Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Eczanelerde Meresa Fort 200 mg ilaç bulunmuyor!?

@BnymnYldz,

Alıntı yaptığınız başlıkta izah ettiğiniz husus bir yakınıma aittir.
Şu sebep ile yazı kaleme alınmıştır.
İleride Malulen emekli olmak isteyen bireylere yol göstermesi bakımından yayınlanmıştır örnek olması açısından.
Bu durumda yakınımdan örnek vermek gerekir ise, Geçmişten günümüze kullandığı ilaçları tamamen bırakmıştır ve 3 ay zorluk yaşamıştır bu doğrudur, titreme, algıda güçlük, yer yer ifade tarifi, zaman zaman uykusuzluk hali, istemsiz vücut krampları, ellerde ve ayaklarda ilacın vücuttan uzaklaşması aşamalarında istem dışı titreme ve yine istem dışı boyun kasılmaları, yer yer huzursuzluk sinirlilik hali şeklinde semptomlar olmuştur.
Nihayetinde yukarıda açıkladığım süre içerisinde tamamen ilaca bağlı etkiler kaybolmuştur.
İlaçsız olarak yaşamına devam ettiği gibi hiç bir sağlık problemi de kalmamıştır.
Kendisi evlidir çocukları vardır.
Başka örnek vermek gerekir ise.
Prof.Dr. Nevzat Tarhan.
Vesayet altına alınan bir hastası nasıl düzelmiş, nasıl vesayet kararını kendi başına kaldırmış inceleye bilirsiniz.
Not : Daha yüzbinlerce örnek inceleye bilirsiniz.
Şunu bilmenizi isterim ki insanın en iyi doktoru ve ilacı kendisidir.
Size olan cevabım sondur.

@ADALETE SİTEM, Mesleğinizle ilgili bir şey sormadım ki ama... Neyse, pekala olabilir. Bu tarafı ile ilgilenmedim. Çıkar göster diyecek halimiz de yok.

Ben Psikiyatri ilacı kullanan veya Psikiyatrik hastalığı olan birey değilim.
Bir an için öyle olduğunu varsayalım. Bu profesyonel destek almamak için bir neden değil. Siz yine de bu düşüncelerinizi iyi bir profesyonel ile konuşabilirsiniz. Bakalım onun yaklaşımı nasıl olacak.
Prof.Dr.Derya Uludüz Makalesinde fazla detaya girmeden özetle bu durumu açıklamıştır.
Bu arada Derya Hanım psikiyatr değildir, nörolog kendisi. Profesör dahi olsa, böyle bir konuda (sanmıyorum, olsa olsa o sizin vehminizdir) kendi alanı dışında makale yazması beklenmez!

Biontec aşılarının Kalp Krizine neden olduğu ve Aşı sebebi ile ölümlerin vuku bulduğu KANITLANMIŞTIR.
Affedersiniz ama bu doğru değil. Bu tartışma konusu değil. Ne zaman ki iddianızı destekler nitelikte, hatırı sayılır bilimsel bir dergide makalesi çıkar, bilim insanlarına o zaman kulak veririz. Yoksa bu işler öyle uzaktan pek olmaz.

Neyse, siz lütfen bir sağlık profesyoneli ile görüşün. Onun sözleri bizimkilerden daha kıymeyli.

@hozgul, Makaleye bakabilirsiniz, Nörolojinin Psikiyatri yerine Yorum yapma bilimsel yayın hazırlama, imza keşide etme yetkisi vardır gerek yetki gerekse Tıp etiği açısından.
Diğer husus ise aşı meselesi, Bilimsel olarak kanıtlanmış ADLİ TIP RAPORU VARDIR, bu aşamada Mahkeme henüz hüküm açıklamadığı için Adli Tıp Raporunu yayınlayamıyorum.
Aşıların Kalp Krizine delalet ettiği doğrudur, Mahkeme kararı açıklandığı zaman da bu durumun sabit olduğunu öğrenmiş olacaksınız.

Psikiyatri ilaçlarının asla kullanılmaması başlıklı beyanım da aynen bakidir.
Psikiyatri ilaçlarını asla içmeyin.

@ADALETE SİTEM, Atipik Psikoz + Şizoaffektif Bozukluk sebebi ile malulen emeklilik başvurunuz reddedilmiş. Daha öncesinde kronik nevrotik bozukluk tanısı ile askerlikten muaf olmuşsunuz. Her aşamayı en ince ayrıntısına kadar paylaşmışsınız forumda duruyor.

