Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

EGM'de memurun engellilik gerekçesiyle emekliliği..?

beyoglubeyy kardeş tam olarak hizmet durumun nedir.. özel sektör girişin varmı? memur başlangıç tarihin? ne kadar çalıştın ? rapor oranın?

chelıx ilgin için teşekkürler. durum şöyle 1991 den 3 sene bağkur um var. 1994 ten itibaren de memurum. şimdi emeklilik hesabına bağ kur hizmetimi saydırayım diyorum. burda maaş düşer falan görünce. anlayamıyorum o kısımları o nedenle sordum.

Duymuştum ki o 3 yılı birleştirince maaş artar diye. Ben ssk mı birleştirdim para ödeyip.

Kardeş memurum ama sana daha önce ssk yı birleştirdim demiştim ya, o sadece emekliliğe yaklaşmaya yarıyormuş. Atıyorum 15 yılın varsa 16 yıl hizmete çıkıyormuş ama maaşa etki etmiyormuş demiş birkaç kişi.. çnkü memuriyette geçmemişmiş. İşimizle alakalı olsaymış geçerli olurmuş maaşa etkisi. Ben niye ücret verip birleştirdim bilmiyorum eskiden:) Ben yeni başvurdum kuruma, henüz ankaraya ulaşmamış bile..Zaten görüş istedik raporu yollayıp. Bu görüşe göre işlemleri başlatılmasını diye yazdık. Bakalım inşallah olumlu sonuçlanır.

ssk dan memurluğa geçenlerin emekliliği ve maaşları tam bir muamma.. kanunun ucu açık kesin net cevap yok.. benim 9 yıl ssk var 6 yılda memuriyet en düşük memur emekli maaşı 1750 tl olması lazım.. ben alırmıyım kesin net cevap yok.. örnek arkadaşta yok.. ilk olmaktan ve hayal kırıklığından korkuyorum..

chelıx
Kaan Bey muamma değil. Siz son 1260 güne tabiisiniz, son 7 yıl içinde en çok hizmet nerdense oradan maaş bağlanır. o durumda minimum maaş 1750 tl'dir. Net bilgi bu.
Tam olarak durumunuz, başlangıç yılı ve yüzdeli raporunuz kaçtır?

turbo

benim durum senden farklı değil. ben de ödeme yapıp birleştirdim. bir de hizmetler çakışınca, silindi geri kaç ayı :). bunun ankara ya ulaşıp ulaşmadığını nasıl öğrendin?. yani evrakını nasıl takip edebiliyorsun. esas onu merak ediyorum.

beyoglubeyy
Ben görüş talebi ile ilgili yazı emeklilikle ilgili oldugu için, onu e-devletten takip ediyorum. Arama bölümüne 4c yazınca çıkan başlıklar var.. bunlardan 4c emeklilik evrak takibi diye bir başlık var, onu tıklayınca evrak kayda girmişse oraya yansıyor. Benim henüz yansımamış ki orada çıkmıyor. Siz de oradan hemen bakabilirsiniz. Ayrıca hizmet birleştirmeyi de 2008 de yapmıştım. Onlar da orada evrak bölümünde gözüküyor.

turbo teşekkürler. ben orda kayda girmiş olarak görüyorum. ben sandım ki, siz bir irtibat telefonu falan buldunuz, evrak hangi aşamada onu öğrenebiliyorsunuz. sizin durum da benimki gibiymiş. anladım. hakkımızda hayırlısı olsun. yine haberleşelim. okuyan arkadaşlara da bilgi olur.

beyoglubeyy
Tamam haberleşelim hakkımızda hayırlısı olsun dediğiniz gibi. Sizin ilk kendi kurumunuza başvuru tarihiyle, kamu görevlileri Ankara kayıt tarihi arasında kaç gün geçmiş acaba?
Çünkü epey oldu benimki henüz ankaraya kayda bile girmemiş gözüküyor bi anormallik mi var onu kontrol edyim istedim.

turbo

doğum 1972.. ilk işe giriş ssk 1990 memurluk başlangıcı 2010.. %57 rapor ile engelli statusunde memuriyete başladım.. an itibariyle 1990 ile 2010 arası 3135 ssk gnüm mevcut, 2010 dan bugüne kadar 6 yıl 4 ay yani 2280 günümde memuriyet var toplam 5415 gün..

