekerlekli sandalyedeki oğlu bir ameliyatla yürümeye başlamıştı :) birde emre altuğun dizisini hatırlıyorum sürekli takip ettiğim bir dizi değildi ama oda tekerlekli sandalyedeyken belirli bir süre sonra açıp baktığımda basketbol oynarken görmüştüm :) yalçın'a gelince bu hastane nasıl bir hastaneyse iyileşmesine kesin gözüyle bakabiliyor oysa bu tür durumlarda bu işten insanları sömürenler hariç hiç bir yer kesin iyileşeceksin diye garanti vermez benim bildiğim ve eminim yalçın'da bir kaç bölüm sonra eski sağlığına kavuşuverecek.eski türk filmlerinde araba çarpmasıyla gözleri görmeyen kızın gözlerinin açılmasına benziyor bence bu durumlar :) yani yıllar geçti hala sihirli değnek varmış gibi gösteriliyor ve o sihirli değnekle herkes bir anda sağlığına kavuşuveriyor :)

Dizinin ilk bölümlerinde omurilik felci olup ilerleyen bölümlerde genelde bir iyileşme söz konusu oluyor ve mucizevi bir şekilde sanki hiç tekerlekli sandalyeye oturmamış gibi ayağa kalkıp,yürüyüp,koşuyorlar.Keşke dizilerdeki kadar çabuk iyileşse gerçek hayattaki engellerde ve bu bana saçma gelmiştir hep.Dizilerde duygu sömürüsü aracı olarak kullanırlar sonra dizinin gidişatında engeller tamamen düzelir,bir kaç dizide rastladığım engelli profili buydu.

hicran yarası (bunu izlemiyorum ama frigmanlarda değnekli adam var)
kış masalı (ali muratın yiğenlerinde biri)
aşkın peşinde (mahsunun kardeşi)
küçük kadınlarda (arminin çarptığı genç bu bölümde hemen iyileşmiş sağasağlam)

----------

bu arada geniş ailede cevahirin oyunu

Oy oy oy, şimdiden ne çok çıktı yahu. Ben de bakayım, "mucizeleri" seyredelim :) sağolun arkadaşlar

Hihihi, bence de öyle denizkızı. İsviçre'de üfürükçü var muhtemelen, iyileşir bu Yalçın üç vakte. Bakalım...

İşte, haklısınız arkadaşlar, genelde de öyle galiba, evet. Ama işte biz de tek tek bakıp üstüne muhabbet çevirip eğlenebiliriz :) üstüne üstlük, öğrenmiş oluruz "bizler" şurda burda nasıl gösteriliyoruz...

Galiba bu her yerde böyle bir de yahu. Big Lebowski diye bir film vardı, güzel dalga geçiyordu bununla. Filmdeki kötü adam tekerlekli sandalye kullanıyordu. Kahramanlar da iki tane kafadardı. Filmin sonunda bu kafadarlar kötü adamın sandalyede olduğuna inanmıyorlardı. adama, sen bizi kandırıyorsun, kandırıyorsun deyip, sandalyeden çekip yerde süründürüyorlardı... :)

Şimdi bizim kötü adam Yalçın'dan da benzer bir performans bekliyorum bir yandan :) iyileşecek ama çaktırmayacak, sinan'la cemile'ye tuzaklar kuracak :)

Yol Arkadaşım..Galiba yayından kalktı.
Çok güzel ve kabul edilebilirin ötesinde gördüğüm en insanca rolü olan bir karekter vardı.. Esas oğlanın sevip, tüm karşı koymalara rağmen evlendiği ve günlük yaşam içinde olan bir hanım karekter.İşte bu demiştim.
Dedim ya o dizi ekonomik sıkıntılardan kanal tarafından yayından kaldırıldı.

merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım sakaryadan... bu dizi olayına gelince hepsi saçma sapan ben bi tekerlekli sandalye gördüğüm zaman diziyi kapatırım mesela hepsi umut satmaya çalışıyolar ama anlamıyolarki aya kalkamicak olanlar umutlanmıyolar yıkılıyolar aynı ben gibi...

bence dizlere bu kadar takılmayın gülüp geçin hepimiz saçma olduğunu biliyoruz zaten.
kim bilebilir belki bizim filmde mutlu sonla biter.felçli olupta yürüyen insanlarda var.

arka sıradakiler dizisindeki yadigar yaklaşık bir buçuk sene önce trafik kazası sonucu engelli oluyor ve hala dizide tekerlekli sandalyede.gerçekten engelli olan ve engelli rolü yapan bir o var herhalde

