Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Doğumda oksijensiz kalan bebeği olan aileler, tecrübelerinizi yazar mısınız?

bebek35 bizimde çocuğumuz beyni oksijen siz kalmıştı biraz ortopedik ileri derecede zihinsel engelli

Normal doğum esnasında bebeğin oksijensiz kalmasi malesef çok sık rastlanan bir durummus.bizde sonradan ogrendik acı bir şekilde.oksijensiz kalan bebek 1 ay içerisinde uyanırsa yaşıyor.az yada çok ama engelli kalıyor.bebek uyanmadan kimse şukadar engeli bukadar diye ihtimal veremez.bebek uyanir ve hicbirsey olmamışsa Allah yüzünüze bakmış demektir.genelde 20-30 günde uyanamazsa zaten hiç uyanamıyor.derin koma hali oluyor.bizim bebeğimiz 4 ay yogun bakımda kaldı.hiç uyanmadi.2.ay nefes almaya çabaladı 5 dk da 1 gibi ama yetersiz.2.ayın sonunda sol ayak parmaklarını oynattı.Nasıl mutlu olmuştuk.Sürekli yattığı,sabit durduğu için enfeksiyonun biri bitti diğeri başladı.sürekli ilaç,serum,antibiyotik tedavisi.4 ay boyunca hergun gittim gördüm sevdim konustum.süt göturdum.bi sure sonra vucudu süt de kabul etmedi.sindirim bozuklugu da basladi.daha sonra vucudu sağlıklı olan bebeğimin iç organlarida hasar görmeye başladı.böbrek yetmezliği,karaciger yetmezliği.idrar söktürücü ile idrarini yapiyordu son haftalarinda.en son artık kalbi dahi ilaçlar destekliyordu.böyle olmasındansa,böyle gormektense dogumda kaybetmek bence daha iyi.biz hep Allah ne verirse engellide olsa kabulümuz hayirlisi ne ise o olsun dedik.ayın 19 da vefat etti meleğim.Rabbim kimsenin başına vermesin.ve oksijensiz kalan bebekler nasıl oluyormuş diye site site gezmistim.sayfalarca yazi okudum.Belirsizlik beni maffetmisti oyuzden yazdım ama dilerim ki kimsenin basina gelmesin.okumasına gerek kalmasın inşallah.Rabbim bütün melekleri korusun.

merhaba çocuğunuz şuan nasıl nasıl bir tedavi gördünüz

Nil07 sizinle nasıl irtibata geçebilirim bilgi almak istiyorum

Selam
Yeğenim doğum esnasında oksijensiz kaldı .Eve göndermişler hiç bir müdahale edilmemiş o gece havale geçirmiş ve hemen tıp fakültesine o günden beri sürekli o doktor senin bu doktor benim.Yürüyemiyor konuşamıyor sır üstü besleniyor.Ama görüyor anlıyor gülümsüyor şu anda anne baba abi ve bana teeeze diyor .20 yaşında oldu Allahııım hiçbir çocuk böyle olmasın. Size tavsiyem çok iyi bir nörolog bulun .Zaten hemen müdahale edilmiş size umarım ileride sorun çıkmaz .Çok geçmiş olsun.

@Nil07
Başın sağolsun canım benim sabırlar.

Benm de kızım vakumla doğdu doğumda oksijensiz kaldı.5gün kuvezde kaldı başına soğutma yapıldı.oksijen takviyesi yapıldı.çekilen emar ve eeg temiz çıktı.şuan 5 aylık ve başını tutabiliyor.yüZüstü dönebiliyor.konştuğmzda gülümsüyor.odada beni takip edebiliyor.doktor kontrlmzde herşey yolunda herşey normal görünüyor ama hala tedirginim 2-3 yıl önce yazan arkadaşlar tecrübelerinizi paylaşırmısınz lütfen.rabbim evlatlarımızı bize bağışlasın inşallah

zevran
Aynı durumu şimdi ben yaşıyorum lğtfen tecrübelerinizi paylaşrmısınz

Bebeğim gayet sağlıklı doğdu ,ama doğduğunda anne karnında kakasını yapmıştı .Odaya geldiğinde sebebini halen anlayamadığımız şekilde (belkide kakasını yuttu) simsiyah oldu çocuk ve 4 gün yoğun bakımda kaldı.Hicbir sorunumuz yoktu ta ki 6 ayimiz bitene kadar.

