Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Emekli olursam hem çalışıp hem de emekli aylığı alabilir miyim?

mahsun16

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
Merhaba. Yüzde 51 engelliyim. Alo 170e sorduğumda ilknise giriş tarihi 2008 öncesi ise hem emekli aylığı alıp hem sskli çalışabilir. Ancak ilk işe giriş tarihi 2008den sonra ise sskli çalışırsa emekli aylığı kesilir dendi. Ancak sgkya sorduğumda ise hem çalışıp hem emekli aylığı alabilirsin dendi. İşin doğrusu nedir

2001 sigorta girişim var, %42 sağ ayak polio sekeli rahatsızlığı nedeni ile engelli olarak emekli oldum .
emeklilik sonrasında farklı bir firmada çalışma hayatına halen devam ediyorum .
emekli maaşı ile ilgili bi sorun yaşamadım yatıyor .

2008 sonrası girişi olanlar çalışırsa emekli maaşı kesiliyormus

@mahsun16,
Ben öyle birşey duymadım. Mantıklı da değil zaten. Bu konuda kamu/özel sektör farkları var sanırım. Kamuda mı çalışıyorsunuz?

ya bu 170 dekilerin alayını işten kovmaları lazım. şimdi öncelikle malul emeklisi mi engelli emeklisi mi olacaksın bu önemli. günün 3600 günden eksikse 1800 günden fazla ise ve 18 yıllık sirgortalılık süren varsa malul emeklisi olursun. ssklı bir yerde çalışmaya başlarsan malul emekli maaşın kesilir . işten çıktığında tekrar kontrol muayenesine tabi tutulursun. ama benim günüm 3600 den fazla ben engelli emeklisi olucam diyorsan da senin sigorta başlangıç günününe ve engel oranına göre şartların var. 2008 öncesi yüzde 51 ile 4400 gün primini tamamlaman gerekiyor. ssk lı bir işte çalışırsan engelli emekli aylığın kesilmez ikisini birlikte alabilirsin. ssk lı geçirdiğin gün primine dahil olmaz. memur olursanki bildiğim kadarıyla engelli emeklisinin memur olma şansı yok. o yüzden zaten o kısmı es geçiyorum. ama memursan şuan engelli emekliği maaşı alamazsın birisini tercih etmen lazm.

söylediklerim net bilgidir. ilk önce siz durumunuzu net anlatmanız lazım. yüzde 51 engelli durumunuz var ama sigorta süreniz ne zamandan kaç gün priminiz var şuan nerede çalışıyorsunuz çalışıyor musunuz. vs vs

ekstra bilgi kanser hastalarının prim gününe bakılmaksızın deri kanseri gibi basit kanser türleri hariç 18 aylık geçici malulluk alırsınız. hastaslığınızın başlangıç tarihi itibarile başlar ama başvuru şartı ile. gss değil ama sgkya borcunuz hiç olmaması gerekiyor.

sana buradaki 2008 den kasıtları 2008 sonrası işe girdin kesilir 2008 öncesi girdin kesilmez değil. şartlarına bağlı

@Hkmp_ICD,

5510
Yaşlılık aylığının başlangıcı ve kesilmesi (1)
MADDE 30
Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra ilk defa sigortalı olan kişilerden yaşlılık aylığı bağlandıktan sonra;
a) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) (...)(1) bendi hariç olmak üzere bu Kanuna göre veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlayanların yaşlılık aylıkları, çalışmaya başladıkları tarihi takip eden ödeme dönemi başında kesilir.

Ayrıca:

Üst Alt