Geçen sene de "dudaktan kalbe" dizisinin son bölümlerinde başrol oyuncularından biri 5-6 bölümlük felç geçirmişti. Tabi sonra dikilmişti ayağa yine :)

Tü tü tü maşallah, "iyileşen" "iyileşene." Arkadaşların sıraladıklarından ilk kuyucak'ınkine baktım, farklı dediği ve beğendiği için. Daha pek bir şey seyredemedim (nette bulduğum en son bölüm 41. bölüm; final diyo. Biraz ileri sara sara onu seyrettim.); ama bana da şimdiden farklı geldi. Akülü sandalyede Elif diye bir kız, evet gayet sıradan bir tip gibi. sağol kuyucak abi. Dizilerin çoğunda sakatların böyle gösterildiği bir ülkede, gündelik yaşamda algılanışımız da farklı olurdu herhalde.

(Elif, 24. bölümde diziye geliyor. Akülü sandalye kullanıyor. Şarkıcı (?) çocuğun sevgilisi oluyor. Arada evleniyorlar. İzlediğim 41. yani son bölümde Elif'in babası Elif'in kocasının ailesinin şirketini alıyor (bu Elifler biraz zengin herhalde, olsun varsın artık n'apalım :) ). Elif'le kocasının konuştuğu son sahne şöyle bir şey. Kocası, Elif'e sen şimdi benim patronum oldun o zaman, diyor. Elif de, evet, ne istersem yapmak zorundasın diyor, şaka yollu. Kocası, ne yapmamı istersin? diyor. Elif de gülüyor, ve kocasının kulağına eğilerek bir şeyler söylüyor. Kocası, ardından, onu yapabilir miyim, bilmiyorum ama, diyor gülerek... Benim anladığım, bariz bir cinsel gönderme var çünkü bahçede sadece ikisi varken kulağına eğiliyor Elif! Yani, sandalye kullanan kadını cinsel bir varlık olarak da göstermişler! Yok artık! :) Cidden iyiymiş bu.

Neyse, bu galiba istisna iyilerden biri; seyreden olursa, konusuruz daha.

Bunun dışında, benim bildigim bu abuk sabuk olanların bir ilginç tarafı, her birinin ayrı ayrı abuk sabuk olması. Konuşa konuşa bunları da ayırabiliriz gibime geliyor.

Mesela, ben kendi seyrettiğimi örnek vereyim yine. Yalçın'ın sakatlanmasına sinir oldum. Niye? Şimdi bizim cemile Yalçın'ı Sinan'la aldatıyor ya, resmen Yalçın'ın sakatlanması Cemile'yi ihya etmek için yapılmış. Cemile "diyet" ödüyor ve diyet sakat kocaya bakmak. Kıl oldum! Hele, genelini sevdiğim bir dizide rezaletin iyice daniskası gibi geldi bana.

Eminim diğer bir sürü dizide sakat tiplerin kullanılışı, eninde sonunda aynı farazilikte olsa da, yine de farklı farklıdır.

İşte Elwan, hani biz bunlar üstüne konuşarak onlara "takmış" olmuyoruz ki. Biz bence, bize takanlarla dalga geçmiş oluyoruz. Bunu beraber yapmak da güzel olur yahu...

Gevezeleştim biraz. Dizilere devam :)

Kurtlar Vadisi'nde Güllü Erhan kolunu kaybetmiş.Protezle eldivenle devam
ediyor.

STV'de Kollama dizisinin mafya lideri Pisagor ayaklarını kaybetmiş,akülü
sandalyede devam ediyor.(Dikkatimi çekti de filmlerde karizmatik mafya
babalarının tekerlekli sandalyede olduklarına çok rastlıyoruz.)

Çok fazla dizi takip etmesemde uykusuz gecelerin televizyon dostu olan ,zaman zaman gülmek için izlediğim stv dizilerinde genel kanundur bu,kötüler genelde kaza geçirir ve fiziksel sorunlar yaşarlar.Burdan çıkarılacak sonuç sonradan engelli olanların bi şekilde önceki yaşamlarının kötülük üstüne kurulu olduğumu.Daha da ilginç olanı buna kimsenin ses çıkarmaması ,ben hiç eleştirel birşey okumadım herhangi bir yerde ,acaba kimse sallamıyor mu yoksa kabullenmiş mi ?

Üst Alt