Bebek sağ elini çok iyi kullanabiliyor ama sol kolda eksik yetersiz hareketler gozlemledik.Hemen çocuk nörolojisine gittik ve çekilen mr da beyin sağ lobunun %80 inin hasar aldığını öğrenince dünyamız başımıza yıkıldı,mahvolduk.Meğer biz farkedememışız sol ayakta da sıkıntı varmış.Hemen fiziğe başladık.1 ,5 ay oldu ,bebege fizik yaptırıyoruz.

Allah beterinden korusun hepimizi ,buna da şükürler olsun.Yeni yeni kendimize gelmeye başladık.Şimdi bu tür durumlar kişiden kişiye çok farklılıklar gösteriyormuş.Lütfen aynı durumda olan ,akrabası ,tanıdığı olan bize olası ihtimalleri söyleyebilir mi? Doktorlar da belki çok düzelme olur ,belki belirgin fiziksel engel kalır ,belki epilepsi nöbeti geçirir diyorlar.Yani tam net bir bulgu yok elimizde,herkese Allahım şifalar versin ,geçmiş olsun.

Merhaba benim kızım doğum esnasında beyin oksijen siz kaldı epilepsi hastası yüksek oranda engelli 12 yaşında cok sükür yatalak değil zor bir durum bunada şükür o bizim herşeyimiz

Merhaba. Bir yakınımın bebeği de doğumda oksijensiz kaldı. Şu an 5 aylık. Hastaneden taburcu ettiler ancak ventilatöre ve beraberinde başka cihazlara bağlı olarak nefes alabiliyor. Doğumda oksijensiz kaldığı için uzun süre bilinci açılmayan ve cihazlarla taburcu edilen bebeği olan varsa tecrübelerinizi paylaşırsanız mutlu olurum. Saygılar,

Merhaba

Şuan bebeğiniz nasıl ne durumda sizin yaşadığınız bu durumu bire bir ben yaşıyorum.

Allah kimseyi evladıyla sınamasın

ahmettugba

Merhaba uzun zaman olmuş siz bu mesajı yazalı Allah size bağışlamış kuzunuzu şimdi nasıl durumu ? Rabbim ,sizin gibi sağlıkla kavuşmayı bize ve herkese nasip etsin .39 haftalık doğdu sonuna kadar herşey normal gitti doktorlar doktor hatası diyor ve biz de biliyoruz malesef doktor hatalı olduğunu , elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ,10gündür yoğun bakımda kuzum , her ziyarete umutlu gitsek de doktorlar çok umutsuz konuşuyo yaşarsa ağır sekelli , göremez , yatalak olacak şimdi refleksleri yok , iç organları da sıknntılı idi şimdi onlarda ilerleme kaydettik iyi gidiyor ama beyin 4.evrede kanama devam ediyor , beyinkanadığı için de hidrosefalisi var, oksijen cihazına bağlı zaten yaşarsa da yatalak oksijen cihazına bağlı bi şekilde yaşar diyorlar, Rabbimden umudumu kesmedim O, ol derse herşey oluverir ve her zaman diliyorum herkesin hakkında hayırlısı olsun
** ahmettuğba bana ulaşır mısın ?

Merhaba, yeğenim 12 gün önce sezaryen ile dünyaya geldi, plasenta erken ayrılması sonucu oksijensiz kalmış ama ne kadar süre olduğunu bilmiyoruz. ( ablam da yüksek tansiyon problemi vardı bu sebep olmuş olabilir.) Mr ve eeg sonuçlarına göre, doktor bebekte kalıcı beyin hasarı olduğunu, fakat ne derece olduğunu ve neye etki edeceğini zamanın göstereceğini söylüyor. İlk 3 gün soğutma yöntemi uygulanmış. Şu anda ağlama gibi çoğu refleksi var. Ve solunum kendi kendine yapabiliyor, cihazdan kurtuldu. Emme refleksi de güçlüymüş, inşallah yakında evimize gelir küvezden çıkıp. Benzer durumu yaşayanların tecrübe ve tavsiyelerini merakla bekliyorum. Umarım birbirimize yardımcı olabiliriz. Onlar bizim meleklerimiz, onlar bizi seçti. Biz de elimizden geleni yapacağız. Allahım herkesin yardımcısı olsun inşallah.