Psikoz
Kişinin kendi, düşünce ve algılarıyla gerçeklik birbirine karışır, düşünce ve algı düzeyinde ciddi bozukluklar ile birey neyin gerçek neyin gerçek olmadığını anlamakta güçlük çeker.

Şimdi de o kişi ben değilim bir yakınım diyorsunuz. Son cevabım demişsiniz teşekkürler.

Bundan önceki mesajlarıda yazan ben değildim kuzenim yazmış. İyi Geceler.

Prof. Dr. Derya Uludüz

Bilimsel Makale
Alıntıdır

Psikiyatri ilaçları zararlı mı?​

Zaman zaman çeşitli sorunlar için psikiyatrik ilaçları kullanmak zorunda kalıyoruz. Tablo şizofreni, bipolar bozukluk gibi ciddi ise kullanmak zorundayız.
Özellikle son 20 yılda reçetesiz, hekim tavsiyesi olmadan kendi kararımızla özellikle antidepresanları, uyku ilaçlarını sık kullanmaya başladık. Tabii ki psikiyatrik ilaçların gerekli durumlarda kullanımı kişinin yaşam kalitesini artırabilir ve yakınmaları hafifletebilir. Ancak gereksiz veya uzun süreli kullanımlarda bu ilaçların ciddi yan etkileri olabileceğini akılda tutmamız gerekiyor. Bu ilaçlar herkes için uygun olmayabilir.
Öncelikle karaciğer ve böbrekten atılan bu ilaçları kullanırken sık aralıklarla karaciğer ve böbrek testlerinizi kontrol ettirmeniz çok önemli. Aynı zamanda kan değerlerinizi de etkileyebilir lökosit, trombosit gibi kan değerlerinizi de kontrolde tutmanız gerekiyor. Bu tür ilaçların tedavisi mutlaka bir hekim rehberliğinde sürdürülmelidir.

Tedavilerde kullandığınız ilaçlar

Uyku düzeninizi değiştirebilir, bazıları uykusuzluk bazı ilaçlar ise aşırı uykuya neden olabilir.
Hafızanızı konsantrasyonunuzu olumsuz etkileyebilir. Unutmayın ki kullandığınız bu tür ilaçların temel amacı beyni sakinleştirmektir. Ama beyin uzun süre sakinleşme ile hafızasında olumsuz etkilenmeler olabilir.
İlaçların uzun süreli kullanımı özellikle bazı anksiyete ve uyku ilaçları bağımlılık yapabilir ve zamanla ilaçlara tolerans gelişerek etkisiz kalabilirler, doz artırmanız gerekebilir.
Hepsinden daha da önemlisi kullandığınız depresyon anksiyete ilaçları size yalancı mutluluk ve sakinlik verecektir. Burada en önemlisi hekiminizin takibinde kalmak bu ilaçları önerilen süre dışında kullanmamak ve asıl probleminizin nedenini tedavi etme amacıyla psikoterapi tedavisi almak olacaktır.

Açıkça ilaçları bırakın demiyor diyemiyor zaten diyemez sebebi şudur, sermeye piyasası derhal tepesine biner, Sermaye piyasası ilaç fabrikaları.
Diğeri ise Sağlık Bakanlığı.
Özetle açıklamış hoca anlayana ve kavrayabilene.

İlaç içmeyin söylemine katılmamak ile birlikte psikiyatri ilaçlarının tedavi edici özelliğinin olduğuna inanmıyorum. Psikiyatri bilimi ilaç firmaları komplo teorileri falan filan uzar gider, tıp bir çok derde deva ama çaresiz kaldığı durumlarda var. Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen durumu mesela bu neden var. Tedavi işe yaramıyorsa neden bir sürü ağır yan etkili ilacı bünyeye yüklüyorsun. Cevap hastayı kontrol altında tutabilmek tabii ki, kendine veya başkasına zarar vermesine engel olmak..

İlaçların hayatı b.k ettiği doğrudur ama ilaçsız da fayda/maliyetine bakarsak pimi çekilmiş bir şekilde dolaşmak mı kesinlikle ilaçların bir gün bile aksatılmadan içilmesi gerek ve bu bir ömür boyunca bunu kabul etmek benim için hala güç olsa da..