chelıx Siz 2008 ekimden sonra memuriyete girmiş olduğunuz için %57 raporunuz ile 16 yıl sigortalılık süresi ve bu süre içinde 4320 prim gününe tabisiniz ve süre-prim şartlarınız dolmuş. Ancak girişiniz 2008 sonrası olduğu için sizin maaş 5510'a göre hesaplanacak. Yani bu durumda en düşük emekli sandığı emekli maaşı sizin için malesef geçerli olmayacaktır. Kusura bakmayın yukarda sizin 2008 öncesi memuriyetiniz var gibi düşünerek cevap yazdım. Ama son 7 yıl kuralına tabisiniz çünkü girişiniz 1990. Bu yüzden de 5510 4/c yani devlet memuru emeklisi olacaksınız. Ancak maaşınız, her yıl için hesaplanacak prime esas günlük kazanç alt sınırlarınız üzerinden hesaplanacak.

turbo teşekkür ederim.. dediğim gibi şu ana kadar sitede bizim şartları taşıyan emeklilik ve maaşını emsal kabul edeceğimiz bir arkadaş yok... kanununda ucu açık olduğu için farklı yorumlar var.. maaşın yarıyarıya düşmesinden korktuğumuz birde malum emeklinin vakit geçirme gibi problemi var işimizen rahatımızdanda memun olunca gideceğiz bir yere kadar çalışa çalışa..

chelıx
Haklısınız Kaan Bey maaşlarımız zaten neredeyse döviz cinsinden reel olarak her gün malesef eriyor.
Belli bir ücret karşılığı bu maaşı hesaplayanlar var. Sanırsam bir ara 100 tl karşılığı Ali Tezel ofisleri tamı tamına hesaplıyordu. Eğer bilmek sizin için emeklilik kararı yönünden önem arz edecekse aklınızda olsun.. Bu arada bir yerde de şunu okumuştum. Kabaca brüt maaşın 3te biri bağlanıyor diyebiliriz yazıyordu. Bu da aklınızda olsun. Herhalde ortalama brüt maaş kastedilmiştir. Siz değerlendirirsiniz.

bizim yüzde 60 ın altında özür oranımız var. dilekçemize tam olarak hangi ibareyi yazacağız. "erken yaşlılık emeklilği mi?. özürlü engelli emekliliği mi?" . talebimiz ne olacak yani. ben böyle yazıyorum. üst yazıyı işi bilmeyen bir memur arkadaş, " malulen emeklilik" isteği gibi dolduruyor. malulluk oranı da tutmadığından ret. kelime oyununa kurban gidiyoruz resmen.

beyoglubeyy
5510 sayılı kanunun geçici 4.maddesinin ilgili hükümleri gereğince hakkımda ''engelli memur emekliliği'' hükümlerinin uygulanmasını arz ediyorum.

turbo işte seninle arada özelden de yazıyoruz bu konuyu birbirimize. kırk takla attırıyorlar. bak ben mesela bana gelen mail in özetini yazayım. birimimiz malulen emeklilik işlemlerine bakmaktadır. diğer konular mevzuatımız dışındadır yazıor.

beyoglubeyy
Bu cevabı gönderen kamu görevlileri emeklilik daire başkanlığı mı?
Belki yanlış alt birime mi gönderildi acaba

yok. rapor kamu görevlilerinden ,
'EHGM MALULIYET VE SAGLIK KURULLARI D. B.' na gitmiş. orası da,
Başkanlığımızda malulen emeklilik taleplerine ilişkin dosyalar incelenerek tıbbı değerlendirmeler yapılmakta olup, ikinci kısımda belirttiğiniz hususlar mevzuatımız dışındadır.

Bilgilerinize rica ederim. YAZMIŞ.

beyoglubeyy
Demek ki sizin kurum konu kısmında maluliyet ibaresini kullanmış anladığım kadarıyla..
Orada sonradan engeli oluşan memurun emekliliği veya engelli memur emekliliği şeklinde yazılmış olsa muhtemelen ilgili departmana giderdi kesinlikle.. Bence üst yazıyı inceleyin ve yeniden yazdırarak aynen belgelerle bir daha gönderin.

beyoglubeyy

Bence de turbo'nun yazdığı gibi, yeniden gönderin evrakları. 5510 geçici madde 4'e göre %40 ve üzeri sakatlıktan dolayı erken Yaşlılık emekliğinden işleme almalılar.

OturanBoğa , turbo teşekkürler. sağlık kurulları daire başkanlığı diyor ya işte. söylediklerine göre, meşhur yüksek sağlık kurulu na orası gönderiyormuş. son olarak evrakları. başkaca bir birim yok yani.

kamu dan emekli oldum. süreç konusunda yardım isteyen olursa bu başlığa yazsın.

kamu dan emekli oldum. süreç konusunda yardım isteyen olursa bu başlığa yazsın. forumdan çok yararlandım. çok kişi de yardımcı oldu. ahde vefa denen bir şey var. şimdi sıra bende. kamu çalışanı iseniz. sorun. bildiklerimi yazmaya çalışayım. Allah herkesin gönlüne göre nasip etsin. Hakkında hayırlısını nasip etsin inşallah.

Üst Alt