Selam benim oğlum şu an 24 yaşında, benim oğlumda doğum hatası oksijensiz kaldı..zihinsel engelli .. biz eşimle yılmadık üşenmedik bu Allahın bir emaneti biz bu emanete nasıl iyi bakarız diye çabaladık çok şükür mutluyuz.. yılmayın umudunuz kesmeyin inanınki işleriniz rast gidecek sonunda kazanan siz olacaksınız..([FONT=sans-serif]hemen çocuk doktoru ve anestezi uzmanı müdahale etmişler,oksijen tüpüne bağlanmış.2 gün tüpe bağlı kaldı,3.gün hafif oksijen verildi.diğer 6 günde gözlem altında kaldı.küvezde 9 gün kaldı) bu söyledikleriniz iyiye delalet ben saatlerce hastane aradım küvez bulamadım siz bu yönden şanslısınız inşallah çocuğunuz en az hasarla atlatır bu durumu. sağlığına kavuşur...Allaha emanet olun çok geçmiş olsun...[/FONT]

Sevgili berkecan12 öncelikle tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler, Rabbim yardımcınız olsun. Siz elinizden geleni yaparak en iyisini yaptınız, Allah mutluluğunuzu daim etsin inşallah. Sizler de Allaha emanet olun. Umarım Metehan da en az hasarla atlatır ve bu mücadeleyi güzelce gerçekleştiririz. Allah şifa bekleyenlerin yardımcısı olsun..

Merhaba,
Bebeği benzer durumda olan,bilgi alışverişinde bulunabilecek olan var mı acaba,
Bizim beğimiz de hala yoğun bakımda 12 gün oldu..

23. gün... emme yutma yok, en büyük sıkıntımız o

12günlük kızım doğumda kalbi 3ila7dk arasında durmuş beyin oksijensiz kalmış MR temiz ama Dr göre beyin hasar almış. kızım hiç reflex yok el kol baş ayak hiç hareket etmiyor ilk gün dudaklarını kıpırdatıyordu biz gördük dr bir mucize diyor. bir daha görmedik küçük bir ilçedeyiz şehir hastanesi için yer bekliyoruz nasıl bir yol izlemeliyim

Merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun. Aynı durumları yaşamış biri olarak sizi çok iyi anlıyorum. Allah yardımcınız olsun. Kızınız iyi olacak inşallah. Daha teçhizatlı bir hastaneye gitmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

uyanık mi bebeğiniz

kaç gün sonra uyanıyor, sizin çocuğunuz da neler yaşadınız

teşekkür ederim inşallah

umudumuzmete MR temiz çıksa bile beyin hasar görmüş oluyor mu acaba

Mr ı yorumlayan kişinin niteliği de önemli. Bizimkinde ilk iyi dediler, sonrasında Çocuk nörolojisi radyoloji uzmanına yorumlatınca bazı hasarlar görüldü. Büyük üniversite hastanelerine sevk için de uğraşabilirsiniz. Allah sabır versin.

Benim bu işlerden anladığım tetkikler ve bebeğin durumu birlikte değerlendiriliyor. Sadece tetkik sonuçları veya sadece bebeğin durumu Tek başına ölçüt olmayabiliyor.

teşekkür ederim 3 temuz da doğmuştu hala uyanmadı ne kadar sürüyor uyanmaları belirsizlik beni çok korkutuyor

Benim yeğenim Metehan 13.günde yoğun bakımdan servise çıktı. Tam olarak ne zaman uyandığını bilmiyoruz. Umudunuzu yitirmeyin, inşallah uyanır. Allah sabredenlerle beraberdir.

