Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ehliyet yenileme ve yeni müracaatta mağdur olanlar birlik olalım!?

@hayat76, Evet aynen dediğiniz gibi bir süreç sürüyor. Teşekkür ederim umarım hakkımızda hayırlısı olur.

Merhabalar, ehliyet sürecim olumlu sonuçlandı itiraz sonrası komşu il otomatik tertibatlı kullanır verdi, bu sonuç sonrası karara için 3. hastaneye sev edildi o da aynı şekilde verdi fakat 1 yıl sonra için kontrol verdi Heyette doktorlara rahatsızlığımın (SEREBRAL PALSİ) düzelme ihtimalini olmadığını söylediğimde kontrolü koyma nedenlerini E-devlette Mr sonucum olmadığını 1 seneye bunu da çektir dediler açıklama olarak.103.03 Yılda bir sağlık kontrolü,10.02 Otomatik vites ,47. İki tekerlekli araç kullanamaz,78. Sadeceotomatik vitesli araç kullanabilir,102. Ticari araç, resmi araç, ambulans kullanamaz
Bundan sonra Emniyete mi başvuru yapacağım süreç hakkında bilgisi olan var mı ?

Son düzenleme:
@HCZCI,

Merhabalar benim de engeyim serebral palsi sol hemipleji.. 2 sene önce başvuru yaptığımda sürücü olamaz kararı çıktı, sizin engel hemipleji mi? yazın tekrar başvuru yapmak istiyorum ama aynı hastaneden degil siz nereden aldınız raporu?

@NAZDEMİR,

Arkadaşım maalesef birlik olamıyoruz.Ehliyet değiştirme son tarihi aslında 2012 yıl sonu idi.Ben Cimer yoluyla İçişleri Bakanlığına sürenin uzatılması için bir mesaj göndermiştim.Aradan 15 gün geçtikten sonra İçişleri Bakanlığı sürenin 20 yıl daha uzatıldığına dair açıklama yaptı.Demek ki biz derdimizi anlatırsak çözüm bulunuyor..

@bimci,

Ben anlayamadım, kafam karıştı, yazım hatası vs yok degilmi, ehliyet değişimi nasıl yani yirmi (20) yıl uzatıldı derken bu yazım hatası olabilirmi, yani iki (2) gibi, her engelli için mi, yoksa size özgü bir cevap mı, CİMER den gelen yazı metnini paylaşmanız mümkünmü

@hozgul,
Arkadaşlat KDK sonuçlandı, kısacası ipe un sermek gibi, Sag.Bak. sıkı tenbi etmiş sanırım, SB.yönetliginin maddelerini yazıp sürücü olamaz demiş göndermiş. Sanki ben SB Yönt.bilmiyorum, ben zaten o yönetmelige itiraz ediyorum, onun için KDK ya başvurdum, işimiz çok zor.
Yeni gelişmeler varmı bilöiyorum, 2023 de SB yönetlige ek yapmış, renk körü ve bipoşar rahatsıxlıgı olana verilir demiş, sadece benim baş boyun dönmesi aynı kalmış, KDK Gazi Ünv.sevk etmişti orda Fzt. dönmeleri cetvelle ölçtü hep 1 - 2 cm daha dönemediğim için olumsuz yazmışlar. Asıl engelim ortapedi ama hiç muayene dahi etmeden olmaz, Mahkemeye ver dedi, hayırlısı bakalım...

Moderatör tarafında düzenlendi:
şuan günlerden 19.06.2024 serabler paslyim %58 raporum var 2024 ocakta sürücü komisyonuna girdim ve tabiki red yedim itiraz ettim tekrar red yedim tek bir isteğim vardı üniversite hayatımı arabamla geçirmek aslında günlük hayatta nerdeyse hiç bir problemim yok her zaman kendi işimi kendim görürüm istediğim yere gider gezerim hatta başka bir şehirde şuan tek başıma üniversite okumaktayım ancak araba sürebileceğimi bilmeme rağmen bana bunu bi ehliyet kursuna gidip deneme fırsatı bile verilmeden ben sürücü olamaz şeklinde rapor alıyorum. peki ya kullanabiliyorsam gerçekten o zaman bu benden çaldığınız hayallerin ve yılların hesabını kim veriyo? şahsen benim ailemin arabası yok dolayısıyla araba kullanmayı pratik edebileceğim bir arabam yok ve kurul bana bu imkanı sağlamadan beni sürücü olamaz ilan ediyor nerede bu işte mantık?

@efe..s,

Siz daha yolun başında red almışsınız, hadi diyelim tecübeniz vs yok bu sebeplerdek, gerçi bunlar dahi saçma.
Birde benim yerimde oldugunuzu düşünün 1997den ehşiyetim var aktif olarak Ankara gibi bir şehirde 25 -26 yıllık sürekli araç kullanan biriyken, ehliyet yenilemede sürücü olmaz veril, trajı komik degilmi, şimdi ben ne yapacagımi yürüme engelliyim, tolu taşımda kullanamıyorum :cry:😤😤

@efe..s,

Kardeşim, geçmiş olsun... Ben de serebral palsi hemiplejiyim. sol kolumda ince beceri yok, sağ elim sağlam her işimi kendim yapıyorum araç kullanabilmeme rağmen sürücü olamaz kararı çıktı. Maalesef doktorlar bize çok ön yargılı davranıyor.

@Faruk33,
bende aynı şekilde solda ince beceri yok sağı tam kullanabiliyorum biz bu dünyanın en haksızlık yapılan insanlarıyız :(

@efe..s,

Sadece burda yıllardır, yazıp duruyoruz, halimize çagre olacakların umrunda dahi degil, hatta bu kadar mağdurun oşduğundan dahi haberşeri varmı meçhul...

@efe..s,

Ehliyet sağlık raporları süresi iki yıl oluyor. Ben 2022 Ağustos ayında almıştım raporu kısmetse bu yıl tekrar şansımı deneyeceğim.

@Faruk33,

zaten durumunuzda bir değişiklik yoksa tekrar verirler diye düşünüyorum ki bir değişiklik olsa bile olduğunu fark etceklerini sanmam hadi şu çocuk gitsinde bitsin şu komisyon kafasında sürücü komisyonu diye bişey kurmuşlar takılıyolar kafalarına göre

@efe..s,

Bizim hastalık için yönetmelikte kesin bir şey geçmiyor tamamen doktor inisiyatifine kalmış bizimki. Gitmeden önce nöroloji ve ortopedi doktorlarından randevu alacağım bizzat konuşacağım çünkü komisyona girince pek derdini anlatma durumu olmuyor. Umarım verirler, çünkü ailemin otomatik vites aracı var onu çok rahat kullanıyorum. Kullanamıyor olsam haklılar derim ama kullanıyor durumda olunca sürücü olamaz raporu canımı çok yakıyor.

Üst Alt