@ADALETE SİTEM,
Eklediğiniz makalede ilaçları bırakın demiyor ki !?

Ağır rahatsızlıklarda kesin kullanılmalı daha hafif rahatsızlıklarda tek çare ilaç olmayabilir diğer pisikoterapi gibi şeyleride deneyin diyor en ufak sıkıntıda ilaca saldırmayın bilinçsiz ilaç kullanmayın diyor.

Eee bunları hepimiz söylüyoruz!?

Aaa pardon doktorun esas söylemek istediği bu değil korkudan böyle yazıyor siz üstün önsezilerinizle doktorun bilinç altını okudunuz ve bingo yakaladınız sırrı çok zekisiniz tebrikler!!

Covid aşılarıyla alakalı yazdıklarınızı da okudum bu zihniyette bu kesim var yolla takılıp düşse aşıdan takılıp düştüm diyecek nerdeyse.

Ben aşı olmadığı için bağıra bağıra ölen keşke aşı olsaydım aşı olmayın diyenler yüzünden olmadım çook pişmanım diyen bir çok tanıdığım oldu onların vebali sizin gibi sorumsuzca konuşan kişilerin omzundadır.

Bu arada aşı olayına takık olanların büyük çoğunluğu dünyanın düz olduğunu da sarsılmaz inaçla savunuyor.

Pisikiyatri hastalarından çok daha fazla sokaklarda normalim diye dolaşan insanlar var ve bu kişiler çok tehlikeli çünkü asla hasta olduklarını kabul etmiyorlar fikirlerini ne kadar saçma olursa olsun hangi kanıtla çürütülürse çürütülsün sarsılmaz bie inançla savunuyorlar tıpki pisikoz tipi rahatsızlıkların en temel belirtisinde olduğu gibi.

Kesinlikle tıbbı destek almalısınız ama sanmıyorum çünkü kabu netmiyorsunuz bazı şeyleri en azından buraya yazmayında zararınız sadece kendinize olsun.

tartışmayın güzel arkadaşlar cenabı mevlam ben dahil tüm psikolojik hastalığı olan hastalara tez zamanda şafi hürmetinin ismiyle acil şifalar versin inşallah...
ilaç içmek de çok iyi birşey değil ilaç biryeri yaparken bir yeri yıkıyor çoğumuz farkında değiliz belki bunun ama elden birşey gelmiyor işte ne yapacaksınız ?

@ADALETE SİTEM, bu alıntıladığınız yazı her şeyden önce bilimsel bir makale değil. Bu olsa olsa röportaj gibi duruyor. Mesela nedir bilimsel makale diye merak edenler için aşağıya iki bağlantı bırakıyorum. Zira bilimsel makalenin unsurları vardır ve bu ciddi bir iştir.
Birinci makale
İkinci makale

"Röportajda" dikkat edilirse, ilaç kullanmamayı tavsiye etmiyor, tam aksine rastgele ilaç kullanılamaz diyor. Bakınız aşağıda:
hekim tavsiyesi olmadan kendi kararımızla özellikle antidepresanları, uyku ilaçlarını sık kullanmaya başladık.
Ve doğru! Hekim kararı olmadan ilaç da alınmaz ilaç da kesilmez.

Açıkça ilaçları bırakın demiyor
diyemez, zira hiçbir bilimsel yöntem bunu söyleyemez. Üstelik bu kişi halk sağlığı ile ilgili bir bilgi veriyor. Bu bir röportaj!

Röportajın müellifinin öyle veya bir bilimsel kimliği var. O dahi (ki söylemesi mümkün değil) bırakın demiyorken siz neye dayanarak böyle bir iddia ortaya koyabilirsiniz.

Özetle açıklamış hoca anlayana ve kavrayabilene.
Düşünceleriniz yanlış sonuçlar üretiyor. Yani, daha önce söylediğim gibi, bu düşüncelerinizi sağlık profesyonelleri ile görüşün. İnanın böylesi daha münasip.

Son düzenleme:
Cümle KAKAFONİSİNE Yer yoktur.
Psikiyatri ilaçlarını içmeyin, içiyor iseniz bırakın.
İyi olduğunuzu göreceksiniz, ayrıca vücuttan ilacın etkisinin atılması zaman alacaktır vefakat bu süre içerisinde her gün daha iyi olduğunuzu hissedeceksiniz.
Psikiyatri ilaçlarını hiç içmeyin.