Nil07

merhaba Nİl07 benim kızımda 16 gününde nefes alımı biraz rahatladı ama hala refleks yok ne yaptınız durumunuz ne bana yardımcı olurmusunuz

bebek35

Bebeginizin durumu nasil oldu bizim bebegimizde oksijensiz kaldi dogduktan sonra nefesi yoktu mudahele ile kendi nefesi geldi p h 7.11 az oksijensiz kaldigini soyledi doktor kuveze koydular 3 saat sonra herseyini cikartillar oksijen maskesini falan 3 gun gozetim altinda kaldi ve cikti ama kendini cok kasiyor korkuyorum birseyi var diye sizdede oldumu boyle seyler herhangi bir rahatsizligi varmi bebeginizin

bizim oglumuzda oksijensiz

şem_i

Mrh bizim oglumuzda oksijensiz dogdu direk mudahale ettiler 3 gun kuvezde kaldi ciktik eve geldik birkac gun sonra fark ettim kendini hep cok kasiyor beyinine ultrasyon yaptilardi normal birsey olmamis dediler bu kasintisi beni cok korkutuyor sizin yigeninizdede boyle kendini kasma oluyormuydu cvp yazarsaniz memmun olurum

kasılma varmıydı hatırlamıyorum şimdi koca delikanlı oldu seneler geçti gayet saglıklı bi sorayım hatırlayan varsa yazarım ...

Öncelikle çok geçmiş olsun, normal olabilir kasması belki ama yine de bir doktora danışmak en iyisi. Bebekler ilk aylarda ayak ve ellerini biraz kasıyorlar, zaten gevşeklik olması da iyi değil. Ama anormal bir kasma olduğunu düşünüyorsanız nöroloji doktoruna danışın.
Evhamlanmayın, kafanıza çok da takmayın, biz de çok taktık ama şu an 4.5 aylık yeğenim gayet de sağlıklı şükür. Kötü bir şey olmaması için dua ediyoruz, Allah hepimizin yardımcısı olsun inşallah.

umudumuzmete
Sagolun sizede gecmis olsun yurtdisinda yasiyorum burda kafaniza gore doktora goturemiyosunuz gecen gittik normal randevumuz vardi ultrasyonda birsey cikmadi normal diyolar baska birsey demiyolar kendini arkaya dogru kasiyo diyorum doktor ayni lafi soyluyo bi bakalim edelim duyen yok isteristemez dusunuyoruz dusunmekten sevinmeye vaktimiz olmadi insallah birseyi yoktur ilk evladimizi hipopilastik sol kalp sendromundan kaybedik kizimiz dogdu sukur saglikli bu 3 olan oglum oksijensiz dogdu yani daha once bir aci yasadik insallah mevlam korktugumuza ugratmaz sizdedemi oksijensiz kaldi ne kadar yatti hastanede ve dogdugunda nefesi hicmi yoktu cevap yazarsaniz memmun olurum

şem_i

Tmm sagolun oglum kendini arkaya dogru kasiyor cok sert oluyor onuda bir sorarsaniz iyi gunler

vardı biraz kasılma kendini arkaya atma felan vardı ...

Merhaba arkadaşlar benim oğlum da plesanta dekolmanı nedeniyle anne karnında uzun süre oksijensiz kaldı.Acil sezeryana alindim.Ölü doğmuş 45 dk müdahaleden sonra döndürdüler.72 saat baş soğutma hipotermi tedavisi gordu.Ilk 10 gün entube idi.Simdi yoğun bakımda 40.günümüz.3 derece ağır hipoksi.Mr ve eeg ye göre beyin hasarı oldukça yüksek.Su aşamada gözlerini açıyor ama bilinç yok.Yutma emme yok sonda ile besleniyor.Solunumunu kendi yapıyor ama oksijen takviyesi alması gerekiyor.Epilepsi ilaçları alıyor.Kasilmalar nedeniyle tansiyonu yüksek seyrediyor.Boyundan aşağı felç.Elleri ayakları kaskatı.Fizik tedaviyle biraz açıyorlar.Doktora göre yoğun bakımdan çıkma şansı düşük.Enfeksiyonlar olacak diyor,zamanla böbreklerde yıkım başlıyor diyor.Durumu stabillesip eve çıksa dahi engel durumu cok yuksek olacak.Sp + epilepsi krizleri +yutma refleksi olmadığı icin meydana gelecek sorunlar..muhtemelen gözleri de görmüyor.Bu durumda olanlar bana ulaşabilirler mi?Hem burdan yazışalım hem de özel görüşebiliriz

Merhaba yeğeninizin durumu nedir şu an acaba

Üst Alt