Psikiyatrik hastalıklar beyinde oluşan kimyasal bozulmalar ile başlar. Bu yüzden beynin düzelmesi için ilaçlar gereklidir. Ama bana göre ilaçların ömür boyu kullanılması gerekmez. Hastalıktır geçer gider.

Forumda gördüğüm bazı kişilerin ise mutlaka ilaç kullanması ve psikoterapi alması gerekiyor.

Türkiyede senelik 60 milyon kutu antidepresan, 20 milyon kutu ise antipsikotik kullanımı var. Yani Türkiyenin geleceği pek parlak değil. Herkes hasta olmuş.

Bir özel psikiyatri veya psikolog 45 dakikalık, 60 dakikalık seans başına 3.000 tl alıyor. 1 günde 5 seans yapsa 15.000 tl. 1 ayda 20 gün çalışsa 300.000 tl kazanıyor.
Bunun 20.000 tl sı kira olsa
2.000 tl elektrik olsa
500 tl telefon olsa
300 tl su olsa
7.000 tl bağkur olsa

kendisine en az aylık 270.000 tl kalıyor. Bu parayı kimse kazanamıyor.

Bir hastayı yakaladıkları zaman en az 10-20 seans diyorlar.

Özelde birde baktıkları hastalara fatura, fiş kesmiyorlar. Gelir vergisi kaybıda var.

Türkiyede 1.400 civarı psikiyatrist, 10.000 civarı psikolog var. Geleceğin en iyi meslekleri. Müşterisi bol.

DSM5 e ( Psikiyatri hastalık tanı kitabı ) baktığımızda attığınız adım hastalık. Yani sağa baksan hastalık, sola baksan hastalık. Hastalık üretmişler. Hastalığın çaresini üretmişler.

Ben hastalıkları abarttıklarını düşünüyorum. Yani kendi mesleklerini öne çıkarmak ve bol müşteri yakalamak için hastalıkları abartmışlar.
Okumuş zekiler okuyamamış veya tam okuyamamış kişileri birazcık sömürüyorlar.

Türkiyenin eğitim durumu
sosmj8c.jpg

Bu ilaçları üreten firmalar devamlı üretiyorlar ve gelir elde ediyorlar. İlaçlarına müşteri bulamazlarsa iflas ederler. Tekstilde, ütü paketde, marketde, nalburda, pastanede, cafede vb aylık asgari ücretle çalışmaya başlarlar.

Birde doktor - ilaç firması ilişkileri var. İlaç firma temsilcisi doktoru ziyaret edip kendi ilaçlarının reçete edilmesini isteyebiliyorlar. Karşılığında para, ödül vb verebiliyorlar. Olmayacak iş değil. Olabilir ve oluyordurda.

Ama dediğim gibi ilaçlara karşı değilim, gerçekten psikiyatrik sorunu olanların ilaç kullanması taraftarıyım.

@Kobra_,

çok doğru ve güzel tespit....

mesela benim psikiyatri kliniğinde yatmam tedavi görmem lazım ama olmuyor işte ne yaparsın mücadele veriyoruz kendi başımıza...

@(Gölge),

yok be ben umudumu kestim o işlerden ekpss den rapordan şu sattten sonra tek derdim düzgün iş bulup çalışmak.

eczanelerde ably mentana 1 aylık igne bulunmuyor sizdede öylemi

@ADALETE SİTEM, dediğini geçen yaz yaptım. İlacımı bıraktım. Sonuç ne mi oldu? Kendimi cinler aleminde sanıp anneme saldırdım. Aylarca gerçeklikten kopuk bir şekilde yaşadım. Kimi zaman tanrı belamı verecek diye korktum, kimi zaman vahiy alıp kendimi peygamber ilan ettim. Bütün bunlar ilacımı bıraktım diye oldu.

Doktorum 4 yıl sonra bıraktıracağını söyledi ama o doktor artık çalışmıyor sanırım. Bir türlü randevu bulamıyorum. Mahalledeki devlet polikliniğinden bi doktorla devam edeceğim. Bakalım onun nasıl bir planı var.

@Pickle,
Hocam hastaneye yattınız mı? Bu arada ilaçları keşke bırakmasaydınız sonuç kötü gibi. Allah şifa versin.

@Hayataisyan, hastaneye yatmadım. Annem isteseydi yatırırlardı diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim, artık belirti kalmadı.

Üst Alt